Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:46 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Mиpa CM]  
Автор Slavei (който не пее...)
Публикувано30.05.05 22:24



ми аз в началото щях да питам колко двойки са се бракували, но като прочетох колко са участниците си отговорих сам на въпроса :)

Абе Мира кви са тия думи, че "на младини" .... ти се изкара..... искаш ли да ти казвам баба???

Ясене продължавай в същия дух!!!!!11

Редактирано от Slavei на 30.05.05 22:27.



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Hиkи]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано31.05.05 09:12



Забравил съм! Честно! Иначе нямаше да се правя на интересен...

Добре де! Бракуваха се Елка и Николай, но Елка си каза по-горе. Пък и те тогава вече си бяха гаджета.
Бракувахме се и ние с Галя, с тази разлика, че в началото хабер си нямахме, че така ще се развият нещата.
По-добре, че стана на въпрос, защото сега с чиста съвест ще пропускам някои моменти, с които досега се чудех какво да правя. Поради по-личния им характер.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема Re: Думите са излишнинови [re: Aндoн]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано31.05.05 09:13





Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема 8 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано31.05.05 10:33



Ден четвърти: “Лескова” – “Мургаш” – 15 часа

Този ден също ми беше пълна мътилка, получих някои проблясъци едва когато прегледах дневника. Този факт обаче не ми помогна много, защото там са описани събития, случили се следобеда на този ден. В което няма нищо странно, предвид това, че интересните събития се случиха следобед.

В общи линии това беше ден на загубванията. Но така става, когато групата се раздели.

Малко за увод от дневника. Галя:
Единствената сутрин, в която тръгваме по-късно. (С една дума, ставаме по светло.) Ясен си лепи краката. Елка се прави на шейх. Каквото и да означава това.
Николай чете 24 часа. Моис ни подбира да тръгваме, а мен ме майтапят, че съм тръгнала по пижама (лъжат, това е специална униформа за планината!)
Радо и Явор тръгнаха преди един час.


Ето ви закуската:

С нас имаше и друга група там, не се чудете, ако забелязвате непознати физиономии.

После до обяд си ходихме както се полага. Без проблеми, само със съпътстващите болежки. Освен малки изключения, разбира се:
Ясен не е добре. Започна да откача. Приказва глупости, пее, освен това го тресе – в процес на климатизация е. След мен сега е негов ред – ще се оправи.
Вървим през гора, красиво е, но след 5-6 часа започва да действа потискащо.


Към обяд седнахме да хапнем, разбира се без двамата ни спътници, които бяха отпрашили напред. Разположихме се край пътеката, разхвърляхме раниците, подпукахме поредните рибни консерви. Това го помня, защото изядох едни Шпроти, които си пазех като особен деликатес. И докато сладко похапвахме, зад нас – гласове. Докато хвърлим едно око зад гърба си, се появиха Радо и Явор. Бре, да му се не види! Вие нали бяхте напред? Бяхме, но се позагубихме... Всичко свърши с това, че както бяхме се наяли и мислехме да тръгваме, откарахме още половин час в хоризонтално положение, докато хапнат и “загубените” ни спътници.

Ето ви още малко от дневника. Галя:
16.00 – тръгваме от “Дълбок трап” след двучасова почивка с плаж. Който се интересува къде е дълбокия трап, да се поразрови из картите. Аз си нямам на идея. Както и какъв плаж сме правили. В момента събираме “циганията”, като същевременно всеки си говори сам и никой никого не слуша. Добре сме, но ще се оправим!
17.00 – на една папратова поляна срещаме Явор, тръгнал половин час преди нас и малко се поразходил, но в грешна посока. Обаче с помощта на компаса се оправил. Герой!
Мургаш е пред нас. Височината му не ми харесва...
Вървим през гори, почти вече само нагоре. Няма вода, а има още много път...


Водата. Водата през този ден се оказа сериозен проблем. Често ми се е случвало в планината да закъсам за вода, но като тогава – никога. Знаехме уж от предварителното разузнаване, че съществува проблемът с водата в този участък. Уж бяхме подготвени... А стана така, че вървим, слънцето препича, ама както само то си знае, ние пестим, пием по малко, а водата свършва. И няма откъде да налееш. По някое време изпихме последните глътки и останахме само с надеждата, че скоро ще стигнем вода. И почна агонията... Вървиш, вървиш, устата лепне, езикът се надува, абе гадна работа. Пред очите ми започнаха да се появяват черни кръгове. Въобще нещата не отиваха на добре. Не мога да кажа колко време изкарахме без вода. Но пиехме икономично от доста време, така че сме били здраво обезводнени. Навлизането ни в поредния горски масив бе посрещнато с облекчение заради сянката. А след двеста-триста метра ни сполетя дълго жадуваното щастие – поток! Чист, студен и бистър! Виждали ли сте жадно стадо животни? Може да си представите как реагирахме. Макар че сравнението със стадо не е точно, защото бяхме малко хора. А поточето течеше по продължение на целия склон все пак.
Не знам другите как са изживели този момент, но аз просто се навидох над водата и започнах да гълтам колкото мога, на границата на удавянето. Като преминаха първите няколко секунди се изправих, извадих бутилката, напълних я и я изпих. После пак. И не знам колко изпих, но усещането накрая бе гадно. Устата ми още лепне и ми е жадно, а коремът ми надут от течност до пръсване. Както и да е, осъзнах се по едно време, че с тая планинска вода по друг начин не може да бъде. Напълних шишето и продължихме.
Скоро след това дойде и реакцията на организма. Не знам как точно реагира тялото, който разбира, може би ще обясни. Дотогава не ми се беше случвало подобно нещо, след това обаче – неколкократно. Когато съм обезводнен в горещо време и след това изведнъж се напия с много и студена вода. Втриса ме. А такава треска, която ме сполетя тогава, никога не ме е повтаряла по-късно. Петнадесет минути след “наливането” усетих, че ме втриса, и то така, както ме е тресло при много висока температура. Уплаших се и почти изпаднах в паника, но не казах на другите, за да не се паникьосват и те. В края на краищата там, в дън гори тилилейски, ако се случи нещо, така и така не могат ми помогна. А ако се размине, няма смисъл да ги занимавам. Във всеки случай състоянието ми доведе до поредната грешна постъпка. Извадих от аптечката си и изпих две таблетки аналгин-хинин. Лекарство, което май вече не се произвежда. А е много ефикасно средство, особено срещу треска. Е, не срещу треска от естеството, което имах аз, но кой да мисли в този момент.
Така или иначе треската ми скоро премина. Прекалено скоро и си дадох много ясна сметка, че не е от лекарството. Прекалено рано бе да подейства. Притиснен, че може да ми се случи нещо от ударната доза аналгин-хинин, но в същото време успокоен, че треската ми е преминала и няма да се налага да безпокоя другите, се осмелих да се обърна към Радо. Така и така, казвам му, “малко” ме втресе и аз изпих две таблетки. Много ли е и има ли опасност да ми стане нещо? Нищо ти няма вика, спокойно. И аз бях спокоен, но...
Но лекарството подейства след около половин час. Точно по начина, който се очаква от него. Започнах да се потя. Не просто да се потя, а да се леят реки от пот от мен. Хем в гората, вече на смрачаване, на хладно. Пак взех да се шашкам. Като се облека, по-лошо. Като се съблека, притеснявам се да не настина. Все е зле. Добре, че поне вече вода имахме по пътя в изобилие, та имах с какво да компенсирам загубената при потенето.
След половин час и това премина, но този период бе доста критичен за мен.

Още малко от Галя:
19.30 – най-накрая вода! Кризата отмина, обаче сме много зле! Вече се караме, напрежението си казва думата. Преходите са адски дълги, а раниците адски тежки. Вървим от сутрин до вечер, пристигаме в хижите по тъмно. Всеки си преживява по една “кризичка”. Започнахме да обсъждаме промяна на маршрута...

Скоро, след като намерихме водата, излязохме на трасето на газопровод, който на това място прехвърля Балкана. Това бе повод Моис да ни вдъхне кураж, защото в някаква книга, която бил чел, се казвало, че се върви известно време по трасето и хижата вече е близо. Близо, близо, вървяхме още един час. А да стигнем, а още малко, а да стигнем, преди да се стъмни, но не би. Накрая мръкна толкова, че не можехме да си видим носовете. Свалихме раниците, извадихме фенерите и не минахме двеста метра, хижата се показа пред нас. Най-после!

Пак Галя:
21.45 – стигаме в хижата. Отдавна е тъмно. Лошото е, че и в хижата е тъмно. Пак няма ток! ТРАГЕДИЯ!!!
Емоции не липсват. Пред хижата е лудница. Обаче при нас е вече добре.
Събитие: измиване с топла вода – невероятно, но факт!
Истина е, че хижарят, още щом ни видя, първите му думи бяха: Момчетата нагоре, да ви покажа стаята, а за момичетата има един голям котел с топла вода в кухнята, да отидат да си го вземат, банята е отсреща. Никакви излишни приказки, никакво помотване. Явно по физиономиите ни си е личало колко сме я окъсали.
Отказахме на многократни покани за присъединяване към масата отвън – изводите се налагат сами. С една дума – скапани сме. Радо единствен ни отсрами.

Ето отчета на Радо по въпроса:
И така, поканиха ни на маса. Хората бяха настоятелни, а ние несериозни. И аз понеже съм с меко сърце, слязох долу. Пернах една ракия и в хода на разговора се установи, че не са ме поканили заради сините ми очи, а заради нежните ни половинки. След проучване се разбра, че се интересуват единствено от тях. Но аз ги вкарах в “девета глуха”, като им казах, че Елка е жена, а Галя сестра на “камбоджанеца”, който имал (той така твърди!) връзки с ВИС-2. Не знам колко от вас помнят борческите времена. Те ще загреят за какво става дума. Тогава загубиха интерес към мен и аз си легнах при другите.
Абе компанията беше яко загряла, да ви кажа право. Нищо чудно така да са се развили нещата...
Наистина, тъкмо си бяхме легнали, и Радо се присъедини към нас.

От този ден нямам други снимки. Ето ви две, които Моис е снимал, но не съм сигурен, че са от 8 Август. Дори и така да е, сложил съм ги в албума си тук, затова тук ги показвам и на вас:

и


До девети!




Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Яceн_]  
Авторelia_gg (Нерегистриран)
Публикувано31.05.05 13:53



"По-добре, че стана на въпрос, защото сега с чиста съвест ще пропускам някои моменти, с които досега се чудех какво да правя. Поради по-личния им характер."
Защо така? Ние бяхме на похода и не разбрахме "някоите моменти".




Тема Re: 8 Августнови [re: Яceн_]  
Авторelia_gg (Нерегистриран)
Публикувано31.05.05 14:19



Сутринта се бях омотала в една бяла забрадка /като ханъма, или като шейх, както Галя е писала/. Имам такава снимка, но е с отвратително качество.

Предварителното проучване, за което говориш е всъщност Николай, който единствен от участниците на похода беше "правил" Ком- Емине през 91г. Лошото беше, че нямаше /няма и в момента/ много ясни спомени от което- както той казва, докато вървяли или е било тъмно, или са били прилично почерпени /най- често и двете/. Това е и причината на всеки мой или на Галя въпрос колко още остава до поредната хижа той да отговаря "час- час и половина". Първите два дни ни беше забавно, но после се убедихме, че той спокойно може да го каже в 9,30 сутринта, а вече да е 22,00, а ние още да се мотаем по чукарите.
За водата /или за недостига и/ Николай имаше повече от ясен спомен, обаче. Предварително ни предупреди да напълним всички възможни съдове. Така и направихме,и по пътя ядохме ябълки, изпихме лимоновия сок, който носехме /б-р-р-р/... Николай въпреки всичко се беше изхитрил да скрие още 1 половинлитрово шишенце с вода в раницата си. Моис, обаче /церберът му с цербер/, забелязал тайният му ход и го изнуди да го извади.
А самият Моис беше напълнил 1 "колан" с вода- събираше може би около литър. Стискаше водата до края, въпреки жадните ни погледи.

Сега се сещам за компанията пред хижата. Имаше една дъ-ъ-ъ-лга маса, около която бяха насядали само мъже. Можете да си представите 20- тина мъже , излезли в планината, далече от жените си с една цел- да поразпуснат и да се натряскат Към 10 вечерта вече бяха мно-о-ого почерпени. Ние бяхме така убити от пътя, че и да искахме, не можехме да слезем при тях, но това, че си легнахме не означава, че отвън до ранни зори компанията спря да реве и пее просташки песни. Мъже!



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: elia_gg]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано31.05.05 15:08



Значи не е било нужно.

Пък и вие бяхте само в началото...

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема 9 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано01.06.05 12:11



Ден пети: “Мургаш” – “Чавдар” – около 15 часа

От този ден имам много спомени, по простата причина, че бе изпълнен с емоции. За моя изненада обаче се оказа, че в дневника също е отразен почти на 100%. Може би по същата причина... Поради това у мен се породиха колебания как точно да пресъздам случилото се. Дали както досега, редувайки моите спомени и записаното в дневника, но спазвайки хронологията, или да изложа първо моите спомени от начало до край, а после по същия начин да препиша дневника. Ще карам както досега, пък ще видим какво ще излезе...

Сега, като прочетох написаното в дневника за него ден, видях, че тогава единодушно сме го обявили за “Ден на загубването”. Което си е баш така. Но аз обявих като такъв предишния, така че ще имате честта да проследите втори “ден на загубването”. Не вярвам да ви стане досадно или скучно заради това.

Друг проблем. От този ден съм качил деветнайсет снимки. Доста ми е трудно да избера кои да покажа направо и към кои да дам връзки. Всъщност връзки към всички ще дам... Ще зависи от това, което пиша.

И така. Нея сутрин се успахме. Не, че не опитахме да станем по тъмно, но не ни беше възможно. Клепачите залепнали, краката приятно отпуснати, няма отлепяне. С огромни усилия успяхме да отлепим, може би към 7-7.30. Докато хапнем, докато се намотаме, отиде осем. Утринта беше

, притеснявахме се, че може да ни завали. И докато стягахме багажа, пред хижата се появи камион. Не помня точно коя марка беше това, но в България е известна като “виетнамка”. Казват, че този вид камион се е доказал по време на войната във Виетнам. Не знам доколко е вярно, не съм бил роден тогава, но видях после със собствените си очи на какво е способен. Резултатът от появяването му бе един – поредните преговори, пазарлък за 100 лв на човек (това си беше рязане на глави, но тия машини гълтат здраво, а ние бяхме в състояние, в което много не размишлявахме върху цената) и в резултат – още час на жижата, докато камионът тръгне към Витиня. Снимах и други .
Правихме и предварителен коментар със с предстоящия маршрут хора. После падна голям майтап, но вие ще се убедите...

Към 8.45 се натоварихме на и потеглихме в необходимата посока. Имаше емоции по време на пътуването, някои хора се повече от необходимото. Най-приятната част беше изкачването на връх “Мургаш” с камион:



На слизане от върха машината показа своите възможности. Спускането се извършваше по наклон, за който не бих си и помислил, че може да мине превозно средство. Камо ли с толкова висок център на тежестта. Бая потреперахме, докато заравни поне малко. След това навлязохме в гората. Шофьорът бе решил да ни демонстрира майсторско шофиране и караше като на рали. Едва в този момент прозряхме предназначението на клетката, с която бе обгърната цялата каросерия. Шибаха ни неизброимо количество клони, половината от които се счупиха, и ако не бяха железата, просто щяха да ни изметат от камиона и да се събираме после в продължение на няколкостотин метра по черния път.
В края на краищата благополучно ни стовариха на Витиня.

Малко чужди впечатления:
Тръгнахме от хижа “Мургаш” с “виетнамка” и последва едно дълго и емоционално пътуване. Качихме връх “Мургаш” и като започна едно слизане... Беше много диво, а настроението ни – страхотно. Това последното е много вярно – адреналинът ни беше скочил до най-горните си стойности. Тръскането беше на ниво, шибаха ни клони и ни напълниха с буболечки. Обаче беше страхотно! Сега сме на прохода , прибираме “масата”. Тръгваме...

Последва придвижването покрай прословутата ограда на неизвестнио защо секретния обект баш на билото. Едно, че зор хванахме отбивката от пътя (беше обрасло и табелката едва се виждаше), второ, че накрая се загубихме. Вървяхме си покрай оградата, както бе маркирано и както пише по книгите. Докато излязохме на полянка. На полянката – нито маркировка, нито пътека, нито нищо. След дълго умуване и колебание си набелязахме някво подобие на пътека, едва забелязващо се в тревата. Което водеше тъкмо в желаната от нас посока – на изток. Само дето не било баш така, но кой да знае тогава, че се върви покрай оградата и само покрай оградата! Никакви отклонения, никакви “пътечки”. Истината е, че тъкмо на тая полянка оградата правеше завой и продължаваше на север. Това ни заблуди и се втwрнахме да търсим несъществуващи пътеки. В резултат се забутахме в една гора, стигнахме стръмен склон, който водеше към някакво дере и краят му се не виждаше и окончателно разбрахме, че сме в грешна посока.
Ами сега??? Не ни се връщаше, бяхме слезли малко, трябваше да се качваме. Пък и щяхме да загубим време и усилия. С компас не ставаше, защото изтокът бе точно надолу, към дерето. А в гората нямаше никаква видимост, никаква възможност за ориентация. Загубихме 5-10 минути в празни приказки, докато ме осени идея:


Питате се какво правя там ли? Много просто – качих се да огледам накъде да вървим. Както виждате дърветата са гадни – избягали нависоко в борба за светлина, без ниски и удобни клони. Тогава това бе за мен допълнително предизвикателство и не ме бъркаше ни най малко. Както и да вися на тънките вейки на върха, полюшван от вятъра. Бях някакви си 60 кила. Ако ви интересува, снимката е вече на слизане. Моис ме издебна изотдолу...

Колкото до моята мисия – тя се увенча с успех. Видях право на изток, оттатък дерето, паметника на прохода “Арабаконак”. В първия момент се зачудих, как по дяволите ще прегазим тоя хендек и кога ще се качи до там отсреща. В следващия момент акълът ми си дойде на мястото и се усетих да огледам на юг и север. На юг си беше празно, там Балканът слизаше в полето. Но на север видях билото. Осъзнах, че на това място билото прави своеобразна извивка на север, после пак завива на юг и продължава на изток точно срещу мястото, от което е започнал завоят на север. Не знам дали разбрахте нещо, но вижте картите. След слизането ми много старателно разгледахме картата и чак тогава обърнахме внимание, че да, наистина, маркировката там прави малко завойче. Ама кой да ти обърне внимание пък и кой да вярва на оная “точна” карта? Никой.
В края на краищата, ето ви в заключение: представете си буквата S. Вървейки от запад на изток, след прохода Витиня се тръгва на юг. Обикаля се оградата отдясно, от южна страна, като се прави дъга. Долната страна на S-а. След излизането на полянката се продължава край оградата на север, влиза се в другата дъга на ес-а. Там някъде вече се хваща билото, по което върви пътеката. Т.е. пътеката прави другата извивка на ес-а не заради оградата, а следвайки естествената извивка на билото. Тези извивки свършват точно на Арабаконак.

В резултат решихме да тръгнем по хоризонтал наляво и леко нагоре, с надеждата, че рано или късно ще излезем на маркировката. Това придвижване продължи известно време и тъкмо бяхме започнали да се отчайваме, когато попаднахме на извор. Появата му бе като лъч светлина в мрака, защото всичко ни се виждаше черно. И докато наливахме вода, някой от нас забеляза маркировка. Десет метра нагоре, на едно дърво. Оказа се, че това е извор край пътеката, до който нормално се слиза от нея, а не се достига с изкачване. Но независимо от подхода към него, бяхме доволни, че накрая се “намерихме”.

Оттам окрилени прелетяхме до “Арабаконак” за нула време.

Като гледам почерка, трябва да е на Галя следващото:
13.50 – поредното загубване “с учебна цел”. Така се майтапехме, като се омотаме някъде. Установихме източника на загубванията – пусне ли Радо радиото и веднага се оплитаме в гората. Пък и определено няма маркировка наоколо...
Моис търси с компас паметника на “Арабаконак”, за да се ориентира, а Ясен се катери по дърво.
14.20 – все още сме загубени. Трима (Моис, Радо и Ясен) са скупчили глави над картата и шумно коментират маршрута. Моис вече предложи спускане до някоя гара и влак до морето. Май заваля. Билото е далече.
Вървим в гората като ненормални, всеки дава идеи, но в крайна сметка – нищо. Водата ни привършва.
Най-накрая – вода! А десет метра нагоре – МАРКИРОВКА!! Ура!!!


Следващото трябва да е от Елка, ако не бъркам почерка:
Потим се като идиоти, мърморим и псуваме ръководството (Моис). И накрая тъкмо той не видя маркировката. Водата от шишето на Николай има цвят на боза От гореописания извор. Добре, че на вкус е добра. Ясен все още клечи край извора. Кръщаваме дерето “Изгубанско” или “Моисово дере” (защото той ни загуби). Вече всички са успокоени, прави се анализ на грешките.
Бъзикаме се, че всички се изреждаме да се губим, а Радо каза: “Ние с Явор сме като Левски – ако губим, губим само себе си”.
Моис мъкне раници по баирите – опитва се да ни снима със самоснимачката и се криви над фотоапарата.


Вярно, че Моис държеше да ни снима всички, като за целта примъкваше раници нагоре-надолу в опитите си да направи подходяща основа за фотоапарата. В края на краищата усилията му се увенчаха с успех - , на която сме в пълен комплект. Докато той се “кривеше над фотоарпарата” аз се опитах да го щракна, но фотографът на фотографа в този случай се изложи здраво. Ето .

Ето от “Арабаконак” или някъде там. Всъщност тази снимка е правена тъкмо когато привършихме обяда. Ето ви и малко от възклицанията на Галя:
В 16.00 стигаме до паметника на освободителите. Гледката е страхотна. Най-накрая! Направили сме отвратителен завой в гората. Вече всичко е наред! Елка има проблеми с коляното, Радо оказва “първа помощ”. Дано се оправи! Трябва да се оправи!! Ще се оправи!!! Хич не й се иска да остава сама жена в компанията ни явно...

Ето ни още някъде по пътя:


После продължихме по стандартния начин – полянки и гори, пътища и издирване на маркировка. На едно място водата беше измила склоновете на едно дере, а пътеката минаваше точно през него. Преминаването бе доста емоционално. На снимките не си личи особено, но и

Още откровения:
Часът е 20.00 – почиваме след емоционално изкачване на десетметров сипей. Тръпката си я биваше!
Вървим в храсталак, почти без пътека. Търсим маркировка... Мрак, гора, кал + седем откачени.


Оттук насетне помня само, че излязохме на един кръстопът от черни пътища. Намерихме табелката, която посочва нашия, и закрачихме храбро, с надежда, че ще пристигнем скоро и преди да мръкне. Надеждата, казват, умирала последна, и в това се убедихме с пълна сила за пореден път. Стигнахме, но нито беше скоро, нито беше по светло. Ето ни през “кратката” , която направихме, за да извадим фенерите.

Ходейки все по пътя, разбира се накрая стигнахме заветната цел. Не помня подробности, освен че хижата по това време беше без хижар – изоставена.
Подробности от дневника:
21.40 – в хижата сме. Пиша на свещ. Започваме да готвим. Шоу...
Поредна нощ на тъмно. Хижата е изоставена, но чиста. Има дюшеци и и одеала.

Продължение:
Радо в момента готви, Ясен си лепи краката, Елито е заела страхотна поза върху три маси (бъдещите ни легла), Моис се придвижва, накуцвайки и ми пали втора свещ, аз ще се опитам да направя малко гимнастика след този преход. В този момент Ясен се облича и си напъха главата в ръкава – мърмори. Николай се реши от половин час. Аз също – след камиона днес бе належащо. Всеки се оплаква от болежките си и се разхожда като наакан.


Това беше атмосферата нея вечер. Пълна идилия. И наистина си готвихме. После му дръпнахме голямо . Включително и .

Последва сладък сън върху масите в столовата. Сладък и безпаметен.

Хм, сещам се, че някой носеше някакъв препарат за миене на чинии. Защото нея вечер аз мих след вечерята и ми го връчиха тържествено. И такива неща сме мъкнали...


За този ден май се улях. Какво да се прави, имах най-много материал. Дано да е било интересно.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: 9 Августнови [re: Яceн_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 14:42



"За този ден май се улях. Какво да се прави, имах най-много материал. Дано да е било интересно."

СТИГА, бе човек!!! Стига си скромничил. Оценките ги остави на нас.

Вече сума ти народ писа, че е хем интересно, хем полезно. Ни най-малко не си се олял. Колкото повече напишеш, толкова по-вече информация снасяш за "тесните " места на прехода: безводни участъци, места, където е лесно да се изгубиш и т.н. Ето например това с оградата, където сте изгубили пътеката е ценно. Въпреки, че са минали вече 10 години съм сигурен, че тая ограда все още я има. Или поне остатъци от нея. А това е много добър ориентир.

Снимката на мястото, където почивате за да извадите фенерите съжалявам, че се смея, на вас сигурно не ви е било до смях, ама изглеждате толкова скапани всичките ..., че направо ми е трудно да се сдържа. Ако не знаех със сигурност, че сте стигнали до морето, съдейки от описаното до момента бих се заклел, че никога няма да издържите до края. С всичкия тоя багаж. Ама явно сте излезли корави люде.

Разказвали са ми, че има един ефект при продължителни и големи физически натоварвания: след една определена степен на натоварване, организмът привиква и нататък вече е по-лесно, влиза се в някакъв ритъм. Явно, че при вас тоя ритъм до 5-я ден все още не е налице. Поне аз не го виждам. Много изморени изглеждате и в края на петия ден. А може и така да ми се струва. Все пак не съм професор по медицина или физкултура.

Във всеки случай не се притеснявай да бъдеш подробен. ИНТЕРЕСНО е ... и ПОЛЕЗНО

С най-добри чувства





Тема 10 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано01.06.05 17:43



Ден шести: “Чавдар” – “Кашана” – 7-8 часа

Мокър ден. Накратко казано. Резултатът бе, че не можахме да се доберем до “Свищи плаз”, както беше по програма.

Събудихме се освежени. Позабавихме тръгването в очакване края на дъжда. Дочакахме. Т.е. спря навреме. И тъй като вечерта нищо не видяхме от хижата, сега я огледахме от всички страни. Дори се снимахме:

и още

Галя:
Спахме много добре, макар и на маси. Сега на светло се вижда, че хижата съвсем не е лоша – кокетна стара хижичка със страхотна тераса. И нещо уникално – има огледало.
Природата наоколо е много красива.
Сега се чудя как да си обуя обувките – вчера газихме в кал до глезени.


После нямам спамени. И в дневника няма нищо. Помня, че вървяхме през гора известно време, с набирането на височината излязохме на открито. Спряхме за почивка край един , не помня чии беше и по какъв повод е . Почивката ни се проточи .

Пак Галя:
9.45 – на паметника на руските войни.
Моис се е обръснал на тъмно в хижата. Хем е заклан (порязан на поне тридесетина места), хем е недообръснат. Времето е ОК.
Все още. Ако знаехме какво ни чака... Под връх “Баба” сме. Има много боровинки. Има и много мухи.

Тук има бяло петно. И в главата ми, и в дневника. Докато ни заперка дъжда някъде около хижа “Мургана”. За сметка на това прииждащата мъгла около връх “Баба” предразполагаше към снимане:
Снимки: и

Още две:

и


Още сме в добро настроение:
13.30 – вървим в мъгла. Вървим и пеем – страхотно е!
Вече сме мокри...


И двете изречения, след като вече ни е заперкал дъжда:
Много сме мокри! АДСКИ сме мокри!!

Пак се загубихме...

Някъде по това време се загубихме наистина. Действието се разви около х.”Мургана”. Все още не бяхме достатъчно мокри и с твърда крачка продължавахме напред. После, четейки в поредното помагало, хванахме един път, който ни поведе на север. Абе хора, викам им, това не е нашата посока, пък и много слизаме. С Явор почти се скарахме и аз преглътнах по-нататъшните си възражения. Ще вървя, пък където ще да стигнем. Важното е да не се джафкаме, щото тогава няма оправия. Джвакащите крака, напредването на сляпо и тежкия багаж бяха опънали нервите ни докрай.
Явно има Господ и той ни се яви в един момент в лицето на семейство палаткуващи край един завой на пътя. Ние: “Това ли е пътят за Етрополския проход?” Те: “Не, този път е за Ботевград!” Ха сега елате ни вижте как се набираме обратно из баира. Гледаха ме гузно и мълчаха като бити задници...

Продължихме да джвакаме и скоро се добрахме до “Кашана”. Кръчмата беше затворена, хижата – също. Намерихме отключено едно бунгало в съседство. Веднага го окупирахме, извадихме манджата и разхвърляхме мокротиите. Все още имахме някакви надежди, че ще продължим. Мина половин час,мина цял час, на никого не му се ставаше и на всички ни стана ясно, че сме дотук. На Елка коляното ставаше все по-зле, а всички бяхмо прогизнали до кости. Бая жалка картинка бяхме:


Е, личи си, че вече сме в по-добро настроение.

От дневника, Галя:
15.30 – бунгало до х.”Кашана”. Мокри и кални пристигаме с настройка за кръчма.. Кръчмата не работи, хижата – също. Сега сме в бунгалото, има точно седем легла. Наоколо е бардак, всеки се муси.
Ясен си отлепя лепенките (“Ох, как се оскубах!”). Николай дава предложение да ходим към х.”Ехо”. Всички оценяват шегата му по достойнство – със смях.


Елка:
Допреди един час можех да убия човек – толкова ми беше мокро и студено. В момента вече сме на маса. Вдигат се наздравици, дялкат се картофи за супа. Боли ме кракът! Из стайчето са опънати въжета за сушене на дрехи, а чорапите на всички висят навън под дъжда – за допълнително изпиране.

Ама почерците на двете жени много си приличат! Не мога да определя коя е писала следващото:
Радо реже лук и плаче. Пръска Явор в окото. Той........ Разбирате смятам. Моис пие и вика: “Наздраве!” Обсъждат се сексуалните предпочитания на Николай – интернационализмът е неговия принцип. Ясен гледа умно и пие по малко. Аха, Елка го е писала! Моис се прехвърли на друга чаша и решава, че ще му е интересно да иде в казармата.
Пием аператива. Яденето се вари. Всички ядем лук... Мислим да наблегнем и на боб. Очертава се интересна вечер...
Ракията свърши, настроението расте, думите започнаха да се оплитат...
Айде бе! Не вярно! Не имало такива неща!!!

Моис:
Най-неочаквано в разгара на разговора пристига хижарят. Оказа се, че в хижата ни очаква топла баня. Това беше ключов момент. Преди да разберем това, никой не искаше да се мести.

Тук съм писал аз:
Преместихме се всички в столовата на хижата и катуна светна с целия си блясък. Всеки започна да вади дрехи – мокри и сухи, чисти и мръсни. Оказа се, че има и пералня – докато някои се къпеха, други перяха. После стаята заприлича на огромна сушилня с висящи от всички страни дрехи, а под опънатите въжета се разположи софрата. Снимки: , и . Радо, Николай и Явор започнаха поредната си изява в готварското поприще, Моис, Галя и Елка в простирането, а аз ги гледах. В момента с пълна пара тече подготовката за вечеря и с нетърпение очакваме произведението на нашите готвачи.

Тази вечер за пръв път хванах химикалката и го направих с намерението да споделя всичко от Ком насам, но си давам сметка, че е невъзможно – нито има къде, нито пък има време. Единственият факт, който не може да се подмине, е голямата грешка, която направихме с първите големи преходи и разчитането им по картите. Данните там се оказаха лъжа и измама, а преход преди 20.30 не сме завършвали, като пристигахме дори към 22.00 часа. Вследствие сме преуморени, изтормозени и с безброй пришки по краката. Аз лично с нетърпение очаквам почивния ден на “Ехо”, предполагам и останалите, но както изглежда времето може да ни принуди да направим и тук един такъв. В края на краищата е за добро, но страшно ще изостанем от графика с всички произтичащи от това последствия – ще ни очакват на “Ехо”, “Амбарица” и “Грамадлива”, а възможно е и на Котел и поради липса на подходящи комуникации могат да останат непредупредени и поставени в неудобно положение. Това всъщност е единственият проблем, защото иначе въпреки всички проблеми, неуредици, неудобства и неприятности походът ни протича чудесно – с много емоции и силни преживявания. Ако не са тревогите за очакващите ни, мчожем да останем тук и седмица – бърза работа нямаме.

На масата съм, музата ми секна, друг път пак!

Галя само е добавила:
Най-после маса!

Елка:
Много моля да се подчертае – всички участваха в подготовката на вечерята и в прането. Ще има картофено пюре и спагети.
Хижарят засега и супер. Тук наистина прилича на катун. Момчетата са все още на първата ракия. Настроението засега е добро, но купонът все още не е в разгара си.
Боли ме коляното. Преди един час хижарят ме намаза с някакво мазило – дано да ми мине. Слушахме радио “Експрес” – музиката е страхотна.


Тоя ден май изцяло го преписах от дневника. Но колкото, толкова.
За другия ден ще издам само, че не тръгнахме. Времето продължи да е кофти и се отдадохме на почивка. Подробности – по-нататък.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.