Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:31 16.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ми не съм ...нови [re: ABe]  
Автор AvatarBG (root)
Публикувано10.02.03 17:23



Има доста такива проекти за изкуствени езици, като дори есперанто още е живо. Мене най ми е любим езика словио :)

Sxto es Slovio? Slovio es novju mezxunarodju jazika ktor razumitu cxtirsto milion ludis na celoju zemla. Slovio mozxete upotrebit dla gvorenie so cxtirsto milion slavju Ludis ot Praga do Vladivostok; ot Sankt Peterburg cxerez Varsxava do Varna; ot Sredzemju More i ot Severju More do Tihju Okean. Slovio imajt prostju, logikju gramatik i Slovio es idealju jazika dla dnesju ludis. Ucxijte Slovio tper!



Прѣжде оубw словѣне не имѣхѫ кънигъ...

Тема Re: Ми не съм ...нови [re: AvatarBG]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано10.02.03 19:47



Прочетох в групите на гугъл, че словио не струвал. Граматиката не била славянска (не че ми е ясно как точно може една измислена граматика да бъде или не славянска) . Обаче нищо не знам от личен опит, ще ги опровергаеш ли?

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 10.02.03 20:09.



Тема Всеки такъв ...нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано11.02.03 11:26



експеримент е обречен на неуспех.
Словио не струвал. Ами, не струва, разбира се! Няма такъв, който да струва!

Така езици не се създават.
Това е просто машина за правене на пари, пардон, за източване на фондове.

Всеки студент-четвъртокурсник може да сглоби въз основа на езика, който изучава, и сродните нему една "граматика" на нов език. Но този език ... ще умре.

Хубаво е, ако умре преди да се е родил. Щото иначе колко време, пари и на колко хора интелектуалните усилия - "мозъчното време", - похабява-а-а! Лошо да ти стане!
Ето, например, сега губи моето време и сили.

Бъдете високи!


Тема Re: Инспираторните фонеми са ...нови [re: ABe]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 14:33



Ясно, говориш за имплозивни съгласни. Ами, лесно е, пробвай се например да вкараш в средата на някоя дума българското "тц, тц, тц" (със скептично поклащане на глава)...

Изечарстване (conlanging) е забавление за хора, които си нямат друга работа и си измислят езици. Conlang е световно въприетият термин (от constructed language), а изек е моят (от изкуствен език). Някои от най-широко известните изеци са Есперанто, Синдарин (Дж. Р. Р. Толкин), Клингон (Стар Трек), хътски (Междузвездни войни) и чжингайски (известен засега само на мене).

За експеримента ми: нямах предвид азбука без гласни, а реч без гласни. Както знаеш, гласните за звукове, които се формират само от формата на устата, т.е. на пътя на въздушната струя не се поставят препятствия, както при съгласните. Има езици с беззвучни гласни и беззвучни сонори (уелски и полски например). Има и езици, в които сричка, респ. може да съществува без нито една гласна, чешки, сръбски и праиндоевропейски например (чеш. prst 'пръст', срб. прв 'пръв', праие. k'rd 'сърце'). В случая носител на прозодията на сричката се явява сонорът. Тази функция може да се поеме дори от шумова съгласна (бг. псст! - това е междуметие, но какво пречи да е пълнозначна дума?!) Е, представи че ВСИЧКИ думи в даден хипотетичен език са от този вид.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Благодаря за ... [re: gazibara]  
Автор ABe (разсеян)
Публикувано11.02.03 14:55



информацията. Кратко и точно дадена - браво!

За изечарстването разбрах че съществува едва когато влязох в тази тема. Остарял съм, изостанал съм с няколко обиколки по хиподрума.

За сонорите и шумовите съгласни и аз се сетих, но не ми се връщаше да редактирам изказването си.

Пусни, моля, ако това не е тайна, разбира се, две-три изречения на твоя нов език. Да го "чуя" как звучи.
Защото се опитах да си представя някво просто нещичко, направено на този принцип, и се ухилих - че твоя език ще кара всички дами наоколо да настръхват, бе!!! (Хе-хе!)

Направо ми стана много интересен твоят експеримент!
Ще стане още повече труден и интересен, ако вкараш в употреба и три различни по звучене имплозивни "х"-та, напр. Пак ми стана весело!

Цялата ми бележка е изключително добронамерена. Не търси в нея нещо, от което да се обидиш. Просто ми стана приятно и весело, и започнах да си фантазирам разни работи.

Лек ден!

Бъдете високи!


Тема Reнови [re: gazibara]  
Автор ivx ()
Публикувано11.02.03 14:59



Те сърбите нямат ли "ъ", само дето не го пишат? Виаги ми се е струвала съмнителна уникалността на българското "ъ".

Ето още две ненужни творения






А иначе къде си чувал тези дето са винаги болни?

Та като сме на темата за извратените неща нека добавя това, което на уелски се отбелязва с LL, имало го и в някакъв йеменски диалект, утре може и да пусна линк да го чуете, само да го намеря.

Редактирано от ivx на 11.02.03 15:25.



Тема Re: Reнови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано11.02.03 15:04



Аз винаги съм си мислел че имат ъ обаче като полугласна. И един чех веднъж ми каза че вмъкват полугласна.



Тема Re: Reнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:06



Не, сърбите нямат. Имат сричкотворно (сонантно, за любнителите на чуждици) "р". "Ъ" имат македонците, но са положили страхотни усилия да го изхвърлят от азбуката си.
"Ъ" имат и словенците, дори под ударение, наистина не е чак толкова уникално.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Reнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:10



Чакай, чакай, чакай. Полугласна не е равносилно на свръхкратка гласна. И сърбите, и чехите, и словаците може и да вмъкват някаква свръхкратка гласна, но твърде не полугласна! Полугласна значи гласна във фукция на съгласна (Йордан, Уошингтън, "u" във френското huit, а в някакъв африкански език имало още една, ама не мога да си я представя).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Благодаря за ...нови [re: ABe]  
Автор gazibara ()
Публикувано11.02.03 15:18



Нямам три различни имплозивни "х"-та, но имам 11 африкати и 20 гласни.



Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.