Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:57 26.04.24 
Природни науки
   >> Физика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: ЕНЕРГИЕН БАЛАНС И БАРОН МЮНХАУЗЕНнови [re: Пeтkoв]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 14:54



Здравей Петков!

Сега, дали има вечно движение и слънцата са негово изражение не знам и няма да рискувам да навлизам в спор, щото такива спорове най-често стигат до там да дават като доказателство "учебници" от типа на библията.



Вярно си казал обаче, че ЗЗЕ е постулативен закон. За разлика примерно от закона за сумата на токовете в един възел, ЗЗЕ нито е доказан, нито е опроверган теоретично и експериментално. Т.е. по-скоро е правило, а не закон и би трябвало да го пишем ПЗЕ.
Единственото което можем да твърдим със сигурност е, че до сега, никой не го е опровергал.

"Машинката" дето съм я предложил един вид като мозъчна дъвка, почива на прости физически принципи и класическа физика - нищо сложно, нищо релативистично, нема струни, нема 100, нема дявол. Чак се чудя защо все още никой не е написал нито една формула.

Аз тогава ще напиша няколко именно във връзка с енергийния баланс, за който говоря:

Енергията на кух цилиндър, въртящ се около собствената си ос се изразява по формулката Е1=2*m*r^2*pi^2*f^2

Където съответно:

m - масата на цилиндъра
r - радиусът му
f - честотата на въртене в херци
pi - някъде около 3.14

Нека (с цел упростяване на задачката и конкретизирането й донякъде), предположим, че тоя цилиндър всъщност се състои от 100 броя дъгообразни сегменти, топлинноизолирани един от друг и от околната среда, освен в точката на охлаждане. Нагряваме сегмента, който се намира под магнита. Като го загреем на т.Кюри, мръдваме колелото така, че следващият сегмент да попаден в зоната на нагревателя и така, докато не направим една четвърт от колелото (тази долната по картинката) от нагрети сегменти. След това пускаме колелото, и докато се развърти до необходимия брой обороти продължаваме да внасяме енергия в системата. Защо необходимия брой обороти - ами ето защо.

Енергията необходима за повишаване на Т на едно тяло е свързана със специфичният му топлинен капацитет (да го кръстим tc), който за желязото примерно е 440 J/(Kg*K). Е2= dT*tc*m , където m пак е маса, а dT е разликата м/у началната и крайната температура.

741 разбира се е прав - т. на Кюри не е точно точка, ами е по-скоро около точка. Аз обаче вече казах, че това не е толкова фатално. Нека да приемем, че:

- масата на един сегмент от колелото е 1кг.
- тази околоточка за нас е температурна разлика то 10 градуса примерно, което е реално като число, съдейки по графиките дето съм виждал (всъщност е и по-малко, ама айде за по-лесно смятане)

Следователно Е2=10 * 440 * 1 и е константа = 4400

Тъй, пита се в задачката може ли, Е1>Е2?

Приемаме радиус на колелото 1м, и обща маса - 100кг. (щото са 100 сегмента)

Е1=2*100*1^2*pi^2*f^2 > Е2

От тука за оборотите получаваме, че трябва да са повече от около 90 об/мин.
Както виждаш - нищо страшно, има такива лагери, има такива материали, 100 оборота не са бог знае колко много.

Е, питам аз, имали нещо, което ще ни попречи да ги развием тия 100 оборота? Или пък 200 оборота, ако приемем, че КПД на обратната връзка (генератор-нагревател) е 50%.
Или пък защо да не са 5 пъти по 100 оборота, та да изкараме още повече енргия? В крайна сметка оборотите ще зависят само от "силата" на магнита и разстоянието му до колелото....

П.С. Сбъркал бях с 2 нули цифрите - сега са коректни.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 21.07.09 15:56.



Тема Re: Тъй, я да видимнови [re: 741]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 15:00



Линка от викито го прочетох още на предишния ти пост и разбира се си прав - не е скок.
Но е доста стръмно все пак.
10 градуса разлика надявам се стигат за да имаме сериозно изменение в магнитната проницаемост, така, че отношението на силите на привличане на горния и долния сегмент да е примерно 5 пъти?





Тема Re: Искаш ли изобщо...нови [re: CATV]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 15:06



Боже господи, никой не те кара на сила да пишеш. Изобщо аз ще съм последния човек, дето ще употреби насилие къмту някого. Или ще ограничи някого в нещо, когато не вреди на другите.

Да, искам да разбера защо няма да работи. Или пък защо ще работи.
И пак казвам - до сега няма приведени категорични доказателства, че няма да работи. Единственото разумно нещо до сега е казано от 741, но боя се, че то не е спирачка за болните ми амбиции да закрия ЗЗЕ.



Така че, ако имаш нова идея - ще се радвам да я чуя/прочета.




Тема да си кажа и азнови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано21.07.09 15:30



наистина като провери човек точно какво става в точката на кюри, там хистерезиса се свива до нула и привлизането на желязо от магнит рязко пада, макар и да не изчезва съвсем. както се каза, там има фазов преход от втори род. аз обаче твърдя, че ако желязото се намира в магнитно поле фазовия преход ще стане от първи род, такъв със поглъщане на енергия.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да си кажа и азнови [re: zaphod]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 15:41



Хм... не знам, може и да има такова нещо, ама никъде не е споменато. Пък и нийде по графиките не се вижда чупка дето да подсказва подобно явление.

То кат се замислиш винаги има магнитно поле, па било то и толкова слабо като земното..... Да не са го хванали при тези съвременни и точни методи за измерване малко се съмнявам.

Добре де, ама в крайна сметка и да се иска повече енергия за преминаване през т. Кюри, това не пречи. Само ще зафичкаме колелото още малко....

П.С. Жалко, че нямам под ръка парче никел - щах да пробвам в някоя пещ. С желязо няма да се оправя, щото нямам възможност да термостабилизирам такива температури. Още по-добре щеше да е с гадолиний - там и фризера у дома щеше да ми свърши работа.



Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 21.07.09 15:45.



Тема OK ТОГАВА.нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор CATV ()
Публикувано21.07.09 15:53



Махаме преходните процеси, остатъчната намагнитеност когато изстива и т.н.
Нека всичко това е идеално.

Та Поручик ти хубаво пишеш

Поради изстиване, горната лява четвъртина на пръстена е с по-ниска температура - Т2, съответно по-ниска от т. на Кюри.


Ами кой ще го охлади това нагрято желязо?????

С две думи ако го затвориш в калориметър или някакъв изолиран от околната среда съд то няма да се охлажда и тогава ще трябва да му вкараш и енергия за ОХЛАЖДАНЕ, която не я смяташ никъде. Това, че си мислиш, че изтива само е за сметка на обмена на енергия с околната среда и системата не ти е заторена.



Иначе да ще се върти, ако след нагревателя поставиш охладител от другата страна, така че когато съответния сектор преминава през магнита за 2 път да е със същата температура като предходния. Иначе няма да се върти.
С две думи постигнал си нещо като топлинен двигател само, че с твърдо работно вещество. От едната страна нагревател а от другата охладител.

ПП А да си жив и здрав сега надявам се да съм бил ясен, между другото може и да намери практическо приложение машинарииката.



Тема Re: OK ТОГАВА.нови [re: CATV]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 16:03



Естествено, че няма идеална топлоизолация, така, че би могло да се самоохлажда. Ако ли пък не може - винаги може да се направи охладител някъде в горната част - това е мижав конструктивен проблем, решаем по много начини.
За охлаждането обаче няма да е необходима енергия, ако Т на околната среда е по-ниска от Ткюри.


А в сметките дето съм ги написал по-горе излиза, че е възможно Е(получено) да е по-голямо от Е(внесено). При това при съвсем "човешки" условия от гледна точка на механични параметри....

Та какво от това, че системата не е затворена? До каква степен да я затваряме? В рамките на стаята, на Земята, на слънчевата система? В крайна сметка можем да го охлаждаме чрез излъчване в космическото пространство. Докато не "прегреем" вселената - ще работи.




Не твърдя, че съм открил вечен двигател.

Обаче (за сега) излиза, че това нещо е източник на енергия само по себе си. Седи и си бачка. Не стига, че се върти и топли (и свети, ако е с желязо. Почти по К.Прудков ) , ами можеш и ток да вземеш от него. Край на ЧЕЗ и Топлофикация! Управителите или собствениците им могат спокойно да тръгнат към магазините за самурайски принадлежност, с цел закупуване на церемониален нож за сепуко.


P.S. Относно практическото приложение взех да се замислям дали наистина да не зема да засмятам КПД-та и дали ще е изгодно да се ползва като топлинен двигател.... И ако излезе хубаво КПД дали да не прежаля все пак $500 за патент. Тъй де, не че нямам, ама за една бъдеща доцентура ще е полезно да са колкото повече толкова повече.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 21.07.09 16:34.



Тема ОТ ПРЪДНЯ БОЯ НЕ СТАВА !нови [re: zaphod]  
Автор Пeтkoв (рекордьор)
Публикувано21.07.09 16:12



Здравей Зейфод ,


цитат:
е той поручика си знае че машината няма да бачка
край на цитата.


От къде знае ?.. Единственно може да прердполага, че е верна народната мъдрост дето "от пръдня боя не става !"


цитат:
нали идеята е да си поразмърдаме мозъците.
край на цитата.


Така е .. и това най добре ще стане като се направи енергиен баланс.. или па опит ..


цитат:
а за пви и втори род няма разлика - и двете забрани са аксиоматични, на база наблюдение и са еднакво силни.

край на цитата.


Не е така , докато перпетум мобилето предполага нарушение на ЗЗЕ то вечните двигатели от втори род са на база ползване на енергия от практически неизчерпаеми източници.. много е възможно това да е възможно !..



ИСТИНАТА Е В ХСВ

Тема Re: ОТ ПРЪДНЯ БОЯ НЕ СТАВА !нови [re: Пeтkoв]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.07.09 16:44




От къде знае ?.. Единственно може да прердполага, че е верна народната мъдрост дето "от пръдня боя не става !"




Така е. Предполагам, че е вярна.

Щото в противен случай ще закрия ако не ЗЗЕ то минимум нобеловия комитет, а чак толкоз грандоманиашко мнение за себе си нямам.



Тема Re: ОТ ПРЪДНЯ БОЯ НЕ СТАВА !нови [re: Пeтkoв]  
Автор klapaucius (robot)
Публикувано21.07.09 17:03



" ...то вечните двигатели от втори род са на база ползване на енергия от практически неизчерпаеми източници.. много е възможно това да е възможно !."

На някой май му липсват средношколските часове по физика. Или пък съвсем ги е изпозабравил.
ВД от 2-ри род прави енергия от _теоретично_ неизчерпаеми източници.
Практически незчерпаеми източници има колкото щеш - водни, вятърни и слъчеви ел централи не са ВД от 2-ри род.

ВД от 1-ви и 2-ри род са еднакво невъзможни. Или пък за феновете на свободната енергия и празната философия - еднакво възможни, което си е все същото.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.