Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:49 31.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Малко общи приказки.нови [re: Яceн_]  
Автор spasss ()
Публикувано25.05.05 21:47



абсолютно си прав за времето по картите, ние бяхме с три пъти по малък багаж, правихме го възможно най скоростно, на места почти сме подтичвали и пак трудно се вмествахме в някои етапи от картата



Тема Ако сте се чудили как ни дадоха пари...нови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (ИПСБ)
Публикувано26.05.05 10:31



Дойде ми на ум, че мога да ви предоставя обяснение. Въпрос на подход, най-вече. Както каза Цанко тогава, шефовете харесват такива неща:





Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема Не се чудим многонови [re: Яceн_]  
Автор Malama (стопанка)
Публикувано26.05.05 11:06



Браво!
Продълженията се чакат с ГОЛЯМ интерес!

Ами да. Така беше. Важното е, че им създавате мероприятие за отчитане. И освен това, хората там така добре са ви възпитали, обучили, подковали и т.н.

-----------------------------
Какво ще рече ИПСБ?

... От вратата ми почва пътека...


Тема 5 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (ИПСБ)
Публикувано26.05.05 16:51



Ден първи.

Първи ден, започнал за мен със силни емоции. Горящ от нетърпение най-сетне да тръгна към така дълго чаканата цел, си купих билет от ЖП бюрото във В. Търново един ден предварително. С маршрут В. Търново – Г. Оряховица – Мездра – Бойчиновци – Берковица. Така на сутринта с бодра крачка, все още невлязъл в конфликт с размазващата раница, спокоен и уверен, че съм подготвен за всякакви евентуалности, се изтърсих от автобуса на ЖП гарата. Към осем без нещо сутринта. За да гоня влак в осем. Разположих се на една пейка под въпросителните погледи на присъстващите и зачаках спокойно. Докато в следващия момент не чух по гаровата радиоуредба: “Влакът от Дъбово за Горна Оряховица се движи със 120 минути закъснение.” Изправиха ми се косите. Знам, че връзките на другите гари обикновено чакат закъснелите влакове. Но набързо пресметнах, че влакът ще пристигне в Горна Оряховица тъкмо за следващата връзка към София и логично бе да се предположи, че този влак, който гоня аз, няма да чака. А в него трябваше да ме чакат спътниците ми от Русе. Ами сега? Бегом на касата, там за мой късмет майката на един (всъщност на единствения ми, но това е друга тема) съученик. Аман-заман, какво става, ами нищо не става, влакът наистина ще закъснее толкова. Егати случката, викам си, страшен старт на приключението. Ако така ще върви до края, не е на добре.
Така или иначе мозъкът ми прехвърли всички възможни варианти и се спря на единстения реален – такси! Метнах раницата на гръб, заобиколих гарата и се насочих към дежурно чакащите там коли. Насочих се към една от тях, обяснявам, така и така, влакът ми закъснява, трябва да гоня на Горна друг в 8.30, може ли да ме закарате? Може, естествено, ще го хванем! С видими усилия натоварих раницата в багажника, при което ми бе задане въпрос: “На море ли?”, на който аз отговорих: “Абе на море, ама не точно...” Убеден обаче, че ще бъде излишно да обяснявам по какъв път точно съм се запътил към морето, казах само, че първо отивам малко на планина, после на море. Това задоволи шофьора. Който изпълни добросъвестно задълженията си и ме стовари в 8.20 на гара Горна Оряховица. Който пък факт доведе до олекването на джоба ми със 150 лв. Смъдна ме сърцето като си помислих, че билетът ми до Берковица със студентското намаление струваше сто двадесет и няколко лева. Но нали бях с доволно пълен джоб, не оставих тази мисъл да ме притеснява дълго.

На гарата влакът от Русе за София дойде по разписание. Моис и Явор – също. Посрещнаха ме ухилени от един прозорец. След тежките маневри за придвижване до купето (които се повтаряха неколкократно този ден) се настаних при тях и въздъхнах с облекчение, като веднага ги запознах с моето начало на деня и на “разходката” ми към морето като цяло. Те ми се смяха (какво ли друго можеха да направят), и ми разказаха как безмалко да изтърват влака. Явно на всички ни спореше много този ден.
На гара Левски качихме Галя, пристигнала от Свищов рано сутринта. Тя от своя страна ни разказа как баща й, който я закарал сутринта до гарата, най-накрая разбрал къде отива дъщеря му. По пътя успяла да му обясни, че е тръгнала да мине от най-западната ни граница до морето по цялото било на Балкана и че ще отсъства от къщи цели три седмици. И то за капак с неопределен брой подозрителни елементи от мъжки пол. При което той я изгледал със смесица на недоумение, изненада и подтиснат яд. Нямало вече накъде, не вървяло да обърне колата и да я прибере обратно. В резултат на което тя беше с нас от Левски нататък.

Друго интересно по време на птуването ни до Берковица не се случи. Освен че се щракнахме за сефте във влака:


Тази снимка направихме преди да слезем на Мездра. После се снимахме на всяка гара – на и на

В Берковица ни чакаха Бисер и Росен. Същият онзи Бисер за който стана дма в началото. Те двамата бяха наши състуденти, от по-горни курсове. Росен дори вече се беше дипломирал по това време. Бисер е от Монтана и благодарение на неговото разузнаване предврително бяхме подготвени за това, което ни чака на хижа “Ком”. А именно – че всяка първа събота и неделя на месец Авгест на хижата се провежда някакъв събор. И че и в двете хижи “Ком” – новата и старата, е невъзможно да бъдат открити свободни места. В края на краищата присъствието на двамата ни приятели имаше за цел да разреши всички проблеми, с които трябваше да се сблъскаме нея вечер. Те бяха, така да се каже, наши “ятаци”. Бисер беше осигурил транспорта от Берковца до “Ком”. По-скоро беше осигурил присъствието на баща си заедно с тяхната кола. А в багажника на колата се мъдреше чисто нова, неотваряна палатка, собственост на Росен. Така предварително знаехме, че разполагаме с осигурен транспорт и подсигурен подслон. На два курса с колата цялата ни група, заедно с багажа, бе доставена във ведро състояние на духа пред новата хижа “Ком”. Първоначалното ни впечатление бе на възмущене и разочарование. Не бяхме подготвени за такова нещо. Народ, ама народ ви казвам, скари, кебапчета, бири и любимият ни тип музика, неизменен спътник на подобни мероприятия. Гюролтията в късния следобед бе до небесата, а не искахме и да си представим как ще ескалира към полунощ. И за капак на това всички удобни места за палатки – заети! Сериозно се притеснихме къде да се настаним. Може да бяхме тогава 21-22 годишни келеши, но бяхме вече оправни, що се отнася до планина. Набързо се захванахме с разрешаването на този проблем и набързо го разрешихме. Разпръснахме се в разлчни посоки в района и не след дълго разполагахме с идеалното място – близо до хижата (лесен достъп до вода и тоалетна), равно, под короните на няколко високи бора, закътано, ютно и тихо. Оказа се, че хем сме близо до мястото на действието, хем сме на спокойствие.

През това време, докато се разиграваха гореописаните събития, се намериха и останалите членове на нашата група, пристигнали по-рано през деня – Радо, Николай и Елка. Те, благодарение на някакъв невероятен късмет, бяха заели последното свободно бунгало в района. И последните легла под покрив.

Вече бяхме в пълен комплект. Докато добралите се до легла се излежаваха в бунгалото, останалите се захванахме да опъваме палатката. Голяма, чисто нова палатка, с преддверие и спално помещение, предназначена за поне четири човека. А кота сложиш и преддверието – за осем. Никой от нас не беше виждал такова чудо, но се заехме за работа с огромен ентусиазъм, както можете да предположите. Резултатът бе, че всеки хвана по няколко железа и започна да сглобява. Докато в един хубав момент не се оказахме всеки с по нещо в ръка и недоумяващо гледайки се един друг. Дори инжинерът в групата, Моис, не намери разумно обяснение за проблема. Оказа се, че не можем да съединим отделните рейки една с друга. Въртяхме и така, и иначе, но не става и не става. На някого хрумна гениалната идея да поизтръска чувалите, откъдето вадихме палатката. Изпадна мъничко бяло листче. Което се оказа търсената схема за сглобяване на палатката. Първоначалната ни радост се изпари в момента, в който прозряхме, че за съединямането на рейките са нужни други, къси и по-тънки тръбички, които влизат в по-широките дълги и така ги закрепват една за друга. А те определено липсваха. Обхвана ни отчаяние. Не, че ни учудваше вече – денят ни от сутринта вървеше наопаки. Но нали сме си българи, нация техническа, намерихме му колая за нула време. Някой извади тел, а в краката ни се търкаляха предостатъчно количество клони. Въоръжени с ножки, дялкахме от клоните късички клечки, които привързахме с тел към рейките на палатката. Така постигнахме своето – палатката застана права, макар и леко провиснала, затова пък доволно паянтова. Трябваше й малко вятър, за да се срине. Ние обаче разчитахме на това, че сме в гората.
Ето ме как дялкам:


И
.

Малко от дневника (от Галя):
17.15 – хижа “Ком” – лудница. Има събор и целият град е тук – места няма. Роско и Бисер ни изкараха с кола до хижата. Това добре, дори и палатка носеха, чисто нова! Малката подробност е, че от половин час се мъчат да я опънат – оказва се, че липсват тръбички, и то точно свързващите. В момента “инженерната мисъл” импровизира палатка от наличните материали. Вече пръска! Започваме да готвим...
18.45 – яденето вече е изядено. Моис реже оранжева диня! Не можем да се оплачем от липса на изненади!
Палатката гордо се жълтее на хоризонта. Дано само няма вятър и дъжд...


Още (от Елка):
Като отидохме при другите, всички момчета се суетяха около бъдещата палатка – едни я подпираха, за да не се срути, а други дялкаха допълнителни подпорки.
Хапнахме стабилно, а като слязох до хижата, открих Радо, нещастно висящ във фоайето. Помъкнах го нагоре. Моис, Радо, Роско, Бисер и Ясен спаха в палатката, а всички останали – в бунгалото. Моис има нахалството да ни вдигне в 5.30 сутринта.
Навън купонът още продължаваше – около десетина огънчета все още горяха, а купонджиите, жестоко наквасени, “дърпаха” сутрешната доза ракийка.


След гореописаните перипетии по опъването на палатката и хапването, наобиколихме “купона” на поляната. Уважихме празника с по някое и друго кебапче и бутилка бира. Не повече, че нали прочетохте – ставаме в 5.30 сутринта. Основната атракция бе огънят:


Дълго не се зъдържахме. Не ни понасяше патакламата. Стъкнахме си наше огънче, край което тихо и кротко лафихме и обсъждахме смисъла на живота, вселената и всичко останало. Бяхме още далеч от обсъждането на ежедневните ни преживявания. Нямахме все още такива, пък и двамата ни бяха до тук. Утре ние поемахме нагоре, те – надолу.

С това приключи и денят. Заспахме към 22.00, както разбархте, станахме в 5.30. Нощта мина нормално, наспахме се, станахме свежи и оптимистично настроени.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Графикнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (ИПСБ)
Публикувано27.05.05 09:40



Дойде ми на ум, че би било добре да дам и предварителния график за придвижване, който бяхме направили. В него настъпиха промени, което си е в реда на нещата за толкова много дни. Смятам, че ще е интересно да го дам сега, в началото, за да може да се прави някаква съпоставка с реалното ни придвижване.

1.хижа "Ком"
2.Ком - Пробойница
3.Пробойница - Лескова
4.Лескова - Мургаш
5.Мургаш - Чавдар
6.Чавдар - Свищи плаз
7.Свищи плаз - Ехо
8.Почивен ден
9.Ехо - Дерменка
10.Дерменка - Амбарица
11.Амбарица - Тъжа
12.Тъжа - Узана
13.Узана - Бузлуджа
14.Бузлуджа - Грамадлива
15.Грамадлива - Чумерна
16.Чумерна - Вратник
17.Вратник - Котел
18.Почивен ден
19.Котел - Върбишки проход
20.Върбишки проход - Ришки проход
21.Ришки проход - х.Луда Камчия
22.Луда Камчия - Козичино
23.Козичино - Емине

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема Re: Графикнови [re: Яceн_]  
Авторelia_gg (Нерегистриран)
Публикувано27.05.05 10:45



:Мисля от време на време да се включвам и аз



Тема Re: Графикнови [re: elia_gg]  
Авторelia_gg (Нерегистриран)
Публикувано27.05.05 10:53



Аз съм едно от действащите лица в сагата "Ком- Емине 95", само дето при мен и Николай поради непреодолими проблеми с дясното ми коляно походът се превърна в "Ком, ама Не", т.е. така и не стигнахме до Емине по билото. Участвах в похода с Николай /тогава бъдещ, а сега настоящ съпруг/ до Беклемето, от където ни смъкна един услужлив шофьор на камион. Ако нямате нищо против, ще допълвам Ясен. Не знам доколко мога да съпернича на цветущият му език, но поне ще се опитам



Тема Давай!нови [re: elia_gg]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано27.05.05 11:08



Айде бе... Цветущ език! Като чета какви си ги писала тогава, не падаш по-долу.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема 6 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано27.05.05 12:28



Ден втори: х.”Ком” – х.”Пробойница” – около 14 часа (с изкачване на вр.”Ком”)

От този ден някак си нямам ярки спомени. Освен от връх “Ком”. Хем първи ден ходене, начало на нови емоции, а някак не ми се е запечатал. Все ще изсмуча нещо от пръстите обаче...

Стартирахме рано. Е, рано, рано, по светло беше.

Поехме бавно и полека по баира, с надеждата, че като се изкачим до билото, ще е по-лесно. Нали няма да има такива изкачвания! Минахме старата хижа “Ком”, излязохме от гората, стигнахме и билото. Поколебахме се дали да изкачим връх “Ком”. Излишно губене на време ни се виждаше. Емоционалният момент обаче надделя – нали сме тръгнали на Ком – Емине! Как няма да отидем до върха? Зарязахме раниците в подножието и изприпкахме до горе. Не съжалихме за което. Иван Вазов хубаво го е казал:

Оттук окото волно прегради не намира
вселената пред мене покорно се простира.
Душата гордо диша. От тия планини
умът към нещо светло, голямо се стреми.

Този стих от стихотворението му “На Ком” е издълбан на паметника с неговия барелеф, боднат на върха.
Ето ни:


и
!

Настроението в този момент достигна връхната си точка за деня. А и за доста дни напред. Събрахме си камъчета, сякаш нарочно поставени там за тази цел. За да изпълним традицията, която ни бяха предупредили, че има. Вземаш си камък от “Ком” и накрая го хвърляш в морето от нос Емине. Аз си взех два – за морето и за вкъщи – да си занеса за спомен. Ето ви още един израз на приповдигнатото ни настроение – една страница от дневника:


След като се помотахме и наснимахме, поехме надолу към раниците. Всичко беше хубаво, но загубихме час, час и половина с това отклонение. Не точно отклонение, но забавяне да речем...

Започнахме да трамбосваме към “Петрохан”. Нищо друго не помня от този участък, освен че започнах да усещам как краката ми бавно и полека се подбиват. Кофти обувки, тежка раница... Впрочем тогава за пръв път стигнах до извода, че тежката раница много спомага за подбиването на краката. Ходилото поема много по-голяма тежест от нормално и по-лесно се скапва. Както и да е, търпеше се все още...
Окончателно ми се подбиха ходилата, когато излязохме на накакъв асфалт преди “Петрохан”. Има там на някакъв връх някакъв обект, военен или кой знае какъв, до който има асфалтов път от прохода. Докато стигнем “Петрохан” ходилата ме боляха, и то здраво. Нищо, че няколкостотин метра преди прохода спряхме някакво автобусче и се качихме в него.

На хижа “Петрохан” бяхме към 10-11 часа сутринта. Бе рано за обяд, нямахме намерение да влизаме въобще. Помолихме само за вода. Попитаха ни откъде сме, що сме, и като обяснихме, ни натириха да си вървим. Въобще не ни пуснаха да влезем в хижата. Не, че имахме желание, но самото отношение ни възмути. Е, бяхме достатъчно нахални, за да си налеем вода. Това направихме и потеглихме. Дълго след това коментирахме тази случка. Аз намерих някакво обяснения няколко месеца по-късно, когато разказвах за преживелиците ни на един свищовски преподавател. Та той ми обясни, че две или три години преди това свищовски студенти подпалили хижа “Петрохан”. Което може би би обяснило реакцията на човека там, като е разбрал, че сме студенти от Свищов.

Продължихме на изток, докато стана време за обяд. Което бе едва към 15.00 следобед. Край “Петрохан” все пак подложихме по малко, а около обяд се опита да ни завали. Бързахме, с надеждата да избягаме от дъжда. Тъкмо бяхме решили, че няма да ни се размине и се опаковахме в дъждобраните, облаците се разтикаха, слънцето напече и се откри разкошна видимост. Разположихме се на равното и голо в този участък било, някъде в района на вр.”Тодорини кукли”. Така е записано в дневника.
Ето ви извадка и от него:
Галя:
Времето се оправи направо на магия. Сега е страхотно. Наоколо е много красиво и много зелено. И е пълно с боровинки! В момента чувам само примляскване, хрупане и разговор на тема “консерви” с пълна уста.
Уж започнахме само с леко хапване, а си направихме гала-обяд.


Ето ви и още .

Виждате какво представлява билото там. Не мога да разбера Галя какво му се прехласна тогава. Гадно, монотонно, еднообразно, равно и продължително. Което на мен ми действа по един начин – изморително!

Вижте долната картинка:


Това е Моис. Така, както го гледате, с шапката и топката, си беше закачил и един лист хартия отзад на раницата с надпис “Отивам на море!”. С него се придвижваше и предишния ден по влаковете. Можете да си представите каква картинка беше...

С наближаването на “Червената локва” небето пак се смрачи, събраха се облаци и започна да гърми. Далеч, но все пак да гърми. От снимките горе имате представа какво представлява билото там. Представете си да ви запраска на това голото и равното... А и по пътя ни си личаха много добре местата, на които бяха падали преди това мълнии. Явно там им е любим район. На север теренът не предполага лесно отстъпление, а на юг има гора, но доста далеч надолу. Хич не ни се искаше да губим толкова височина, пък и оако се бе наложило, докато стигнем до там, щяхме да сме опържени в собствен сос.
В края на краищата ни се размина. Не ни заваля, не ни и гърмя. Дори като стигнахме “Червената локва” небето пак се проясни.

Ето ви малко от дневника пак. Описва доста добре останалата част от пътя (Галя):
Стигнахме до “Червената локва” – тя обаче беше черна. Минахме покрай пирамидки – паметници на замръзналата преди време група (“кашкавал туристи”, каза Николай).
Следва дълго, гадно, отвратително спускане.
(Как няма да е гадно, като се слизат 800 м денивелация.) Първо през поляна с големи туфи, после през гора. Коленете ни се сбрицаха – меко казано. Адски гадна болка. Едва сега осъзнах колко гадно е да слизаш. Накрая ни заваля и дъжд.

20.30 пристигаме в хижа “Пробойница”. Настаниха ни в бунгало, в което няма ток.
Готвихме си в хижата, но бяхме като пребити. В буквалния смисъл на думата. Ядеш и лягаш – като труп. (Водата обаче не беше много студена – изкъпах се!)

Това явно е добавяно по-късно:
Други спомени нямам, освен че бях адски разглобена. Но като първи ден беше добре – дълъг, но не много труден преход.
Колко боровинки подминахме... Жалко!


Истината е, че по онова време хижа “Пробойница” бе в окаяно състояние. Занемарена, с неприветлив хижар, който явно гледаше как да отбие номера. Факт е обаче, че ни пусна в кухнята, разреши ни да ползваме посудата – чинии, тенджери, вилици и лъжици, и да си наготвим. Нямахме проблеми с него, но как и да имаме, като пристигнахме в осем и половина вечерта, а на сутринта станахме в шест.
Накрая естествено си измихме чиниите. Ето доктор Райков в .

Толкова за този ден. Не беше много, но за сметка на това пък е илюстрирано.




Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Как се стигна до идеята?нови [re: Яceн_]  
АвторRalitsa (Нерегистриран)
Публикувано27.05.05 14:01



Здравей, Ясен! Аз съм отскоро в клуба и с интерес чета повечето неща, които публикувате тук и в planinari.org.
Наистина съм впечатлена от ентусиазма, с който реализирате инициативите си! Мисля, че такива екскурзии съчетават по особено привлекателен начин потребността на човек да общува с други хора и с Природата! Възхищавам ви се, че умеете да импровизирате и да довеждате докрай замислените начинания:)
Сега конкретно за твоя пътепис. Прочетох го с интерес, той ме накара, без да очаквам, да се замисля за пореден път над въпроса за приятелството и над това кое свързва истински хората и кое ги задържа трайно заедно. Аз отчасти имам своите отговори на тези въпроси, но все още продължавам да търся останалите...В разказа си ти задаваш навярно реторично въпроса: " От какво се определят събитията в човешкия живот? " Това е една толкова широка тема, толкова е изписано и говорено по въпроса и от професионалисти - учени от най-разнородни области, философи, психолози, от една страна, и от обикновения човек, кой по-повърхностно, кой по-задълбочено разсъждаващ, че може би няма по-дискутирана тема от тази. И тук тя може да се разисква продължително. С риск да прозвучи твърде обобщено, нека споделя моя възглед. Аз мисля, че хубавите събития, които ни се случват, които наистина ни изпълват с радост от живота, са тези, които стават вследствие на правилните решения, които взимаме и правилните действия, които произтичат от тях. Аз винаги безкрайно много съм държала на общуването, много често съм тръгвала към хората с надеждата да станем приятели, да си помагаме да растем, да се обогатяваме взаимно умствено и духовно. Имала съм и много красиви, и много тъжни мигове с хора, които са идвали и са си отивали от моя живот. Често съм се замисляла кое най-силно споява сърцата и може би вие всички, които четете това, имате своите тези и житейски наблюдения. Имам ги и аз. Но понякога са доста противоречиви. За мен идеята за клубове по интереси е много примамлива, в нея виждам много потенциал и затова истински се радвам, че тук и в първата си екскурзия с хора от клуба, срещнах сърдечни и истински инициативни хора, които мисля, че биха запълнили една празнота в душата ми. Обожавам пътешествията, а с приятни, интелигентни и ведри хора чувствам, че те се превръщат в незабравимо преживяване! Поздравявам ви за хъса, с който всеки път се отправяте към планините заедно! За това, че твърдо и решително преследвате целите си, а аз както казах намирам тези цели за наистина прекрасни! Вярвам, че събитията в човешкия живот с положителен знак се определят от нашата решимост да търсим все по-сродни души и да откриваме и правилно да оценяваме неповторимото у тях.

Моля се и аз да изградя наново здрава връзка с Природата и с хората, които истински я обичат, и да се връщам всеки път към нея и в хубави, и в трудни моменти!

Благодаря ви за вниманието и до нови срещи:)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.