Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:48 01.05.24 
Поколения
   >> 40-50
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано09.01.21 23:27



Да, покупателната способност на средните им доходи възможно е била по-ниска, но със сигурност много по-висока от тази в НРБ. Разликата беше много по-голяма, отколкото е сега!

Колко по-голяма?
Цифрата 3.5 , която ти цитирах е сравнение между покупателната сила на средния немски доход от '80-те и сега, по отношение на битова техника.
Нали за битова техника ти отвори дума?
Не ми премествай дискусията в областта "кой спечели студената война".



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: ad miral]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 00:02



Ми сметни го:
80-те:
Ср. заплата 200 лв.
Цена на телевизор 1000 лв.

Сега:
Ср. заплата 1300 лв.
Цена на телевизор 300 лв.

- оня ден минах през един от големите магазини за техника имаше и по 200 и нещо...

'ко искаш и по 1000 лв. (пет пъти по-скъпи) ги вземи телевизорите, пак повече от пет пъти по-евтино излизат от по соц. време... За какви 3.5 пъти ми цитираш?

Не аз, ти изместваш темата. Не е за битова техника, за всичко е! По-добрият, по-конкурентоспособният победи.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.01.21 00:06



По-добрият, по-конкурентоспособният победи.

Демек китайците?
Щото тез талавизори по 200 кинта са мейд ин Чайна.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.

Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор oberleutnantRzevski (същият)
Публикувано10.01.21 00:22



80-те:
Средна заплата 200 лева (чисто, премиите не са включени).
Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 12 лв на месец.

Сега:
Средна заплата 1200 лева (бруто)
Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 350 лева на месец.

Цена на лечение и зъболечение, цена на образование...

Телевизор не се купува всеки месец.



Тема Re: Дами канятнови [re: oberleutnantRzevski]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 14:25



Поручик, ти твърдиш, че по времето на соц-а българинът е бил по-богат ли?

Стига, моля ти се! При цалата изолация, забрани и дефицити, това е несериозно!
Сметни, една средна заплата (200 лв. при черен!!! курс от 3 до 7 лв. за долар) от онова време в долари и сега ( 1330 лв. при курс 1.60). Да не говорим за неконвертируемостта на българския лев, което прави сравнението невъзможно или накланя везните поради невъзможността до безкрайност.

ПАРИТЕ са стока. А "стока" е всеки продукт разменян на
ПАЗАРА.
Тоест необходимо и достатъчно условие за съществуването на пари е наличието на пазар!
Пазар по време на соц-а нямаше! За да има пазар е необходима частна собственост - на пазара се срещат собственици, които разменят стоките си. Съотношението на тази размяна определя стойността на стоките. След като няма пазар, няма стоки, няма СТОЙНОСТ!!!
За какво сравнение на стандарта говорим, когато стоките (парите) по соц-а нямат стойност???

Какви 200 лв. чисто!? Какви премии!?

Само да ти припомня, че тогава ДОД беше с прогресивна скала, започваща от 12 %.

Премиите и тогава и сега са на база основна заплата. Което означава, че днешните премии са по-големи, защото заплатите са по-големи. А коледни заплати, а великденски, че то по онова време тия празници въобще ги нямаше, как ще има такива заплати...? Поручик, в предишната ми работа вземах 18 заплати годишно! ... иии бъди сигурен не бяха по 1300 лв. ... За какви премии ми говориш по соц-а!? Пък и парите нямаха особено значение, защото нямаше какво да се купи с тях.

И стига с тези ЗАПЛАТИ!

Поручик, къде оставяш ПРЕДПРИЕМАЧЕСКИТЕ ДОХОДИ?

Остави този готовански соц. манталитет, "да ни дадат"!
Научете се, сами да си го направите! Още ли не сте? Ами минаха 30 години, какво чакате? Кой ви е виновен тогава!?
Доходите от бизнес са гръбнакът на днешната икономика, а ти го пропускаш. Той плаща заплатите, не държавата!
Това беше забранено по соц-а!
Освен това, всеки който прецени, че са му малко доходите, може да направи свой бизнес и да си реши проблема. Преди това беше невъзможно, забранено!!!
Така че като оценяш днешните доходи и тази алтернатива/опция я включи. Сега всеки може като Барон Мюнхаузен сам да се изтегли от финансовите си проблеми. По соц-а не! Каквото даде държавата! Пълна безизходица!

"Цена на парното за 92 квадрата апартамент - 350 лева на месец." Цената на парното е по-ниска от тази на тока, под 10 ст./Квч. Толкова беше до преди 5 години, когато се отоплявах на парно. А за да платиш 350 лв. за месец, означава само едно - съседите ти крадат парно и с гъза си!!! Поручик, за това че те крадат, не е виновен нито комунизмът, нито капитализмът.... Щото аз мога да ти дам контрапример - 156 кв. апартамент, 900 лв. на сезон за парно и топла вода. Добре изолиран, един вертикален щранг, без кражби във входа, всички си отоплават жилищата, без да има студени помещевия... И това не е една изолирана година, а от 2004 до 2015 г.

"Телевизор не се купува всеки месец." Напротив! Сега, когато с една заплата можеш да си купиш няколко и не ти се налага да спестява, да! Но по соц-а, когато телевизорът струваше 5 месечни заплати, трябваше да се спестява години, защото трябват и пари за ядене да остават... А ако включим и спестяването за пералня, печка, хладилник, ... кола!!!, ...апартамент... Така че, поради невъзможността да се купят с една заплата, разходът за вещите за дълготрайна употреба се разпределя във времето, тоест, купуват се всеки ден!!!
Сега всичко това, с изключение на жилището, може да се купи с една заплата, дори и колата.

Предлагам ти един много надежден метод за оценка на жизнения стандарт на хората - цените на имотите!
Те зависят от платежоспособното търсене. За да са такива, значи хората на това място изкарват достатъчно пари, за да могат да ги плащат. Разбира се има и други фактори, но това е основния и определящият.
Поручик, какви са цените на имотите в София? А по селата? Ето от тук ще намериш отговор за стандарта на живот и доходите!
За да си купуват жилища по € 2000 -3000 на квадрат, значи изкарват достатъчно.
Да, стандарта в провинцията сега е сравним с този по времето на соц-а, но по-голямата част от хората сега живеят в градовете, а дори и на село имат възможност да променят живота си. Единствено възрастните са без алтернатива, но това е пак по причина на соц-а, който беше натрупал много проблеми, трябваше да се махне и смяната предизвика допълнителни поразии. Пазарната икономика съдържа в себе си лекарството за тези проблеми и тя, рано или късно ще се справи с тях.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.01.21 15:41



Ламби, въпросът изобщо не е в цифрите и сравняването им.

Тези, които "плачат" и не са доволни сега – имат един единствен проблем – СМЯТАТ СЕ ЗА НЕДООЦЕНЕНИ. По времето на соца можеха да живеят добре (доколкото понятието „добре” е нещо строго индивидуално – значи – ДОБРЕ по техните критерии), сега пак могат да живеят по същия начин, но ги вбесява това, че около тях съществуват хора, които имат техните месечни доходи за джобни дневни пари. ЕЙ ТОВА им е проблемът.

Иначе с едната си днешна заплата въпросните поручици СПОКОЙНО МОГАТ да живеят по същия начин, по който са живели и преди 1989 г. Какво им пречи? Едно телевизорче за 10 години, малко сиренце и кашкавалче, кофичка кисело мляко, некво месо, банани по Нова година, евтина конфекция (има я и днес), евтини мебели (има ги и днес)…някакво автомобилче (Лада може би)… двустайният на мама и татко (или на баба и дядо) - преди 40 години биха били доволни от това, поне сега го декларират – че било гот тогава. Но им се ще да живеят така, както живеят ония с милионите. Защото са им пред очите, а не „зад желязната завеса”. И се чувстват недооценени.

Да, за да имаш милиони в днешно време – трябва да имаш определени качества. За всеки исторически период е така. И не е лесно (за някои) да преглътнат факта, че НЕ ПРИТЕЖАВАТ качествата, които да ги издигнат материално НАД „масата”, въпреки че не се имат нито за тъпи, нито за неуки, и наистина НЕ СА.. А преди ВСИЧКИ бяха „в масата”. Само партийните другари – не, но техните блага не се разхождаха по улиците с най-скъпи коли, бяха скрити и не дразнеха.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!



Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 17:35



Съгласен съм, че въпросът не е технически, а на усещане.
Но това трудно се доказва, затова реших да вкарам цифри.
Днес дори с минимална заплата от 650 може да се поддържа соц. стандарт. Най-малко заради голямото разнообразие от стоки - евтини и скъпи.



Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор UnicaDonna (заядница)
Публикувано10.01.21 22:03



Днес дори с минимална заплата от 650 може да се поддържа соц. стандарт.

Точно това исках да ИМ кажа. Хулят по днешния начин на живот, плачат за оня начин, а него същия, ОНЯ, могат да го имат и с днешните си заплати. Щото техните не са и 650 лв, а поне двойно повече. Ми да си живеят като при соца и да спрат да недоволстват!



Най-ме дразнят с това, че мърморят за гей-паради, за джендъри, за корупция, за неравенство, за високи цени, като че ли ние всички ЗАРАДИ ТОВА сме искали да се измъкнем от соц гнойта... Като че ли само те, умните, виждат всичко и ни го чукат в канчетата. Абе байновци всекакви и байни - ние да не сме слепи? Ние не ги ли виждаме всичките тия неща? Да не би да ги харесваме? Не, не ги харесваме, но сме склонни да ги преглътнем, за сметка на други, които са ни ПО-ВАЖНИ.

Пък и кой ни пита... Сесесерето просто ни заряза, спря да ни храни. Все към някого трябва да се обърнем... щото сами сме гола вода. Пеняви се, не пеняви се... който може - се справя, който не - хленчи. Но връщане назад НЯМА.

АЗ МИСЛЯ ТАКА!!

Тема Re: Дами канятнови [re: UnicaDonna]  
Автор LAMBl (25 W ЛАМБИ)
Публикувано10.01.21 22:24



Да, не знам как изглежда идеалният свят, но имам чувството, че някои хора и него няма да харесат.





Тема Re: Дами канятнови [re: LAMBl]  
Автор ad miralМодератор (андорския флот)
Публикувано10.01.21 22:30



не знам как изглежда идеалният свят, но имам чувството, че някои хора и него няма да харесат.
Нормално, аз съм си махнаджия.



_
If I turn out to be particularly clear, you`ve probably misunderstood what I`ve said.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.