Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:00 30.04.24 
Хуманитарни науки
   >> История
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Колко народа покръства Бориснови  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано13.11.05 02:40



Разглеждам въпроса тук:





Тема Re: Колко народа покръства Бориснови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор »№*ы{ђ}lЏї©®™ (Тортурач)
Публикувано16.11.05 03:10



В хтмл вариант:





Тема Re: Колко народа покръства Бориснови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано16.11.05 10:40



Да попитам нещо?
В глава IV. РОДЪТ НА БОРИС нещо ми е мътно. Става въпрос за надгробната плоча на княз Пресиян в село Михаловце, Словакия. Аз знам че това е княз Пресиян/Фружин/, синът на цар Иван Шишман. Но като гледам годините, явно не е той. Интересно е как член на бившата царстваща династия в България е погребан в бивша българска територия, която би трябвало да сме загубили 100г. преди там да бъде погребан княз Пресиян.А иначе годините точно ли са разчетени?

Indomita Bulgarorum juventus! Eновий, 473-521г.


Тема Re: Колко народа покръства Бориснови [re: »№*ы{ђ}lЏї©®™]  
Автор Rex Mysorum (sive Vulgarorum)
Публикувано16.11.05 17:02



Ти пишеш, че

"произходът на българите обаче е твърде обширна тема. Също както и произходът на славяните".

Това може да се разбира различно - че славяни и българи нямат общ произход, което е противоречие със същността на статията.
Перифразирах го така:

"Произходът на славяните като цяло и българите в частност обаче е твърде обширна тема."

Извинявам се за редакторската самоинициатива.
Ако нещо не съм разбрал, ще върна изречението както си беше.



Тема този въпрос размъти водатанови [re: komita]  
Автор gioni (ентусиаст)
Публикувано16.11.05 20:16



За кого говориш за Пресиян или Фружин и сто години преди кой от двамата сми загубили словашки земи?



Тема Re: този въпрос размъти водатанови [re: gioni]  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано16.11.05 20:37



Говоря за 100г. преди Пресиян ІІ, може и да не са 100г., може и да са повече, може и да са по-малко. Това е без значение. Но ако наистина е погребан там, то интересно е защо по-дяволите е погребан в Словакия? А иначе питам за кой Пресиян става въпрос, за Пресиян ІІ, синът на Иван Владислав или Фружин, синът на Иван Шишман, наричан също Пресиян, за когото аз знам че е погребан в Словакия. Нещо неясно?

Indomita Bulgarorum juventus! Eновий, 473-521г.


Тема Re: този въпрос размъти водатанови [re: komita]  
Автор gioni (ентусиаст)
Публикувано16.11.05 20:54



Не знаех че Фружин се наричал Пресиян втори.
По скоро се замислих, че смяташ Словакия за българска в началото на 13 век и това много ме учуди. Иначе, изобщо не е странно точно за Фружин, ако е погребан в Словакия, нали това са били унгарски земи.

А била ли е въобще някога Словакия българска?



Тема Re: този въпрос размъти водатанови [re: gioni]  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано16.11.05 21:01



Не бе, Фружин, синът на цар Иван Шишман се е наричал също Пресиян/без ІІ/ и е погребан в Словакия където е имал родови имения. А в горепуснатата статия пише че Пресиян ІІ, синът на цар Иван Владислав е погребан в Словакия. И аз в тази връзка питах кой от двамата Пресияновци се има предвид в статията! Разбра ли сега?
А дали Словакия е била в България? Да била е? Ако не верваш отиди в историческия музей Кошице, слез на подземния етаж и като минеш 1-2 метра, погледни вляво на стената. Там самите словаци са сложили карта на която е видно че земите им през ІХ-Хвек са били в Bulharsko!

Indomita Bulgarorum juventus! Eновий, 473-521г.


Тема Re: този въпрос размъти водатанови [re: komita]  
Автор XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ (cana sub igo)
Публикувано16.11.05 22:07



+ Такива карти въ Словакия са повече отъ една!?
+ И тогава възниква Въпроса - Какви са били границите на БОЛГЪ+АРИА до 11-ти векъ?



Тема Re: този въпрос размъти водатанови [re: XOPЪ+БATЪ/XOPЪ+BATЪ]  
Автор komitaМодератор (баш)
Публикувано16.11.05 22:10



Мен ако питаш никога не сме губили отвъддунавска България. Унгарците са взели една част, в другата се е развила местната власт и накрая е прераснала в нова държавност и нов народ. Обаче при всички случаи българското влияние северно от Дунава е ужасно подценявано!

Indomita Bulgarorum juventus! Eновий, 473-521г.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.