Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:03 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: diwa_orhideq]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано09.02.07 23:42



Най-малкото, защото изобщо не подозирах, че си му нещо като личен изповедник.

Както знаеш аз съм в този клуб отскоро и наистина Брахман е за мен само едно епизодично явление.

Разобличителният плам на Брахман срещу различни източни религиозни ментета ми допада, ако не по форма, то поне по дух.

Неговата убеденост обаче, че в края на краищата, макар и във веданта, будизма и йога да се съдържат дълбоки философски и психофизични прозрения, те все пак във всичките си форми също са 100% религиозни ментета, направо ме шокира!

За мен това е лична трагедия.

Форма на духовна слепота на един иначе интелигентен и честен човек.

Никога не съм могъл да си отговоря, защо едни хора имат усет за духовната светлина, за духовната атмосфера, което е нещо живо, динамично, макар и трудно уловимо и обяснимо. Докато други, уви, сякаш са лишени по рождение от този усет.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: Aлekc]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано09.02.07 23:48



Не съм му изповедник, просто много си говорим. Сега в момента си говорим за Алвин Тофлър :P

Хората усещат нещата различно и са по различен начин красиви, Алекс :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: Aлekc]  
Автор Solemn*DirgeМодератор (славний*V*)
Публикувано10.02.07 00:01



Според мен, той се е насочил в интлектуалното разбиране, задълбал е там и е решил че повече няма.


Когато човек се пресити от знания за механизмите на съзнанието, често се случва така че да не вижда основата, на която тези механизми почиват.
Това уви, не е нещо ненормално и до голяма степен опира до емоционалното развитие и съответно, това на интуицията. Когато умът е изпълнен с понятия и концепции, не остава място за долавяне на различни вибрации от умствените щракания и изчисления.
Някой ден, Брахман ще се върне към йога практиката по един по-интимен и духовен начин и разбира се, няма да е късно. За йога и медитация никога не е късно.

Така че не приемай това лично, в университетите се виждат всеки ден хора, професори врящи и кипящи от точно и логично познание в своята област, но без капчица вяра и симпатия към предмета, без никакъв емоционален оттенък. Виждал съм го толкова пъти, че вече не може да ме учуди. Всъщност в университетите това най-често се случва с професорите след десет-двадесет години преподавателска практика на един и същ предмет.
Тук съм съгласен с Оро - цар гуру ум, умее да покварява и възвишените идеи превръщайки ги в навик на мисленето.





Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: diwa_orhideq]  
Автор vitaminko ()
Публикувано10.02.07 00:02



"Хората усещат нещата различно и са по различен начин красиви"





Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: Solemn*Dirge]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.02.07 00:18



Надявам се Оро да прочете този твой постинг и да се убеди, че новият модератор на клуб "Йога" си е съвсем на мястото...



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: Aлekc]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано10.02.07 01:31



"Надявам се Оро да прочете този твой постинг и да се убеди, че новият модератор на клуб "Йога" си е съвсем на мястото..."

Да прочетох го и отдавна съм "сканирал" това младо момче и оценил качествата и непоквареноста му.... Но искам да кажа следното и се надявам повече хора да го прочетат:

Що е човека?
Кой ще даде една що-годе резонна дефиниция?


.......... абе що не го пусна в отделна тема? Аха!

Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Защо Брахман напусна клуба?!нови [re: vitaminko]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано10.02.07 02:01



Може ли друг линк



Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Йога като религиянови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано10.02.07 10:09



Ако някой ти представя Йога като религия, смятай, че ти пробутва менте. Чудно ми е как на пръв поглед интелигентни хора могат да бъдат толкова наивни и да се подвеждат по долнопробни извращения и христолакърдии.

Будизмът също започва като бунт срещу религията (което изобщо не е учудващо, защото по същество той е Йога) и благодарение на явни ментета от рода на праджняпарамита, нагарджуновите паралогизми и индо-тибетско-даосистки шашми, тантризми и шаманизми се превръща в религия и опиум за масите.

И кой изобщо ви е излъгал, че Веданта е религия? Я вземете някой учебник по индийска философия и се пообразовайте.



Тема Re: Йога като религиянови [re: lmago]  
Автор Solemn*DirgeМодератор (славний*V*)
Публикувано10.02.07 10:18



От твоите книги знам че Рамануджа и Мадхва разглеждат Веданта като релгия. Едното беше Вишиштадвайта, а другото шуддха двайта.
По-късно се появява Чаитаня и прави ачинтя бхеда-бхеда таттва.
Това, което искам да кажа е че Адвайта е наука, но след Шанкара всичко се превръща в религия по един или друг начин. Просто душевността на индийеца изисква някак това.

Класическата йога от друга страна е съвършено атеистична, защото се основава на Санкхя, но пък в един от афоризмите признават употребата на бхакти йога, защото един особен вид пуруша, който е винаги свободен, по така да се каже симпатия, помага на йогина да постигне самадхи, нещо такова беше.

Будизма пък се е абсолютно атеистичен. Дори и с наслояванията на разби божества, там нямат Бог.




Тема Re: Религията като върховна йоганови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.02.07 10:49



Струва ми се, че вие използвате термина "религия" твърде свободно и дори некоректно.

Това, което вие наричате "религия", днес е прието да се нарича "суеверие", а под религия се разбира определен клас ценностни системи, които са оказали огромно и като цяло ПОЛОЖИТЕЛНО влияние в историята на човешкия род.

Да вземем например хилядолетната древноегипетска цивилизация.

Хилядократно повече бих предпочел да живея в подобна религиозна цивилизация, която и досега ни впечатлява със своите изумителни постижения в почти всяка една област на живота (дори и само построените от нейните строители величествени пирамиди са достатъчни, за да покажат на какво е способен истинския творчески, а не схоластичен религиозен дух), отколкото в жалкия, примитивен и грозен свят в който имах неудоволствието да се родя и проживея голяма част от живота си - свят, създаден от войнстващи материалисти и атеисти като вас самия.

В Древният Египет е имало освен величествена Школа, където са обучавали бъдещите лечители (много от които, далеч по-мотивирани, компетентни и кадърни от повечето наши сегашни лекари) и една друга, също толкова величествена Школа, в ковто се обучавали своите бъдещи магове.

Един от тези древни магове пише в един достигнал до нас папирус следното за себе си и своето изкуство:

При моя зов Луната се спуска до земята и Слънцето замира на върха на небесата.

Непостижимото - това е моето призвание!


Какво е това?

Ярък израз на религиозна мегаломания (както смяташе авторът на книгата, откъдето съм взел този цитат)?

Или израз на върховната божествена творческа мощ, пробудена в земния човек.

Аз съм готов да докажа и на вас, и на останалите тук, че в случая става въпрос за едно много конкретно и практично висше знание, което разкрива нови необятни хоризонти пред този, който успее да го постигне дори и частично!

Но преди това ви предлагам - като добър аналитик - да се опитате да ни разясните, за какво, поне според вас, иде реч в този древен текст.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.