Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:21 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Как се стигна до идеята?нови [re: Яceн_]  
Автор Ralitsa (Nature Lover)
Публикувано27.05.05 14:16



Уточнение:Тъй като съм отскоро и държа да посоча, че съм регистрирана, и след допусната от мен малка техническа грешка, се наложи отново да пусна своето мнение, за което повторение се извинявам



Здравей, Ясен! Аз съм отскоро в клуба и с интерес чета повечето неща, които публикувате тук и в planinari.org.
Наистина съм впечатлена от ентусиазма, с който реализирате инициативите си! Мисля, че такива екскурзии съчетават по особено привлекателен начин потребността на човек да общува с други хора и с Природата! Възхищавам ви се, че умеете да импровизирате и да довеждате докрай замислените начинания:)
Сега конкретно за твоя пътепис. Прочетох го с интерес, той ме накара, без да очаквам, да се замисля за пореден път над въпроса за приятелството и над това кое свързва истински хората и кое ги задържа трайно заедно. Аз отчасти имам своите отговори на тези въпроси, но все още продължавам да търся останалите...В разказа си ти задаваш навярно реторично въпроса: " От какво се определят събитията в човешкия живот? " Това е една толкова широка тема, толкова е изписано и говорено по въпроса и от професионалисти - учени от най-разнородни области, философи, психолози, от една страна, и от обикновения човек, кой по-повърхностно, кой по-задълбочено разсъждаващ, че може би няма по-дискутирана тема от тази. И тук тя може да се разисква продължително. С риск да прозвучи твърде обобщено, нека споделя моя възглед. Аз мисля, че хубавите събития, които ни се случват, които наистина ни изпълват с радост от живота, са тези, които стават вследствие на правилните решения, които взимаме и правилните действия, които произтичат от тях. Аз винаги безкрайно много съм държала на общуването, много често съм тръгвала към хората с надеждата да станем приятели, да си помагаме да растем, да се обогатяваме взаимно умствено и духовно. Имала съм и много красиви, и много тъжни мигове с хора, които са идвали и са си отивали от моя живот. Често съм се замисляла кое най-силно споява сърцата и може би вие всички, които четете това, имате своите тези и житейски наблюдения. Имам ги и аз. Но понякога са доста противоречиви. За мен идеята за клубове по интереси е много примамлива, в нея виждам много потенциал и затова истински се радвам, че тук и в първата си екскурзия с хора от клуба, срещнах сърдечни и истински инициативни хора, които мисля, че биха запълнили една празнота в душата ми. Обожавам пътешествията, а с приятни, интелигентни и ведри хора чувствам, че те се превръщат в незабравимо преживяване! Поздравявам ви за хъса, с който всеки път се отправяте към планините заедно! За това, че твърдо и решително преследвате целите си, а аз както казах намирам тези цели за наистина прекрасни! Вярвам, че събитията в човешкия живот с положителен знак се определят от нашата решимост да търсим все по-сродни души и да откриваме и правилно да оценяваме неповторимото у тях.

Моля се и аз да изградя наново здрава връзка с Природата и с хората, които истински я обичат, и да се връщам всеки път към нея и в хубави, и в трудни моменти!

Благодаря ви за вниманието и до нови срещи:)

Редактирано от Ralitsa на 27.05.05 14:40.



Тема KE - 95нови [re: Яceн_]  
Авторpeshehoden (Нерегистриран)
Публикувано29.05.05 14:19



Да знаеш как ми липсват ходенетата с Моис! Като чета пътеписа ме въвличат много спомени и ми става едно топло, топло, носталгично... Чат, пат, виждам Явор, днес евентуално ще видя Ели и ще я агитирам да се регистрира, да пропише и тя, че много има да разправя! Чуваш ли Ели!
Петко



Тема 7 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано30.05.05 11:59



Ден трети: х.”Пробойница” – х.”Лескова” – 16 часа

От вечерта проведеното разузнаване знаехме, че сутринта в 9.00 има автобус от гара Лакатник до село Лакатник. Естествено нашите планове за деня веднага се завъртяха около тази възможност, предвид денивилацията, която има да се преодолява между гарата и селото. Съставихме програма за сутринта, която бе стриктно изпълнена. Моис и Явор станаха рано-рано и в 5.30 потеглиха към гара Лакатник с цел пристигане по-рано и прибиране на колета с храна, който бяха изпратили от Русе. Ние останалите станахме някъде по това време и в 6.00 също поехме надолу. Това надолу е много неприятно 15 км слизане по път. Бързахме да хванем автобуса, което доведе до кофти последици за всички. Подбити ходила, пришки и т.н. екстри. Преминаването през село Губислав ни предложи хубава гледка:



За това село си спомням как един дядо ни разправяше при предишно мое минаване оттам легендата за произхода на името. Имало в селото даскал Слав. Една зима се наложило да отиде до съседното село оттатък баира. Тръгнал и не го намерили повече. И оттогава селото се казва Губислав, защото даскал Слав се загубил.

В 8.50 бяхме на гара Лакатник. Тъкмо по разписание, за да хванем автобуса в девет часа. И всичко би било идеално, ако при пристигането на гарата не открихме и следа от нашите хора, тръгнали преди нас. Оглеждахме се, ослушвахме се около готвещия се да потегли автобус и тъкмо мислехме да се разпръснем и да ги издирваме по капанчетата наоколо, ги видяхме да подтичват с бодра крачка, носейки от двете страни един огромен колет. Нямахме време за приказки и за коментари, метнахме се на автобуса и потеглихме към село Лакатник.

Ето ви малко дневник, защото е описано по-точно. По мои спомени не бих могъл. Моис:
Поради това, че не можахме да събудим Галя, приложихме всичките си умения за убеждаване, за да успеем да вземем и нейното пакетче (сравнено с нашия 17 кг кашон). След внимателно и многократно разглеждане на документие успяхме да постигнем нашето.
Десет минути преди тръгването на автобуса отидохме да проверим за билети, но се замотахме и стана така, че вместо другите да изпуснат автобуса, щяхме да го изпуснем ние. В последния момент успяхме всички да се качим и в суматохата се оказа, че всъщност никой не е купил билети. Какво да се прави – пътувахме гратис. Докато пъплехме по пътя с ужас наблюдавах баира, които трябваше да изкачваме иначе пеша.


След пристигането ни в село Лакатник се случиха няколко неща. Първото и основното беше, че всички се разположихме на селския площад и започнахме да си ближем раните. Събухме си обувките и всеки започна да костатира пораженията. Краката на Галя бяха най-зле. Освен подбити - с протрита кожа и разкървавени, което предизвика два реда сълзи по лицето й. Както се оказа, никога досега не я беше сполетявало нещо подобно и бе много разстроена от факта. Останалите от мъжката част на групата веднага я наобиколиха и зауспокояваха, докто Райков дори оказа първа помощ. Аз седях отстрани, гледах, и си мислех, че ако Галя мисли така да се вайка за всеки проблем с краката, далеч няма да стигнем. За мен това са си нормални неща и трябва да се преодоляват и да се продължава с тях напред. Просто няма друг начин.
По-същественият момент обаче се оказа другаде. В този момент си дадох ясна сметка, че аз съм тръгнал с Галя, не някой друг. И ако недай си Боже се наложи тя да си тръгне, трябва да си тръгна и аз. И докато до този момент за мен тя беше просто член на групата, който върви наравно с другите и посреща всички несгоди наравно с останалите, вече се превърна в нещо по-специално. Реших, че оттук нанатък винаги ще бъда с едно на ум спрямо нея, ще я наблюдавам по специално и ще й помагам, ако се наложи. В края на краищата искаше ми се всички да продължим. До какво доведе това специално внимание, ще разберете към края...

Второто, което се случи в Лакатник, бе че си подсигурихме транспорт за по-нататък. Още при слизането ни от автобуса на погледа ни се наби спрелият срещу нас камион, разтоварващ дини пред магазина. След като приключи с успокояването на Галя Моис веднага се ориентира в посока камиона. Къде ходи, с кого говори, не разбрахме, но скоро се върна ухилен и доволно съобщи, че е пазарил камионът да ни закара докъдето може. Срещу съответно заплащане, разбира се...

Третото, което е по-скоро любопитно и занимателно, отколкото важно, бе историята с колета. За нея обаче директно от дневника. От Моис. Ще започна обаче от слизането от автобуса:
Пристигнахме в селото. Слизайки доволни видяхме един спрял камион и веднага си помислих за евентуалната полза от него. След кратък разговор с шофьора мисълта ми се материализира и спокойно си позволихме едночасова почивка до тръгването на камиона. Този факт изцяло промени настроението на Галя, като сълзите й преминаха в усмивка.
В момента, в който отворихме колета, с ужас установихме какво всъщност трябва да мъкнем със себе си. Веднага се роди идеята да върнем част от храната. Идеята се доразви, когато Елка и Николай предложиха да изпратим храната до Котел.
След кратка докерска работа в селския магазин успях да изпразня един кашон от сапун за пране. Всеки от нас даде по нещо и напълнихме кашона. Оказа се, че колетът задължително трябва да е обвит, а ние нямахме хартия. Един чувал за брашно, получен от магазина срещу 10 лв, реши проблема. В крайна сметка след приключването на импровизациите имахме приличен пакет – 11 кг.
Проблемите не свършиха дотук. В пощата имаше заместничка, а тя не разбираше нищо. Наложи се да извикаме излязлата в отпуск пощажийка. Чест за нас бе фактът, че колетът бе №1 за годината. Поради това 30 минути търсихме ценоразписи, проверявахме и други подобни обработки. Чест прави на жената, че отказа парите, които и предложих за разкарването. Вече се надявахме, че като пристигнем в Котел, освен палатки ще ни чака и храна. Едва приключил с колета и Ясен дойде да ме вика за камиона. Щастливи, преодоляхме още 300 м денивилация (снимки – и ), транзитно преминавайки през х.”Тръстена”. Камионът ни стовари до една чешма, където се разположихме да похапнем. Никой не подозираше, че ни очакваха 9 часа път.


Оттук нататък почна едно ходене по мъките... Бяхме се настроили за 6-7 часа ходене още, и то в най-лошия случай. Почнаха едни полянки, едни горички, черни пътища, калпава маркировка, а раниците вече ни показваха каква грешка сме направили. За пътя не мога да кажа нищо особено. Нищо не помня, освен, че ми се опъваха жилите на врата от напън и вече си задавах въпроса имам ли шанс да стигна докрая. Почивките ни бяха уж за по десет минути, а като му , не ни се ставаше по половин час. После имахме нужда от 100-150 метра, за да ни претръпнат краката, докато отново разберат, че трябва да ходят.

Е, понякога се радвахме на гледките:


Спиранията ни бяха бая чести, но вече не ни пукаше. В един момент решихме, че нямаме бърза работа, когато стигнем и където стигнем. Дори женската час от групата започна да се .
И

Пристигнахме по тъмно. Вече на смрачаване навлязохме в махалата, в която се намира хижата. Минаваме една къща, втора, трета, а тук да се похаже хижата, а там, все я няма. Най-накрая около 22.00 акостирахме:

Галя:
Стигнахме пак по тъмно. Интересното беше: Радо се изтърси в едно дере – моста се продъни.

Елка:
Естествено пак нямаше ток., но затова пък – ЛУНА като по поръчка и една голяма маса пред хижата. Ако искаш – раница изпразвай, преобличай се, мий се, яж – все на лунна светлина.

Тази вечер с Николай си мерихме пришките. Изправили се до чешмата, събухме обувките и чорапите, и сравнявахме пораженията, докато разлепяхме лепенките. Бяхме много весела картинка.
Беше ми се образувала една пришка, много особена. Вътре в пришката друга пришка. Личи си през горния мехур, че отдолу има друг. Не знамкак точно е структурирана кожата, но сяхаш отделните пластове бяха образували отделни мехури един в друг.

Стига за този ден. Хапнахме набързо и се проснахме в леглата. Толкова бяхме скапани, че не можехме да гледаме.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Тема Re: 7 Августнови [re: Яceн_]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано30.05.05 17:57



До какво доведе това специално внимание, ще разберете към края...

Ама ние май се сещаме.



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Mиpa CM]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 18:07



Ясен отдавна си го е казал това в една тема преди около година - две. Така че поне в това отношение изненади няма. Ако си следила редовно и внимателно форума де. Иначе може и да ти е убягнало.



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Hиkи]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано30.05.05 18:14



Убягнало ми е. Ако е било преди повече от две-две и половина години - със сигурност. Или не съм запомнила.
Мдааа, ето още едно потвърждение, че на младини не трябваше да ходя само с брат ми на планина.

А Ясен наистина не трябваше да пита за пътеписа, а направо да пише.



Тема Re: Подготовка и организация.нови [re: Яceн_]  
Автор Ralitsa (Nature Lover)
Публикувано30.05.05 18:14



Много интругуващ разказ! Достави ми истинско удоволствие да го прочета! И сериозно се замислих над реалните трудности над един такъв преход



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Mиpa CM]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано30.05.05 18:58



Да така е и за двете ти последни твърдения. Само че възрастта няма особено значение. Аз на младини например по планини не съм ходил. На 35 г. проходих, на 36 г. срещнах Жената в планината по време на преход в група с туристическо дружество. На 38 се ожених. Никога не е нито рано, нито късно. Има си една сляпа неделя и само тя си знае кога ще споходи човека.

А Ясен наистина нямаше нужда да пита. Много народ се точи за прехода Ком-Емине. И едно такова четиво е много полезно. Надявах се, че Йоги ще пусне пътепис за неговия самостоятелен преход от преди две години, тъй като той по принцип е доста подробен в описанията на маршрутите, но явно и той има недостиг на свободно време. А иначе аз вече си вадя изводи и поуки от някои грешки на Ясен и приятелите му, които и той сам е посочил. И набелязвам тактика за евентуалния бъдещ наш опит. Пред мен стои обаче един голям проблем. Никой няма да ми даде отпуска от 3 седмици в разгара на лятото. Те и три седмици няма да ми стигнат, щото съм си слабосилен и може би 25 дни е по-реален срок за мен. Явно ще почакам още. Тъкмо ще поразуча маршрута доколкото мога.



-------------
за Ясен
-------------

Давай!!!

Колкото повече, толкова повече!

Разказът ти е както интересен, така и полезен. Дано и други се "заразят" и да споделят своя опит по темата в подробности т.е. в пътеписи.



Тема Re: Мира, то няма нужда да се сещаш.нови [re: Hиkи]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано30.05.05 21:27



Аз дойдох пак, за да си трия предходното мнение, че взе тъпо да ми звучи, но гледам, отговорил си ми и се обезсмисля триенето. Само ще кажа, че и на мен, като чета пътеписа, ми се прави такъв поход Ком - Емине, и морето накрая - ама може и на мен да ми трябват 25 дни, знам ли, не съм пробвала. Е, не, чак толкова сигурно няма да са.
Другото беше (почти) на майтап.



Тема Думите са излишнинови [re: Яceн_]  
Автор Aндoн (Родопи)
Публикувано30.05.05 22:22











Досега не бях отварял темата. Гледах броя на мненията и мислех, че си го докарал до край, но...
Онзи ден си взех един 300-грамов пакет солети от Билла за 89 ст., но нещо го забравих вкъщи. Сега го подпуках и седнах да чета разказите. Минаха се 5 минути и Котката усети, че има купон и тя дойде да "слуша" до монитора и така един час. Солетите свършиха с края на 3-я ден от разходката ви...
Не се притеснявай, че има вероятност да фалирам и да преям със солети по време на четенето на разказите, ами давай с пълна газ нататък.
По-евтино щеше да ми дойде едно гостуване у Търново отколкото солетуването пред монитора.
Отивам да събирам стотинки за солети и чакам с нетърпение следващите дни.
Щом аз се навих да чета дълъг пътепис, то значи има защо.


Човекът е Човек, когато е на път!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.