за мен не е безсмислица, и не мисля, че трябва да се подхожда прибързано, без да се поставят някакви разумни и логични аргументи и критерии.
например първото ти твърдение, че т.нар. македонски език се бил говорел от милион и половина души, които не се смятали за българи. значи първо бройката на тези, които се смятат за етнически македонци и им е майчин език е малко по-малък, няма нужда да броиш и албанците тука. а и по-важно, какво като тези не се смятат за българи. колко от стотиците милиони които говорят английски и испански като майчин език се смятат за англичани и испанци съответно?
после, другата песен - бил различен от българската книжовна норма. голяма работа. всеки диалект на българския е различен от книжовната му норма, в по-голяма или по-малка степен. затова в случая с т.нар. македонския говорим за втора книжовна норма. самото отчитане на този факт признава, че има различия.
т.е. видно е, че материята е малко или много мътна и могат да се поставят различни гледни точки и трактовки, което не е чудно, поради простата причина, че никой никъде по света не е седнал да дефинира какви признаци определят един език за такъв /или най-малкото какво го дефинира като различен от някакъв близък нему друг език/. и такива дефиниции няма, точно защото няма такова нещо като официално признаване на езици, и ние, и по-точно нашето правителство няма никакъв стоящ ангажимент да се произнася по този въпрос, а доколкото и ми е известно и никой и не го е мислил или планирал за някакво обозримо бъдеще.
още повече точно в този момент, при липсата на един нормален диалог между научните общности на двете държави особено по историческите въпроси, не мисля, че някакви подобни прибързани "признания" биха били в наш интерес, по-скоро точно обратното. замисли се, как македонистите биха изтълкували едно такова "признание" проектирано в по-широк географски смисъл и назад във времето като например:
- към кой език спадат диалектите в пиринска македония и като продължение, тези в егейска македония
- какъв е бил майчиния диалект на Гоце Делчев /и особено интересен паралел - този на мисирков/
- в малко по-делчно време - на какъв език/диалект са текстовете създадени в охридската книжовна школа
ей такива едни интересни неща, които бият директно по българския идентитет. за мен, ако има и най-малка опасност по отношение българското историческо наследство и като продължение от това към българската идентичност, нищо, ама абсолютно нищо не трябва да се предприема в тази посока. критерия за пазенето на българския интерес трябва да има абсолютен приоритет.
Редактирано от tormentor на 19.12.19 13:09.
|