Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:28 21.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано11.04.07 23:33



Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.


Към потребителят Майкъл.
Кой, къде, и кога го е казал???
На този прост и ясен въпрос - надявам се, ще получа ясен отговор!

Е после се чудете защо никой не чете български автори.

И защо ли?? Не разбрах нещо.

Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество.

Ъъъъъ.. И за това сме виновни ние/ персонално аз?? Навярно издаваме цялата фантастична българска литература? Или вменяваме на издателите какво да пускат? Или може би пишем всичко?
А как стои въпроса за чуждоезичната литература? Ако ме притиснат, ще си призная, че и тя зависи от моите прищевки!

Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса

Другата година - ще предложа да има предварителен кръг.
Състезание по бързо набиране на текст, оценяване на всички граматични грешки, тест - "попълни липсващата дума", есе на тема - "Енциклопедични познания по фолклор", и бонус точки за успелите да донесат/пратят снимка на митологично същество.

С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература

С тази политика, предоставяма шанс за изява на авторите, както и възможност за награда.

Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия.


А според мен, тези твои думи са откровeнно плюене и подиграване върху труда на участвалите/участващи автори и членове на журито.

Ще му е черна точка в досието.

Пази Боже!! Виж, ако реши да отиде на почивка в Коринт, някой тамошен митничар, дълбоко засегнат и възмутен от лит. конкурс "Таласъмия" веднага би му сложил черен печат в паспорта!
И като кандидатства за работа, в никакъв случай да не споменава за участието си!!



.

Редактирано от Commander_Samuel_Vimes на 12.04.07 00:06.



Тема Re: разбрахнови [re: else]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано11.04.07 23:54



А може би някой не може да отговаря(или не иска) на поставени конкретни въпроси. И предпочита да се скрие зад мъгляви обяснения, маскирани като елитарен стил на водене на диалог. А за десерт се сервират персонални обиди от член на жури на реномиран конкурс.

Искрено съжалявам, че въобще повдигнах темата. Имах си определено мнение за падението на българите, занимаващи се с литература, но то си беше лично. Държах си го за себе си и не го размахвах наляво надясно. Съжалявам, че четящите в този форум ще прочетат за жалката българсак действителност, в която член на жури напада персонално най-обикновен читател, верен фен на фантастиката. Даже не и автор, а най-обикновен фен. Какво остава за държането му към участващите автори в конкурса му.

А ужким литературата се пишела за да я чете негово величество читателя. Чушки. В българия, литература явно се пише за да се чеше по коремчето някакъв член на жури.



Тема Re: разбрахнови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано12.04.07 00:07



Точно вие го заявихте, уважаеми или уважаема. За доказателство поства думите ви, взети от няколко поста по-рано.


Тоест - излиза, че дори и да има такава монография, член на журито не е длъжен да я признае и спокойно може да дисквалифицира без обяснения, разказа, новелата, стихотворението или там каквато е целта на конкурса.
От друга страна пък, ако даден член на журито прецени, че дадено произведение е потенциално много добро, въпреки че съдържа митологични същества извън рамките на конкурса, спокойно ще си затвори очите и произведението ще бъде допуснато за класиране.

Не, не излиза.
Системата за оценяне, не позволява на един член на журито, да "внесе" или "отхвърли", произведение изключително по своя презумция, т.е. критериите, дали творбата отговаря или не, на условията за участие, се решава от журито /колектив/.


От думите ви излиза, че онова което оприличавах на наглост от един член на жури, всъщност било качество на цялото жури.

И не ме занимавайте с оправдания какъв ви бил конкурса, колко трудно било да се организира или колко високоблагородно мероприятие. Аз не съм автор и тези неща не ме интересуват.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Commander_Samuel_Vimes (непознат)
Публикувано12.04.07 01:46



Това ще го пусна отново, че не получих отговор:
Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.


Към потребителят Майкъл.
Кой, къде, и кога го е казал???
На този прост и ясен въпрос - надявам се, ще получа ясен отговор!


Ако това заключение си го вадите от цитатите приведени в поста ви, от 12.04.07 00:07ч. то е явно, че имаме изопачаване и представяне на някаква измислена теза, с тези вашите думи:
" Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия".

Прочетете отнова поста ми, обмислете го, отново.. и пак, ...опитайте се да възприемете смисъла в него.. Едва ли.. Съмнавам се..

Какво ви казах, като се докопам до ангели, а най-добре и до всевишния, ще прехвърлим отговорността на тях.. Макар, че това не би задоволило атеистите..

От думите ви излиза, че онова което оприличавах на наглост от един член на жури, всъщност било качество на цялото жури.

Доброто възпитание изисква, да не обиждате и приписвате подобна характеристика на хора, които по една или друга причина не могат в момента да ви отговорят.


Отговорих с това:
А според мен, тези твои думи са откровeнно плюене и подиграване върху труда на участвалите/участващи автори и членове на журито

На ето тези изпълнени с позитивизъм и абсолютно незаяждащи се думи:
Дори имахте наглостта да заявите публично, че журито можело да нарушава поставените публично критерии в името на някакви пристрастия.
Е после се чудете защо никой не чете български автори. Обикновен читател като мен, само като види, че автора на нещо си е българин, ще заобикаля книгата от 10 метра. Щото ще е почти сигурно, че няма да попадне на качество. Щом като и на такъв конкурс като Таласъмия има лансиране на автори и неяснота и нарушаване на правилата на конкурса.
С тази си политика, забивате поредният пирон в ковчега на българската литература. Според мен всеки уважаващ себе си български автора, трябва да се пази много от това да се разчуе, че някога е бил пращал произведения на Таласъмия. Ще му е черна точка в досието.


Аз не обиждам. Просто не ми е в природата. Тя е обективно-анализираща. Просто констатирам.

А за десерт се сервират персонални обиди от член на жури на реномиран конкурс
Съжалявам, че четящите в този форум ще прочетат за жалката българсак действителност, в която член на жури напада персонално най-обикновен читател, верен фен на фантастиката.
Даже не и автор, а най-обикновен фен. Какво остава за държането му към участващите автори в конкурса му.


Обидите, хулите и нападките, явно сам си ги генерирате със своите си думи във вашите си мнения. Всеки човек, има право да се чуства, колкото си иска онеправдан.
Според мен, опитвате се да разбъркате с лъжичка в чаша, и да викнете: "Бурята идва, и края на света!"


И не ме занимавайте с оправдания какъв ви бил конкурса, колко трудно било да се организира или колко високоблагородно мероприятие. Аз не съм автор и тези неща не ме интересуват.


Като не ви се занимава с тези неща и не ви интересуват, тогава каква е движещтата сила/мотив?? Олимпийският дух?

Доста неща мога да кажа, относно начина за водене на дискусията, но след това, току виж, отново мога да бъда обвинен, че обиждам някой. За това, няма да коментирам нататък..




п.п. А относно конкурса и оценяването - отношението ми към даден човек, не ми влияе при оценката на евентуално негово произведение. Който ми вярва за това - ами то си е така. Който не иска да вярва - ами той си знае.
Още повече, че системата за оценяване в конкурса, изключва фактора "лично отношение към автор".


.



Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор KUKUMlAU (непознат )
Публикувано12.04.07 02:24



АБЕ МАЙКЪЛЕ ЩО НЕ СЕ ЗАНИМАВАШ С ГОРЕЩИ СУПИ .ИЗОБЩО ЗНАЕШ ЛИ ЩО Е ТУЙ МИТОЛОГИЯ ИЛИ РАЗКАЗ....АБЕ ДРЪЖ СУПАТА



Тема ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: Commander_Samuel_Vim]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано12.04.07 09:38



Разбрахме - същество, подобно на централния персонж в "Какавида" в нашата митология няма. Йоан Владимир даже в изблик на горест реши да го потвърди с половин уста - трогателно, но ако го беше направила преди 5 години, щеше да ме трогне още повече.



Но все пак - това е тема за "Таласъмия 2007"! За пет години журито прочете и научи много повече отколкото знаеше през 2002-ра. Е, особено след 2003-та, де
Не е вярно, че авторите биха се срамували да се разчуе, че са участвали в този конкурс. Аз например се гордея с това!
И искам да кажа на по-младите автори: Участвайте в този конкурс! Не просто защото е единствен по рода си у нас, а защото ни връща националнато самочувствие. Нашата митология е много богата и благородна - нека да я опознаят и нашите читатели.
Освен това журито вече изобщо не е просто компания ентусиазирани аматьори, каквито бяха преди пет години, а натрупаха солиден опит и знания през това време. За пет години таласъмският конкурс се превърна в един от най-престижните конкурси за фантастика у нас.
Участвайте! Желая ви успех!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано12.04.07 10:26



Таласъмският конкурс е единствения български литературен конкурс /доколкото ми е известно/, който държи на българската тематика в произведенията.
Много уважавам идеята им и от край време и на мен ми се иска да направя нещо подобно. Всички славянски автори пробили някога на запад, са пробили с национална литература, а не с имитации на западна.
Свалям шапка и на организаторите - имам представа от целия ужас около организирането на нещо подобно и от обвиненията на некласираните след това.
Конкурсът показа обаче един сериозен проблем - непознаване на българската митология и сред автори и сред жури. Масово се пише примерно за върколаци, уязвими от сребро и прочие, а такова нещо няма никъде из митологията. Да не говорим за това, че се налага представата за дракони в/у змейовете и се пишат едни отчайващи неща, като примерно за змеиици / и аз давам награда, ако някой ми посочи народна песен, приказка или източник, в който се говори за змеиици. Поне една "Змейова сватба" да бяхте чели/.
В този смисъл Фат джим е прав, като ръчка постоянно за истинност. Друг е въпроса, че това е излишно условие, което ограничава авторите.
Да дам за пример една Йоан Владимир, която си разработва свой авторски свят, на базата на познати митологични образи и си развива в него повествованието.
Великолепният "Атентатът" и посмъртно не би минал през таласъмското жури при сегашните условия.
Предлагам от догодина /тази вече е късно/ да се промени регламента, като се наблегне на запазването на българските основи и българския фолклор, но да се даде простор на автора да го развива. Толкин преработи митологията и постави началото на фентъзито.

П.С Запазването на сегашния регламент ще продължи да води до манджи с грозде от типа на "Орденът на св. Георги" - още един добър разказ /само да се пооправеше финала/ в който се вземат два известни образа от митологията - змей и самодива и им се приписват свойства и начин на поведение, нямащ нищо общо с архетипа им .Това е новата думичка, която предлагам да научи журито този сезон.
П.П.С За съвсем неразбралите - вземаме двама известни герои от съвремения фолклор - чапай и петка. Променя ме им начина на действие - Чапай престава да ходи по жени, Петка става трезвеник. Влагаме и в двамата подозрения към справедливата борба на червените и всеобщата революция, прехвърляме ги в танков батальон и ги пускаме срещи фашистите, като някъде намесваме и Щирлиц, който им дава сведения.
Това произведение изградено на базата на съществуваща митология ли е? ДА!. Съществуват ли /има ли източници за горе описаните герои - ДА!
Има ли смисъл от това произведение - НЕ! Защото то само използва обвивката на известните персонажи, без да запазва същността им.
Над това трябва да се помисли.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: разбрахнови [re: Maйkъл]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано12.04.07 10:29



Нито съм драскач, нито някога ще бъда.

и къф си тогаа? Четач, май би, ъ?

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано12.04.07 10:42



Е, между евлиите, има и още едно общо нещо - те нямат никаква връзка с българската митология. А с мюсюлманската религия.


нима смяташ сериозно, че:
БЪЛГАРСКО = ХРИСТИЯНСКО (дори още по-специално - православно, сиреч византийско)?

Ееее... Православието има големи заслуги за окаяното самочувствие и интелигентност на българина, при това съвременния такъв, нека не говорим за история.

Мисля, че определянето на митологията се диктува от ЕЗИКА, а не от вярата.
Впрочем, повечето митологии са форма на простонародна (за разлика от интелектуални или вождистки доктрини) ЕРЕС. А ересите са склонни да чупят традициите - с приказки, разбира се.
Може отношението на помаците към жените да е дивашко (християнското не се различава от това на исляма, ако бъдем съвсем прецизни, зачитането на жената е СВЕТСКО постижение), но според саудитците помакините са направо скандално разпасани!
Та хрумвало ли ти е, че волжските българи са мохамедани? Каква е тяхната митология?


Ох, изобщо не исках да се намесвам, мама му стара, все едно и също.
Не се ли разбрахме веднъж с теб, че ДОРИ да не нямало авлия преди разказа на Ани, СЕГА тя вече е митологичен факт?
А МИТОЛОГИЧНИТА ФАКТИ ИМАТ ОБРАТНА СИЛА ДА СИ ДЕЙСТВАТ АКО ЩАТ ОТ НАЧАЛОТО НА СВЕТА
Защо периодично се връщаме към тази препирня?

звук от плясък с една ръка - шамар

Редактирано от Шapkaн на 12.04.07 10:47.



Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор else (varelse)
Публикувано12.04.07 10:46



В отговор на:

Има ли смисъл от това произведение - НЕ!



WTF!?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.