Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:07 05.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: О, абсолютно сериозно говоря:нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Mopфиyc (Матричар)
Публикувано12.04.07 19:40



След подобни на твоето изпълнения из темите за пореден път се заричам да не чета повече БГ фантастика и фентъзи...
Злобата и ненависта към околния свят дето излъчваш спокойно могат да захранят малко селце сред родопите с енергия!
Гледай да не се задавиш със собствената си жлъч!!!


Welcome to the real world!




Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.04.07 19:42



'ми то и "Вещица" не мина през цедката, стеснена заради вечените обжалвания или откровенни мрънкания на Джимеца, неспиращи с години. Докато давност покрие "Какавидата" в тоя форум ще са се натрупаки 15К постове по темата. На мен лично отдавна ми е писнало, дори да се ебавам с Джимеца по тоя повод вече не ми е забавно.
Лично мнение: Време е да се дръпне чертата някъде и да се спре със строгите ограничения или конкурса ще е като миналогодишния - 3-5 относително читави разказа, а произведения като "Атентатът" и "Вещица" ще минават в страни, 'щото не са "канонични".

Ама дай да са разберем - на Чапай и Петка не посягаме! На Щирлиц - тоже!



TANSTAAFL

Редактирано от Kopo на 12.04.07 20:57.



Тема Съвет:нови [re: centsche]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано12.04.07 19:49



Вдигни мизата, че много носят на пиене.

TANSTAAFL


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор ustatko (цапнат в устата)
Публикувано12.04.07 20:14



Иване: за змеиците Иван Венедиков "Медното гумно на прабългарите" има цяла глава за змейове, змеици, хали и други гущероподобни. Пак там, в следващата глава е цитирал и песен:

"От върба мома змеица
на Славка продума:
- Славке ле, мома хубава,
стига пи вода студена,
на ти таз китка зелена.
И аз се, мамо, изправих,
тя ме с китка поръси,
та ме главата заболя"

Т.е. в поне една песен има змеица :)

Природата ни е дала език, за да говорим и разум, за да знаем кога да мълчим.

Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: ustatko]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано13.04.07 08:26



Както писах и по-горе - близкото значение на думите змей, змия, зъмя /все производни от земя/ води до еднаквост на женския род.
Мома змеица може да си е произволна млада змия, дето донесла пръстена на майка си /споменато в 1001 приказки поне/.
Въпросът е много обширен и да не разводняваме тази тема. Накратко - след 18 век и в нашия фолклор започва да навлиза образа на дракона, отъждествяван с най-близкото което имаме като пример - Змея. Дотогава е прието, че змеят е човек, с крила под мишниците, който закриля земята в която живее /споменато в много песни как змейовете се бият един друг и гърми и трещи или с облаците да не падне градушка/.
Змейовете се женят за най-личната мома от селото. "Змеюва сватба" може и да е авторско произведение, но П.Ю.Тодоров, като син на чорбаджи Юрдан сериозно се е подковал преди да я напише.
П.С винаги ме е вълнувал въпроса след като самодивите са генетично съвместими с нас /има множество легенди, как той си взел самодива и тя ми родила детенце/, а змейовете явно не ги вземат тия моми да ги ядат, то дали има някаква връзка помежду им.
Пак повтарям - образът на дракона, най-общо казано приет като голям развит динозавър, няма нищо общо с образа на змея от нашия фолклор. Нашия има нещо общо с китайския, от далечните времена когато сме се били с тях.

Ако има интерес, аз съм навит да отворим отделна тема и да подискутираме малко.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: И_Baн]  
Автор Шapkaн (накраШ)
Публикувано13.04.07 09:08



самодивата в българския фолклор често е идентична със змеицата

виж Милена Беновска-Събкова "Змеят в българския фолклор" и сравни ДЕЯНИЯТА на змеиците и самодивите - понякога, ако не е споменато коя се е проявила, не може да се разбере.

звук от плясък с една ръка - шамар


Тема А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано13.04.07 09:54



Ти явно много обичаш да мъдрости от типа кой на кого завиждал, а?
За незнам си кой път разправяш по мой адрес, че съм завиждал на Йоан Владимир.
Нито веднъж обаче не си споменал за какво й завиждам.
Е?
Има ли за какво?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: ХАЙДЕ СТИГА ТОЛКОВА!нови [re: Шapkaн]  
Автор И_Baн (от народа И)
Публикувано13.04.07 10:02



Ние с Камелия стигнахме до този извод но по други пътища.
Тази книга ми е страшно интересна, ще я потърся днес в библиотеката.
Благодарности.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано13.04.07 12:51



Затова, че хората я харесват. Талантлива е и всеки и го признава.

Нещо, което не може да се каже за теб. Щото фендъма е проЗт и изфантазиран и не си признава от кого има нужда



- няколко думи от читателя

Тема Re: А-а-а-а-а - писна ми!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано13.04.07 15:23



Бамааму!
Защо да не може? Може. И се казва.
Само че сега ще изтърсиш, че се хваля


Във всеки случай - клепаш ме с идея: в единия случай завиждам, но изкарам ли си биографията, да видиш, че няма за какво - тогава пък се фукам. Празно няма
А бе... оня селски шахматист, за който ти разправях, да не ти е братовчед, бре?
"Аре, бе! Аре да играем шах - най-добрия съм! Завиждаш ли, а?" А когато Шишков му рече, че е кандидат-майстор на спорта по шахмат, оня сбутва аверите си: "Глей го как се хвали! Аз със фукльовци не играя. Мнооооо ги мразя, разбираш ли!"

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.