Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:53 27.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: Езикови перверзиинови [re: ivx]  
Автор webkid ()
Публикувано11.01.03 22:28



:-)

А не е ли schwa между другото? Или са дублетни форми?

"Най-честосрещаният" - такова нещо няма. "Най-често срещаният" е друга работа.



А според мен най-голямата простотия е английската нефонетичност.



Veni, Vidi, Vici.

Тема хе хенови [re: ivx]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано12.01.03 03:15



цитати:

Перверзия е да пишеш IMHO, BTW, P.S. и подобни гнусотии когато пишеш на български.

"glottal stop", не знам как е на БГ.

та ето ти 2 причини да правиш първото.

1. на български е писане на 3 километра обяснения и пак няма да е ясно.
2. ти си го казал.

Редактирано от Плaмeн на 12.01.03 03:19.



Тема Re: хе хенови [re: Плaмeн]  
Автор ivx ()
Публикувано12.01.03 14:20



Аз ако знаех как е на български "glottal stop" нямаше да го напиша на английски, не е трудно да се досетиш.

"на български е писане на 3 километра обяснения и пак няма да е ясно"
Направо е пълна глупост да кажеш, че на български е невъзможно да се изрази IMHO/IMO... та трябва да използваме английски. Дай въобще да спрем да говорим на български а?

~ ~ ~ ~

Да, schwa е, малка грешка. Благодаря.



Тема ами то е въпрос на конвенциянови [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано12.01.03 19:18



просто не е прието никакво стандартно българско съкращение. а тъй като интернетът е американска работа, отдавна са се наложили техни термини за всичко - "сървър", "браузър", "чат" и т.н., включително IMHO и подобни. ако искахме и можехме, щяхме да си измислим наша абревиатура. ама ни е по-лесно направо да вземем чуждата. не се притеснявай, в много други езици е така

а нали езикът е за да се разбираме помежду си? ако изведнъж почна да ти блъскам някви ПМСМ (по мое скромно мнение) или МД (между другото), ще ме разбереш ли?

gnothi sauton


Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: the_bomb]  
Автор Плaмeн (новак)
Публикувано12.01.03 23:51



лично за мен винаги е било неразбираемо, защо според някои хора е по-важно да се запази езика такъв какъвто е бил по времето на баба ми и дядо ми, отколкото хората да могат да комуникират и да обменят идеи помежду си.



Тема Re: Езикови перверзиинови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.01.03 08:13



Ами, ако си отвориш добре ушите, ще чуеш, че "d"-то в "dentro" и "nada" са произнася различно. Второто не е преградно, като първото, а фрикативно, подобно на англ. th в without. Само че на анлг. "d" и зв. "th" са различни фонеми, а на исп. - алофони един на друг.

С другите преградни съгласни:
bajo - abajo (първото е нормално б, второто е двуустена фрикативна съгласна, нещо средно м/у "б" и "в")
guerra - pagar (първото е нормално "г", второто звучи като звучно "х").

По отношение на "дискриминацията" на западните говори, ами има си книжовна норма и толкоз, като е използвана максимално широка база. Якащ и ъкащ изговор се среща много по-често от екащ и окащ, така че... Ако не ти харесва, пиши на македонски, там екат и окат наред.



Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано14.01.03 10:24



А защо са се наложили? Защото е по-лесно |поне за някои хора| да не мислят, писането на такива простотии означава, че този, който го пише просто не мисли.
Напротив има за какво да се притеснявам.

Ако напишеш ПМСМ или МД няма начин да не се опуля така както съм се пулел на IMHO/IMO, BTW, че то новаците на англоезичния форум на който пиша всеки ден постоянно питат какво означават тези неща. И на много от тях английският им е майчин език.

И за да бъдем точни Gnothi seauton

~ ~ ~

Gazibara, прав си, ще си отворя ушите следващия път като слушам испански.

Иначе аз положението в Норвигия затова го харесвам. Тука някой някога си решил, че еди кое си наречие трябва да е правилно и дай да ги затрием другите.

~ ~ ~

Plamen, once again you are talking shit. Who said I want to preserve our language in its state before 100 years? And since when "по мое скромно мнение" etc is an obsticle for exchanging ideas?

IT IS *REDICULUS* to write IMHO/IMO, BTW... when you write in lanuage different then English.
Are you jurnalist? Our jurnalists hate to talk in Bulgarian.

Note: my English is not perfect but since this is the language you prefer...

Редактирано от ivx на 14.01.03 10:27.



Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано15.01.03 11:25



ами никой не ги е измислил, независимо по каква причина, и затова пишем IMHO и прочие. когато някой ги измисли и освен това се наложат, тогава вече можем да упрекнем тези, които все още използват IMHO, BTWи подобни.

а по въпроса за "познай себе си" - не ставайте толкова педантичен, колега класик! във всяка граматика пише, че стегнатите форми на seauton и heauton са съответно sauton и hauton. дори и да не пишеше нищо такова, според традицията на храма на Аполон в Делфи е пишело именно "gnothi sauton", а не нещо друго, и никой не дава разночетения за тази фраза.

поздрави!

gnothi sauton


Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано16.01.03 20:07



Докато чакате да ги измислят и наложат то никой няма да го направи. Ако нещата ставаха с чакане... ехе...
Ако всеки седеше и чакаше сега още да сме в каменната ера.

Аз за огромно мое съжаление не съм то колега класик. А и си знаех, че така ще стане щото не съм на ти са класичестите езици. Просто знам това онова.
Благодаря за sauton и hauton. А иначе като ми е залепнало като "seauton" и едва ли ще превключа на "sauton"



Тема Re: ами то е въпрос на конвенциянови [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано17.01.03 15:41



щом не си колега класик и въпреки това имаш интерес към класическите езици - още по-хубаво!
а това как ти идва на езика да кажеш едва ли е толкова страшно, след като така или иначе няма да си имаш работа с древен грък, с когото да разговаряш. пък и не е неправилно, просто са дублетни форми.
по въпроса за IMHO - вярно е, че все някой трябва да наложи нещо, но то не става насила. ако някой измисли нещо достатъчно сполучливо, то ще се възприеме от само себе си. но аз поне нямам претенциите на гениален словотворец и каквото и да измисля и скалъпя според мен само ще предизвика учудване и неразбиране у околните. мисля, че с повечето хора е същото, затова и избягват да го правят. пък и наистина сполучливите хрумвания са въпрос на доста години практика и доста хора, включени в процеса. а от колко време може да се каже, че българите що-годе масово работят с интернет?

gnothi sauton



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.