Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:21 27.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: ОТ ПРЪДНЯ БОЯ НЕ СТАВА !нови [re: zaphod]  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано22.07.09 01:33



"много бързо ще спре като свърши водорода в звездите."



Направо се изплаших да ти кажа!

______________________________

21.12.2012 наближава!

Тема ЧЕ КОЕ Е ПОПРЕЧИЛО НА "СВЪРШВАНЕТО" ДО СЕГИ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано22.07.09 07:59



Здравей Зейфод ,



цитат:
ами принципно няма очевидна причина за запазване на енергията.
край на цитата.


Има !.. За да съществува материята е нужно взаимодействие .. Апа взаимодействието е винаги чрез обмен на енергия.. Ми то като свърши енергията от къде ти браче взаимодействие .. па като си нема взаимодействие от къде ти браче съществуване на материя ?.. лоша работа е туй незапазване на енергията , поредиозвиква свършек на светът !..

.. Ама на мен не че ми пука дето светът ше свърши ами ме гнети дилемата що не е свършил досеги щом има качеството да свършва ?..



цитат:
а вечното движение за което намекваш много бързо ще спре като свърши водорода в звездите.

край на цитата.


Да бе .. независимо от това че взаимодействието прави съществуването на материята не съм се сетил до сега , че като свърши водорода на звездите и ше секне движението във светът Божи.. Само дека пак ме гнети оня въпрос :Що като енергията във светът Божи е свършваема , що аджебъ не е свърила досеги ?.. Че какво ли ше да е попречило на вечноста да сколаса едно нищо и никакво "свършване" .. А?

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема В ИМЕТО НА НОБЕЛОВИЯ КОМИТЕТ ..нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано22.07.09 08:10



Здравей пopyчиkPжeвckий,



цитат:
От къде знае ?.. Единственно може да прердполага, че е верна народната мъдрост дето "от пръдня боя не става !"




Така е. Предполагам, че е вярна.

Щото в противен случай ще закрия ако не ЗЗЕ то минимум нобеловия комитет, а чак толкоз грандоманиашко мнение за себе си нямам.
край на цитата.


Дааа !.. наистина има дилема .. Или народната поговорка е вярна и нобеловия комитет си остава или па народната поговорка ако не е вярна требва да закрием нобеловия комитет .. Пред опасноста да бъде закрит нобеловия комитет сме принудени да пиемем че поговорката е вярна !..





цитат:
Аз тогава ще напиша няколко именно във връзка с енергийния баланс, за който говоря:

Енергията на кух цилиндър, въртящ се около собствената си ос се изразява по формулката

Е1=2*m*r^2*pi^2*f^2

Където съответно:

m - масата на цилиндъра
r - радиусът му
f - честотата на въртене в херци
pi - някъде около 3.14

Нека (с цел упростяване на задачката и конкретизирането й донякъде), предположим, че тоя

цилиндър всъщност се състои от 100 броя дъгообразни сегменти, топлинноизолирани един от друг и

от околната среда, освен в точката на охлаждане. Нагряваме сегмента, който се намира под

магнита. Като го загреем на т.Кюри, мръдваме колелото така, че следващият сегмент да попаден в

зоната на нагревателя и така, докато не направим една четвърт от колелото (тази долната по

картинката) от нагрети сегменти. След това пускаме колелото, и докато се развърти до необходимия

брой обороти продължаваме да внасяме енергия в системата. Защо необходимия брой обороти -

ами ето защо.

Енергията необходима за повишаване на Т на едно тяло е свързана със специфичният му топлинен

капацитет (да го кръстим tc), който за желязото примерно е 440 J/(Kg*K). Е2= dT*tc*m , където m пак

е маса, а dT е разликата м/у началната и крайната температура.

741 разбира се е прав - т. на Кюри не е точно точка, ами е по-скоро около точка. Аз обаче вече

казах, че това не е толкова фатално. Нека да приемем, че:

- масата на един сегмент от колелото е 1кг.
- тази околоточка за нас е температурна разлика то 10 градуса примерно, което е реално като число,

съдейки по графиките дето съм виждал (всъщност е и по-малко, ама айде за по-лесно смятане)

Следователно Е2=10 * 440 * 1 и е константа = 4400

Тъй, пита се в задачката може ли, Е1>Е2?

Приемаме радиус на колелото 1м, и обща маса - 100кг. (щото са 100 сегмента)

Е1=2*100*1^2*pi^2*f^2 > Е2

От тука за оборотите получаваме, че трябва да са повече от около 90 об/мин.
Както виждаш - нищо страшно, има такива лагери, има такива материали, 100 оборота не са бог

знае колко много.

край на цитата.


Не е въпросът в лагерите а във това че баланс на енергията се прави между вложената Е2 и

получената Е1..В твоя случай вложената енергия(Е2) ще бъде равна на енергията вложена в

индукционния нагревател а получената енергия ще е тази която се отнема от работния вал на

машината ти .. Вижда се че ти нямаш представа колко е тазьи енергия.. Говориш за потенциална

енергия на някъв си въртящ се цилиндър което е съвсем друг зеленчук и не може да бъде

използвано за баланса на енергията за клоето говорим .. така както енергията отнеманата енергия

от работния вал на електромотора не е равна на Е1=2*m*r^2*pi^2*f^2
както ти твърдиш по горе..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Редактирано от Пeтkoв на 22.07.09 10:59.



Тема Re: ЧЕ КОЕ Е ПОПРЕЧИЛО НА "СВЪРШВАНЕТО" ДО СЕГИ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.07.09 08:59



не се хаби, знам че изчерпването на енергията е в разрез със висшите ти философско-религиозни принципи и няма да го преглътнеш току така


но все пак за страничните зрители да отбележа че взаимодействието си върви и без разход на енергия. планетите се връткат около слънцето и никаква енергия не им е необходима за да го правят. това е било трудно за възприемане в средните векове, но мисля че за съвременен човек не е голямо интелектуално предизвикателство.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Само журналист може да има такова смелонови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор P. - koвaчa (ентусиаст)
Публикувано22.07.09 09:33



търсене .Гордея се че съм част от темата ти за много малко време тя взриви клуба направи го по малко стерилен Личи си че професията преподавател обогатява.
Сега , ето какво с две думи.И много други са като нас с претоварено ежедневие.
Въпреки това предлагам дасе занимаем с предложеното от HArold Aspden
в всички случаи теорията му ще доведе до изводи с по голяма тежест от примерно моята теория за потта.
Ето с две думи какво казва той Конструирех мотор изработих го забелязах че след като го изключа от мрежата следващият рестарт е зависим от времето .
С други думи ако е включил мотора в 09:02 минути сутринта като е отишъл на работа в лабораторията, мотора е работил да речем 8 минути и така да се каже всичките му чарколаци са "влезли в режим" в 09:10 минути следователно!
Аспден дърпа кабела от щепсела в 09:10:00 после го включва пак в някакво произволно време да речем в 09:10:59
сега внимавай мотора влиза в работни параметри не за 8 минути а за да речем 90 секунди
отново го изключва в прозволно време да речем в 09:14:30 и отново го включва но вече на на другата сутрин в 09:00:00 изключва го в 09:08:00 и го включва 09:08:10 мотора влиза в режим за около една секунда
Тои твърди че е правил многократно тези експерименти с различни промеждутъци и се е убедил че сякаш след спирането на мотора а той винаги е изчаквал окончателно спиране нешо "невидимо" около мотора продължава да се върти(предположил е че това е самото магнитно поле създавано около мотора през време на работата му.)
И казва Аспдин:" създадох специален мотор който е способен да "улови" "отзвучаването" на магнитното поле около "себе си" което сам е създал докато е бил включен в мрежата.

И казва още Аспдин:" Да аз силно съм убеден че може да се намери такъв интервал от време при добре конструирана машина при който тя да д бъде "приучена " с система от рестарти да започне в крайна сметка да се движи сама без да е необходимо да е включена в мрежата през цялото време.

Това е в общи линии теорията на Аспдин.
Звучи направо бонашки но това разказва той в статиите си.
Казва още че е открил че не всеки мотор е подходящ.
В интерес на истината дори и двамата непримирими опоненти ЩШ и Гери казаха че той всъщност е документирал глупости.
Мен това обаче не ме интересува защото виждам клипове които в голяма степен подкрепят именно тези думи на Аспдин.
Пак тук видях изчетох де че уж ако счупиш магнит от твърд диск на две той няма да се преконфигурира така както е бил намагнитен първоначално което съм правил нееднократно и ... не е истина.
да истината е че с магнит може да се получат ефекти подобни на холограмите
Нали се сещаш чупиш стъклото а образа остава макар и по неясен остава си чупиш пшак стъклото и образа макар и още по неясен си остава .

То малко стана едно си знае баба едно си бае но виж и това:


Аз се вълнувам не от минимален разход на енергия а от произволен разход но на енергия която е в изобилие ако ще дори и фекалии, не само магнетизъм, вятър,геотермални и прочие източници. Ето с това не се вписвам в търсенията в тази тема всъщност защото те са малко различни от моите.
Това беше, надявам се да не се оттегчиш!



Редактирано от P. - koвaчa на 22.07.09 09:52.



Тема Re: да си кажа и азнови [re: zaphod]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано22.07.09 09:42



За различни аспекти на изобретението говорим.
Ти - че ще прескачаме точката на кюри с малко топлина и машината ще върви почти без енергия.
Аз - че с нулева температурна разлика ще спретнем топлинна машина с един резервоар само.
Поручикът е обявил война на термодинамиката на два фронта едновременно и затова става объркване





Тема ЕНЕРГИЕН БАЛАНС МЕЖУ КАКВО И КАКВО?нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано22.07.09 10:29



Здравей пopyчиkPжeвckий,




цитат:
Аз тогава ще напиша няколко именно във връзка с енергийния баланс, за който говоря:

Енергията на кух цилиндър, въртящ се около собствената си ос се изразява по формулката Е1=2*m*r^2*pi^2*f^2

Където съответно:

m - масата на цилиндъра
r - радиусът му
f - честотата на въртене в херци
pi - някъде около 3.14

Нека (с цел упростяване на задачката и конкретизирането й донякъде), предположим, че тоя цилиндър всъщност се състои от 100 броя дъгообразни сегменти, топлинноизолирани един от друг и от околната среда, освен в точката на охлаждане. Нагряваме сегмента, който се намира под магнита. Като го загреем на т.Кюри, мръдваме колелото така, че следващият сегмент да попаден в зоната на нагревателя и така, докато не направим една четвърт от колелото (тази долната по картинката) от нагрети сегменти. След това пускаме колелото, и докато се развърти до необходимия брой обороти продължаваме да внасяме енергия в системата. Защо необходимия брой обороти - ами ето защо.

Енергията необходима за повишаване на Т на едно тяло е свързана със специфичният му топлинен капацитет (да го кръстим tc), който за желязото примерно е 440 J/(Kg*K). Е2= dT*tc*m , където m пак е маса, а dT е разликата м/у началната и крайната температура.

741 разбира се е прав - т. на Кюри не е точно точка, ами е по-скоро около точка. Аз обаче вече казах, че това не е толкова фатално. Нека да приемем, че:

- масата на един сегмент от колелото е 1кг.
- тази околоточка за нас е температурна разлика то 10 градуса примерно, което е реално като число, съдейки по графиките дето съм виждал (всъщност е и по-малко, ама айде за по-лесно смятане)

Следователно Е2=10 * 440 * 1 и е константа = 4400

Тъй, пита се в задачката може ли, Е1>Е2?

Приемаме радиус на колелото 1м, и обща маса - 100кг. (щото са 100 сегмента)

Е1=2*100*1^2*pi^2*f^2 > Е2

От тука за оборотите получаваме, че трябва да са повече от около 90 об/мин.
Както виждаш - нищо страшно, има такива лагери, има такива материали, 100 оборота не са бог знае колко много.

край на цитата.


Не е въпросът в лагерите а във това че баланс на енергията се прави между вложената Е2 и получената Е1..В твоя случай вложената енергия(Е2) ще бъде равна на енергията вложена в индукционния нагревател а получената енергия ще е тази която се отнема от работния вал на машината ти .. Вижда се че ти нямаш представа колко е тазьи енергия.. Говориш за потенциална енергия на някъв си въртящ се цилиндър което е съвсем друг зеленчук и не може да бъде използвано за баланса на енергията за клоето говорим .. така както енергията отнеманата енергия от работния вал на електромотора не е равна на Е1=2*m*r^2*pi^2*f^2
както ти твърдиш по горе..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема БОГ Е В ОСНОВАТА НА ДЕФИНИЦИЯТА..нови [re: klapaucius]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано22.07.09 10:51



Здравей klapaucius,


цитат:
ВД от 2-ри род прави енергия от _теоретично_ неизчерпаеми източници.
край на цитата.


И като се вземе впредвид , че само Бог е теоретрично неизчерпаем източник на ернерргия изводите следват логически..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Редактирано от Пeтkoв на 22.07.09 10:52.



Тема АМИ ПРИЛИВНАТА ЕНЕРГИЯ ?нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано22.07.09 11:10



Здравей Зейфод ,


цитат:
не се хаби, знам че изчерпването на енергията е в разрез със висшите ти философско-религиозни принципи и няма да го преглътнеш току така
но все пак за страничните зрители да отбележа че взаимодействието си върви и без разход на енергия. планетите се връткат около слънцето и никаква енергия не им е необходима за да го правят. това е било трудно за възприемане в средните векове, но мисля че за съвременен човек не е голямо интелектуално предизвикателство.

край на цитата.


Да бе!.. Ами къде остана да речем приливната енергия от връткането на светилата ?.. взаимодействие без обмен на енергия и вещество.. дрън -дрън !..няма таково животно !..

ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: АМИ ПРИЛИВНАТА ЕНЕРГИЯ ?нови [re: Пeтkoв]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.07.09 11:15



ето, сам наливаш вода във воденицата на термодинамиката, която управлява макрообектите. приливната енергия наистина ще източи орбиталното движение и планетите ще цопнат върху слънцето след гъгрилярд години. микрообектите обаче нямат температура, затова термодинамика не ги лови, електроните се връткат около ядрото и не падат вовеки.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.