Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:59 30.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Йога като религиянови [re: Solemn*Dirge]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано10.02.07 10:55



Така е. Религията изисква персонализация на върховното божество или най-малкото някаква различителна основа за обединяване на човешката душа с божествения дух. Раманужда, Мадхва и Нимбарка дават такива възможности, докато при Шанкара и абсолютния ведантичен монизъм те са изключени. Но трудовете на тези тримата си остават все пак философия. Докато при Шанкара има и религиозни произведения, например Дакшина-стотра или Бхагавадгита-бхашя, които обаче нямаме никакво основание да причисляваме към Веданта.

P.S. В теологията например също се обсъждат религиозни въпроси. Но дава ли ни това основание да наричаме теологията религия? По същия начин стоят нещата и с Веданта. Шанкара може да обсъжда полезността на религиозните ритуали, но той прави това като философ, а не като религиозен проповедник. Затова Веданта е даршана, а не санатана-дхарма.

Редактирано от lmago на 10.02.07 11:09.



Тема Ислямът също ли е "атеистична религия" ?!нови [re: Solemn*Dirge]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.02.07 11:07



Ако продължим да говорим в този дух, лесно ще ти докажа, че е исляма е една абсолютно атеистична религия.

Така например една от най-важните сури в Корана (Сура 112. Пречистването), за която се казва, че е равна по значение на една трета от целия Коран гласи следното:

„Кажи: той е Аллах – Единствения,
Аллах, Целта [на всички въжделения]!
Нито е раждал, нито е роден,
и няма равен Нему.”


‘Аллах” буквално значи „Богът”. И в исляма, както в юдаизма е недопустимо да се приписват на Бога каквито и да е антропоморфни характеристики. Забележително е обаче, как Бог определя сам себе си в древноеврейската Тора (Петокнижие Мойсеево в Библията): „Аз съм този, който СЪМ.”

Така или иначе реалността нареченна "Аллах" е изцяло трансцендентна спрямо проявения преходен и безсъщностен свят. Тя може да бъде описвана с различни възвишени имена само условно, защото е лежи отвъд всякакви описания.

Ето какво бях писал преди време в един свой доклад на тази тема:

Вторият величествен синтез на универсалната мъдрост е безусловно по-зрял. Освен това за разлика от синтеза на Сухраварди, той e чисто ислямски по форма и не скандализира поне на първо време толкова много сунитската ортодоксия.

Негов автор е роденият в ислямска Испания “Султан на гностиците” Ибн Араби (1165–1240). Неговата концепция за единството на битието (уахдат ал-уджуд), както впрочем и цялото му учение се радват на еднакво висока почит и топъл прием и сред езотерично настроените сунити, и сред шиитите, за които езотеризма е основополагащ принцип. Някои съвременни западни изследователи определят учението на Ибн Араби като “екзистенциален монизъм”.

“Битието – пише Ибн Араби – е единствената реалност: ако погледнем на него от една гледна точка, ние ще го схванем като битието на материалния свят, ако обаче погледнем от друга – това е битието на самия Бог”.

Щом има само един истински Бог, очевидно неговото битие е единствената реалност. Допускането, че може да има “вечни” души е многобожие и илюзия. Според Ибн Араби, когато съзнанието на суфия се слива с изначалното Абсолютно съзнание, душата му не престава да съществува, просто защото тя, като отделно битие, никога не е съществувала.

Така кръгът се затваря. Оказва се, че привидно толкова несъвместимите помежду си будизъм и ислям, се опират на едни и същи онтологични предпоставки:

Докато Ислямът учи, че само Бог е абсолютната реалност, Буда учи, че целият проявен свят (самсара) е преходен и несубстанциален по природа (пуст), а истинската реалност (нирвана) е неописуема в рационални категории.

През 2-ри век Нагарджуна, може би най-дълбокият мислител на будистката традиция Махаяна и автор на най-авторитетното и до днес учение на тази традиция - учението за Пустотата (шуня-вада) обобщава:

“Няма никаква разлика между нирвана и самсара, няма никаква разлика между самсара и нирвана.”

Често се казва, че учението на Нагарджуна дори не е теория, а само точно изложение на най-висок и чист духовен опит. Нещо, което може каже със същата сила и за учението на Ибн Араби.


Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Религията като върховна йоганови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано10.02.07 11:07



Репликата ми имаше за цел да покаже, че изказванията на Брахман, колкото и резки да изглеждат, са в съгласие с историческата истина и научната индология. Ресентиментът по отношение на Брахман_ е продукт на религиозен атитюд, а не на трезво и обективно отношение към индийските реалии.



Тема Re: Религията като върховна йоганови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.02.07 11:09



Това обяснение ме задоволява напълно.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Йога като религиянови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.02.07 11:19



Религията и религиозните ритуали съществуват само защото много хора имат нужда от тях.

Но в същността си истинита е е една и няма нищо общо нито с утвърждаването на абсолютната ценност ма тези ритуали, нито пък с тяхното абсолютно отричане.

Да вземем Кришнамурти.

За едни той е атеист, а за други голям религиозен учител, разкриващ истината за Бога.

Всъщност и двете твърдения са верни.

Защото Бог не съществува - той просто Е!

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Ислямът също ли е "атеистична религия" ?!нови [re: Aлekc]  
Автор Solemn*DirgeМодератор (славний*V*)
Публикувано10.02.07 11:56



Много ми харесва, аз съм си адвайтин по разбиране.
Благодаря!





Тема Re: Йога като религиянови [re: Aлekc]  
Автор ayтcaйдep ()
Публикувано10.02.07 11:57



това вече друго



Тема Re: Ислямът също ли е "атеистична религия" ?!нови [re: Solemn*Dirge]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано10.02.07 12:29



Ти да не си баннал Брахмана, че Имаго се изживява като секретарка на Брахман? Ако не си го баннал, защо той сам ням адоблестта да си каже какво мисли, ами праща секретарката си?!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Ислямът също ли е "атеистична религия" ?!нови [re: Darth_Vader™]  
Автор siddha (_siddhartha_)
Публикувано10.02.07 16:00



хихихи,, аз не ви ли казах че ще ви липсва.
Брахман май толкова ви е "поразтресъл", че ще ви трябва още време да се пооправите.
Изглежда е постигнал повече отколкото предполага.



Тема Re: Това е грозно!!! Грозно е, и е жалко!нови [re: vitaminko]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано10.02.07 16:11



Този чесън против уруки ли е?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.