Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 29.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Туризъм
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: 31 Август - край!нови [re: Яceн_]  
Автор Speedy_ (Любознателен)
Публикувано12.07.05 14:46



Аз издържах до края на описанието за да дак коментар!

Ясене, евала за хубавото описание и снимки. Удоволствие е да изчете човек всичко това, което си описал. Пожелания за още много такива писания и много баири!




Тема Мамка му!нови [re: Hиkи]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано12.07.05 14:52



Написах ти дълъг и обстоен отговор, но докато тръгне връзката ми нещо се разпадна и всичко отиде по дяволите!

Накратко:
1.Исках "Амбарица" заради радиовръзката. Оказа се една от малкото хижи, която има директна чуваемост с Търново. А разстоянието от "Добрила" до мястото, на което на билото излиза пътекато то "Амбарица" е същото като време, както от "Амбарица".

2.Може да ти звучи странно, но да, искам предварителна организация с подсигурени нощувки и храна. Т.е. да не мъкна храна и палатка. Независимо дали ще ползвам готова, като на БТС, или моя, подплатена с достатъчно пари. Защото тогава колкото и да бяхме спокойни финансово, не можехме да си позволим лукса автомобил да ни следва по петите и да ни вози храната отдолу, докато ние махаме крачоли горе.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема Re: Мамка му!нови [re: Яceн_]  
АвторHиkи (Нерегистриран)
Публикувано12.07.05 15:19



Може да ти звучи странно, но да, искам предварителна организация с подсигурени нощувки и храна. Т.е. да не мъкна храна и палатка. Независимо дали ще ползвам готова, като на БТС, или моя, подплатена с достатъчно пари. Защото тогава колкото и да бяхме спокойни финансово, не можехме да си позволим лукса автомобил да ни следва по петите и да ни вози храната отдолу, докато ние махаме крачоли горе.




Абе то е тъй ама ако човек успее да го направи така както вие т.е. без такава предварителна организация моралното удовлетворение е много по-голямо.

Във всеки случай за мен едно нещо е сигурно - ако някога тръгна да правя Ком-Емине никакви раници по 30 и кусур кила, никакви газови примуси, никакво готвене. Суха храна и презареждане на всеки подходящ проход със зеленчуци и хапване на нещо готвено за разнообразие. Другото си е живо убийство. Просто раница по-тежка от 10 кг аз лично не бих могъл да мъкна цели 700 км. Даже и 10 кг са ми множко. Остава проблема с отпуската от 4 седмици накуп . Който за момента е основна пречка за мен.

Ами... благодаря за отговора и ти желая сбъдване на мечтата за белия човек и Ком-Емине II. Весело и БЕЗоблачно лято!



Тема Още малко общи приказки за финалнови [re: Яceн_]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано12.07.05 16:32



За финал бих искал да споделя някои свои лични наблюдения и мисли.

1.За взаимоотношенията в групата.
Принципно в една голяма група (над 7-8 човека) такива проблеми няма. Винаги всеки член на групата успява да си пасне с поне още един и нещата вървят нормално. Това правило разбира се си има изключения, но не за това ми е думата.
Оставяме вариантите сам или двама приятели, където също е по-лесно.

Не знам колко от вас имат опит в това отношение – сравнително дълго време изолиран живот с малък брой хора. Вярвайте ми, каквито и да са тия хора, рано или късно си омръзват и започват търкания, несъгласия, спорове. И конфликтите са налице. Истината е, че и при нас имаше такива моменти. Много ни помогна фактът, че съставът на групата търпеше промени – едни си отиваха, други идваха. Свежата кръв си каза думата, особено накрая, в последните дни. Въпреки че четирима бяхме сравнително кратко време (от “Узана” до Котел), то в този период припламваха искри. Не се разгоряха благодарение най-вече на едно – оказахме се четирима разумни човека, склонни на компромиси, когато е нужно, и способни да замълчат и да потиснат гнева си, когато е в интерес на групата и общата кауза. Аз лично имах много такива моменти, когато преглъщах несъгласието си с другите, за да не развалям климата в групата. Не се наемам да го твърдя на сто процента, но доколкото можех да преценя околните, те също имаха сходни моменти и също се примиряваха с мнозинството, когато бе нужно. Смятам, че за успешното завършване на начинанието ни решаваща роля изиграха толерантността в групата, търпимостта помежду ни и способността да се размисля и разсъждава, преди да се говори. В края на краищата успяхме да си останем добри приятели, а това е най-важното. Няма такова голямо значение дали си стгинал до края, дали си бил по-бърз или по-издържлив от другите. Който иска да се доказва – да върви сам. Или с дружка, за която знае, че си подхождат.

Още нещо за “водачеството” и “ръководството”. Всички бяхме приели за пред нас си водещата роля на Моис в това отношение. Не заради друго, а защото той бе основният инициатор, основният двигател, и му се полагаше да води нещата докрай. Не си правете обаче кой знае какви изводи от това мое изказване. Истината е, че “водачът” бе по-скоро формална фигура, а решенията се вземаха с общи решения, след коментари и обсъждания. Наличието на такъв човек обаче е задължително, за да просъществува една такава групичка дълго време. Най-малко за да има върху кого да си излееш гнева, когато нещо не върви както трябва. Не си мислете, че му е било много лесно в тези моменти.
Абе отплеснах се. Исках да кажа, че на теория нямахме нужда от такъв човек. На практика обаче е задължително да има, и той да е признат от всички, било то мълчаливо или гласно. Защото винаги има моменти, когато някой трябва да отсече: “Така ще бъде” и всички други да млъкнат и да продължат. Дори и да е взето грешното решение. Моите наблюдения в такива моменти са, че за да стават нещата, за да се развиват и вървят, някой трябва да бъде избутан напред, дори и против неговата воля в някои случаи, и останалите да го слушат. Защото каква полза аз да съм сто процента прав, а той да греши, и да убием часове и разходваме енергия в безсмислени спорове, което води до едно – разцепление и деморализация на останалите. Важното е да се върви напред и погледнато от тази гледна точка спънките от взетите грешни решения са много по-малки и незначителни, отколкото от верните такива, но довели до загуба на време и до застой.

Абе дано да сте ме разбрали. Опитвам се да давам акъл, а не съм убеден, че ми се отдава.


2.Друго, което държа да спомена. Всеки от нас, по различно време и в различна степен, изживяваше някакви кризи. В повечето случаи свързани с физическото състояние, но макар и по-рядко – с психическото и дори комбинирани. Хубавото е, че както казах, това ставаше по различно време. Винаги имаше поне по един във форма, който да върви край останалите, да ги подбутва, да ги подканя, да ги окуражава и да им помага да вървят напред. Те после си му го връщаха, когато ролите се разменяха. Не знам дали това е общовалидно парвило – може да има хора, които да не изпадат в такива състояния. При нас обаче ги имаше и дори мога да заявая, че постоянно поне един от нас се чувстваше зле.
Защо ви обяснявам това? Ами погледнете го в конекста на точка едно и може би ще се досетите. Търпимост и взаимно уважение, вместо нерви и напрежение...


3.И нещо любопитно, което ми направи впечатление. При тръгването ни в началото на Август се мръкваше към 22.00 часа. При пристигането ни на морето – вече към 21.00 часа. В първият момент, в който си дадох сметка за това, бях сеиозно озадачен. Бързо обаче се усетих, че факторите са два:
Веднъж – минал е цял месец. Нормално за един месец залезът се измества с около половин час. В нашият случай слънцето залязваше все по-рано и по-рано, защото е Август, т.е. денят намалява.
Втори път – географската дължина. Ако щете вярвайте, има го този ефект и в България. Може да е малка страна, но разстоянието между западната й и източната й граници е достатъчно, за да има половин час разлика в залеза на морето и в залеза на вр.”Ком”. Когато слънцето залязва над морето, над Ком още грее. Там мръква половин час по-късно, отколкото на крайбрежието.
Така сумарно двата фактора – намаляването на деня и вървенето в посока запад – дадоха сумарно един час разлика в момента на залеза: в началото – 22.00, в края – 21.00. А чак сега, когато пиша това, се замислих какво е означавало това за сутрините ни. На практика през цялото време се е съмвало в един и същи час – двете половинки от часа са действали в другата посока и ефектът от по-ранното съмване поради придвижването ни на изток се е компенсирал с ефектът на намаляването на деня поради приближаването на есента.

Не че това последното има кой знае какво значение, но исках да го споделя, защото за мен бе много любопитно тогава. В тази връзка си мисля, че по-добре ще е да се върви от изток на зарад, т.е. от морето към вр.”Ком”. Но това е друга тема...


И сега вече наистина: КРАЙ! Спирам да досаждам!

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене


Тема Re: Още малко общи приказки за финалнови [re: Яceн_]  
АвторCтaнoилoв (Нерегистриран)
Публикувано12.07.05 17:28



Ясене, имаше някъде въпрос за предварителната физическа подготовка, така и не прочетохме конкретно за това...
Нещо тренирахте ли от сорта на фитнес, кросове и т.н. ?






Тема Абе откъде ви идват на ум подобни въпроси?нови [re: Cтaнoилoв]  
Автор Яceн_ (като мъгла)
Публикувано13.07.05 10:10



Фитнес, кросове...

Не, нямаше такова нещо. Просто бяха добри времена и мама и татко даваха парички. Което означава, че си задоволявах всички нужди като студент и ми оставаше достатъчно, че да бъда през седмица в планината. Една събота и неделя бях по баирите, една събота и неделя в къщи. И като казвам събота и неделя, разбирай често от петък, а понякога и от четвъртък. Да не говорим за ваканциите и когато се събираха повече празнични дни. Просто не се спирах и бях във форма. Това важеше и за останалите в голяма степен.
Е, аз лично ходех да тичам, но това си ми е хоби от ученик и го практикувам и до ден днешен. Не съм го правил специално като подготовка тогава.

Аз лично никога не съм тръгвал към планината, по какъвто и да е повод, и преди това да съм тренирал специално. Отивам там за удоволствие, не за спортни постижения. Колкото мога - толкова. Друг е въпросът, че тогава бях десет години по-млад и не ми се опираше нищо - просто организмът ми го понасяше. Сега и да се покъсам от тренировки месец преди това, едва ли ще успея да повторя същото. Поне не по този начин.

Хомо Сапиенс - това означава възможност, но не винаги способност за мислене

Редактирано от Яceн_ на 13.07.05 10:16.



Тема Re: Мамка му!нови [re: Hиkи]  
Автор spasss ()
Публикувано13.07.05 18:01



Със 10 кила раница максимум 13 на презареждане маршрутът е постижим скоростно за 2 седмици и нормално за три. Естествено всичко зависи от правилното разпределение на маршрута, от физическата потготовка на участниците и най-вече от капризите на времето. Говоря за малка група и минимум 4-5 презареждания на храна.



Тема Их, тоя багажнови [re: spasss]  
Автор Acпapyx ()
Публикувано14.07.05 10:27



При такъв дълъг поход е наистина важно багажът да се състои само от необходими неща. Ако се спи по хижи, и 10-13 кила е много. Когато минахме Ком-Емине през 1992 г. (по-късно не ми е било интересно да го минавам целия, има и по-интересни места), на Ком раницата ми тежеше 6 кг (якенце и концентрирано ядене + "официални" дънки и маратонки за морето) и непрекъснато намаляваше. За презареждане - има си магазини и в Лакатник, и на Шипка, и в Котел, и на много други места. За 2 седмици не е имало нужда от никакви подвози на обоз, при това си минахме целия път пеша.
Разказът на Ясен_ ми беше много интересен, особено със снимките на места, на някои от които (в Източна Стара планина) не съм стъпвал оттогава! Благодаря за хубавия пътепис на него и компания!

Редактирано от Acпapyx на 14.07.05 10:30.



Тема Re: Абе откъде ви идват на ум подобни въпроси?нови [re: Яceн_]  
АвторYosser Hughes (Нерегистриран)
Публикувано14.07.05 23:40



Браво Ясене, страхотно! Искрени поздрави!



Тема Re: Браво Ясене, -нови [re: Яceн_]  
АвторЖopo (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 16:52



намерих постинга ти за Ком - Емине `95. Много ми хареса всичко споделено, описанието за Вашата подготовка, трудности и други. Изкарвам го на преден план за да могат и други желаещи да го прочетат и оставят свойто мнение.
С поздрав Жоро.

P.S. - Не си ли се замислял отново да преминеш същия маршрут, сега след 10 години?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.