Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:11 22.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: centsche]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано04.04.07 11:18



Дхалгрен (или както е там...) е напълно прав, аз не съм мерило за ничий вкус. Съвета ми да ми го пратиш и да ти кажа дали става за Таласъмия е базиран на няколко предпоставки:
-Проектът Таласъмия е прекрасна идея, но тя е за начинаещи автори. Телаллов писа там и спря. Йоан Владимир участва там и спря. Аз също. Георги Малинов също не участва в последната Таласъмия. Андрея Илиев също реши че този конкурс не е за него. Искрен Зайрянов... За ФДжим не съм сигурен, но мисля че и той го е надживял. Цитирам ти не толкова утвърдени имена, а имена, печелили награди в този конкурс.
-Проектът Таласъмия привлича все по-малък кастинг. Идеята запада, за съжаление (дори без палач, както се оказва). В началото участваха 30-40 човека, на последната участваха 16. Всяко едно излизане на сборника е под въпрос, закъснява все повече, оформлението е все по претупано, липсва каквато и да е редакторска работа.

Аз не те познавам. Не знам как пишеш и защо. Затова те посъветвах - прати ми го, ще ти кажа мнението си дали произведението е за този конкурс или не. Може пък нещата да се посъживят. Но дори на това ниво, за един млад автор (не знам дали си такъв!) е важно да провери колко може, колко струва, да премери сили с други млади автори. Ако ти ми пратиш нещо много силно и внушително, естествено аз ще те посъветвам да си запазиш разказа за друг конкурс, който ще изисква непубликуваност, или пък най малкото ще му подхожда повече. Знам поне за две блестящи произведения, които бяха писани за Таласъмията, но спечелиха по едно първо място в ежегодния конкурс на Аргус. Се ла ви, както се казва, авторите са длъжни да преследват интересите си. Както и читателите и издателите, между впрочем.

Дхалгрен (или както е там, не го казвам пренебрежително, четох три пъти и пак не го запомних...), не знам откъде идва твоето обидено изказване. Аз не се държа като ощипана мома. Съжалявам за доста неща, свързани с проекта ТАласъмия, но това си е мое съжаление, проектът си е ваш, правете каквото искате. Аз съм АВТОР, не критик и именно като автор говоря на други автори и споделям мнението си. Правих опити да говоря като организатор и да споделя идеите си за развитието на този проект, резултатът беше нулев, съвестта ми е чиста. Така че когато някой ме попита дали ще участвам и защо не, казвам лаконично - ами вече го надживях, гледам напред. Не е моя вината, че проектът остана на това любителско-аматьорско ниво. Може и ваша да не е, не соча никого с пръст. Просто гледам напред. Злобните забележки и анатомични метафори си ги спести. Когато накараш авторите, които се отказаха от конкурса да участват отново, тогава ще дойда и ще ти кажа - аз не бях прав, постъпих глупаво от обида и наранена гордост. Но дотогава не очаквай друго от мен, освен да гледам напред, към нови хоризонти. Аз опитах, при това здраво и упорито опитах.
Пожелавам Ви успех, както винаги.

Редактирано от PoбинoтЛokcли на 04.04.07 11:22.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор LaGata (силно планираща)
Публикувано04.04.07 12:54



В този ред на мисли - има ли някаква информация кога (и дали ) ще излезе Таласъмия 2006?
И още нещичко - след Искрен Зайрянов някой друг бил ли е награждаван за роман и издаден ли е той?



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: MagdalenaKopp]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано04.04.07 18:25



Защото не сме дребнави душици,че да не оценим стойностното!Най ни беше лесно да наритаме Фатеца (хайде да сложим картите на масата) в акото,но като част от "ненужния фендъм" го оценихме и продължаваме да го оценяме по литературните му достойнства.А че се държи като задник в живота си е мое лично мнение...

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор centsche (всемиетая)
Публикувано04.04.07 19:01



Едно уточнение: споменах, че грамотите ми трябват у дома. Един човек като ме види пред компютъра и го втриса. Отказва да чете всичко мое, което не е публикувано или наградено.


За 8-ми март такъв му го спретнах!... Като се яви без китка и подарък /да съм си купела нещо от него/ му казах, че за подарък искам да прочете най-новия ми разказ. После го питам:" Е, как е?" "А бе добър е." Никоя грамота не струва колкото този отговор, но за миналогодишната ме пукнаха от бъзих. И продължават, но аз вече имам имунитет.Благодаря на всички, отзовали се по темата. Взех решение.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор dhalgren ((одеяло)развит)
Публикувано04.04.07 19:12



Най-накрая добре защитено мнение...И по силата на едно обяснение в градивен стил,едно откровение- и на мен отдавна ми писна от килотоновете боклук в българската фантастика като цяло.И драскачеството,което се праща толкова години за нашия конкурс.С риск да си навлека гнева на приятелите от Стара Загора,да попитам в прав текст-в това ли се изроди действително в очите на сериозните автори нашия конкурс?!В някаква наивна люпилня на прощъпулки?В сбор обидени от нас автори?Защо-че сме ги издали,че някои станаха имена първо чрез нас?Или заради обидите,които сме преглъщали,или заради думите на някой от нас към някой от Великите на деня,или заради принципите ни?Всичките ми приятели от Стара Загора мълчат в тази тема.ЗАЩО?!Питам тук всички по-известни имена в БГ фантастиката- мизерия за начинаещи ли е вече конкурса "Таласъмия"?Какво точно ви отблъсква?И още-колко от тези прехвалени КУЛДЪБЕСТ конкурси в България решиха да дадат парични награди от подобен размер за кратки форми? Колко от тях се реализираха в книги, па макар и с корици не от Валехо и не с коректури от "Бард"?Бе какво си задавам въпроси тук,на кого ли му пука в шибаната България, в Щатите е друга работа ейййй...

Когато се взираш в бездната и Бездната се взира в теб...


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор AниИлиeвa ()
Публикувано04.04.07 21:42



dhalgren, не знам кой си, надявам се, че имам удоволствието да се познаваме.
Темите, отнасящи се за Таласъмия, не по моя вина се превръщат редовно в клоаки, тук, в този форум, затова ще се изкажа за последно в тази тема.
Никога, по никакъв начин не съм засегнала авторитета на конкурса, дори напротив - смятам, че съм един от последните застъпници на идеята Таласъмия.
Не ми харесва агресивният ти език, нито цинизмът ти и нека и аз да ти задам един въпрос, след като ти си задал дузина - с какво твоето изказване издигна авторитета на конкурса днес, точно тук и сега?
В изказването ти долових няколко намека, които ме касаят пряко, ще се радвам, ако имаш куража да ми ги поясниш на живо, на по бира, когато се видим. Тогава и аз ще ти кажа какво точно мисля за конкурса, защото НЕ споделям мнението на Робин. И не заслужавам цинизма ти по никакъв начин. Сигурна съм в това.
Следващият път не обобщавай така.

www.johanvladimir.com


Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано05.04.07 09:22



Много се радвам, че дискусията по този въпрос не прерасна в лични нападки и размяна на обиди. Ето някои отговори на риторичните ти въпроси:

- в това ли се "изроди" в очите на сериозните автори конкурса Т.? Очевидно. Всъщност, докъде стигна Т. може да каже всеки участник за себе си. Преди време говорих с един от организаторите на проекта по въпроса - как да се продължи напред, как идеята да се развива. Оказа се, за моя изненада, че проекта ВЕЧЕ се е развил в идеалното си състояние и друго развитие не му трябва. Какво мога да кажа на това? Въпроса - дотам ли се стигна може да се трансформира във въпроса - а накъде се тръгна, всъщност?

- Кой автор сте обидили не искам да казвам. Аз не съм от тях, аз изпитвам само благодарности и признателност към организаторите на конкурса. И между другото - никога не съм отричал приноса на този конкурс за развитието на една камара автори и БГ фантастиката като цяло

- "мизерия за начинаещи ли е вече конкурса "Таласъмия..."
Тук просто преувеличаваш, драги. Никого не отблъсква и никого не отвращава (ФД не се брои, но може би все пак има отвратени и отблъснати, не знам), просто "сериозните" автори се стремят към малко по-""сериозни"" изяви. Самиздат, например. Аргус. Буквите. Това е, нищо лично.

- в Щатите наистина е друга работа, но това няма връзка с темата.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: dhalgren]  
Автор Didimus (непознат)
Публикувано05.04.07 13:42



Ще ти кажа моето мнение на читател. Дали съм прав не знам. Авторите по-добре знаят.

Един от основните проблеми на конкурса е неговата тясна тематична насоченост. И други конкурси са били тематични, но не знам за някой да го прави 5 години поред. Да не говорим че съм с впечатлението че налагате все по строги и тесни критерии за съответствие на изискванията. Ако това е в следствие на плюенето на Джимеца, то явно все пак е станал да речем и 10% палач, а само 90% палячо.

Резултатът от това е че авторите или трябва да се специализират в писане на разкази за Таласъмия или да не участват (освен ако случайно не напишат нещо дето да подхожда).

От всички разкази на Робин (например) които съм чел, най-малко добри са именно таласъмските. Така че за него отказът от участие си е много правилно решение.

В крайна сметка при сегашните изисквания сте обречени да разчитате на автори съгласни да пишат "поръчкови" разкази.



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: Didimus]  
Автор PoбинoтЛokcли (новак)
Публикувано05.04.07 14:47



Ето, заформи се дискусия! Побързайте, преди да е дошъл Джимеца...



Тема Re: Литературен конкурс "Таласъмия 2007"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Пpинцътkoйтoбecилa (знам и мога)
Публикувано05.04.07 15:27



е ти направо го призова




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.