Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 22.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема джимофоб съм азнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано11.04.07 16:41



Цензурирах всичко..
Не мога да се стърпя просто като те чета, Джим..

- няколко думи от читателя

Редактирано от alvin на 11.04.07 16:48.



Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: else]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано11.04.07 17:40



Всъщност, Елс, изобщо не ставаше дума за исторически документи за съществуването на някаква си авлия - такова създание не съществува нито в митологията, нито в историята, нито в религията.
Но тъй като Робинчо (смело, самоуверено и героично!) заразправя, че евлията, виждаш ли, било същото като авлия... А пък евлиите най-често са реални исторически личности (които обаче за беля нямат нищо общо с така описаната авлия) - затова е тази награда: първият, който ми даде исторически данни за съществувала евлия-жена, получава 300 кинта.
За съществуването на змейове, самодиви и т. н. исторически данни няма.
За съществуването на авлии - няма даже и митологически.
Виж - за съществуването на евлии - има. Но само мъже. Мързи ме да търся линкове - просто напиши "евлия" в гугъла.
Вярно е, че не разбирам кой знае колко от етнология, но се уча: все пак живея с жена, изучавала тъкмо етнология



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 18:08



Ами хубаво е да се поучиш от нея тогава, защото наистина губиш спора.
Робинчо каквото и аналогии а евлията да намира, е доста по-близо до истината от теб.
И ще ти кажа защо.
Защото митологията не е математика нито история. Народните предания са творчество, възникнало и непрекъснато обогатявано с поколенията.
Виждал ли си например, как две деца разказват една и съща приказка? Няма да намериш две, които да я разкажат еднакво дума по дума. Когато става дума за народно творчество, то всеки, който е взел участие, добавя нещо в общата картина. Една история, персонаж, сюжет тръгват от едно място и след 20 поколения са се трансформирали в 20 персонажа и 30 сюжета.
Езикът с времето се променя, хората се променят, вярванията им се променят, обичаите им се променят. Не коренно и без да се променя смисъла, който се влага в обичая, но подробностите покрай изпълнението му определено търпят промени.
Някои учен може да е изследвал народното творчество в един статичен момент от историята, но така той добива представа единствено как стоят нещата в този конкретен момент. Народното творчество не е статично. Нито езикът е статичен.
Ако една баба разказва на непослушното си внуче приказка, с която иска да му покаже, как ако не слуша, Торбалан ще дойде да го отвлече, тя може да включи този момент в средата на приказката, без тази приказка да е съществувала в този вид до този момент. И никой няма да я съди за нарушение, понеже точно това е начина, по който се създават приказките.
Друга баба с повече въображение може да измисли приказка с главен герой своето внуче. И такава може да не е имало преди това, но да започне да я има от този момент.
И нея няма да я санкционират.
Трета баба може да събере няколко приказки и да направи нова. Без да плаща глоба за това.

Защото за народното творчество е характерно едно основно нещо - да се ражда от въображението на народа.
Нашият народ не е приключил съществуването си, така че няма защо да си 'мумифицираме' народното творчество в някакъв отминал момент и да спираме със закон развитието му.
Ако авлията стане толкова популярна, че да бъде българският 'хобит', това би било само в наша полза.

Та затова Робин е по-близо до истината от теб. Понеже в народното творчество е напълно допустимо да се стигне до компилация от няколко персонажа и на базата им да се изгради нов.
Виж Крали Марко от къде е тръгнал и къде е стигнал.
Да не говорим пък за лингвистичната страна на нещата, където в едни краища на България еднакви понятия се обозначават с различни думи, както и еднакви думи могат да значат различни неща. Да не говорим пък за най-разпространеният случай - леки фонетични изменения. Да се хващаш за буква при това положение е просто... некомпетентно.

Редактирано от else на 11.04.07 18:15.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.04.07 18:13



'що не вземш да спреш писането, Джимеца може пък най-накрая да се почувства задоволен?

TANSTAAFL


Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано11.04.07 19:26



Някои се плашат от дисквалификацията. Ами... просто разказът им в последствие ще замине за друг конкурс, а... може и да спечели - както е ставало.
Думата дисквалификация не ме плаши, ако река да участвам.
Журито какви критерии има... не знам. Ще ви напиша моите на читател.
1. Ако разказът не ме грабне в началото, не го дочитам. /По изключение може на автор с познато име, понеже знам какво да очаквам./
2.Ако ме грабне, но към средата се проточи като слузеста лига, не го дочитам. Дори горното изключение не може да ме накара да го довърша.
3.Добрият разказ трябва да ме грабва в началото, да има съспенс и неочакван край.
4.Добрият разказ може да не покрива критериите на т.3, ако е написан толкова перфектно, че да изпитвам наслаждение от всяко изречение. Признавам си: не умея да пиша така.
Това са критериите ми на читател. По липса на време. Не мога да си позволя да губя време за нещо дето не ми е интересно.
Като автор имам същите критерии, но дали ги постигам?... един Бог знае.
Някой по-горе се беше изказал, че за автора е най-важна публикацията. Важна е. За мен също, но... да ме почнат и да не ме довършат... лоша работа.
Със здраве и не се косете - излишни нерви за нищо, но пък сте интересни.





Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 20:49



Пак ми вменяваш някакви интереси, които за мен са абсолютно безинтересни. Не ме интересува, кой е в журито и как оценява или историята на поредният конкурс. Интересуваха ме ограниченията на конкурса (митологично същество от фолклора български) и процеса на дисквалификация. И то, защото някой проплака, че бил дисквалифициран, а на друг разказа бил допуснат поради еди какво си. Казва, интересуваха ме, защото вместо отговори на резонни въпроси, получавам само бягства от темата.
Както се оказа, никой от журито или от организаторите не може да да отговори на въпроса има ли няма ли ясен списък, какво е това българска митология, нито какво влиза в нея. Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.

Е после се чудете защо никой не чете български автори. Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество. Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса.

С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература. Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия. Ще му е черна точка в досието.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор else (varelse)
Публикувано11.04.07 21:29



Вменявам ти само отговор на въпроса, който си задал. За съжаление си прекалено ограничен и не си си усъвършенствал приемните механизми, за да разбереш какво ти се отговаря.
Ако си мислиш, че един литературен конкурс може да се направи с правила, включващи списък с разрешени видове герои, по-добре е и за вбъдеще да стоиш далече от литературата. За сега много правилно поддържаш дистанция.



Тема Re: Купено първо място с ревнови [re: AниИлиeвa]  
Автор Aвлий (непознат )
Публикувано11.04.07 21:41



Не, се тюхкай уважаеми Йоане. Първото ти място е напълно заслужено и почтенно. Самият факт, че за разказа постоянно се говори и коментира е красноречив.
Що се касае за г-н И. Г. Иванов, има съмнения, че първото му място на Таласъмия през незнам си коя година му е милостиво подарено от журито за да престане да мрънка и хленчи, че не е забелязан. Подобни трикове има в цял свят и журито е в правото си да го направи. Харизват му един златен медал за да престане да плаче и всичко е спокойно. Иначе как ще обясниш, че уж взискателното жури дава първа награда на един с нищо не блестящ разказ. Разказ, за който никой не си спомня, няма си и на идея за какво беше и почти не го е коментирал във форумите. За разлика от много други творби участвали в конкурса на Таласъмия. За справка виж темите от миналите години.
Та така. Една милостива първа награда изобщо не може да се сравнява със заслужената твоя.



Тема Re: Литературен конкурс...нови [re: AниИлиeвa]  
Автор Дeйнa (питам ви)
Публикувано11.04.07 21:57



Здравей, Ани



Важното е, че разказите ти са великолепни!
А другото - че някой си не може да преглътне този факт и "ходи наляво-надясно да хвърля кал"... Ами това трябва само да те забавлява. Още повече че в такива случаи калта в крайна сметка пада върху този, който я хвърля

Успех!



Тема Re: Купено първо място с ревнови [re: Aвлий]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.04.07 22:29



Удряш право в целта и то болезнео точно.



TANSTAAFL


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.