Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:52 14.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Бързи кредитинови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано24.01.22 11:15



Уни виж се.
В "Първо" казваш, че никой не прави сравнение на цените преди и сега и във "Второ" даваш информация за собствеността преди, която явно е с цел сравнение със сега...
Последно...??? Сравняваме или не?


В ТАЗИ ТЕМА не сравняваме цени, а си говорим защо хората днес взимат много кредити. Изначало - бързи, после се заговори и за жилищни, след поста на 2бири. ТОВА сравнявам, не цени, което се засили да правиш ти.

ПРОСТ СУВЕРЕН - СЛАБА ДЪРЖАВА!!



Тема Re: Бързи кредитинови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано24.01.22 12:22



Кредитните институции имат достъп до ресурсите на НОИ, като всяка банка има договор с НОИ - а основанието е Кодексът за социално осигуряване.
Примерен текст на такъв договор (от сайта на НОИ):
"Предмет на договора
1. НОИ приема да предоставя на Банката срещу определена цена, съобразена с Тарифата за цените и начините на ценообразуване за изготвяне на специализирани продукти и услуги, данни за осигуряването на физически лица, данни от регистъра на трудовите договори, данни за внесените от осигурителите осигурителни вноски, както и за отпуснатите пенсии, данни за броя на осигурените лица."



Нещо подобно, по аналогия, е за адвокати, нотариуси... мисля, че имат по-задълбочен достъп до информация по ЕГН или по ЕИК (на фирмите) в Агенция по вписванията / Търговски регистър, отколкото простосмъртен техен клиент. Цъкат в компютъра и виждат всичко, но това само го предполагам, не го знам - ти го знаеш по-добре, предполагам. Или пък някой прокурор, който по служба има достъп до криминалните ти регистрации в полицията, т.е. до регистрите на МВР (това не знам дали е коректна аналогия).



Тема Re: Бързи кредитинови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.01.22 12:49



Според мен трябва изрично съгласие на лицето, което се проверява. Не съм 100% сигурна, но към 99 и нещо. ;) Не съм проверявала конкретно за банките как е уредено, но общата уредба е такава. Тези данни като общоважащо правило не се предоставят без съгласието на лицето, освен, естествено, на органи на власт или на изпълняващи "публични" функции (съдилища, съдебни изпълнители и пр.) при нужда.

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 24.01.22 12:51.



Тема Re: Бързи кредитинови [re: MupaM]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано24.01.22 13:00



"Няма как да ти дам пари назаем, ти да трябва да ми върнеш по-малко и това да е само заем." Точно това се опитвам да кажа, че не само теоретично, но в момента (от 7 - 8 години) и практиката е такава, на отрицателни лихви!
Мира, това правя по цял ден.
Давам пари на други банки и плащам лихва за това. И за да опровергая предположението ти, че това не е само лихва (а има и някакви други отношения) ще ти кажа, че това са съвсем прости сделки, изчистени от всякакви детайли имат сума, срок и лихва, нищо друго!!! Нито обезпечени, нито други условия. Преди време, когато лихвите бяха положителни, по същите сделки получавах лихва, сега плащам, защото пазарът е такъв.

Както казах по-горе, лихвата може да се използва като цена на парите, но нейната същност е по-широка като понятие. То и аз мога да кажа, че като я изтегля, с нея паля печката, но това не означава, че лихвата е подпалки.



Лихвата е съотношението на бъдещата стойност на актива към настоящата, тоест, нарастването и в бъдеще. И тъй като никъде не е казано, че стойността само ще нараства, тя може и да намалява - което се изразява в отрицателна лихва.

Редактирано от LAMBl на 24.01.22 13:05.



Тема Re: Бързи кредитинови [re: LAMBl]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано24.01.22 13:24



Ламби, такава обща дума като "актив" е твърде обтекаема, за да я вържеш директно с термин като лихва. Така ми се струва. Настояща стойност, справедлива стойност, амортизируем актив... пък един актив може да го разделиш на съставни части, всяка от които да е самостоятелен актив... пък може да измениш актива чрез разходи по него с някаква цел (като срок на годност, производителност)... активът дали е нефинансов ресурс или финансов... бе сто неща, недей така общо - объркваш хората





Тема Re: Бързи кредитинови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано24.01.22 13:38



По закон банката е длъжна да идентифицира лицето... Гераско би могъл да каже защо са му отказали кредит, но не в популярен стил, а конкретно. Моята хипотеза е, че отказът е след проверка, а не защото е грозен или без вратовръзка. А при самата проверка съгласието може да е мълчаливо, да се предполага от закона. Дори не съм сигурен, че трябва да е писмено.



Тема Re: Бързи кредитинови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.01.22 13:40



Устното трудно се доказва. ;)
На теория си говоря, на практика какво правят, не знам

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”


Тема Re: Бързи кредитинови [re: MupaM]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано24.01.22 14:23



То и проверката трудно се доказва


Интересно дали има практика, човек с отказан кредит да е завел иск срещу банката (за да се стигне се установят мотивити, респ. проверката).



Тема Re: Бързи кредитинови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано24.01.22 14:35



"В ТАЗИ ТЕМА не сравняваме цени, а си говорим защо хората днес взимат много кредити." Отговорът на този въпрос е ясен - Защото не им достигат парите!

А не им достигат, защото има некъответствие между доходите, които получават и разходите (цените които плащат), които им се налага да правят.



Та, Уни, коментирам си съвсем коректно и КОМПЕТЕНТНО, считам, че имам достатъчно знания по въпроса. Ако имаш личен проблем с мен, това е друг въпрос...



Тема Re: Бързи кредитинови [re: Crrafterr]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано24.01.22 14:51



Да, де, аз затова казвам, че не знам на практика как е. Дали могат да си ровят, дали НОИ/НАП им дават данните само срещу документ от лицето, че е съгласно (т.е. само за определени лица достъп, както ти примерно имаш само за себе си)... не знам. Не знам и Ламби дали знае. ;)

”И замирисва на море
човекът в угарите тъмни
и синурите им бездънни
оставя друг да дооре...”

Редактирано от MupaM на 24.01.22 14:49.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.