Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:09 11.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Литературен конкурс "Таласъмия 2007"  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано21.02.07 01:04



Здравейте!
Ето, отново трябва да съобщим за конкурса, станал традиционен през последните няколко години.

Клуб „УИБРОБИЯ”, съвмесно с Народно читалище „Георги Илиев” гр. Стара Загора, обявява шестият традиционен конкурс за литературно произведение (роман и разказ), базирани на фантастичното и приказното в българският фолклор и митология „ТАЛАСЪМИЯ 2007”

Условия:
1. Няма ограничения за възрастта на авторите.
2. Няма ограничения за обема на произведенията и за броя на произведенията, с които един автор може да участва.
3. Допускат се само непубликувани творби към датата на обявяване на резултатите.

Награди за отличените произведения:

Разказ:
1-во място 250 лв.
2-ро място 150 лв.
3-то място 50 лв.

Роман:
1-во място – 500 лв.

Приемат се само текстове, изписани на кирилица. Учасниците трябва да посочат трите си имена, e-mail (ако имат), телефон или друг начин за контакт с тях.

Срок за предаване: до 15.05.2007 г.

Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на Еньовден, по време на фестивала „Таласъмия 2007”.

Адрес за изпращане на творбите:
Стара загора, ул. „Христо Ботев” 103
Клуб „Уибробия”
E-Mail: g_ilievsz@mail.bg



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано22.02.07 09:57



Еха, има награда! Ще взема да размисля.
Повести приемате ли?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор centsche (непознат )
Публикувано24.03.07 13:13



Тази година мислех да ви пропусна /и не само/, заради грамотата от миналата година. Обаче се надявам наградния фонд да привлече сериозни участници и ме карате да се замисля не заради парите, а заради евентуалната конкуренция.





Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано27.03.07 12:44



"Обаче се надявам наградния фонд да привлече сериозни участници и ме карате да се замисля не заради парите, а заради евентуалната конкуренция."

Едва ли. По скоро ще е още по зле...



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор centsche (непознат )
Публикувано30.03.07 19:10



Вече не знам какво да мисля. Имам страхотен разказ! Обаче... Чудя се дали да не го пратя другаде? Калин ми каза да си запазя добър разказ за евентуален конкурс на Буквите.
Дамите и господата от Стара Загора...


Ще изчакам да видя какъв акъл ще ми дойде и ще се радвам някой да ми помогне да взема решение. Искам за мен писането да си остане само удоволствие, без излишни отрицанелни емоции.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано03.04.07 10:11



Прати го на мен, ще ти кажа дали става за таласъмите или не



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано03.04.07 17:52



Не стои въпросът дали става за нещо или не, а дали да го изпратя за участие.
Като се има пред вид, че конкурсът се свежда до чест и слава, единственото ценно е човек да попадне между отличените с грамоти. А най-ценното нещо е самата грамотата. Особено щом човек иска да се утвърди - не между пишещите /там каквото - такова/ , а в собственото си семейство. Да не навлизам в подробности, но грамотата ми не е у мен.
Е, Робин, какво ще ме посъветваш?


Има и друг момент: за всеки конкурс искат непубликувани творби. Нямам висока производителност в писането. Разбираемо е, че ще искам да си пратя разказа, където си струва.
За грамотата отдавна все ми е тая. Тя не пише вместо мен.
РобинотЛоксли, ти да не си от Стара Загора?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано03.04.07 20:54



Робин не е от Стара Загора и не е той човека,който може да ми диктува става ли твоя разказ за конкурса или не!Неговото мнение си е меродавно САМО ЗА НЕГО,нямам спомен той да ни е станал бащицата на вкуса за каквото и да е. Казано честно,най-често аз съм гласувал най-високи оценки за разкази,които НЕ СА ВЛИЗАЛИ в челната шестица,но това не ми дава право да отричам правото на другите от журито да имат други възгледи за писането.Очарован съм от упоритостта на Робин от Локсли да се държи като ощипана мома,но искам да разбия крехката му увереност че е пенкилер.И един друг се изкара навремето БАШ-НАЙ-ПО,но вместо да ни стане палач,стана палЯчО,отрече се от фендъма,който се смя от тази работа

.Дерзай,Робин в светата си "жлъч" на Стожера на Таласъмската естетичност и бъди сигурен-боли ме размножителния орган за твоето мнение.И остави другите сами да си съставят тяхно.
И сега,за да се изринеш още от праведен гняв да кажа,за да чуят всички- СЧИТАМЕ,ЧЕ ИСТИНСКИ КРАСИВОТО И СТОЙНОСТНОТО В ПОСТНАТА НИ РОДНА ФАНТАСТИКА ТРЯБВА ДА БЪДЕ НАГРАДЕНО ПОДХОДЯЩО!И затова ще ги има паричните награди-РЕАЛНИ!Ще има скандали,ще има обидени...И идеята "Таласъмия" ще я има.Но ние наистина искаме КАЧЕСТВО!Минали сме през какво ли не.Но тези,които считат,че могат да пишат и не пратят нищо на мейла ни да си спестят ако обичат изявленията на гореписалия всезнайко.
Бтв,центче,адски ми е криво за недоразуменията и обидата около твоята грамота,но ти ще си я имаш!Извинявай,ако някой от екипа те е обидил волно или не-всички сме грешни.А да пишеш или не,това сама решавай!

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...

Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано04.04.07 09:41



Здравей, centsche,
Не съм Робин, но ако ми позволиш, ще ти кажа един мой съвет.
Грамотите са парче картон. Имам грамоти да си тапицирам едната стена в хола. Онова, което е много по-важно според мен и което съм търсела в конкурсите, е публикацията, а книжките от Таласъмия излизат.
Всичко, което старозагорският клуб е обещавал като условия в конкурса си, после е било спазвано като ангажимент, а това не е така с всеки конкурс.
Не знам защо се колебаеш, но когато решаваш дали да изпратиш разказ за Таласъмия, имай и това предвид. Успех!



www.johanvladimir.com

Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор MagdalenaKopp (влюбена)
Публикувано04.04.07 10:50



но вместо да ни стане палач,стана палЯчО,отрече се от фендъма,който се смя от тази работа
Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ъ, да нямаш предвид оня, дето от три участия има три публикации в сборниците ви?
Освен това - що хем го публикувате, хем и награди му давате?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано04.04.07 11:18



Дхалгрен (или както е там...) е напълно прав, аз не съм мерило за ничий вкус. Съвета ми да ми го пратиш и да ти кажа дали става за Таласъмия е базиран на няколко предпоставки:
-Проектът Таласъмия е прекрасна идея, но тя е за начинаещи автори. Телаллов писа там и спря. Йоан Владимир участва там и спря. Аз също. Георги Малинов също не участва в последната Таласъмия. Андрея Илиев също реши че този конкурс не е за него. Искрен Зайрянов... За ФДжим не съм сигурен, но мисля че и той го е надживял. Цитирам ти не толкова утвърдени имена, а имена, печелили награди в този конкурс.
-Проектът Таласъмия привлича все по-малък кастинг. Идеята запада, за съжаление (дори без палач, както се оказва). В началото участваха 30-40 човека, на последната участваха 16. Всяко едно излизане на сборника е под въпрос, закъснява все повече, оформлението е все по претупано, липсва каквато и да е редакторска работа.

Аз не те познавам. Не знам как пишеш и защо. Затова те посъветвах - прати ми го, ще ти кажа мнението си дали произведението е за този конкурс или не. Може пък нещата да се посъживят. Но дори на това ниво, за един млад автор (не знам дали си такъв!) е важно да провери колко може, колко струва, да премери сили с други млади автори. Ако ти ми пратиш нещо много силно и внушително, естествено аз ще те посъветвам да си запазиш разказа за друг конкурс, който ще изисква непубликуваност, или пък най малкото ще му подхожда повече. Знам поне за две блестящи произведения, които бяха писани за Таласъмията, но спечелиха по едно първо място в ежегодния конкурс на Аргус. Се ла ви, както се казва, авторите са длъжни да преследват интересите си. Както и читателите и издателите, между впрочем.

Дхалгрен (или както е там, не го казвам пренебрежително, четох три пъти и пак не го запомних...), не знам откъде идва твоето обидено изказване. Аз не се държа като ощипана мома. Съжалявам за доста неща, свързани с проекта ТАласъмия, но това си е мое съжаление, проектът си е ваш, правете каквото искате. Аз съм АВТОР, не критик и именно като автор говоря на други автори и споделям мнението си. Правих опити да говоря като организатор и да споделя идеите си за развитието на този проект, резултатът беше нулев, съвестта ми е чиста. Така че когато някой ме попита дали ще участвам и защо не, казвам лаконично - ами вече го надживях, гледам напред. Не е моя вината, че проектът остана на това любителско-аматьорско ниво. Може и ваша да не е, не соча никого с пръст. Просто гледам напред. Злобните забележки и анатомични метафори си ги спести. Когато накараш авторите, които се отказаха от конкурса да участват отново, тогава ще дойда и ще ти кажа - аз не бях прав, постъпих глупаво от обида и наранена гордост. Но дотогава не очаквай друго от мен, освен да гледам напред, към нови хоризонти. Аз опитах, при това здраво и упорито опитах.
Пожелавам Ви успех, както винаги.

Редактирано от PoбинoтЛokcли на 04.04.07 11:22.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор LaGata (силно планираща)
Публикувано04.04.07 12:54



В този ред на мисли - има ли някаква информация кога (и дали ) ще излезе Таласъмия 2006?
И още нещичко - след Искрен Зайрянов някой друг бил ли е награждаван за роман и издаден ли е той?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: MagdalenaKopp]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано04.04.07 18:25



Защото не сме дребнави душици,че да не оценим стойностното!Най ни беше лесно да наритаме Фатеца (хайде да сложим картите на масата) в акото,но като част от "ненужния фендъм" го оценихме и продължаваме да го оценяме по литературните му достойнства.А че се държи като задник в живота си е мое лично мнение...

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано04.04.07 19:01



Едно уточнение: споменах, че грамотите ми трябват у дома. Един човек като ме види пред компютъра и го втриса. Отказва да чете всичко мое, което не е публикувано или наградено.


За 8-ми март такъв му го спретнах!... Като се яви без китка и подарък /да съм си купела нещо от него/ му казах, че за подарък искам да прочете най-новия ми разказ. После го питам:" Е, как е?" "А бе добър е." Никоя грамота не струва колкото този отговор, но за миналогодишната ме пукнаха от бъзих. И продължават, но аз вече имам имунитет.Благодаря на всички, отзовали се по темата. Взех решение.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано04.04.07 19:12



Най-накрая добре защитено мнение...И по силата на едно обяснение в градивен стил,едно откровение- и на мен отдавна ми писна от килотоновете боклук в българската фантастика като цяло.И драскачеството,което се праща толкова години за нашия конкурс.С риск да си навлека гнева на приятелите от Стара Загора,да попитам в прав текст-в това ли се изроди действително в очите на сериозните автори нашия конкурс?!В някаква наивна люпилня на прощъпулки?В сбор обидени от нас автори?Защо-че сме ги издали,че някои станаха имена първо чрез нас?Или заради обидите,които сме преглъщали,или заради думите на някой от нас към някой от Великите на деня,или заради принципите ни?Всичките ми приятели от Стара Загора мълчат в тази тема.ЗАЩО?!Питам тук всички по-известни имена в БГ фантастиката- мизерия за начинаещи ли е вече конкурса "Таласъмия"?Какво точно ви отблъсква?И още-колко от тези прехвалени КУЛДЪБЕСТ конкурси в България решиха да дадат парични награди от подобен размер за кратки форми? Колко от тях се реализираха в книги, па макар и с корици не от Валехо и не с коректури от "Бард"?Бе какво си задавам въпроси тук,на кого ли му пука в шибаната България, в Щатите е друга работа ейййй...

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано04.04.07 21:42



dhalgren, не знам кой си, надявам се, че имам удоволствието да се познаваме.
Темите, отнасящи се за Таласъмия, не по моя вина се превръщат редовно в клоаки, тук, в този форум, затова ще се изкажа за последно в тази тема.
Никога, по никакъв начин не съм засегнала авторитета на конкурса, дори напротив - смятам, че съм един от последните застъпници на идеята Таласъмия.
Не ми харесва агресивният ти език, нито цинизмът ти и нека и аз да ти задам един въпрос, след като ти си задал дузина - с какво твоето изказване издигна авторитета на конкурса днес, точно тук и сега?
В изказването ти долових няколко намека, които ме касаят пряко, ще се радвам, ако имаш куража да ми ги поясниш на живо, на по бира, когато се видим. Тогава и аз ще ти кажа какво точно мисля за конкурса, защото НЕ споделям мнението на Робин. И не заслужавам цинизма ти по никакъв начин. Сигурна съм в това.
Следващият път не обобщавай така.

www.johanvladimir.com


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано05.04.07 09:22



Много се радвам, че дискусията по този въпрос не прерасна в лични нападки и размяна на обиди. Ето някои отговори на риторичните ти въпроси:

- в това ли се "изроди" в очите на сериозните автори конкурса Т.? Очевидно. Всъщност, докъде стигна Т. може да каже всеки участник за себе си. Преди време говорих с един от организаторите на проекта по въпроса - как да се продължи напред, как идеята да се развива. Оказа се, за моя изненада, че проекта ВЕЧЕ се е развил в идеалното си състояние и друго развитие не му трябва. Какво мога да кажа на това? Въпроса - дотам ли се стигна може да се трансформира във въпроса - а накъде се тръгна, всъщност?

- Кой автор сте обидили не искам да казвам. Аз не съм от тях, аз изпитвам само благодарности и признателност към организаторите на конкурса. И между другото - никога не съм отричал приноса на този конкурс за развитието на една камара автори и БГ фантастиката като цяло

- "мизерия за начинаещи ли е вече конкурса "Таласъмия..."
Тук просто преувеличаваш, драги. Никого не отблъсква и никого не отвращава (ФД не се брои, но може би все пак има отвратени и отблъснати, не знам), просто "сериозните" автори се стремят към малко по-""сериозни"" изяви. Самиздат, например. Аргус. Буквите. Това е, нищо лично.

- в Щатите наистина е друга работа, но това няма връзка с темата.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор Didimus (непознат)
Публикувано05.04.07 13:42



Ще ти кажа моето мнение на читател. Дали съм прав не знам. Авторите по-добре знаят.

Един от основните проблеми на конкурса е неговата тясна тематична насоченост. И други конкурси са били тематични, но не знам за някой да го прави 5 години поред. Да не говорим че съм с впечатлението че налагате все по строги и тесни критерии за съответствие на изискванията. Ако това е в следствие на плюенето на Джимеца, то явно все пак е станал да речем и 10% палач, а само 90% палячо.

Резултатът от това е че авторите или трябва да се специализират в писане на разкази за Таласъмия или да не участват (освен ако случайно не напишат нещо дето да подхожда).

От всички разкази на Робин (например) които съм чел, най-малко добри са именно таласъмските. Така че за него отказът от участие си е много правилно решение.

В крайна сметка при сегашните изисквания сте обречени да разчитате на автори съгласни да пишат "поръчкови" разкази.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Didimus]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано05.04.07 14:47



Ето, заформи се дискусия! Побързайте, преди да е дошъл Джимеца...



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Пpинцътkoйтoбecилa (знам и мога)
Публикувано05.04.07 15:27



е ти направо го призова



Тема Re: Браво, Ани...нови [re: AниИлиeвa]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано05.04.07 18:18



...уцели десетката. За автора наистина публикацията е по-важна от нсякакви грамоти. А старозагорци издават.
Аз не следя сборниците им от 2003 г. и не мога да кажа какво и дали качеството на разказите спада. Мисля, че е нормално да има силни и по-слаби. Това е навякъде - включително и по великата Америка... И мисля, че трябва да се помогне на конкурса. Колкото повече конкурси с издадени антологии, толкова по-добре.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано05.04.07 18:50



А пък аз, dhalgren, да помисля, че си от Стара Загора и да се възрадвам за грамотата. Като не си в час по моя случай, защо се изказваш неподготвен?
Чак се чудя на себе си как бързо взех положително решение, предполагайки погрешно.
И така: без да искам ядосах човек, опериран от чувство за хумор /че що ли ги нацвъках няколко такива ? -

, , /
А сега съвсем сериозно. Възможно е да си гласувал за мен, възможно е и да не си. Тук е мястото да благодаря на Марин Найденов и на Александър Карапанчев. Те знаят защо. Аз няма да се разливам в подробности, а само ще уточня: другаде направих своя прощъпулник - не в конкурса на Таласъмия. Пак съм на фаза: не знам как да постъпя. Но вече чужди мнения не ми трябват. Много време има до 15 май. А ти щом си в журито, доколко ще си обективен?... Може и да си. Не те познавам, освен от изцепките по темата.
Не съм от хората, които биха обидили някого, когото не познават, но не съм и от хората, които ще почнат да се засягат от прежде споменатите.
Приветствам всяка идея, която може да накара младите да се стремят към творчество. Таласъмия прави нещо в тази насока. Браво!
Както вече споменах - за мен писането е удоволствие и няма да допусна участие или неучастие в някой конкурс да ми го развали.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: AниИлиeвa]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано05.04.07 21:01



Ани,познаваме се,въпреки че малко съм контактувал с теб.Повярвай ми,ти си един от най-ярките автори,които НИКАК НЕ ВИЗИРАХ във въпросите си.Ти винаги си била на страната на инициативата ни и знам,че не считаш конкурса за "ковачница за начинаещи".Освен че пишеш прекрасно,ти никога не започна да ни поучаваш,обвиняваш в некомпетентност,да се обиждаш. Защо и как видя цинизъм във въпросите ми?!Аз исках да знам авторите,които сме харесвали и награждавали наистина ли смятат конкурса за това,за което го смята Робин?И има ли смисъл тогава да креем в сянката на Великите конкурси за надрасли нашата инициатива автори?Да захвърлим чисто българския мотив,да разширим границите,както желае Дидимус...Чисто по човешки да ти призная- писна ми от скандали все около Таласъмията,все да ни плюят за нещо,все да се опитваме да променим така условията,че да няма обидени.Лошото все да остава у нас.Е зададох въпроси,излязох лошия,агресивния.Сефте комендантски.Точно колкото и аз да си тегля чертата в тази тема.А на авторите,които са надраснали Т. успех в творческия път!И истински достойни конкурси.

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано05.04.07 21:36



1.Болезнено съм в час по темата и съм наранил дълбоко едно свое приятелство за да съм на твоя страна.
2.Доколко съм обективен не знам,знам само,че последните 2 години съм поставял най-високите си оценки за твои произведения.Без да те познавам.
3.Чувството ми за хумор (дано не съм те разбрал погрешно за субекта

) е широко известно сред приятелите ми.Губя го,когато започнат да решават какво точно аз ценя.
Край на изцепките в темата.Моля те обаче,следващия път виж точки 1 и 2 и ме застреляй.Заслужавам си го...сам си знам защо
Постъпи с разказа си както намериш за добре.Ако има значение за теб и някой друг аз също взех своето решение.
Журито ще е определено с човешко лице.Без мен.
Уморих се от вини...

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...

Тема Кексът и гладътнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано06.04.07 09:36



Що за твърдения по адрес на нескромната ми персона?



Как така ще съм се отрекъл от фендъма, бре? Че аз членувам във варненския клуб "Землемория". Подал съм молба за членство Вх. №1/15.11.2005 г., в която съм заявил, че приемам безусловно Устава на сдружението и съм декларирал, че ще го спазвам (което ми припомня да си платя членския внос). Приет съм за член на сдружението с протокол №1-1/15.11.2005 г.
Колцина от събеседниците ти по тази тема членуват в някой клуб за научна фантастика, регистриран по реда на ЗЮЛНЦ? М?

И откъде го измъкна това твърдение че съм искал да стана палач на нещо си?

А дали съм станал палячо - преди да го разправяш на софиянци, първо питай някои от посещаващите твоя клуб. Вожда, например. Или Византийката...

Хайде сега дотук с глупостите!

Желая успех на всички участници в конкурса! И автори, и журиращи



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 06.04.07 10:10.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано06.04.07 10:28



Ти пък! Много лесно се отказваш! Участвай, ще имаш шанс да ми го върнеш. Тъкмо забелязах колко е първата награда за роман и се навих да участвам. Така че, нека надпреварата започне и победи най-добрият (според журито, инак най добър съм аз!)

Встрани от шегата, давам ви няколко идеи безплатно и добронамерено.
-Обявете конкурс И за рисунка. Нека най добрият художник нарисува корицата на следващата Таласъмия. Всички таласъмии досега не блестят с оформление
-Поговори с колегите си и изложете кратко и ясно, какво все пак е Фантастично произведение базирано на българската митология и фолклор. Постнете го тук, като меморандум или като шеговито експозе, но нека повече няма неясноти и неразбрани (обидени) автори. Обясненията край огъня на пияна глава са много интересни но не вършат работа
-намерете си редактор. Ама добър! Или въобще някакъв. И не бързайте с издаването. по добре е да е добре направено
-Прицелете се в по голям тираж. Ако трябва съкратете наградите на авторите и им дайте по 50 бройки да си ги разнасят сами. По големия тираж е нещо по сериозно, ще привлече авторите много повече от наградите които обявихте. А най добре и двете. Ще помагаме с разпространението колкото можем.
-Говорете с аудиторията! Назначете си един представител (говорител) и говорете активно с хората, с фендъма, с авторите. Най малкото за да се знае че поредната Таласъмия не е последна.
-Създайте свой форум за отзиви и коментари. Това не е трудно, а пък е много забавно. Въобще, форум за БГ фолклор, митология и фантастика май няма и ако се направи ще е много интересен
-Поканете ЛИЧНО всички известни автори да участват. Всички печелили Т. автори. Всички млади автори, които се сетите и намерите. Автори отличили се в други конкурси.

Въобще, има много какво да се направи, аз с удоволствие ще помагам според силите и възможностите си, стига разбира се вие да развеете байрака както трябва. Все пак това е ваша инициатива. Успех, както винаги



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор Didimus (непознат)
Публикувано06.04.07 10:56



Нищо не предлагам. Само изказах мнение че по-строги и по-тесни тематични рамки означават по-малък шанс за качествени произведения.

Идеята за "произведение базирано върху българският фолклор" е супер. Въпросът е кога приемате че нещо съответства на тази идея. Дали ще следвате тезата на Джимеца "всички фолклорни персонажи трябва да съответстват като наименование и характер на описаните в книгата на професор еди кой си и по възможност сюжетът да интерпретира съществуващи фолклорни сюжети" или по гъвкав подход си решавате вие.

Така че единственото, което искам, е в сборника да влизат наистина само качествени неща. Колкото и да харесвам идеята за Таласъмия, не искам това да е единствената причина да си го купувам.

В крайна сметка:
Какви изисквания ще сложите си решавате вие.
Дали да участват си решават авторите.
А дали ще си купя сборника си решавам аз.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано06.04.07 12:31





Примерно - разказът трябва да са съдържа поне едно такова същество.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано07.04.07 00:20



Лоша работа... Първо беше Българска митология и фолклор, сега пък - славянска. Че и непълна. Добре поне че има линк за редактиране на статията. Ако на някой нещо не му ундурдисва - да си го добави, съществото...



Тема Сакън!нови [re: Maйkъл]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано07.04.07 16:03



Хич не опитвай тоя номер със списъците


На никого не му пука дали съществата в творбите присъстват или не присъстват в българската митология.
Също и в славянската.
Както и в която и да е друга.
Ето например: 5 години никой не може да ми отговори в чия митология присъства съществото, наречено "авлия" (освен авторът, който го е измислил).
Всички останали отговори гравитират около фразата "Няма значение дали пристъства!".
Видя ли? Значи няма значение!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 07.04.07 16:04.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор тиrъp (минаващ)
Публикувано08.04.07 13:37



Българска митология е условието, не славянска.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: тиrъp]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано09.04.07 01:35



Българската митология СЕГА, искаш да кажеш. Съвсем хипотетично ми е любопитно, ако някога някъде се изрови списък с разрешените същества по митология (Българска), как ще се докаже, че дадено славянско митологично същество не е съществувало в миналото в Българската митология а сега е забравено и с какви очи ще се дисквалифицира автор, който е изровил такъв неизвестен факт за журито, че и разказ спретнал.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор тиrъp (минаващ)
Публикувано09.04.07 14:49



Славянска митология включва да кажем чешка, полска, словенска и т.н. митологии, а ние не смятаме да се разпростираме чак толкова нашироко

, от друга страна ако някой автор има познания по чувашка митология да кажем, мисля, че опитът му ще бъде посрещнат с голямо любопитство от журито.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: тиrъp]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано09.04.07 17:13



Какво излиза тогава. Никъде не може да се намери материал, с поне бегъл списък какво точно е българската митология. Явно сме прекалено незначителни като нация и не се отличаваме с нищо уникално, щом дори и организаторите на конкурса не могат да предоставят списък.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор тиrъp (минаващ)
Публикувано09.04.07 18:47



По темата, която очевидно е благодатна за изследвания постоянно се пише и то повече от век. Всъщност всяка година излизат поне по няколко монографии от етнографи, археолози, историци и прочие в/у бг. фолклор и митология, по което и време да влезеш в Хеликон или Пингвините можеш да намериш от няколко до десетки заглавия касаещи темата, ако търсиш по-старите монографии, трябва да посетиш библиотеките, ако търсиш нещо по-систематизирано, има издадена енциклопедия някъде началото на 90-те ако вярно си спомням годината, а ако държиш на незабавния отговор за този или онзи персонаж, при това безплатен, просто питай гугъл, той вече знае доста за тях

.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: тиrъp]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано09.04.07 19:04



Демек, да разбирам, чисто хипотетично, че даден автор ако използва почти неизвестно митологично същество или напълно неизвестно такова е достатъчно да прати с разказа си и копие на ръкописа, антологията, монографията или дори етнографската хипотеза и всичко ще е наред?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор тиrъp (минаващ)
Публикувано09.04.07 19:24



1.всеки член на журито взема решението си самостоятелно и не мога да говоря от името на всички
и


2. да не забравяме, че хобитите са измислени от Толкин и са толкова сполучлива раса, а ние нямаме нищо против да открием българският Толкин.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: тиrъp]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано09.04.07 20:15



Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, член на журито не е длъжен да я признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако даден член на журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.



Тема Re: Сакън!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано10.04.07 10:34



Напротив, драги! Отговорихме ти точно и даже источници ти посочихме.
Накратко пак, че си забраван (вид таласъм):

Евлия е персонаж от фолклора на българите мохамедани. Представлява митично същество, което се събужда в наглед обикновен човек, изчезва някъде и се бие за правата вяра, после се връща обратно, ни лук яло, ни мирисало. Когато бива разпознато, умира. Има статут на свят човек, на светец-страдалец.
В арабския фолклор означава друго, не се подвеждай по съвпадения

Приликите между този митичен персонаж и героят от Какавидата са доста повече, отколкото да речем - твоя змей или бродник и фолклорните им оригинали. Очевидно конкурсът дава по голяма свобода на тълкувание и авторова инвентивност. Това трябваше да ти стане ясно още на първия конкурс, където успя да пробуташ същество на име ЕВРЕН (не че такова няма, ама никой не се е засилил да му търси источниците, а гугъл нищо не знае по въпроса).
Така че, време е да спреш с упорствата и да не се заяждаш за буквализми. Духът на българската митология и фолклор предполага широта на тълкуванията, инвентивност, разнородност и полиморфност. Няма канони, няма правила. Първата бабичка, която ти разкаже за злия Фатджия конституира този образ като част от българския фолклор автоматически. С какво авторите от Таласъмия са по назад в този процес?



Тема Ама разбира се!нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано10.04.07 11:29



Ето например - започваме от самото произношение: в "авлия" ударението е на втората сричка. В "евлия" на първата.
После - съдържанието на думата: авлията задължително е жена. Евлията - задължително мъж (ако имаш някакъв спомен за скандала около Демир баба теке и помниш, че е имало алианин на има Демир баба - той е бил именно евлия. С ударение върху "е"-то)
После: Авлията живее 40 дни, докато евлията векува. Авлията е описана като горска твар, а пък евлията е човек (светец при алианите). Авлията е описана да носи меч (кристален!), а евлията е дал обет да не докосва оръжие.

И така нататък.... Все изобилие от прилики



Това за "сражаването за правата вяра" сега ли го измисли?
Щото до този момент не беше споменавано
Представи си, че някой може да знае за евлиите повече отколкото ти се иска. И ми се струва доста безсмислено да обогатяваш персонажа на евлията с чертите на измисленото от брата Йоан същество. Ако искаш да й бъдеш оръженосец или PR - бъди си, но недей да смесваш това с изопачаването на митологията!
Щото ако си спомняш - най-напред за първообраз на авлията братът Йоан ми бе посочил "жълто-черна пеперуда" - която всъщност беше душата на магьосница, но общите неща между нея и авлията бяха горе-долу толкова, колкото и между авлията и евлията (сори - не мога да напиша и ударението).

Или разчиташ, че като разправяш наляво и надясно, че ми е отговорено, то това ще хване дикиш (т. е. - една лъжа, повторена 1000 пъти става истина)? Прекрасно! Какво друго от Гьобелс си чел?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 10.04.07 11:51.



Тема Re: Ама разбира се!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано10.04.07 11:54



1 - В сборника ударение не е слагано никъде, чети си го както искаш. Да не говорим, че никой не те задължава със синтактична достоверност, Исус някога е бил Йешуа, но сега никой не чете молитви с това име, нали?
2- Евлията бил задължително мъж... Може би в Корана е така. Но тук източника е фолклора, не Корана. И никакви скандали не могат да са меродавни по въпроса и да се пробутват за източници
3 - Авлията в Какавидата живее не 40 дни а цели епохи, докато не умре, а умира когато бива разпозната. Също като Евлиите
4 - Евлията не дава обет да не носи оръжие... Тук просто не си информиран драги. Все пак евлията се бие за правата вяра, да не мислиш че го прави с голи ръце? Или мотиката не се брои за оръжие?

Приликите не са изобилни, но са достатъчни, за да отговаря на условието - "базирано на българския фолклор и митология"
Ако целиш разпалването на тази дискусия наново, давай да караме на лични бележки преди да са на изгонили.
А Гъобелс не съм чел, не си падам по фашистки четива



Тема Хахахахахахаха!нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано10.04.07 16:47



Ама ти четеш ли глупостите, които постваш???


Какъв Коран, бре?
Нали говорим за същества от българската митология?
А в Корана няма евлии!!!
Ето ти го и Корана, де:
Евлиите, драги, присъстват във вярванията на алианите (мюсюлмани, почитащи Али - по-просто казано: нещо като балкански шиити).
Казваш, че източникът бил фолклорът - добре де, я като си толкова информиран, дали си чувал нещо за евлия - жена?
За евлии - мъже съм чувал, но обявявам награда 300 лева за първия, който ми поднесе препис от исторически документ за съществувала евлия-жена!

Вярно е, че Исус всъщност е Йешуа, но това не прави приликите между авлия и евлия повече от тези между Албания и Албион.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 10.04.07 16:49.



Тема Re: Сакън!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано10.04.07 17:13



Ха,
че аз имам авлия в банята



(От Асково до Арманли - се хасфалт )



Тема Re: Сакън!нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (минаващ)
Публикувано10.04.07 17:14



Ъъъ,
злият Фатджия fat-таблиците на дисковете ли забърсва?





Тема Re: Сакън!нови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор else (varelse)
Публикувано10.04.07 20:22







Тема Re: Хахахахахахаха!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано10.04.07 21:47



Аз ако бях организатор на такъв конкурс, всяка година бих избирал едно митологично същество и точка. Да се види кой може да пише при ограничения.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано10.04.07 23:08



Мисля, време е да се излезе на "улиците" на Анкх-Морпорк, и да се внесе известно "разяснение".




Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, член на журито не е длъжен да я признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако даден член на журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.


Не, не излиза.
Системата за оценяне, не позволява на един член на журито, да "внесе" или "отхвърли", произведение изключително по своя презумция, т.е. критериите, дали творбата отговаря или не, на условията за участие, се решава от журито /колектив/.

Тук много се написа, и най вече от няколко души.
Което не е лошо - трябва да се пише в тази държава.. И още повече, трябва да се чете.
Конкурса сега е в такъв, както е популярно да се нарича - "формат". Това, че ограничава тематиката е донякъде вярно.
Но нима, най-голямото ограничение за един творец, не е неговото въображение?
Идеите възникват, развиват се, и който може - ги написва.
Не са се свършили разказите и приказките, ще продължат да се творят и след нас!
И хубавите, надявам се, ще бъдат оценени - със или без нас!
Така че творци, решението е ваше. А организаторите си носим нашата отговорност - да бъдем обективни!

.

Редактирано от Commander_Samuel_Vimes на 10.04.07 23:11.



Тема Re: Хахахахахахаха!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано10.04.07 23:19



На теб май ти липсват първите години от часовете по български и литература.
Конструкцията - "Може би в Корана е така" означава че поставеното от теб изискване (евлията да е само мъж) МОЖЕ БИ го има някъде другаде, но не и във фолклора. Друг е въпроса дали това е вярно, не съм специалист, повтарям чужди мнения. За съжаление си подарих моята книжка със източниците и не мога да ти цитирам точен текст тук. Обаче съм сигурен, че едно от преданията там беше за жена, която спокойно си копала на нивата с мотичката.

"обявявам награда 300 лева за първия, който ми поднесе препис от исторически документ за съществувала евлия-жена! "

Не говориш сериозно, нали? Искаш препис на исторически документ за съществувала жена-авлия? Ти наистина ли вярваш, че такова същество съществува наистина? Мислех, че само фашизма ти е мания...

Колкото до Албанците и албиносите, приликата е далеч по голяма отколкото реалния Йешуа (ако изобщо е имало такъв) и персонажа от четирите Евангелия



Тема Re: разбрахнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 00:00



Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, журито не е длъжно да е признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.
Пак се крием зад колективната отговорност а? Чисто по комунистически.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано11.04.07 07:24



Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, журито не е длъжно да е признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.
Пак се крием зад колективната отговорност а? Чисто по комунистически.


Нужно ли е да обяснявам, че журито е ограничено от факта че е от хора.
Виж, ако е съставено от митологични същества - примерно ангели, може би щеше да бъде по-обективно.
То и в съда се залага на обективността на хури от хора, ако ние измислим някакъв по - добър и точен начин за оценяване на нещо/някой, ще го споделим на длъж и на шир - в полза на човечеството.



.



Тема Re: Хахахахахахаха!нови [re: Maйkъл]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано11.04.07 10:27



Давай! Тая година ще пишем за злите фатджии



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 10:33



Значи то излиза, че журито има право само ако не хареса някой разказ, да не го награди, а ако вместо това хареса друг, да му даде първа награда. Представяш ли каква несправедливост! Какво си въобразява това жури! Че е сложено там да преценява?! Айде бе!
Чист комунизъм си е това, никакво оправдание не виждам за тези нечестни твари!



Тема О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано11.04.07 10:38



Не вярвам, а знам, че евлии са съществували.
Демир баба е бил историческа личност. И е бил евлия.
Както и Евлия Челеби.
Е, между евлиите, има и още едно общо нещо - те нямат никаква връзка с българската митология. А с мюсюлманската религия.
Но всички евлии, за които историята е запазила данни до един са мъже.
Та именно затова обявявам тази награда. Ако забелязваш - размерът й е по-висок от този за първото място в конкурса! Дерзай!


Само че много добре знам, че наградата ще си остане неспечелена.
Исторически данни за мъже - евлии има. И не са малко. За жени - не. Просто понеже в исляма жената няма обществено положение. И го няма и до днес.

И още:
1. Убеден съм, че е имало поне един пурист, който да харесва пури - но от това не следва, че има нещо общо между пурите и пуризма. Както и между авлията и евлията.
2. Знам, че всеки дипломат, преди да стане такъв, най-напред е бил дипломант - но това не стига за да поставим знак на равенство между тях, нали? Както и между авлията и евлията.
3. Виждал съм доста ефектни афекти. И обратно. Но афект и ефект не са едно и също - точно както и авлия и евлия.
И в заключение: "авлия", драги ми адаш, в превод от турски означава двор, градина, бостан... Но не и някакво митично създание, описано в разказа "Какавида" от Йоан Владимир.
Самият разказ е доста добър, но централният персонаж в него не присъства в българската митология. Както и в която и да е друга. Той просто е измислен от автора си.
Само че хванат в капана на първото си място, за брата Йоан вече няма как да признае това - иначе някой може да си помисли, че го е получил с лъжа, използвайки незнанието на журито. Затова и брата Йоан търси аналози на този персонаж току под митичната богиня-майка, ту под жълто-черната пеперуда, ту под евлиите, ту под вола...

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано11.04.07 11:13



В отговор на:

Само че хванат в капана на първото си място, за брата Йоан вече няма как да признае това - иначе някой може да си помисли, че го е получил с лъжа, използвайки незнанието на журито.



Така.
EugenVonHakenkreuz, ако си поне малко мъж, имай куража, когато ме видиш, да дойдеш и да ми кажеш в очите, в присъствието на съпруга ми и на приятелите ми, които ме познават и уважават, че съм използвала незнанието на някого, за да получа с лъжа нещо си.
Толкова много си позволи, че премина всички граници на морала, възпитанието и приемливото според моята гледна точна поведение.
Виждам, че няколко дни си стоял и си полюирал в тази тема, с нарочната цел да ме предизвикаш, накрая започна да клеветиш в чисто юридическия смисъл на думата.
За разлика от теб аз няма да заплашвам със съд, няма да се пеня, няма да ти отвръщам на обидите, това е по твоята част, адвокатът си ти, аз съм дама и мама и татко са ме възпитали като такава. Много пъти съм те молила да престанеш да ме обиждаш, клеветиш и въобще да престанеш да се занимаваш с мен, но ти не си достатъчно мъж, за да вземеш под внимание подобна молба.
Считай се свободен да пишеш и да разправяш каквото си искаш за мен, където си искаш, позволявам ти официално. Ти и злобата ти просто не съществувате за мен. Това е.

www.johanvladimir.com

Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 11:15



Кого ще награждава журито не ми пука въобще. Нито съм драскач, нито някога ще бъда. Питането ми е за процеса на дисквалификация, за което - виждаш оказва се, нито има правила, нито са обявени официални. Типично по български бих казал. После се чудим защо българия и българите имат толкова отрицателно реноме по света и няма нация която да не ни презира като хора Nta ръка.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 11:47



Да, и за Третата световна война сме виновни, понеже сме българи!

Много добре ти го обясниха преди мен, жалко, че не се напрегна да го разбереш. То и за "добър" и "лош" разказ няма чак толкова официални критерии, защото журито не е съставено от професори по литература. Те дори кой разказ да наградят, преценяват по това колко им е харесал. Понеже са хора, както беше споменато по-горе.
Ще ти дам един пример. Преди време, един човек беше пратил на майтап разкази на известни писатели. Те не се класираха високо. Понеже не са се харесали на журито и на субективните му човешки критерии. А дали са отговаряли на сложните критерии за добро литературно произведение, тук няма значение.
Доближаваш ли се до схващане на идеята?
За литература НЯМА как да бъдат написани критерии, които да са в стил "Променливата трябва да е в интервала от 0 до 255". Конкурсът за разказ не е точна наука и оценяването няма как да стане автоматично по точни критерии, без да се налага намеса на човешка преценка. А човешката преценка е субективна, няма каква друга да бъде.
Най-вече защото правилата в литературния конкурс са условни. Не са с важността на инженерни изчисления, в които ако има грешка, сградата ще се срути.
Истински важното в конкурса е да се получат добри разкази.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано11.04.07 11:50



До членовете на клуб "Уибробия" - Стара Загора:
Приятели,
Честно - дойде ми до гуша. От години се опитвам да си градя авторитет като автор и личност и за мен наистина има значение, когато лицето Ивайло Г. Иванов периодически ходи наляво-надясно да хвърля кал по името "Йоан Владимир". Работя здраво за пестижа на това име и се надявам да ме разберете...
Аз, Ангелина Илиева, с авторски псевдоним Йоан Владимир, декларирам, че използвах изцяло авторското си въображение, за да създам персонажа "Хуба, авлия, черна пеперуда, страж на планината и Трите порти", като използвах в незначителна степен образа от една песен/приказка на покойната ми баба.
Не съм в състояние да представя никакви документи, факти и научни изследвания, доказващи реалното съществуване на този персонаж в историята, нито във фолклорните монографии, нито където и да е другаде извън собственото ми творческо въображение.
Предвид горното, ако клуб "Уибробия" реши, че първото място от конкурса през 2002 г. ми е присъдено неправомерно, готова съм да се откажа от него и още на следващата Таласъмия да предам наградата си на Кира Валери за разказа "Луната спи". Въпросната награда ми виси ей тука над бюрото, непокътната, така че съм напълно в състояние да го направя.
И това не заради простотията на някои хора, а защото искрено вярвам, че както името Йоан Владимир, така и конкурсът Таласъмия НЕ заслужават авторитета, който са си изградили с течение на годините, да бъде постоянно подкопаван. Сами виждате колко наистина ми писна и искам това да спре.

Оставам искрено ваша:
Ани

www.johanvladimir.com


Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (минаващ)
Публикувано11.04.07 12:09



Ако си мислиш че с игра на пароними можеш да докажеш каквото и да е, значи си по-тъп отколкото те мислех. Отказвам се от всякаква форма на цивилизовано общуване с теб. От тезата си не се отказвам, въпреки изявлението на ЙВ. Само че нямам никакво желание да я защитавам (тезата си) пред теб. За теб спора е просто пъчене и безразборно замяране с аргументи извадени от всякакъв контест. До един момент е забавно човек да ти гледа цирковете, но след това става противно
Всичко най хубаво ти пожелавам
Р.



Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: AниИлиeвa]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано11.04.07 14:26



Ц-ц-ц-ц-ц-ц!


Не съм обвинявал в лъжа ни_ко_го!
А ако пък имаш предвид предпоследния ми постинг - и там няма обвинение. А само неясно предположение, че би било възможно отнякъде да се появи такова.
Нещо повече: твърдял съм преди, твърдя и сега:Авторът има право да пише каквото си пожелае, да описва каквито си иска персонажи, да ги вплита в каквато му хрумне фабула и т. н. Готовата творба си е негова и той може да прави с нея каквото си поиска - да я пусне за публикация, да я скрие или да я прати в какъвто си пожелае канкурс, абсолютно независимо от условията му.
Така че за недисквалифицирана творба, която не отговаря на условията на конкурса, вината изобщо не е на автора. А на журито.

Но както и да е - силно се съмнявам това, което те е подразнило в горния ми постинг да е несъществуващото обвинение в лъжа.
По-скоро се ядоса на другото: че припомних за евлиите, богинята-не знам каква си, жълтите пеперуди на черни точки... Защото за всяко едно от тези същества ти ми твърдеше, че е авлия. А после видовден ли не ми честитеше и пр. и пр. И сме се виждали с теб, и в прав текст съм ти казвал: "Такова същество няма в нашата митология!", а ти повтаряше: "Има, има, има!..."
Дори и да си чула за него в някоя от песните (или приказкате) на покойната си баба, то вече 5 (пет) години така и не разбрахме от кой край на България е тази песен или приказка, от кое село... Че да посетя тези места, да поразпитам старите хора пред камерата, а после да пусна записите в мрежата....
Възможно е да са те възпитавали като дама, но дали една дама би се отнесла така с роднините си - това знаят само дамите.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 14:50



В отговор на:

Така че за недисквалифицирана творба, която не отговаря на условията на конкурса, вината изобщо не е на автора. А на журито.



А кой определя дали творбата отговаря на условията на конкурса? Участниците или журито, как мислиш? Посочи ми конкурс, на който участниците и страничните наблюдатели да определят вместо журито, нещо дали отговаря на условията на конкурса или не.

За бабата на Йоан Владимир - ти може и да не си разбрал от къде е, но това не значи, че не е казала. Или не си прочел или си забравил. И в двата случая вината не е у нея.

Колкото до разпитването на хората и камерите... Човече, не разбираш нищо от методите на етнологията, разбери го най-после. Това не е съдебната зала, тук не се работи със свидетелски показания. И в горния си постинг доказа, че просто не разбираш материята.
А ти исторически документ за съществуване на змейове, самодиви и таласъми имаш ли? А дали са нотариално заверени?
Откажи се. Не си прав. И още 30 години да го повтаряш, няма да станеш по-прав.



Тема джимофоб съм азнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано11.04.07 16:41



Цензурирах всичко..
Не мога да се стърпя просто като те чета, Джим..

- няколко думи от читателя

Редактирано от alvin на 11.04.07 16:48.



Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: else]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано11.04.07 17:40



Всъщност, Елс, изобщо не ставаше дума за исторически документи за съществуването на някаква си авлия - такова създание не съществува нито в митологията, нито в историята, нито в религията.
Но тъй като Робинчо (смело, самоуверено и героично!) заразправя, че евлията, виждаш ли, било същото като авлия... А пък евлиите най-често са реални исторически личности (които обаче за беля нямат нищо общо с така описаната авлия) - затова е тази награда: първият, който ми даде исторически данни за съществувала евлия-жена, получава 300 кинта.
За съществуването на змейове, самодиви и т. н. исторически данни няма.
За съществуването на авлии - няма даже и митологически.
Виж - за съществуването на евлии - има. Но само мъже. Мързи ме да търся линкове - просто напиши "евлия" в гугъла.
Вярно е, че не разбирам кой знае колко от етнология, но се уча: все пак живея с жена, изучавала тъкмо етнология



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 18:08



Ами хубаво е да се поучиш от нея тогава, защото наистина губиш спора.
Робинчо каквото и аналогии а евлията да намира, е доста по-близо до истината от теб.
И ще ти кажа защо.
Защото митологията не е математика нито история. Народните предания са творчество, възникнало и непрекъснато обогатявано с поколенията.
Виждал ли си например, как две деца разказват една и съща приказка? Няма да намериш две, които да я разкажат еднакво дума по дума. Когато става дума за народно творчество, то всеки, който е взел участие, добавя нещо в общата картина. Една история, персонаж, сюжет тръгват от едно място и след 20 поколения са се трансформирали в 20 персонажа и 30 сюжета.
Езикът с времето се променя, хората се променят, вярванията им се променят, обичаите им се променят. Не коренно и без да се променя смисъла, който се влага в обичая, но подробностите покрай изпълнението му определено търпят промени.
Някои учен може да е изследвал народното творчество в един статичен момент от историята, но така той добива представа единствено как стоят нещата в този конкретен момент. Народното творчество не е статично. Нито езикът е статичен.
Ако една баба разказва на непослушното си внуче приказка, с която иска да му покаже, как ако не слуша, Торбалан ще дойде да го отвлече, тя може да включи този момент в средата на приказката, без тази приказка да е съществувала в този вид до този момент. И никой няма да я съди за нарушение, понеже точно това е начина, по който се създават приказките.
Друга баба с повече въображение може да измисли приказка с главен герой своето внуче. И такава може да не е имало преди това, но да започне да я има от този момент.
И нея няма да я санкционират.
Трета баба може да събере няколко приказки и да направи нова. Без да плаща глоба за това.

Защото за народното творчество е характерно едно основно нещо - да се ражда от въображението на народа.
Нашият народ не е приключил съществуването си, така че няма защо да си 'мумифицираме' народното творчество в някакъв отминал момент и да спираме със закон развитието му.
Ако авлията стане толкова популярна, че да бъде българският 'хобит', това би било само в наша полза.

Та затова Робин е по-близо до истината от теб. Понеже в народното творчество е напълно допустимо да се стигне до компилация от няколко персонажа и на базата им да се изгради нов.
Виж Крали Марко от къде е тръгнал и къде е стигнал.
Да не говорим пък за лингвистичната страна на нещата, където в едни краища на България еднакви понятия се обозначават с различни думи, както и еднакви думи могат да значат различни неща. Да не говорим пък за най-разпространеният случай - леки фонетични изменения. Да се хващаш за буква при това положение е просто... некомпетентно.

Редактирано от else на 11.04.07 18:15.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.04.07 18:13



'що не вземш да спреш писането, Джимеца може пък най-накрая да се почувства задоволен?

TANSTAAFL


Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано11.04.07 19:26



Някои се плашат от дисквалификацията. Ами... просто разказът им в последствие ще замине за друг конкурс, а... може и да спечели - както е ставало.
Думата дисквалификация не ме плаши, ако река да участвам.
Журито какви критерии има... не знам. Ще ви напиша моите на читател.
1. Ако разказът не ме грабне в началото, не го дочитам. /По изключение може на автор с познато име, понеже знам какво да очаквам./
2.Ако ме грабне, но към средата се проточи като слузеста лига, не го дочитам. Дори горното изключение не може да ме накара да го довърша.
3.Добрият разказ трябва да ме грабва в началото, да има съспенс и неочакван край.
4.Добрият разказ може да не покрива критериите на т.3, ако е написан толкова перфектно, че да изпитвам наслаждение от всяко изречение. Признавам си: не умея да пиша така.
Това са критериите ми на читател. По липса на време. Не мога да си позволя да губя време за нещо дето не ми е интересно.
Като автор имам същите критерии, но дали ги постигам?... един Бог знае.
Някой по-горе се беше изказал, че за автора е най-важна публикацията. Важна е. За мен също, но... да ме почнат и да не ме довършат... лоша работа.
Със здраве и не се косете - излишни нерви за нищо, но пък сте интересни.





Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 20:49



Пак ми вменяваш някакви интереси, които за мен са абсолютно безинтересни. Не ме интересува, кой е в журито и как оценява или историята на поредният конкурс. Интересуваха ме ограниченията на конкурса (митологично същество от фолклора български) и процеса на дисквалификация. И то, защото някой проплака, че бил дисквалифициран, а на друг разказа бил допуснат поради еди какво си. Казва, интересуваха ме, защото вместо отговори на резонни въпроси, получавам само бягства от темата.
Както се оказа, никой от журито или от организаторите не може да да отговори на въпроса има ли няма ли ясен списък, какво е това българска митология, нито какво влиза в нея. Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.

Е после се чудете защо никой не чете български автори. Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество. Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса.

С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература. Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия. Ще му е черна точка в досието.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 21:29



Вменявам ти само отговор на въпроса, който си задал. За съжаление си прекалено ограничен и не си си усъвършенствал приемните механизми, за да разбереш какво ти се отговаря.
Ако си мислиш, че един литературен конкурс може да се направи с правила, включващи списък с разрешени видове герои, по-добре е и за вбъдеще да стоиш далече от литературата. За сега много правилно поддържаш дистанция.



Тема Re: Купено първо място с ревнови [re: AниИлиeвa]  
Автор Aвлий (непознат )
Публикувано11.04.07 21:41



Не, се тюхкай уважаеми Йоане. Първото ти място е напълно заслужено и почтенно. Самият факт, че за разказа постоянно се говори и коментира е красноречив.
Що се касае за г-н И. Г. Иванов, има съмнения, че първото му място на Таласъмия през незнам си коя година му е милостиво подарено от журито за да престане да мрънка и хленчи, че не е забелязан. Подобни трикове има в цял свят и журито е в правото си да го направи. Харизват му един златен медал за да престане да плаче и всичко е спокойно. Иначе как ще обясниш, че уж взискателното жури дава първа награда на един с нищо не блестящ разказ. Разказ, за който никой не си спомня, няма си и на идея за какво беше и почти не го е коментирал във форумите. За разлика от много други творби участвали в конкурса на Таласъмия. За справка виж темите от миналите години.
Та така. Една милостива първа награда изобщо не може да се сравнява със заслужената твоя.



Тема Re: Литературен конкурс...нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Дeйнa (питам ви)
Публикувано11.04.07 21:57



Здравей, Ани



Важното е, че разказите ти са великолепни!
А другото - че някой си не може да преглътне този факт и "ходи наляво-надясно да хвърля кал"... Ами това трябва само да те забавлява. Още повече че в такива случаи калта в крайна сметка пада върху този, който я хвърля

Успех!



Тема Re: Купено първо място с ревнови [re: Aвлий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.04.07 22:29



Удряш право в целта и то болезнео точно.



TANSTAAFL

Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано11.04.07 23:33



Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.


Към потребителят Майкъл.
Кой, къде, и кога го е казал???
На този прост и ясен въпрос - надявам се, ще получа ясен отговор!

Е после се чудете защо никой не чете български автори.

И защо ли?? Не разбрах нещо.

Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество.

Ъъъъъ.. И за това сме виновни ние/ персонално аз?? Навярно издаваме цялата фантастична българска литература? Или вменяваме на издателите какво да пускат? Или може би пишем всичко?
А как стои въпроса за чуждоезичната литература? Ако ме притиснат, ще си призная, че и тя зависи от моите прищевки!

Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса

Другата година - ще предложа да има предварителен кръг.
Състезание по бързо набиране на текст, оценяване на всички граматични грешки, тест - "попълни липсващата дума", есе на тема - "Енциклопедични познания по фолклор", и бонус точки за успелите да донесат/пратят снимка на митологично същество.

С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература

С тази политика, предоставяма шанс за изява на авторите, както и възможност за награда.

Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия.


А според мен, тези твои думи са откровeнно плюене и подиграване върху труда на участвалите/участващи автори и членове на журито.

Ще му е черна точка в досието.

Пази Боже!! Виж, ако реши да отиде на почивка в Коринт, някой тамошен митничар, дълбоко засегнат и възмутен от лит. конкурс "Таласъмия" веднага би му сложил черен печат в паспорта!
И като кандидатства за работа, в никакъв случай да не споменава за участието си!!



.

Редактирано от Commander_Samuel_Vimes на 12.04.07 00:06.



Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 23:54



А може би някой не може да отговаря(или не иска) на поставени конкретни въпроси. И предпочита да се скрие зад мъгляви обяснения, маскирани като елитарен стил на водене на диалог. А за десерт се сервират персонални обиди от член на жури на реномиран конкурс.

Искрено съжалявам, че въобще повдигнах темата. Имах си определено мнение за падението на българите, занимаващи се с литература, но то си беше лично. Държах си го за себе си и не го размахвах наляво надясно. Съжалявам, че четящите в този форум ще прочетат за жалката българсак действителност, в която член на жури напада персонално най-обикновен читател, верен фен на фантастиката. Даже не и автор, а най-обикновен фен. Какво остава за държането му към участващите автори в конкурса му.

А ужким литературата се пишела за да я чете негово величество читателя. Чушки. В българия, литература явно се пише за да се чеше по коремчето някакъв член на жури.



Тема Re: разбрахнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано12.04.07 00:07



Точно вие го заявихте, уважаеми или уважаема. За доказателство поства думите ви, взети от няколко поста по-рано.


Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, член на журито не е длъжен да я признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако даден член на журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.

Не, не излиза.
Системата за оценяне, не позволява на един член на журито, да "внесе" или "отхвърли", произведение изключително по своя презумция, т.е. критериите, дали творбата отговаря или не, на условията за участие, се решава от журито /колектив/.


От думите ви излиза, че онова което оприличавах на наглост от един член на жури, всъщност било качество на цялото жури.

И не ме занимавайте с оправдания какъв ви бил конкурса, колко трудно било да се организира или колко високоблагородно мероприятие. Аз не съм автор и тези неща не ме интересуват.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано12.04.07 01:46



Това ще го пусна отново, че не получих отговор:
Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.


Към потребителят Майкъл.
Кой, къде, и кога го е казал???
На този прост и ясен въпрос - надявам се, ще получа ясен отговор!


Ако това заключение си го вадите от цитатите приведени в поста ви, от 12.04.07 00:07ч. то е явно, че имаме изопачаване и представяне на някаква измислена теза, с тези вашите думи:
" Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия".

Прочетете отнова поста ми, обмислете го, отново.. и пак, ...опитайте се да възприемете смисъла в него.. Едва ли.. Съмнавам се..

Какво ви казах, като се докопам до ангели, а най-добре и до всевишния, ще прехвърлим отговорността на тях.. Макар, че това не би задоволило атеистите..

От думите ви излиза, че онова което оприличавах на наглост от един член на жури, всъщност било качество на цялото жури.

Доброто възпитание изисква, да не обиждате и приписвате подобна характеристика на хора, които по една или друга причина не могат в момента да ви отговорят.


Отговорих с това:
А според мен, тези твои думи са откровeнно плюене и подиграване върху труда на участвалите/участващи автори и членове на журито

На ето тези изпълнени с позитивизъм и абсолютно незаяждащи се думи:
Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.
Е после се чудете защо никой не чете български автори. Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество. Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса.
С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература. Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия. Ще му е черна точка в досието.


Аз не обиждам. Просто не ми е в природата. Тя е обективно-анализираща. Просто констатирам.

А за десерт се сервират персонални обиди от член на жури на реномиран конкурс
Съжалявам, че четящите в този форум ще прочетат за жалката българсак действителност, в която член на жури напада персонално най-обикновен читател, верен фен на фантастиката.
Даже не и автор, а най-обикновен фен. Какво остава за държането му към участващите автори в конкурса му.


Обидите, хулите и нападките, явно сам си ги генерирате със своите си думи във вашите си мнения. Всеки човек, има право да се чуства, колкото си иска онеправдан.
Според мен, опитвате се да разбъркате с лъжичка в чаша, и да викнете: "Бурята идва, и края на света!"


И не ме занимавайте с оправдания какъв ви бил конкурса, колко трудно било да се организира или колко високоблагородно мероприятие. Аз не съм автор и тези неща не ме интересуват.


Като не ви се занимава с тези неща и не ви интересуват, тогава каква е движещтата сила/мотив?? Олимпийският дух?

Доста неща мога да кажа, относно начина за водене на дискусията, но след това, току виж, отново мога да бъда обвинен, че обиждам някой. За това, няма да коментирам нататък..




п.п. А относно конкурса и оценяването - отношението ми към даден човек, не ми влияе при оценката на евентуално негово произведение. Който ми вярва за това - ами то си е така. Който не иска да вярва - ами той си знае.
Още повече, че системата за оценяване в конкурса, изключва фактора "лично отношение към автор".


.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор KUKUMlAU (непознат )
Публикувано12.04.07 02:24



АБЕ МАЙКЪЛЕ ЩО НЕ СЕ ЗАНИМАВАШ С ГОРЕЩИ СУПИ .ИЗОБЩО ЗНАЕШ ЛИ ЩО Е ТУЙ МИТОЛОГИЯ ИЛИ РАЗКАЗ....АБЕ ДРЪЖ СУПАТА



Тема ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано12.04.07 09:38



Разбрахме - същество, подобно на централния персонж в "Какавида" в нашата митология няма. Йоан Владимир даже в изблик на горест реши да го потвърди с половин уста - трогателно, но ако го беше направила преди 5 години, щеше да ме трогне още повече.



Но все пак - това е тема за "Таласъмия 2007"! За пет години журито прочете и научи много повече отколкото знаеше през 2002-ра. Е, особено след 2003-та, де
Не е вярно, че авторите биха се срамували да се разчуе, че са участвали в този конкурс. Аз например се гордея с това!
И искам да кажа на по-младите автори: Участвайте в този конкурс! Не просто защото е единствен по рода си у нас, а защото ни връща националнато самочувствие. Нашата митология е много богата и благородна - нека да я опознаят и нашите читатели.
Освен това журито вече изобщо не е просто компания ентусиазирани аматьори, каквито бяха преди пет години, а натрупаха солиден опит и знания през това време. За пет години таласъмският конкурс се превърна в един от най-престижните конкурси за фантастика у нас.
Участвайте! Желая ви успех!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано12.04.07 10:26



Таласъмският конкурс е единствения български литературен конкурс /доколкото ми е известно/, който държи на българската тематика в произведенията.
Много уважавам идеята им и от край време и на мен ми се иска да направя нещо подобно. Всички славянски автори пробили някога на запад, са пробили с национална литература, а не с имитации на западна.
Свалям шапка и на организаторите - имам представа от целия ужас около организирането на нещо подобно и от обвиненията на некласираните след това.
Конкурсът показа обаче един сериозен проблем - непознаване на българската митология и сред автори и сред жури. Масово се пише примерно за върколаци, уязвими от сребро и прочие, а такова нещо няма никъде из митологията. Да не говорим за това, че се налага представата за дракони в/у змейовете и се пишат едни отчайващи неща, като примерно за змеиици / и аз давам награда, ако някой ми посочи народна песен, приказка или източник, в който се говори за змеиици. Поне една "Змейова сватба" да бяхте чели/.
В този смисъл Фат джим е прав, като ръчка постоянно за истинност. Друг е въпроса, че това е излишно условие, което ограничава авторите.
Да дам за пример една Йоан Владимир, която си разработва свой авторски свят, на базата на познати митологични образи и си развива в него повествованието.
Великолепният "Атентатът" и посмъртно не би минал през таласъмското жури при сегашните условия.
Предлагам от догодина /тази вече е късно/ да се промени регламента, като се наблегне на запазването на българските основи и българския фолклор, но да се даде простор на автора да го развива. Толкин преработи митологията и постави началото на фентъзито.

П.С Запазването на сегашния регламент ще продължи да води до манджи с грозде от типа на "Орденът на св. Георги" - още един добър разказ /само да се пооправеше финала/ в който се вземат два известни образа от митологията - змей и самодива и им се приписват свойства и начин на поведение, нямащ нищо общо с архетипа им .Това е новата думичка, която предлагам да научи журито този сезон.
П.П.С За съвсем неразбралите - вземаме двама известни герои от съвремения фолклор - чапай и петка. Променя ме им начина на действие - Чапай престава да ходи по жени, Петка става трезвеник. Влагаме и в двамата подозрения към справедливата борба на червените и всеобщата революция, прехвърляме ги в танков батальон и ги пускаме срещи фашистите, като някъде намесваме и Щирлиц, който им дава сведения.
Това произведение изградено на базата на съществуваща митология ли е? ДА!. Съществуват ли /има ли източници за горе описаните герои - ДА!
Има ли смисъл от това произведение - НЕ! Защото то само използва обвивката на известните персонажи, без да запазва същността им.
Над това трябва да се помисли.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано12.04.07 10:29



Нито съм драскач, нито някога ще бъда.

и къф си тогаа? Четач, май би, ъ?

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано12.04.07 10:42



Е, между евлиите, има и още едно общо нещо - те нямат никаква връзка с българската митология. А с мюсюлманската религия.


нима смяташ сериозно, че:
БЪЛГАРСКО = ХРИСТИЯНСКО (дори още по-специално - православно, сиреч византийско)?

Ееее... Православието има големи заслуги за окаяното самочувствие и интелигентност на българина, при това съвременния такъв, нека не говорим за история.

Мисля, че определянето на митологията се диктува от ЕЗИКА, а не от вярата.
Впрочем, повечето митологии са форма на простонародна (за разлика от интелектуални или вождистки доктрини) ЕРЕС. А ересите са склонни да чупят традициите - с приказки, разбира се.
Може отношението на помаците към жените да е дивашко (християнското не се различава от това на исляма, ако бъдем съвсем прецизни, зачитането на жената е СВЕТСКО постижение), но според саудитците помакините са направо скандално разпасани!
Та хрумвало ли ти е, че волжските българи са мохамедани? Каква е тяхната митология?


Ох, изобщо не исках да се намесвам, мама му стара, все едно и също.
Не се ли разбрахме веднъж с теб, че ДОРИ да не нямало авлия преди разказа на Ани, СЕГА тя вече е митологичен факт?
А МИТОЛОГИЧНИТА ФАКТИ ИМАТ ОБРАТНА СИЛА ДА СИ ДЕЙСТВАТ АКО ЩАТ ОТ НАЧАЛОТО НА СВЕТА
Защо периодично се връщаме към тази препирня?

звук от плясък с една ръка - шамар

Редактирано от Шapkaн на 12.04.07 10:47.



Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор else (varelse)
Публикувано12.04.07 10:46



В отговор на:

Има ли смисъл от това произведение - НЕ!



WTF!?



Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано12.04.07 10:51



В отговор на:

и се пишат едни отчайващи неща, като примерно за змеиици / и аз давам награда, ако някой ми посочи народна песен, приказка или източник, в който се говори за змеиици. Поне една "Змейова сватба" да бяхте чели



http://liternet.bg/folklor/sbornici/senki/34.htm
http://liternet.bg/folklor/sbornici/senki/33.htm

Отне ми по-малко от минута.
"Змейова сватба" е авторски текст.
Чакам си наградата.

Преди 5 (пет) години, в този форум разказвах подробно легендата на баба си, цитирах и откъси от песента:
"То не е мома кат мома,
най си е мома авлие..."

Това не спря писателя и адвоката Ивайло Господинов Иванов вече пет години да продължава да замесва името Йоан Владимир в неприятен контекст всеки път, когато стане дума за Таласъмия, и не само тук, и не само в Интернет. Скрит зад половин дузина анонимни и полу-анонимни никове.
Йоан Владимир не е ник, а реален авторски субект, който разчита именно на интернет-имиджа си. В това име е инвестирана не само творческата ми енергия, но и труда на няколко души, вкл. и пари.
Никога не разбрах защо Ивайло Господинов Иванов ме мрази толкова, нито за какво ми завижда. Разбирам само, че споменавайки непрекъснато името Йоан Владимир и авлиите, с неутолимата си злоба, ми нанася реални морални щети, тук, точно в мрежата, където е безнаказан и където не мога да се защитя...
Мога само да го удостоя с НЕанонимното си презрение.

А ти, който обеща наградка за змеиците, се казваш Иван Богданов, имам удоволствието да те познавам и си чакам подаръчето, дори да е химикалка.

www.johanvladimir.com

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано12.04.07 10:55





звук от плясък с една ръка - шамар

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор PoбинoтЛokcли (минаващ)
Публикувано12.04.07 10:58



А има ли смисъл от един хленчещ и подлизурест Кашчей в мазето на НИИЧАВО? Разбира се! Това е смисълът на жанра фентъзи - Да сътвориш историята която стои зад мита, да пресъздадеш реалността която е породила мита!
Сапковски го изтъкна много духовито на Еврокон 2004. "Група селянчета се дигнали да носят някакъв си пръстен в някакъв вулкан", пошло и скучно... Добре че книгата е написана толкова добре...

За съжаление конкурсът Т още от самото си начало тръгна по другия път - "Писнало ми е от орки и джуджета, искам екшън между самодиви и змейове". Цитат по памет на един уважаван таласъм, което изказване беше предоставено като обосновка на въпросния конкурс. Тогава и аз мислех като И-Ван, че целта на този конкурс е по скоро популяризаторска, че трябва да покажеш красотата и богатството на БГ фолклора, че когато някой прочете сборника Т същия тутакси ще хукне да търси стари издания на Иваничка Георгиева, като минимум. Уви, този подход пък страдаше от един явен недостатък - скука. Скучно беше да представяш нещата в оригиналния им вид. И с това няма какво да се направи, ние не живеем на село, не изтръпваме от ужас когато някой ни разкаже че навите тропат вечер на вратата.
И какво остава? Исторята която стои зад преданието, което вероятно го е породила. Разбира се, че "има" Авлии и още повече се разбира, че в преданията след това те ще са само мъже, знаем отношението на мюсюлманите към жените.
Това е нещото което Джимището (а и не само той! далеч не само той, но както и да е...) не иска упорито да разбере - че българския фолклор е по-скоро дух, звучене, нагласа, отколкото набор от същества за които някой си е направил труда да каталогизира



Тема ХАЙДЕ СТИГА, ДЕ!нови [re: AниИлиeвa]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано12.04.07 11:34



"То не е мома кат мома,
най си е мома авлие..."

Тъй де - мома-градинарка (или бостанджийка), а не обикновена мома. Еманципирана. Със занаят. Защото градинарството си е занаят, за който се чиракува и който се учи. А жените някога са нямали занаяти - това е било преимущество само за мъжете. Дали някой е чувал за жени - куюмджии, сарачи, тюфекчии, марангози, иконописци и т. н.? Ето какво означава "авлия":







Просто си пусни едно find за "авлия" по страниците - и сама ще видиш какво означава.

Не те мразя и не ти завиждам. Нямам за какво.
Просто нашият фолклор си достатъчно богат, за да му се ашладисват допълнителни персонажи. В областта на народната музика от доста години се опитват да го обогатяват - и резултатът е онова, което на разговорен език наричаме "чалга".
И... не разбрах: кога съм се крил зад други никове? Зад кои? Че и "половин дузина"... Във всеки форум, в който поствам използвам само един и същ. А ако някога ми се случи да използвам втори ник - уверявам те: ще го направя така, че да го запомниш! Никът, де.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 12.04.07 14:19.



Тема Re: разбрахнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано12.04.07 11:57



Къде сте посочили това съм ви отговорил малко по надолу. Аз не съм виновен, че вие не може да се изразявате ясно смислено и разбираемо на български език. Което пък буди учудване, как такава личност ще ..подбира.. разкази. И няма ли собствните му недостатъци да рефлектират върху качестваната на избраните разкази. Ама това в крайна сметка си е проблем на участващите в конкурса. Не е мой.

Защо се "заяждам"? Мотивите ми са чисто икономически. Рано или късно, поведението демострирано от вас и обкръжението ви - персонални обиди, раздаване на шамари и т.н ще се превърне в постоянно поведение към всички несъгласни с политиката ви. Щом започнахте с читателите, значи този процес е в напреднал стадий. А това опорочава българската култура. И силно намалява читателите на "българското". В някой бъдещ момент е неминуемо някое правителство да направи популистки ход и да започне да налива пари в съживяването на грохналата култура. Е аз не искам нито повишаване на данъците нито пък парите ми които давам като данъкоплатец да бъдат харчени по този начин.



Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: AниИлиeвa]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано12.04.07 13:00



Бате Йоване, на теб цял живот ще ти връчвам награди.
Както се каза за последния ни конкурс - "ми то кът шъ участва Йоан Владимир, ние защо изобщо да се морим".
Но за змеиците не си права.
Думите земя, зъмя, змия не случайно са еднакви. Хали отвличат овчарите.
И тъй като явно е възможно объркване преформулирам условието - "който представи доказателства в някакъв вид на съществуване на женски екземпляри от вида "ЗМЕЙ", отразено в народното творчество".
Другото е дълга тема и сме я спорили тук и пак съм готов да я споря.за разликите м/у змейове и хали и затова как смока като станел на 50 год се превръща в Хала и прочие.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано12.04.07 14:37



Хм, хм...
За змеиците брата Йоан е прав: вж. Димитър Маринов - "Народна вяра и религиозни народни обичаи".
Но нещастникът, дето го домързяло да се "мори", определено се заблуждава - защото Йоан Владимир, макар и талантлив автор - последното нещо, което може да се каже за него е, че бил непобедим


Проверено - не е непобедим!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано12.04.07 19:19



Направо ме шашнахте!


Добре - змеица нямало, но ламята каква се пада на змея? Просто питам. Ами вълнувам се за специално написания си разказ.
Чета едно мнение - казвам си: ще го пратя. Чета следващото - Боже, няма да го пратя. От всичко изчетено стигнах до извода, че съм на ръба на декласирането... според някои. Зависи как ще погледне на него журито.

Нека журито даде знак до колко е подкупно.
За да изпреваря другите наддаването да започне ... СЕГА!!!
Аз давам порция цаца и бира на всеки член /членките да ме извинят/ от журито, който се мерне през лятото в Бургас.



Тема Re: За evliyaнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано12.04.07 19:26



Съгласно Турско-български речник-издание от 1962 г. на "Наука и изкуство" думата evli/евли/ има единствено значение на женен, задомен;омъжена
За евлия/evliya/ е дадено , че думата е арабска и е в множествено лице в тази си форма и значи светци
Откъде тия бостанджии и прочие?

Прегледах пак сборника Таласъмия. Разказът на Ани е несъмнено най-добрия и си заслужава първата награда.



Тема мили Очинови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор alvin (orange)
Публикувано12.04.07 19:40



Айде да спрем, че така Джимеца си прави густо на дребната душица. Всички виждаме, че завижда на Йоан Владимир, нека го оставим да се дави в плюнки.

На мен ми втръсна да чета псевдоадвокатските му доводи и жлъчни обиди.
Джимец, аз на Ани тия неща бих и ги казал очи в очи (ако имам да и казвам нещо). Зад ник е готино да се криеш. Надявам се скоро да се видим с теб, та да ти кажа в очите какво мисля по повод личността ти.

Пак призовавам всички - спрете да му се връзвате на тоя чутовен наш драскач, от който някой уж имал нужда.

btw - днес починал е Вонегът



- няколко думи от читателя

Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано12.04.07 19:40



След подобни на твоето изпълнения из темите за пореден път се заричам да не чета повече БГ фантастика и фентъзи...
Злобата и ненависта към околния свят дето излъчваш спокойно могат да захранят малко селце сред родопите с енергия!
Гледай да не се задавиш със собствената си жлъч!!!


Welcome to the real world!




Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.04.07 19:42



'ми то и "Вещица" не мина през цедката, стеснена заради вечените обжалвания или откровенни мрънкания на Джимеца, неспиращи с години. Докато давност покрие "Какавидата" в тоя форум ще са се натрупаки 15К постове по темата. На мен лично отдавна ми е писнало, дори да се ебавам с Джимеца по тоя повод вече не ми е забавно.
Лично мнение: Време е да се дръпне чертата някъде и да се спре със строгите ограничения или конкурса ще е като миналогодишния - 3-5 относително читави разказа, а произведения като "Атентатът" и "Вещица" ще минават в страни, 'щото не са "канонични".

Ама дай да са разберем - на Чапай и Петка не посягаме! На Щирлиц - тоже!



TANSTAAFL

Редактирано от Kopo на 12.04.07 20:57.



Тема Съвет:нови [re: centsche]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.04.07 19:49



Вдигни мизата, че много носят на пиене.

TANSTAAFL


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор ustatko (цапнат в устата)
Публикувано12.04.07 20:14



Иване: за змеиците Иван Венедиков "Медното гумно на прабългарите" има цяла глава за змейове, змеици, хали и други гущероподобни. Пак там, в следващата глава е цитирал и песен:

"От върба мома змеица
на Славка продума:
- Славке ле, мома хубава,
стига пи вода студена,
на ти таз китка зелена.
И аз се, мамо, изправих,
тя ме с китка поръси,
та ме главата заболя"

Т.е. в поне една песен има змеица :)

Природата ни е дала език, за да говорим и разум, за да знаем кога да мълчим.

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: ustatko]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано13.04.07 08:26



Както писах и по-горе - близкото значение на думите змей, змия, зъмя /все производни от земя/ води до еднаквост на женския род.
Мома змеица може да си е произволна млада змия, дето донесла пръстена на майка си /споменато в 1001 приказки поне/.
Въпросът е много обширен и да не разводняваме тази тема. Накратко - след 18 век и в нашия фолклор започва да навлиза образа на дракона, отъждествяван с най-близкото което имаме като пример - Змея. Дотогава е прието, че змеят е човек, с крила под мишниците, който закриля земята в която живее /споменато в много песни как змейовете се бият един друг и гърми и трещи или с облаците да не падне градушка/.
Змейовете се женят за най-личната мома от селото. "Змеюва сватба" може и да е авторско произведение, но П.Ю.Тодоров, като син на чорбаджи Юрдан сериозно се е подковал преди да я напише.
П.С винаги ме е вълнувал въпроса след като самодивите са генетично съвместими с нас /има множество легенди, как той си взел самодива и тя ми родила детенце/, а змейовете явно не ги вземат тия моми да ги ядат, то дали има някаква връзка помежду им.
Пак повтарям - образът на дракона, най-общо казано приет като голям развит динозавър, няма нищо общо с образа на змея от нашия фолклор. Нашия има нещо общо с китайския, от далечните времена когато сме се били с тях.

Ако има интерес, аз съм навит да отворим отделна тема и да подискутираме малко.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано13.04.07 09:08



самодивата в българския фолклор често е идентична със змеицата

виж Милена Беновска-Събкова "Змеят в българския фолклор" и сравни ДЕЯНИЯТА на змеиците и самодивите - понякога, ако не е споменато коя се е проявила, не може да се разбере.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано13.04.07 09:54



Ти явно много обичаш да мъдрости от типа кой на кого завиждал, а?
За незнам си кой път разправяш по мой адрес, че съм завиждал на Йоан Владимир.
Нито веднъж обаче не си споменал за какво й завиждам.
Е?
Има ли за какво?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: Шapkaн]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано13.04.07 10:02



Ние с Камелия стигнахме до този извод но по други пътища.
Тази книга ми е страшно интересна, ще я потърся днес в библиотеката.
Благодарности.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано13.04.07 12:51



Затова, че хората я харесват. Талантлива е и всеки и го признава.

Нещо, което не може да се каже за теб. Щото фендъма е проЗт и изфантазиран и не си признава от кого има нужда



- няколко думи от читателя

Тема Re: А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано13.04.07 15:23



Бамааму!
Защо да не може? Може. И се казва.
Само че сега ще изтърсиш, че се хваля


Във всеки случай - клепаш ме с идея: в единия случай завиждам, но изкарам ли си биографията, да видиш, че няма за какво - тогава пък се фукам. Празно няма
А бе... оня селски шахматист, за който ти разправях, да не ти е братовчед, бре?
"Аре, бе! Аре да играем шах - най-добрия съм! Завиждаш ли, а?" А когато Шишков му рече, че е кандидат-майстор на спорта по шахмат, оня сбутва аверите си: "Глей го как се хвали! Аз със фукльовци не играя. Мнооооо ги мразя, разбираш ли!"

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема cv и мотивационнонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано13.04.07 15:40



И какво общо има твоята 'творческа' биография с това дали си харесван писач или не?
Или за пореден път искаш да извъртиш нещата по посока Великата Печатница "Славена", за да се насладим на съзидателния път, който си изминал, докато стигнеш до мястото, където си в моемента, а именно - под крушата. Със значка "кой е най-велик?" на ревера.



- няколко думи от читателя

Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: hanko]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано13.04.07 19:29



Еуген заяви тържествено: "За евлии - мъже съм чувал, но обявявам награда 300 лева за първия, който ми поднесе препис от исторически документ за съществувала евлия-жена"

Съгласно Турско-български речник-издание от 1962 г. на "Наука и изкуство" думата евлия/evliya/ е арабска и и значи светец.
За жени- светии има колкото щеш документи - като започнеш от света Елена, жената на свети Константин/двамата са патрони на нестинарите в СТранджа/; още поне стотина има в църковния календар. Ако трябва ще ги изброя. И ще посоча библиография няколко каруци. Но знам, че щедрия паралия е четящ човек и няма нужда чак от това.
Така че жени-евлии има. Ха да видим има ли адвокати/dava vekili; mudafi; avukat на турски/, които държат на думата си ! Или ще се окажат avukat kadin от Килифарево?



Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: hanko]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано15.04.07 19:19



А-а-а-а.... ти в някой от предишните си животи си бил адвокат



Само че много добре знаеш, че мюсюлманските светци не са аналози на християнските. И в този смисъл първо потърси "евлия" в турски тълковен речник, а не просто в турско-българския. А "светица" в - български такъв. После се сравняват значенията.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано15.04.07 21:36



И това бих намелил, но трябва да вдигнеш наградата поне на 3 бона... Имам по-приятни неща за вършене. А като имаш триста за награда, оправи ония френски 90.
Доволен съм, че доказах правотата на Ани - има авлии и тя ги е описала точно така, както е в понятието евлии в мюсюлманската религия - като светица-закрилница.



Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: hanko]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано16.04.07 08:58



Ще ги оправя до 2-3 месеца. Работата там се обърка здравата.



Но и двамата знаем, че елементарният превод на една дума все още не значи нищо: Примерно някой обявява награда за откриване на катана, произведена не по-късно от ХVІІ в., върху която да е изобразен християнски кръст. А друг пък взема японско-български речник и превежда с една дума: катана=меч! А мечове от онези епохи с християнски кръстове - колкото щеш! И все пак, дали някой от форумниците ще сбърка кое е катана, дори сложена между 100 (200, 500, 1000....) европейски меча? Затова ако опиташ да преведеш понятието - трябват минимум две думи. А именно: катаната е самурайски меч. Както и евлията е ислямски светец.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: hanko]  
Автор vizantiika (гадна)
Публикувано16.04.07 12:08



''За жени- светии има колкото щеш документи - като започнеш от света Елена, жената на свети Константин/двамата са патрони на нестинарите в СТранджа''

Бе не,че се заяждам, ама Елена не беше ли МАЙКА на Константин?



Тема Re: Вярно...нови [re: vizantiika]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано17.04.07 18:00



забележката ти е съвсем уместна. Макар че инцестът е добре разпространен сред аристокрацията на късния Рим, точно този император, може би заради християнството го пропусква. Пък може би просто няма данни.



Тема Re: КОГА ЩЕ СИ ПОЛУЧА ОБЕЩАНИТЕ 300 ЛЕВА?нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор hanko (новобранец)
Публикувано17.04.07 18:05



Човек на турски е insan. По твоята логика това трябва да е непременно мюсюлманин. Да, обаче те го използват дори за американците

Интерпретации - бол. Но мисля, че все пак с езиците е като в математиката - няма място за чупки.



Тема Ами...нови [re: hanko]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано17.04.07 20:03



.... специално в тази област си имаш доста добър консултант, който със сигурност много добре знае, че това не е съвсем така. Именно защото е доста добър



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор evca (непознат )
Публикувано28.04.07 16:04



До сега не съм участвала в Таласъмия, като гледам коментарите едва ли много нови автори се надъхват от "клубните спорове" тук, но ми се иска да участвам. Дали разказът ми ще е на необходимото ниво, мога само да се надявам, но пък за това е журито. Май че Толстой го беше казал "който може да не пише, по- добре да не пише". Е аз не мога, та ще пиша и каквото се получи :) Интересува ме само въпроса с българските митични същества. Ако примерно имаме ангел, то той влиза в критерия ( или поне аз така си мисля), но ако по описание и по същност на характера не е заложен в никоя митология? Както казват КАТ "Кво праим?"





Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: evca]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано29.04.07 12:28



А-а-а-а - ангелите, освен в религията, присъстват и в митологията. Както и митологичният дядо Господ, който има общи неща с Бога, но народното ни творчество си е казало думата.
Участвай, желая ти успех!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: evca]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано30.04.07 00:02



Доста се чудих дали да участвам или не, но преди минути ей така изведнъж реших, че трябва да си пратя разказа. Може би защото днес завърших друг и ще ми се станат няколко разказа, неучаствали в конкурси.
Моля те, участвай. Не взимай под внимание онова, което съм писала. Нека да има повече автори. Така преценката кой къде се намира ще е по-вярна.



Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор CтpaнниkвCтpaннaCтpaнa (непознат)
Публикувано03.05.07 22:15



като примерно за змеиици / и аз давам награда, ако някой ми посочи народна песен, приказка или източник, в който се говори за змеиици.

И_Ван, срещнах един абзац, в книгата на Иваничка Георгиева "Българска народна митология" Наука и Изкуство, София 1983 г. И той е:
"Обазът на жена-змеица, която се сравнява с мечка стръвница, от чиято любов линее залябаният от нея овчар, се среща през периода към края на XIX. век, само в песенното народно творчество. По своята функция и облик змеицата се сближава със самодивите, дори може да се смята като тяхна разновидност. В Странджа доскоро е бил запазен споменът за змеицата като изключително силна жена."

Моля, не ме критикувайте за нещо което е написал друг.



----



Тема Re: cv и мотивационнонови [re: alvin]  
Автор тиrъp (минаващ)
Публикувано06.05.07 18:37



Леле че се е писало в тази тема откакто не съм посещавала този форум! Супер отвсякъде!


Нямам време (и очи) да я изчета цялата, но искам специално да отговаря на Йоан Владимир, която е един от най-любимите ми автори: не се коси излишно, лоша реклама няма както отдавна са казали и доказали братята американци, които от реклама разбират. Членове на Уибробия не веднъж са споделяли колко много ценят Фат Джим (не непременно харесват или обичат) защото никой друг не ни е правил такава реклама, мине се не мине време и той пак настоятелно ни спомене. Сега, човешката природа е несъвършена поради което мотивациите му няма да ги коментираме, нека гледаме крайният резултат: безплатна реклама за клуба, конкурса и Какавидата.
Бтв и друг съм споделяла с теб мечтата си да видя следващото пробуждане на какавидата като роман; конкурсът вече има и парична награда за романите, нашият приятел отговаря за рекламата, така че плс, напиши го.


за всички останали да напомня, че крайният срок за изпращане на разказите и романите наближава.



Тема Не мога да повярвамнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор MeryLein (непознат )
Публикувано09.05.07 10:02



Току що изчетох всичко кото сте изписали и чесно да ви кажа иде ми да се гръмна :(
Следя Таласъмия още от първия сборник и я чакам с нетърпение всяка година. Изненадващо за мен установявам, че "западала" и "се израждала", защото аз не забелязвам подобно нещо. Лично аз тази година като прочетох обявлението казах на няколко души които знам че пишат и с радост биха участвали.
Ужасно бях потресена от дребнави спорчета за това кое същество го имало или го нямало в нашата митолгия... това е тесногръдо.. много.
Искам само да кажа на организаторите и на участниците че мненията тук не са всеобщи. Много харесвам твобите на Йоан Владимир и знам за още хора който много я ценят!
Конкурса е страхотен и моля никой да не се опитва да го омаловажи или принизи. В крайна сметка имено той кара много млади (и не само) да се инересуват и да си спомнят за нашите митове, легенди и песни.

В този ред на мисли: Тази година ще излезели Таласъмия 2006?




Тема Re: два дена до финаланови [re: MeryLein]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано13.05.07 14:48



Хайде, който ще праща - да праща!
Аз много се чудих дали да участвам, или не, но след като вече със сигурност участвам, искам журито да се понапъне с повече конкурсни творби. Че то миналата година май бяхме двайсет автора. Едно е да съм в номинираните от 20, съвсем друго от 50 - някак по-престижно.


Пък ако не съм - здраве да е!
Успех на всички, с които ще мерим сили!



Тема Re: Не мога да повярвамнови [re: MeryLein]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано21.05.07 00:33



" В този ред на мисли: Тази година ще излезели Таласъмия 2006?"



Въпросът за издаването и, и евентуалните срокове, са все още в процес на уточняване.

.



Тема Re: Не мога да повярвамнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор MeryLein (ококорка)
Публикувано29.05.07 15:16



Ужас, това явно означава, че има вариант да не се издаде... Крайно съм разочарована от този факт. Ако го бяхте казали по-рано можеше да окажете доста хора, защото вероятността да не се издаде и 2007 е силно демотивираща!
Просто ужасно :( а така я чаках :(




Тема Re: Не мога да повярвамнови [re: MeryLein]  
Автор PoбинoтЛokcли (минаващ)
Публикувано30.05.07 12:38



Всяването на нездрава паника се наказва с куршум в шкембето, пред строя!



Тема Re: Не мога да повярвамнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор MeryLein (ококорка)
Публикувано01.06.07 18:25



ako забележката ти е към мен е малко неподходяща. В случая наистина съм притеснена и за твое сведение Таласъмия 2005 излезе по времето на миналогодишния конкурс, а тази година по това време "още се обмисля"...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.