Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 01.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Дами канят  
Автор e ta (7.62)
Публикувано03.01.21 21:01



по бнт1.
Толкова са млади!
Хубави.
И истински!
Гледайте ...





Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано03.01.21 21:11



Толкова са млади!
Хубави.
И истински!

Айде, айде...


Знаем, че се прехласваш по бате Серги, ама не си признаваш.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор Vtasahme q (Е, и?!)
Публикувано03.01.21 21:17



"Пуснали са ги в показния магазин - 2,50 килото!" (портокалите)



Те по-скъпи от сега, бе. Колко са били бананите?

Графове! да не изпростяваме, херцогините ни гледат. Glastar

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано03.01.21 21:18



Чшшшт, тихооо ...
Пази тишина в салона.





Тема Re: Дами канятнови [re: Vtasahme q]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано03.01.21 21:19



Ооох, сърцето ми е обръща, честно


Смеем се от сърце и душа.
Мога да ги гледам безкрай.

Редактирано от e ta на 03.01.21 21:36.



Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор MilaO6 ()
Публикувано03.01.21 21:29





... и ний така



Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано03.01.21 21:59



Класика!



Тема Re: Дами канятнови [re: Vtasahme q]  
Автор Liya ()
Публикувано03.01.21 23:16



Гледахме го до преди малко

И точно на тази реплика мъжа ми реагира, докато аз се опитвах да довърша статия, та се загледах и аз - готино филмче!



Тема Re: Дами канятнови [re: Vtasahme q]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.01.21 13:41



"Те по-скъпи от сега, бе. Колко са били бананите?"Ами по-скъпи, ами ти какво си помисли, че са били по-евтини ли?

И бананите бяха по 2,50 лв.



Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.01.21 13:58



Абе вие съвсем случайно да сте 60+!?


Не само за тоз клуб не сте, чак и за следващия май не сте!!

Трябва да има някакъв age control, това е безобразие и анархия.


Редактирано от Naki на 04.01.21 13:59.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано04.01.21 14:19



Вчера отиваме на до хомемахс. Красота, паркинга почти празен, вътре свободни каси, но пак не можеш намери някой да ти каже къде са им пружините. Пружина на напън търся, две, 6-8мм диаметър. Нямат, да знаеш. Излизаме, а аз ядосан щото къде да търся сега пружини, и като ядосан огладнявам.

Разгеле КФЦ до магазина. Вчерепа ми се появи един огромен зингер и почна се върти бавно и предизвикателно. Наближавам и нещо ме зачопли ... паркинга пълен, добре че един излена та аз да влена. Излизаме от колата и гледам тълпа пред входа, ама тълпа, все млади, скупчени на облак, на демонстрация, на простест. Викам, тия протестират за нещо, марулите спасяват или са борят за равенство на мъжките и женски пилета. Започвам се промъквам между тех, и понеже наблюдателен, забележих неколко държат двайстолевки, десетолевки и друга валута, но освен това ме и загледаха недружелюбно. Вие, викам, да не чакате на опашка? Ми да! Ей Богу, доживех да видя опашка, опашка за фастфоод. Фастфуудът, бананите на демокрацията



Земете ги научете младите как се прави опашка, тия невиждали, пълна дезорганизация! Чакал съм на опашка за симсонка, списък, на половин час отговорник провиква записаните - ако те нема или си заспал, губиш ред!



Тема Re: Дами канятнови [re: Naki]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано04.01.21 14:21



Абе то и mind control не е зле да има, ама кат' гледам ...





Тема Re: Дами канятнови [re: Naki]  
Автор h1685614@trbvm.com (Гераско)
Публикувано04.01.21 14:23



Агеизм





Тема Re: Дами канятнови [re: Naki]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано04.01.21 14:44



Абе вие съвсем случайно да сте 60+!?
Аз – да, само че съм бавноразвиващ се, затова ме търпят тука.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Амиии...нови [re: h1685614@trbvm.com]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.01.21 15:03



"Земете ги научете младите как се прави опашка, тия невиждали, пълна дезорганизация!" Не моем...

И аз си помислих, че пандемията или по-точно страхът ще ни научи как да стоим на опашка, ама на! Не ни! Как поохлабиха пролетес мерките и по опашките в супермаркета, отново започнаха да ми дишат във врата... Сякаш като се бутат, ще стане по-бързо... Та кой, викаш да ги научи младите? Ние ли? Как, като сме дори по-големи диваци...!?

Надеждата ми е младите нас да научат...



Тема Re: Амиии...нови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано04.01.21 15:12



младите


Младежо, младежо... :))



Тема Re: Амиии...нови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано04.01.21 15:31



"Младежо, младежо... :))" Благодаря!





Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано04.01.21 16:12



Ама ти си част от администрацията, демек нещо като шеф - за тебе може.






Тема Re: Дами канятнови [re: Vtasahme q]  
Автор Kypamop (задълбаващ)
Публикувано07.01.21 14:22



По 3-4 лв. килограма бяха, и то само в София съм виждал.
86-та, 87-ма да е било, отиваме с нашите при роднини софиянци. Минаваме по Витошка, а там, предновогодишно, почват да продават банани, май само по килограм на човек. Та ние се наредихме и, по съвет на столичаните, се правим, че не се познаваме, да може всеки да вземе по кило... По 4 лв!!

Няколко години по-късно, пак през соца, започнах работа за около 6 лв. дневен надник, та смятай.

Редактирано от Kypamop на 07.01.21 14:28.



Тема Re: Дами канятнови [re: Kypamop]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано07.01.21 14:51



Не ти се разбира нищо, или по-скоро - нещо не съвсем..!?


Последно 4 кг за кило банани скъпо ли е било или не?

Дайте някакъв пример за сравнение, примерно ябълките 50 с'тинки килото ли са били по същото време, или 2 лв/етц?




Тема Re: Дами канятнови [re: Kypamop]  
Автор 741 ()
Публикувано07.01.21 15:18



Тез 4 лева трябва да са били в показен магазин. В обикновения плод-зеленчук бяха по 1.80. Когато ги имаше.



Тема Re: Дами канятнови [re: Naki]  
Автор 741 ()
Публикувано07.01.21 15:30



4 лева за банани е много, писах горе, в обикновен магазин бяха 1.80.
За сравнение, един хляб беше 26 или 34 ст според вида, кило месо 5.60 (или нещо близо), кило сирене 2.60 за краве и 3.60 овче.
За ябълките нямам спомен.



Тема Re: Дами канятнови [re: Naki]  
Автор Kypamop (задълбаващ)
Публикувано07.01.21 15:31



Нека да не са били по 4 - по 3 лв. за килограм да са били. При 6 лв. дневно заплащане на електротехник, това е половината от дневната надница. Все едно сега, при 30 лв. надница, минимална, бананите да струват 15 лв за килограм. Добре ли е?
За цените на други стоки нямам спомен. Зелената салата/маруля по пазарите беше с фиксирана цена 30 ст. (изписана с тебешир на табло в началото на пазара).



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.01.21 15:37



Хлябът във втората половина на 80-те беше къответно 40 ст. бял и 30 - Добруджа, литър мляко - 30 ст.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Дами канятнови [re: Kypamop]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано07.01.21 15:43



Тъй де, ама токът))) беше 2лв, парното 8-9 за тристаен, билетчето стотинки. И това и онова го имаше. В "показния" бяха скъпи, вандалщините бяха 2,70, първите внесени за годината, после по лев и нещо. Опашки имаше, но пък имаше и ягоди и ябълки, дето им усещаш аромата на два-три преки, а не ягоди дето трупат, като ябълки и миришат на тоалетна, след два дена.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор tia9 (странна птица)
Публикувано07.01.21 15:46



Стотинки бяха, 20-50...нещо такова, зависи от сорта.

Хората които няма какво да кажат си поставят големи сигнатури


Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор 741 ()
Публикувано07.01.21 15:48



Имаше някаква промяна в цените в средата на 80-те. Явно съм запомнил старите цени. Интересно, че съм запомнил когато съм пазарувал като ученик и съм живял с родителите, а тези новите от втората половина на 80-те, когато съм живял отделно и съм си пазарувал само аз, нещо ми се губят.



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано07.01.21 15:50



явно родители те ми - са били мн богати...защото по новогодишните празници имахме цял кашон банани:)
И всички актуални световни книги - се купуваха по чакане на километрични упашки!
А сега - кой си купува книги?





Тема Re: Дами канятнови [re: NUT]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано07.01.21 15:52



Ората нямат пари за домашно лечение на ковид-19 даже, а една книга е 20 лева!



”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Какво разочарование ....нови [re: e ta]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано07.01.21 15:56



Тъкмо чета и си мисля .... "Е, дами канят .... най-после нещо смислено и приятно!" А то за филма, който мина и замина, идело реч. Нищо, "замунда" работи яко.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано07.01.21 15:58



иронията ти - е несравнима!!!



Тема Re: Дами канятнови [re: NUT]  
Автор 741 ()
Публикувано07.01.21 16:01



Кашон банани в края на соца и аз съм купувал, като студент :)

Виждам опашка за банани, половинката по това време бременна и се нареждам. В някакъв момент продавачката вика - след половин час токът в квартала спира, няма време да ви тегля на кантар, нататък вече продавам само цели кашони. И се прибрах с кашон, бяха 20 кила. Пораздадох на познати, останалото в хладилника, като тръгнаха да потъмняват пак раздаване, и те така. В крайна сметка не изхвърлихме нищо. Дотогава обаче нямах представа, че не траят, щото преди това повече от връзка наведнъж не бях виждал.



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано07.01.21 16:22



аз драсках за кашони банани - до като бях малко дете...комунизам на мах!
и родителите ми - подаряваха за новогодишните празници на родата...
само банани и книги!!!





Тема Re: Дами канятнови [re: tia9]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.01.21 08:14



Опашки имаше, но пък имаше и ягоди и ябълки, дето им усещаш аромата на два-три преки

Ягоди - максимум месец. А сега - цяла година и ако не искаш - не си купуваш, щом не ти харесват.

Същото за черешите.

(Не беше с цел да оспорвам прелестите на соца.)

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Дами канятнови [re: tia9]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.01.21 15:01



"Тъй де, ама токът))) беше 2лв, парното 8-9 за тристаен, билетчето стотинки." Токът се плащаше както сега според консумацията, колкото потребиш, толкова плащаш. Цената на Квч. беше 1,5 ст. (или 2,0 ст.) дневна и 1,0 ст. нощна. Така че, ако се отопляваш на ток, което правеше цялата страна с изключение на София, сметката при три отоплителни уреда и един бойлер по 2 Кв. които работят средно по 15 ч. на ден, излиза следната:

4 пачки * 2 Кв. * 15 ч.* 0,01 лв. = 1,20 лв. на денонощие

Приемаме, че консумираме само по-евтината - нощна енергия (което е невъзможно, щото тя е само 8 ч. в денонощието от 22,00 - 6,00 ч. ), нека вземем и минимума 15 ч. на ден, което означава да стоиш на студено

, приемаме, че не ползваме други уреди в домакинството - готвене, пране, осветление, хладилник, който работи 24/7....
Това по 30 дни в месеца = 36,00 лв.

Все едно сега 360 лв. ток при 2000 лв. заплата. Доста ще се узориш за навъртиш 360 лв. сметка за ток сега...



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 15:07



4 пачки * 2 Кв. * 15 ч. * 0.18лв = 21.6лв на денонощие.
По 30 дни - 650 лв.
При асистентска заплата чисто около 800-900....



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор 741 ()
Публикувано08.01.21 15:12



Доста ще се узориш за навъртиш 360 лв. сметка за ток сега...

Ми хайде повтори същата сметка дето си дал, при същите уреди и потребление, с днешни цени, да видим дали е чак толкоз непостижимо :)

П.П. Докато се намотая, и поручикът ме изпреварил :)

Редактирано от 741 на 08.01.21 15:14.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.01.21 15:21



Поручик, сега хората се греят с климатици, при които консумираната мощност далеч под 2 Кв. - тази на едновремещните печки и радиатори ... и цената не е 18 ст. по-ниска.



Едно време като ученик и студент живеещ сам в една стая с един маслен радиатор плащах по 40 - 45 лв. на месец.
Сега в тристаен апартамент, двама души домакинство, на ток, в най-студените месеци не надхвърлям 220 лв.



Тема Култ!!!нови [re: e ta]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.01.21 15:37



Култ!!!!


Пуснах си по повод темата култови реплики от БГ филми. И попаднах на следното изречено от Чочо Попйоданов (вечна му памет):

"Аз, другарко, и сам не си харесвам ибането".

Цвиля на глас в офиса ....



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 15:45



Ламбе, имам цифром и словом двама познати, дето се греят на климатик. С теб стават трима. Всичко останало дето е без ТЕЦ е или на електрически печки, или на твърдо гориво под различни форми - дърва, въглища, пелети.
Доколко се греят на климатик може да се усети дори в София, по чистотата на въздуха.
3-4 климатика по 2000 лева са огромна инвестиция.
Освен туй, под едни -5 градуса да речем, повечето климатици харчат ток колкото една обикновена печка. Понякога и повече.

Цената съм я сложил по средата между дневната и нощната.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.01.21 16:02



Ламбе, имам цифром и словом двама познати, дето се греят на климатик. Всичко останало дето е без ТЕЦ е или на електрически печки, или на твърдо гориво под различни форми - дърва, въглища, пелети.

Не ви следя внимателно диалога, ама очевидно познаваш твърде малко хора. Остави подобно мнение на хората, коит цел ден ходят по хорските къщи!



МНОГО хора се отопляват на климатици. А също така - доста хора ползват конвекторни радиатори вече, които са още по-икономични.

А кви са тия твои познати, дет се отопляват с "електрически печки" - не мога да се сетя как ще отоплиш 3-стаен апартамент с таквоз чудо. Може би имаш познати, които се отопляват и с нафтови печки?

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.01.21 16:08



И ние се отопляваме частично на климатици (има ТЕЦ), и майка ми в основната стая за живеене последните доста години се отопляваше с климатик (няма ТЕЦ, другото са ел. печки, на такива съм израснала, в моето детство имахме две акумулиращи, които са си електрически, една газова с бутилка, една нафтова приживе на дядо ми + печки с реотани, четиристаен апартамент). Въобще поручикът обича да преувеличава в която насока му трябва за тезата.



”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 08.01.21 16:10.



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 16:14



Не ви следя внимателно диалога, ама очевидно познаваш твърде малко хора.

Очевидно познавам много хора, които не живеят на жълтите павета, в Лозенец или изток.


МНОГО хора се отопляват на климатици. А също така - доста хора ползват конвекторни радиатори вече, които са още по-икономични.


Това, болднатото, показва, че по-нататъшен диалог по темата е безсмислен. Един радиатор може да е по-икономичен от климатик само ако имаш байпас на електромера.



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано08.01.21 16:15



А също така - доста хора ползват конвекторни радиатори вече, които са още по-икономични.

Ееее, айде посмали малко, де.





Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.01.21 16:16



Ето цени от ЧЕЗ:



Та ако вземем моя пример от по-горе, става:

4 печки * 2 Кв. * 15 ч. * 0,05997 лв. (нощна!!!) = 215,89 лв. < 360 лв.

Забележка: 4 печки означава - 3 отоплителни уреда тип духалка/радиатор + 1 бойлер, ако и той да е към 3 Кв., закръгляме надолу.

... ииии каквото и да кажем за климатиците ... по-икономични са от стандартните нагревателлни уреди ... и с по-високо КПД ... и не са по 2 000 лв. а далеч по-йофтини 699 лв. ... и това не е най-евтиния.
Ето:


Хайде ново преизчисление:

(3 клим. * 1,02 Кв. + 1 бойлер * 3 Кв.) * 15 ч. *0,06 лв. = 163,62 лв. < 360 лв



Тук бойлерът не го вземаме по 2, а по 3 Кв.! Не закръгляваме надолу и пак е 2,2 пъти по-евтино...

Редактирано от LAMBl на 08.01.21 16:31.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано08.01.21 16:20



писал си докато аз ставах от пода.





Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано08.01.21 16:22



Виж ся, това "конвекторни радиатори вече, които са още по-икономични." не е вярно, факт! Но другото дето е написала Уникалната е така!

В днешно време и бабите на село отдавна минаха на климатици.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор 741 ()
Публикувано08.01.21 16:28



Я си прочети внимателно фактурата от ЧЕЗ да видиш колко струва нощната енергия (снабдяване, пренос, да не забравиш и ддс-то накрая), че изглежда като да не знаеш колко струва нещо дето се предполага всеки месец да го плащаш :)



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано08.01.21 16:34



ако Гластъра не се ебава, виж на УРУРУто СОР-а.
За да си струва топленето с климатик, трябва да е над 5.
Даже, УРУРУто и суши и овлажнява.
Вкарваш някоя мадама, включваш на овлажняваме и дорде тя си събуй обущата, гледаш я влажна, та чак диря оставя.
На мен ако не ми вярваш, ей го него, питай го.
Знае и той нещо, мръстникът му, ниеден.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 16:36



Ламбе, абе ти фактура от енергото нямаш ли, да погледнеш там?
Или поне дочети страницата до края:
В крайните цени за електрическа енергия клиентите на „ЧЕЗ ЕЛЕКТРО БЪЛГАРИЯ” АД заплащат и следните цени за мрежови услуги:

цена за пренос и достъп през/до електропреносната мрежа;
цена за пренос на електрическа енергия през разпределителната мрежа на ниско напрежение;
цена за достъп до разпределителната мрежа за небитови клиенти
цена за достъп до разпределителната мрежа за битови клиенти


Като прибавиш и тях, крайната цена на Енерго-про да речем, за септември месец, е съответно 0.19753 лв за дневна и 0.11058 лв за нощна. Бележката е пред мен.
Без ДДС.
Слагаме ДДС-то и излиза:
Дневна - 23.7 стотинки
Нощна - 13.3 стотинки

Средно - 18.5 стотинки

Както виждаш, дори съм занижил цената с половин стотинка.





Тема Re: Дами канятнови [re: Silverado]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 16:43



Мен ми беше по-лесно. Полуизлегнал съм се на леглото, с лаптопа.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 16:47



На село има точно един климатик на пенсионерския клуб, един климатик, принадлежащ на единия кръчмар и една термопомпа - в кръчмата на същия.
Ама човекът доста години кара тир по западна Европа, та понасъбра парици.
А бабите взимат средно триста лева пенсии, от които сто отиват за лекарства и масово топлят криво-ляво една стая, на дърва. Иначе масово висят у пенсионерския клуб, за икономия на дърва. Сега обаче той е затворен.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано08.01.21 16:52



А, забравих, че основното население на Бг са бабите по селата.
Не че те не са хора, далеч съм от тая мисъл, ама някак си не са представителна извадка за отоплението в страната.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”


Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.01.21 17:53



конвекторни радиатори вече, които са още по-икономични." не е вярно,

Не знам кое не е вярно, но ако климатикът ти не е по-по-най икономичен клас - конверторен радиатор го води по точки убедително.

Виждала съм бележки за ток и на двата вида отопления.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 18:07



Пенсионерите в България са над 2млн души мисля.
Сама си сметни какъв процент от населението са.
И да - по селата пенсионерите са над 80% от живеещите.



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор Silverado (HIмана)
Публикувано08.01.21 18:08



знаеш ли какво значи реотан?


Аля ти малък урок по електротехника.





Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 18:09



Казах ти - идея си нямаш от материята.
Бележките нищо не доказват.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 18:41



Пенсионерите в България са над 2млн души мисля.
Сама си сметни какъв процент от населението са.
И да - по селата пенсионерите са над 80% от живеещите.


То не се мисли, а се бърка в сайта на НСИ и се смята.
Населението в страната над 65г. грубо е около 1,5 млн.
Населението от всички възрасти в селата е грубо 1,8 млн.

25% от цялото население е по селата. И не се забелязва драстична миграция към село, когато хората се пенсионират. По-скоро, по възраст са си равномерно разпределени. Следователно, от тези 1,8 млн само 25% са над 65г. - 450 хил. души, не повече от 0,5 млн.

Твоята "представителна извадка" от това как се топлят пенсионерите по селата е за 7% от цялото население.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Култ!!!нови [re: LAMBl]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано08.01.21 18:43



Нова повтарят и потретват Под прикритие, та хвърлям по едно ухо мимоходом вечер.
Още играе Чочето, та като го чуя и се заглеждам. Май това му беше последната филмова роля. Чешит беше, но беше добър човек и го харесвах. Ласкин също. Млади си отидоха.
От старата генерация май само Татяна остана. Тя е Катедрала!



Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 18:55



Населението в страната над 65г. грубо е около 1,5 млн.

А тези над 80?


65-79: 16.5%
Над 80: 4.8%
Общо:21.3%

А пенсионерите - всички - са над 2млн.

И как реши, че са равномерно разпределени по възрасти в селата, като в село, хората под 50 години се броят на пръстите на две ръце, при население около 200 човека?
Плюс това, бедните пенсии не са само по селата - и по градовете има достатъчно, дето се греят на дърва или пускат по едно радиаторче.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.01.21 19:28



Казах ти - идея си нямаш от материята.
Бележките нищо не доказват.


От коя точно материя, че не си много ясен?

ПРОДЪЛЖАВАМ да твърдя, че БОЛШИНСТВОТО хора в България, които не са на парно, се отопляват на по-модерни ел. уреди от "електрически печици" или печки на дърва и въглища.

Цитираш броя на пенсионерите, ама не забравяй, че повечето от тях си имат дечица. Които не ги оставят да мрат от студ и са се погрижили отоплението да не струва скъпо.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 19:45



От материята "радиатори и климатици".



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано08.01.21 19:47



Ми отвори ме де! Казано с този тон - отстрани звучи, че конверторните радиатори харчат ПОНЕ два пъти повече ток, в сравнение с климатиците.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 19:49



Ми, зависи от качеството на климатика и външната температура. Може и три пъти повече да харчат радиаторите.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 19:56



Не се излагай, смятах ги с калкулатор от сайта на НСИ



над 80г. са 338 323 души - пресмятай си ги какъв % от 7млн са.

И как реши, че са равномерно разпределени по възрасти в селата, като в село, хората под 50 години се броят на пръстите на две ръце, при население около 200 човека?

Щото освен селата от по 200 човека като твоето, е фраш от села с по 2-3-5000. Често с предимно турско и мандалорианско население, там възрастовото съотношение е съвсем друго. Ти като си видял само 5-6 полуумрели села и премъдро заключи, че всички в Бг са такива.

Освен това, по селата след пенсиониране си остават хора, които изобщо не са ги напускали, за да работят, живеят и да се устроят в градъ. Пенсионерите и възрастните, живели в града, си остават там. Устроили са се с апартамент, лекари и болници са им под ръка. И да си имат къща на село, си я ползват като виладжии - чат-пат, най-много да се задържат там през лятото, зимата се прибират в града на удобства.

При градско население в Бг над 5млн души и 25% от 7млн в пенсионна възраст, нали не очакваш всички пенсъри да са екстрадирани само по селата?

абе ти знаеш ли изобщо каква е възрастта за пенсиониране в Бг?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka

Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 20:20



За какво да ги смятам, като в сайта са ги сметнали - 4.8%.

А селата в България с население над 2000 души са цели... 120.
От общо над 5000 села.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 20:49



А селата в България с население над 2000 души са цели... 120.
От общо над 5000 села.


Е, и? Нали пресмятаме общо колко старци живеят по всичките села?
Колко са старците по селата - дай цифра.

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано08.01.21 20:51



Процентно повече от населението на селата, отколкото в градовете.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано08.01.21 21:15



"процентно" не е цифра.
уж си инженер, пък се прайш на алтав.
Конкретно:
Колко от 1,5 млн пенсионери на възраст над 65г. живеят в селата?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано08.01.21 21:47



Освен туй, под едни -5 градуса да речем, повечето климатици харчат ток колкото една обикновена печка. Понякога и повече.
А, защо това? Дай да чета!

П. П. Аз съм на климатици - 5 броя - 150 м2 къща - 390 кинта ток за ноември.
Сърцето ме боли!



Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 00:22



Явно не ме разбираш правилно.
Въпросът не е колко пенсионери живеят в селата, а какво е съотношението пенсионери/непенсионери в селата и в градовете.



Тема Re: Дами канятнови [re: Green Light]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 00:25



Ми щото COP-ът зависи от външната температура и типа фреон.



Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор 2biri ()
Публикувано09.01.21 00:48



Аз съвсем извън темата, но за книгите.

Повечето сайтове имат много добри нови книги на 3 и 5лв. Понеже си купувам, да кажа че има блестяши попадения. Има и масово втора употреба за лев, два или три. А библиотеките са съвсем без пари. Та това с книгите не е заради цената. Просто не четат хората.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано09.01.21 01:08



Освен туй, под едни -5 градуса да речем, повечето климатици харчат ток колкото една обикновена печка. Понякога и повече.

Не е толкоз зле положението. В студовете доста пада количеството топлина на изхода, но пада и консумираната мощност. Компресорът има някаква номинална разлика в наляганията до която работи с достатъчно висок дебит. При ниски температури я достига, налягането във външното тяло не може да падне достатъчно, фреонът се изпарява слабо и като няма достатъчно газ, компресорът бръмчи разтоварен и консумира малко.

И коп-ът пада в студа, но не драстично и определено остава доста по-добър от печка с нагреватели. Та и в студовете има смисъл това да работи, пък ако не е избиран с достатъчно резерв по мощност, може да му се помага с още нещо.



Тема Re: Дами канятнови [re: Green Light]  
Автор 741 ()
Публикувано09.01.21 01:19



390 лева е все едно една духалка 2-3 квт непрекъснато включена. С една духалка цялата къща едва ли ще затоплиш, тъй че климатиците сигурно ти дават доста повече топло от нагревател. Та не се шашкай твърде за тез -5 градуса, определено не е толкоз зле.

Топлоизолация на стените и отгоре на плочата под покрива има ли?



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 01:27



В студовете доста пада количеството топлина на изхода, но пада и консумираната мощност.

Е кел файда да ми е студено, пък да дърпа ток, ако ще и да е по-малко?

А и като тръгне да замръзва външното тяло и трябва енергия за размразяване...



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор 741 ()
Публикувано09.01.21 01:33



Като го вземеш достатъчно голям, нито ще ти е студено, нито ще трупа лед.
Проблемите идват от прекалена икономия.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.01.21 01:35



Е кел файда да ми е студено, пък да дърпа ток, ако ще и да е по-малко?
Няма ли кой да те завива?



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 01:40



На възраст съм вече, не мога по цял ден завит.





Тема Re: Дами канятнови [re: Green Light]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано09.01.21 09:28



Аз съм на климатици - 5 броя - 150 м2 къща - 390 кинта ток за ноември.
Сърцето ме боли!


Хе-хе... сърцето го боляло.. аз толкова плащам за парно на 90 квадрата апартамент, саниран и изолиран отвсякъде.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано09.01.21 09:30



С дограмата са ми проблемите.

Мерси за обясненията по-горе!



Тема Re: Дами канятнови [re: 741]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.01.21 12:13



Кой се интересува, колко струва нещо, когато е евтино?



Но по соц-а отлично знаех цената на електроенергията и на всичко останало ... че и още ги помня.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.01.21 13:14



... че и още ги помня.
Така е то – старост-нерадост.


Помниш преди половин век какви обувки си носил, ама не помниш какво си закусвал тази сутрин.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 14:22



също обичат да преувеличават.

30% (!!!) от българите не успяват да поддържат дома си топъл.
На първо място сме в целия ЕС отзад напред.
Това при условие, че за целия ЕС процентът е около 7.
В Румъния този процент е 9.
Тоест, много сме на първо място.
Ама вие си приказвайте как токът е по-евтин от преди, а бабите по селата се разхождат из къщи по къси гащета и ядат евтини банани, докато климатиците им образуват трийсеградусова жега.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.01.21 14:26



@oberleutnantRzevski, ти чуваш ли се какви ги пишеш? ©


Аз чета и не вярвам на ушите си! Ти цитираш статистика!!!



Тема Re: Дами канятнови [re: Crrafterr]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 14:27



Малко ме четете - аз редовно цитирам статистика.





Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.01.21 14:29



Йезуитин такъф





Тема Re: Дами канятнови [re: Crrafterr]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано09.01.21 14:34



Откровен лъжец!!


И фурнажийска лопата

Спункизъм - животът е Неприлично кратък ))!!

Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано09.01.21 14:42



Се да те питам....

7.62 по колко ( x) ....54 или..???

Бъдете високи))!!

Тема Re: Дами канятнови [re: spunk]  
Автор e ta (7.62)
Публикувано09.01.21 14:56



Що питаш?


Може и х39



Тема Re: Дами канятнови [re: e ta]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано09.01.21 14:59



Анжък,де...това питам...защо



Бъдете високи))!!

Тема Re: Дами канятнови [re: spunk]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано09.01.21 15:07



Още през 9 век е изсечен надписът: "Човек и добре да живее, се сблъсква със статистиката. Нека роденият по-късно, като гледа този надпис, да си спомня за оногова, който го е направил. А името на архонта е Ржевский, канас сюбиги. Нека Бог да го удостои да преживее сто години"



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано09.01.21 15:18



Шампионски изместваш темата. Типично по червеному.

Или мислиш дето ние не знаем, че сме най-бедни в света? А по времето на соца е-хейййй! Водеща нация!



АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Дами канятнови [re: Crrafterr]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано09.01.21 15:24



Обичам каламбура, но и той понякога е безсмислен и самообиден..

Бъдете високи))!!


Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано09.01.21 15:33



Къде видя изместване на темата?

И кво значи "най-бедни"? Румънците не са по-богати от нас много, а разликата в процентите недоотопляне е над 3 пъти. Защо?



Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.01.21 17:42



По-скоро човек помни моментите със силни преживявания, трудните и хубавите. Особено трудните!



Затова помня цените от соц-а, защото въпреки усилията трудно свързвах двата края. И нямаше как да е другояче. Разрешено беше само работа на "държавно". Частното, дори и да се промъкваше тук там, противоречеше на генералната линия на комунизма, не се гледаше с добро око, пък и трябваше да е на дребно, иначе - Белене!

Сега всеки може да направи така, че да си подобри положението и от него зависи, дали ще мизерства или ще живее нормално. Не казвам да благоденства, макар, че и това сега е "разрешено".

Хората не правят оцективна оценка на състоянието си, те се сравняват с другите. По соц-а имахме чувство за удволетвореност, защота се сравнявахме с околните, а те всички бяха на нашето мизерно дередже и не осъзнавахме, че живеем отвратително. Не ни пречеше, че не сме затворени и не можем да излизаме в чужбина, че не можем да изказваме мнение различно от официално приетото, че можем да получим ограничен брой, трудно достъпни и крайно некачествени стоки, но понеже са дефицитни, се радвахме, че сме се добрали до тях, обслужваха ни отвратително, но го приемахме за даденост.

Адмирале, с колко телевизора, печки, хладилника, перални, .... си купуваше с една соц. заплата, ако въобще ги намериш и какво им беше качеството?

Сега с една, дори и минимална заплата от 650 лв., можеш да си купиш две от гореизброените стоки, веднага и с добро качество, ... имаш и избор дори.

Та, затова помня цените от соц-а. Сега не ми се налага да ги знам, намира му се лесното и на високите цени.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.01.21 19:07



Затова помня цените от соц-а, защото въпреки усилията трудно свързвах двата края. И нямаше как да е другояче. Разрешено беше само работа на "държавно". Частното, дори и да се промъкваше тук там, противоречеше на генералната линия на комунизма, не се гледаше с добро око, пък и трябваше да е на дребно, иначе - Белене!
Стига рива, не си единствения, който се е трудил през соца. Да си станал Остап Бендер, той как добре се справяше!



...с колко телевизора, печки, хладилника, перални, .... си купуваше с една соц. заплата, ако въобще ги намериш и какво им беше качеството?
Сега с една, дори и минимална заплата от 650 лв., можеш да си купиш две от гореизброените стоки, веднага и с добро качество, ... имаш и избор дори.

Тука вече демагогстваш и то яко. Наскоро гледах предаване по немската телевизия за '80-те, правеха същата сметка – за цената и качеството на битовата техника. Освен, че всичките машини за дома днес са по-комфортни, по-надеждни и по-икономични, те са и 3.5 пъти по евтини по отношение на покупателната сила на средния доход.
Така че (западните) немци явно "през соца" са били по-зле и от нас.

_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано09.01.21 20:28



Но по соц-а отлично знаех цената на електроенергията и на всичко останало ... че и още ги помня.

Aз се опитах... ама нищо не помня. И тогава, и сега не зная цените. :)

Това, което си спомням е, че имаше странни забрани...
примерно - не можеше да човек да има повече от едно жилище/дворно място.



Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.01.21 22:50



"Така че (западните) немци явно "през соца" са били по-зле и от нас." Като са били по-зле, защо соц-ът се скапа, а не западът?

Не забравяй, че студената война беше икономическа и всички знаем, кой я спечели.

Адмирале, май ти демагогствУваш?

Да, покупателната способност на средните им доходи възможно е била по-ниска, но със сигурност много по-висока от тази в НРБ. Разликата беше много по-голяма, отколкото е сега!



Тема Re: Дами канятнови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано09.01.21 22:56



" ...не можеше да човек да има повече от едно жилище/дворно място." Логично! Държавата трябваше да ги осигурява, пък тя не можеше....





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.01.21 23:27



Да, покупателната способност на средните им доходи възможно е била по-ниска, но със сигурност много по-висока от тази в НРБ. Разликата беше много по-голяма, отколкото е сега!

Колко по-голяма?
Цифрата 3.5 , която ти цитирах е сравнение между покупателната сила на средния немски доход от '80-те и сега, по отношение на битова техника.
Нали за битова техника ти отвори дума?
Не ми премествай дискусията в областта "кой спечели студената война".



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 00:02



Ми сметни го:
80-те:
Ср. заплата 200 лв.
Цена на телевизор 1000 лв.

Сега:
Ср. заплата 1300 лв.
Цена на телевизор 300 лв.

- оня ден минах през един от големите магазини за техника имаше и по 200 и нещо...

'ко искаш и по 1000 лв. (пет пъти по-скъпи) ги вземи телевизорите, пак повече от пет пъти по-евтино излизат от по соц. време... За какви 3.5 пъти ми цитираш?

Не аз, ти изместваш темата. Не е за битова техника, за всичко е! По-добрият, по-конкурентоспособният победи.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.01.21 00:06



По-добрият, по-конкурентоспособният победи.

Демек китайците?
Щото тез талавизори по 200 кинта са мейд ин Чайна.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано10.01.21 00:22



80-те:
Средна заплата 200 лева (чисто, премиите не са включени).
Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 12 лв на месец.

Сега:
Средна заплата 1200 лева (бруто)
Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 350 лева на месец.

Цена на лечение и зъболечение, цена на образование...

Телевизор не се купува всеки месец.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 14:25



Поручик, ти твърдиш, че по времето на соц-а българинът е бил по-богат ли?

Стига, моля ти се! При цалата изолация, забрани и дефицити, това е несериозно!
Сметни, една средна заплата (200 лв. при черен!!! курс от 3 до 7 лв. за долар) от онова време в долари и сега ( 1330 лв. при курс 1.60). Да не говорим за неконвертируемостта на българския лев, което прави сравнението невъзможно или накланя везните поради невъзможността до безкрайност.

ПАРИТЕ са стока. А "стока" е всеки продукт разменян на
ПАЗАРА.
Тоест необходимо и достатъчно условие за съществуването на пари е наличието на пазар!
Пазар по време на соц-а нямаше! За да има пазар е необходима частна собственост - на пазара се срещат собственици, които разменят стоките си. Съотношението на тази размяна определя стойността на стоките. След като няма пазар, няма стоки, няма СТОЙНОСТ!!!
За какво сравнение на стандарта говорим, когато стоките (парите) по соц-а нямат стойност???

Какви 200 лв. чисто!? Какви премии!?

Само да ти припомня, че тогава ДОД беше с прогресивна скала, започваща от 12 %.

Премиите и тогава и сега са на база основна заплата. Което означава, че днешните премии са по-големи, защото заплатите са по-големи. А коледни заплати, а великденски, че то по онова време тия празници въобще ги нямаше, как ще има такива заплати...? Поручик, в предишната ми работа вземах 18 заплати годишно! ... иии бъди сигурен не бяха по 1300 лв. ... За какви премии ми говориш по соц-а!? Пък и парите нямаха особено значение, защото нямаше какво да се купи с тях.

И стига с тези ЗАПЛАТИ!

Поручик, къде оставяш ПРЕДПРИЕМАЧЕСКИТЕ ДОХОДИ?

Остави този готовански соц. манталитет, "да ни дадат"!
Научете се, сами да си го направите! Още ли не сте? Ами минаха 30 години, какво чакате? Кой ви е виновен тогава!?
Доходите от бизнес са гръбнакът на днешната икономика, а ти го пропускаш. Той плаща заплатите, не държавата!
Това беше забранено по соц-а!
Освен това, всеки който прецени, че са му малко доходите, може да направи свой бизнес и да си реши проблема. Преди това беше невъзможно, забранено!!!
Така че като оценяш днешните доходи и тази алтернатива/опция я включи. Сега всеки може като Барон Мюнхаузен сам да се изтегли от финансовите си проблеми. По соц-а не! Каквото даде държавата! Пълна безизходица!

"Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 350 лева на месец." Цената на парното е по-ниска от тази на тока, под 10 ст./Квч. Толкова беше до преди 5 години, когато се отоплявах на парно. А за да платиш 350 лв. за месец, означава само едно - съседите ти крадат парно и с гъза си!!! Поручик, за това че те крадат, не е виновен нито комунизмът, нито капитализмът.... Щото аз мога да ти дам контрапример - 156 кв. апартамент, 900 лв. на сезон за парно и топла вода. Добре изолиран, един вертикален щранг, без кражби във входа, всички си отоплават жилищата, без да има студени помещевия... И това не е една изолирана година, а от 2004 до 2015 г.

"Телевизор не се купува всеки месец." Напротив! Сега, когато с една заплата можеш да си купиш няколко и не ти се налага да спестява, да! Но по соц-а, когато телевизорът струваше 5 месечни заплати, трябваше да се спестява години, защото трябват и пари за ядене да остават... А ако включим и спестяването за пералня, печка, хладилник, ... кола!!!, ...апартамент... Така че, поради невъзможността да се купят с една заплата, разходът за вещите за дълготрайна употреба се разпределя във времето, тоест, купуват се всеки ден!!!
Сега всичко това, с изключение на жилището, може да се купи с една заплата, дори и колата.

Предлагам ти един много надежден метод за оценка на жизнения стандарт на хората - цените на имотите!
Те зависят от платежоспособното търсене. За да са такива, значи хората на това място изкарват достатъчно пари, за да могат да ги плащат. Разбира се има и други фактори, но това е основния и определящият.
Поручик, какви са цените на имотите в София? А по селата? Ето от тук ще намериш отговор за стандарта на живот и доходите!
За да си купуват жилища по € 2000 -3000 на квадрат, значи изкарват достатъчно.
Да, стандарта в провинцията сега е сравним с този по времето на соц-а, но по-голямата част от хората сега живеят в градовете, а дори и на село имат възможност да променят живота си. Единствено възрастните са без алтернатива, но това е пак по причина на соц-а, който беше натрупал много проблеми, трябваше да се махне и смяната предизвика допълнителни поразии. Пазарната икономика съдържа в себе си лекарството за тези проблеми и тя, рано или късно ще се справи с тях.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.01.21 15:41



Ламби, въпросът изобщо не е в цифрите и сравняването им.

Тези, които "плачат" и не са доволни сега – имат един единствен проблем – СМЯТАТ СЕ ЗА НЕДООЦЕНЕНИ. По времето на соца можеха да живеят добре (доколкото понятието „добре” е нещо строго индивидуално – значи – ДОБРЕ по техните критерии), сега пак могат да живеят по същия начин, но ги вбесява това, че около тях съществуват хора, които имат техните месечни доходи за джобни дневни пари. ЕЙ ТОВА им е проблемът.

Иначе с едната си днешна заплата въпросните поручици СПОКОЙНО МОГАТ да живеят по същия начин, по който са живели и преди 1989 г. Какво им пречи? Едно телевизорче за 10 години, малко сиренце и кашкавалче, кофичка кисело мляко, некво месо, банани по Нова година, евтина конфекция (има я и днес), евтини мебели (има ги и днес)…някакво автомобилче (Лада може би)… двустайният на мама и татко (или на баба и дядо) - преди 40 години биха били доволни от това, поне сега го декларират – че било гот тогава. Но им се ще да живеят така, както живеят ония с милионите. Защото са им пред очите, а не „зад желязната завеса”. И се чувстват недооценени.

Да, за да имаш милиони в днешно време – трябва да имаш определени качества. За всеки исторически период е така. И не е лесно (за някои) да преглътнат факта, че НЕ ПРИТЕЖАВАТ качествата, които да ги издигнат материално НАД „масата”, въпреки че не се имат нито за тъпи, нито за неуки, и наистина НЕ СА.. А преди ВСИЧКИ бяха „в масата”. Само партийните другари – не, но техните блага не се разхождаха по улиците с най-скъпи коли, бяха скрити и не дразнеха.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 17:35



Съгласен съм, че въпросът не е технически, а на усещане.
Но това трудно се доказва, затова реших да вкарам цифри.
Днес дори с минимална заплата от 650 може да се поддържа соц. стандарт. Най-малко заради голямото разнообразие от стоки - евтини и скъпи.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.01.21 22:03



Днес дори с минимална заплата от 650 може да се поддържа соц. стандарт.

Точно това исках да ИМ кажа. Хулят по днешния начин на живот, плачат за оня начин, а него същия, ОНЯ, могат да го имат и с днешните си заплати. Щото техните не са и 650 лв, а поне двойно повече. Ми да си живеят като при соца и да спрат да недоволстват!



Най-ме дразнят с това, че мърморят за гей-паради, за джендъри, за корупция, за неравенство, за високи цени, като че ли ние всички ЗАРАДИ ТОВА сме искали да се измъкнем от соц гнойта... Като че ли само те, умните, виждат всичко и ни го чукат в канчетата. Абе байновци всекакви и байни - ние да не сме слепи? Ние не ги ли виждаме всичките тия неща? Да не би да ги харесваме? Не, не ги харесваме, но сме склонни да ги преглътнем, за сметка на други, които са ни ПО-ВАЖНИ.

Пък и кой ни пита... Сесесерето просто ни заряза, спря да ни храни. Все към някого трябва да се обърнем... щото сами сме гола вода. Пеняви се, не пеняви се... който може - се справя, който не - хленчи. Но връщане назад НЯМА.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 22:24



Да, не знам как изглежда идеалният свят, но имам чувството, че някои хора и него няма да харесат.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.01.21 22:30



не знам как изглежда идеалният свят, но имам чувството, че някои хора и него няма да харесат.
Нормално, аз съм си махнаджия.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 22:54



"Нормално, аз съм си махнаджия" В такъв случай сигурно знаеш, как да си го направиш сам?





Тема Ламбииии, падладя ли!?нови [re: LAMBl]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано10.01.21 23:03



Ами той затова е идеален за някой индивид, защото другите го правят, а индивида само го ползва .... Или нещо друго имаш предвид, както се казва!?



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Ламбииии, падладя ли!?нови [re: BATHco]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 23:09



Не, нямах друго предвид.

Добре си ме разбрал.
Като е махнаджия, ще трябва сам да си го направи. Аз няма да се напъвам.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано10.01.21 23:14



Ного искам да ви видя двамата с уникалната, как живеете с 650 лева на месец със соц стандарт. Умирам си за тая гледка!



Казваш, 900 лева за отопление през сезона. Да приемем, че е 6 месеца, значи 150 лв. на месец.
Да приемем също, че ползвате най-евтиния вариант на транспорт 300 лева годишна карта, значи 25 лева месечно, станаха 175.
10 лева за входа - 185.
50 лева за ток и 20 за вода - 255.
Имате годишен данък за апартамент и автомобил още 30 лева, станаха 285. Въобще няма да разглеждам варианта живот под наем, защото моментално ще изхарчим почти цялата налична сума, сещаш се.
ГТП и гражданска на колата - 20 лева месечно.
Телефон - 20 лева, станаха 325. Телевизията няма да я смятам, макар че и двамата сигурно имате кабел, интернет също - по соца го нямаше.
Приемаме, че като по соца, ходите веднъж годишно на море за 10 дни, с пълен пансион или дето сега му викат ол инклузив - да речем 600 лева годишно или 50 лева на месец, на някое убито от Бога място, щото няма оферти 600 лева за десет дни за четиричленно семейство. Станаха 375.
Имате две деца, да речем още толкова годишно за училище, станаха 425 лева...
Мога да изредя и още, ама да спрем до тук.
Заплата 650, месечни разходи 425, остатък 225.
Делим на 30 дни - падат се по 7.5 лева на ден.
Айде да се изхраните с толкова пари дневно.
Тя е смотана и скръндза, ама ти си пушач, и бохем - смятам ти по една кутия цигари дневно , демек 150 лева за цигари на месец.
Да си купите дрехи.
Да идете на зъболекар и лекар - преди безплатно, сега се плаща.
Да си купите лекарства.
Да си купите книги - преди лев-два, сега минимум 15 лева.
Да си карате колата.
Да дадете джобни на децата.
Да спестите за телевизор, печка, хладилник...
Да спестите за нова кола...





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.01.21 23:27



В такъв случай сигурно знаеш, как да си го направиш сам?
Вече съм си го направил.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 00:12



Поручик, 900 лв. За сезон са по 75 на месец. Ииии... ако съм със заплата 650 няма да живея в 160 кв., а в 60 заедно с бабата и дядото, които ще вземат по 300 лв. пенсия. Така де, 3 поколения в една панелка, както беше по соц-а

. Жена ми ще е безработна, ей така да е пуна муката.

Та, ще топлим само стаята на децата, а ние ще спим в хола с дебелия юрган, бабата и дядото в кухнята с родопски одеала, да им е топло, щото там се готви. Всичко разход за отопление - парно + ток 50! ... скромно по ленински!

Карта за транспорт само за мен, щото само аз работя, другите не им трябва! Те си стоят вкъщи. Децата учат в кварталното училище и ходят пеш.

80% от храната от село! Купуваме само хляб и имитиращ продукт, който откъдето и да го погледнеш, е по-добър от миризливото соц-сирене, все пак.

Всяка година на море??? Ти може да си ходил всяка година, но имах съученик, който видя морето за първи път на 19 години, след абитуренския бал. Не, не е циганин, във Френската гимназия нямаше цигани...

Така охолно се живееше по соц-а.

"Умирам си за тая гледка!" Явно наистина не си виждал истински соц., щом ти е толкова интересна. По-горе ти описах малко соц. реализъм.

Редактирано от LAMBl на 11.01.21 05:31.



Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 00:28



Аз пък не съм.

Както знаеш, аз се боря за световен мир.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано11.01.21 09:22



Първо - като слагаш деца в картинката - значи има поне още 650 лв в семейния бюджет.

Второ - питам се защо по време на соца нямаше проблеми с паркиране и трафик. Отговор - колко хора имаха коли по соца? Няма нужда да слагаш това в задължителен разход.

Трето - 150 лв на месец за отопление, ама само 6 месеца, а не целогодишно, както ти го смяташ. ДЕли на две.

Четвърто - на социалистическите "двустайна панелка в Люлин и Москвич" годишният данък днес не е тая цифра, дето си я посочил.

Пето - цитираш разноски за София, но в София рядко семейни хора, които имат такива нужди - получават минимална заплата.

Шесто - не започвай сега дребнаво да ме оборваш по предишните пет.

Нека оставим бакалските сметки. Ако са валидни - милион и половина пенсионери с по 200 лв (до миналата година) минимални пенсии щяха да умрат от глад за има-няма 6 месеца. ВСИЧКИТЕ. А са живи. Жилави българи, брех! Сигурно фотосинтезират.

Казвам ОТНОВО - въпросът не е в аритметиката. ТИ не взимаш 650 лв. И проблемът ти (специално твоят) не е в липсата на пари за скромен живот “по социалистически”.

За истинските проблеми писах вчера. За чувството за недооцененост. (От което впрочем ти се опитваш да избягаш, ограждайки се с посредствени люде, за да имаш превъзходство поне някъде близо около теб... но това си носи своите негативи и не знам кое е повече.) За сравненията, които непрекъснато се натрапват в ежедневието ни между нашия начин на живот и този на тъпите мутри (бизнесмени), живеещи в замъци и с по 5-6 Мерцедеса, ама последни модели. За чувството за липса на справедливост, което отсъстваше през соца.

Не си единственият, когото това дразни. ОСОБЕНО в България е драстично.

Но хайде да спрете да се движите по линията на най-малкото съпротивление и за всяка несправедливост да обвинявате “демокрацията”, и да съскате по тези, които я пожелахме. И да правите профански сравнения между цени на сирене и отопление. Твърде тъпанарско звучи. Поне за теб. Има други тук, на които толкоз им е потенциалът. Но ти МОЖЕШ сам да си потърсиш причините и НАИСТИНА ВЕЧЕ да спреш да ги търсиш там, където не са.

А дори и да не успееш да ги намериш (болдваното по-горе може да ти помогне) - свикнИ с мисълта, че социалистическият “рай на справедливостта и равенството” не може да се върне. Защото е фалшив и лабораторен. Още от пещерите та до днес, между човеците НИКОГА не е имало равенство и справедливост. Не им е присъщо. Като си помисля - дори в животинския свят това го няма. А най-кратко ти го е обяснил Батко. Желязно!

Недолюбването на англосаксонския морал не изисква изпитването на безрезервна любов към болшевишкото безморалие.

Стига сте хленчили.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано11.01.21 09:54



Ного искам да ви видя двамата с уникалната, как живеете с 650 лева на месец със соц стандарт. Умирам си за тая гледка!


А що трябва хора по на 50-60 години с образования и професионални стажове и квалификации да живеят с 650 на соц стандарт?

15-20 години образование и 30-40 години професионална реализация 650 на месец ли струват?

ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka


Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор alisalisa (Lipari също)
Публикувано11.01.21 09:56



Ииии... ако съм със заплата 650

То, със заплата 650 да имаш жена и деца си е престъпление.



ЗАБРАНА ОТ: UnicaDonna, sladunka medunka

Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор Crrafterr ()
Публикувано11.01.21 10:19



Според статистиката, колкото по-малки доходи - толкова повече деца. Както и обратното. Средно де.





Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 10:25



"То, със заплата 650 да имаш жена и деца си е престъпление." По-скоро чудо!





Тема Делото на давещия се е дело на самия него!нови [re: UnicaDonna]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано11.01.21 10:43



Я попитай апологетите на политиканстването, защо и преди и сега не съм живял по сметките, които те направиха? Явно начинът на живот не зависи от политическия строй, а от индивида. Ако дадеш на цървулана модерни калеври, то и тях ще ги застъпе отзад като домашни чехли.



Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Дами канятнови [re: alisalisa]  
Автор BATHco (Bath`men Со)
Публикувано11.01.21 10:48



15-20 години образование и 30-40 години професионална реализация 650 на месец ли струват?

Образованието и професионалният опит нямат нищо общо с цената на труда. Важна е ползата за тия, които плащат.

Don`t Worry! Be happy!
\\\"Оти се косиш, като че ти мине!\\\"


Тема Re: Делото на давещия се е дело на самия него!нови [re: BATHco]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано11.01.21 11:48



Явно начинът на живот не зависи от политическия строй, а от индивида. Ако дадеш на цървулана модерни калеври, то и тях ще ги застъпе отзад като домашни чехли.

Начинът на живот зависи от светоусещането,малко от възпитание е среда, докато се формира това светоусещане, както и от личния морал и способността да хармонизираш матриялно с духовно))))))))))) не ме слушайте - това си е спункизъм, неточна наука



Бъдете високи))!!

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано11.01.21 13:04



Както знаеш, аз се боря за световен мир.
Е, ти си по-млад, можеш да се бориш и за поредната сексуална революция.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.21 13:14



Авторът ми е брачед, ама не заради това давам линка, просто Гугъл.



73,67 лева средна сметка за парно за март 2020. Март, верно, не е януари. Януари да е колко - двойно. Най-много. Вземаме 150, демек.
В Пловдив да не са гарсониери сичките апартаменти, че средно да хабят под половината на твоите за 92 квадрата?
Ся, ако вашият апартамент е 92 квадрата и плащате по 350, от това не следва, че средно е толкова.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 11.01.21 13:15.



Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано11.01.21 13:17



В Пловдив да не са гарсониери сичките апартаменти, че средно да хабят под половината на твоите за 92 квадрата?
В Пловдив са по-близо до екватора.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.21 13:19



Ей, прав си!


И до центъра на Земята също.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.21 13:40



Живи умрели сме без сесесесесесерето, дето ни хранеше, да.



Обаче пък - щом не ни храни сесесерето, как така и сега можем да си позволим същото като по соца? Значи някой друг ни храни? Кой? #Кой?

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 11.01.21 13:41.



Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 14:29



Бе нещо напоследък не съм революционно настроен...





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано11.01.21 14:44



нещо напоследък не съм революционно настроен...
Ми, да се беше омешал с протестърите това лято, щяха да те понадъхат малко.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано11.01.21 15:51



по соца най-добре живяха селяндурите!!!
НО в момента нормалните образовани граждани на мин и средна заплата - едвам си покриват консумативите + никаква "лукс" храна...А пари за почивка - само в сънищата им!!!





Тема Re: Дами канятнови [re: NUT]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.21 15:54



Аха, затва умират и от ковид. То пари за храна нямат българите на средна заплата, почивка сънуват, къде ти пари за ковид. Само вие с Нутчо имате.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 11.01.21 15:54.



Тема Re: Дами канятнови [re: NUT]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано11.01.21 15:59



Сънувах, че съм в Индия на слон. Обяснявах че на индиските слонове слоновата кост не става за украшения, понеже е много твърда и не може да се дълбае. От Мали, викам си внесете, това от памтивека се знае, но сте забравили сигурно. Ако ще са слонове - само от Мали!
Сега се чудя има ли слонове в Мали или ги излъгах ония хора.

Но така де, искам да влезна в списъка на нормалните образовани граждани.

Сънувам почивка.



Тема Re: Дами канятнови [re: Green Light]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано11.01.21 16:06



времената са тежки - и за сега не виждам светлина в тунела!


А че селяндурите продължават да ме обиждат без причина - колко пари съм имала...
да замълчът дълбоко - за да не се видят от зор ако заболеят...колко пари ще съм им нужни за лечение!



Тема Re: Дами канятнови [re: NUT]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.01.21 16:12



Ма мола ви съ! Селяндури сме всички освен теб, тук си права, ама ка`щяло да те обиждам?! Напротив, подчертавам в почтително съгласие онова, което ти споменаваш на всяка крачка с повод и без, най-вече без - българинът няма пари и стене под тежестта на сиромашията, с изключение на теб и Нутчо.
Така, де, не пари, а пароци.

”...но ти му се смееш с усмивката чиста на своя малък син...”

Редактирано от MupaM на 11.01.21 16:13.



Тема Re: Дами канятнови [re: MupaM]  
Автор Green Light (бях "на гости")
Публикувано11.01.21 16:33



Пароци имаш ли, бате, за бяло сладко- тва на Лудогорец-Ливерпул го чухме със зет ми и племенниците. Едни зад нас всяка втора дума им беше бате.
Бате, как се набутАхме тука, бате, не е истина, бате. Брат, ский, бе бате, как гледа, охраната, бе бате. Тоя, бате, не знае, бате, на кой свет е, бе бате.
Не преувеличавам - така вървеше лафа.
Тва за пароците и бялото сладко стана крилат лаф сума време.



Тема Преведено на пловдивскинови [re: Green Light]  
Автор pishmangreek (минаващ)
Публикувано11.01.21 17:04



Майна, как се набутахме тука, майна, не е истина, майна. Майна, ский, бе майна, как гледа, охраната, бе майна. Тоя, майна, не знае, майна, на кой свет е, бе майна.





Тема Re: Преведено на пловдивскинови [re: pishmangreek]  
Автор spunk (КАПРИзна)
Публикувано11.01.21 17:14




още превод -
копеуе, как се набутахме тука, копиуе, не е истина, копиуе. Копиуе, ский, бе копиуе, как гледа, охраната, бе копиуе. Тоя, копиуе, не знае, копиуе, на кой свет е, бе копиуе.

само не знам за запеайките, дали е правилно

Бъдете високи))!!

Тема Re: Преведено на пловдивскинови [re: pishmangreek]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано11.01.21 17:36



Майна, как се набутахме тука, майна, не е истина, майна.

От времето на соца:
"Целият лайф на Майнатаун е у Тримоната с по една мекица на двама чакала."



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.01.21 17:38



Ясно, соцовата държава е отраничавала имането най-вече в градовете. :))



Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 18:20



Ти не говореше ли за СЕКСУАЛНА революция?
Ааа, благодаря!
Това "омешване" ми е още по-малко по вкуса...

... че в навалицата, знам ли...?



Тема Re: Преведено на пловдивскинови [re: ad miral]  
Автор RujaKaramfilova (2Х1)
Публикувано11.01.21 18:24



От времето на соца :
- Скивам, майна, пред Тримона готин чай!
- Къв чай, бе майна, глей къв чайник е





Тема Re: Дами канятнови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 18:26



Ами осигуряването на жилища беше задължение на държавата, а тя не се справяше с това. Така забрани притежанието на повече от един имот и принуди много хора да си продадат имотите, така други се сдобиха с жилища, без да е построен и един нов квадратен метър жилищна площ.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.01.21 20:57



без да е построен и един нов квадратен метър жилищна площ.

А този панелен апокалипсис кой го сътвори? :)



Тема Re: Дами канятнови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 21:07



Въпросът е, че каквото и да сътвори в тази област, до края на соц-а се говореше за "жилищна криза". Последните 25 години да си чувала подобен израз?

По-скоро се говори за презастрояване.
Социалистическата държава определено не се справяше със задачите си, в това число и със снабдяването на населението с жилища.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано11.01.21 21:36



Ти който се правиш на всякакъв, а в темата се правиш на хлапе...ще кажа: Никога в соца в обкръжението ми, когато си говорим, никога не сме говорили за пари, банки и банкери.
Пари , ток, наеми и заеми, бешело и не бешело ни бяха чужди теми.
Мислите и разговорите ни бяха какво ще оставим на идващите като теб след нас.
ЛАМБИ бе

, били сме прости и наивни, не си и представяхме, че ще родим изродчера като вас



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Дами канятнови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 21:43



"Мислите и разговорите ни бяха какво ще оставим на идващите като теб след нас." Направо да ви се чуди човек, толкова мъдри и далновидни да сте били, пък поколението ви, сбъркано... ? На кого ли се е метнало?

... и какво оставихте в крайна сметка?



Тема Re: Дами канятнови [re: PYTnik]  
Автор PYTnik (Оня)
Публикувано11.01.21 21:53



Световният възход на икономиката на комуностически Китай, ЛАМБИ, се дължи на хунвейнбините, те вързаха изродчетата си...ама ти си малък, няма как да ги знаеш тези значимости за икономика, пари и банки...пък и в гугъла го няма



<Мнението е позиционирано и няма нищо общо!>

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано11.01.21 21:55



... и какво оставихте в крайна сметка?
Теми, за които и след 30 години разярено се спори.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: PYTnik]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.01.21 21:59



Всеки си отговаря за собствените деца и за това изродчета ли са или не.



Тема Re: Дами канятнови [re: tuzlija-179435]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 22:49



Не е така. Пътникът отговаря за китайската икономика и за всички изродчета!





Тема Re: Дами канятнови [re: PYTnik]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано11.01.21 22:52



Пътник, приятелю, някакъв нарцисизъм те е хванал май?

На себе си отговаряш, пък мене споменаваш.
Кажи сега за китайското чудо и хунвейнбините и на нас да ни светне.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано11.01.21 23:17



По-горе ти описах малко соц. реализъм.

.... а би ли описал съвременното бг село? :)



Тема Re: Дами канятнови [re: T a n y a]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано12.01.21 01:35



Мога, искаш ли?





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.01.21 03:15



Хуйвейбините ("червеногвардейци") всъщност бяха млади копелета("изродчета"), а жертвите им са от по-възрастните поколения.Употребени от Председателя Мао и изхвърлени на бунището.Точно обратното на казаното от PYTник-а.Дори той би бил една от обичайните мишени на хуйвейбините- опитващ се да налива акъл и да им дава наклон на оная работа дядка.

Редактирано от tuzlija-179435 на 12.01.21 06:19.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор T a n y a (Таня)
Публикувано12.01.21 16:23



убу, напиши :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.