Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:04 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 00:24



Не, не съм буквална! Предполагам, че си се подразнил на "абсолютно". Без последната дума изречението е правилно.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 01:01



Подходът ти е неправилен... "Оная" и "куха" са съгласувани със съществителното, което следва - лейка, а не с Иван. "Онова" е съгласувано с леке, а не с Таня...Стигаме до качествените и относителни прилагателни и до показателните местоимения, които са местоимения прилагателни, но на мен ми се спи... Ще продължим да си говорим...





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано10.05.12 06:58



Когато марките, сортовете, породите и т.н. са употребени без друго съществително пред себе си, се пишат с малка буква и без кавички...

Очевидно това е някакво особено грижливо скрито правило...

Пазят си го в тайна, професорите... за пръв път го чувам (макар, че като се замислих - често и аз го спазвам, но далеч не винаги). Като бръкнах в Гугъл се оказа, че половината материали са със спазено такова правило, другата половина - не !

Ама какво се изненадвам. Като си спомня, че името на бившата зам-министърка на образованието в половината журналистически материали е "Коджабашева", а в другата половина - "КоджабашИева"...



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 11:34



Словосъчетанията, които посочват точни граници, се пишат разделно.

от горе до долу
от къде на къде
от тук на там
от време на време
от край до край
от начало до край
от зори до мрак
от ляво на дясно
от тук до там

В твоите примери от тук нататък, от там насетне, от тук до там, от там до тук.



П.П. Уни, повторила съм думите ти за съгласуването. Толкова много ми се спеше, че четох оттук-оттам (обърни внимание на оттук-оттам)!... Извинявай!



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано10.05.12 11:35



И все пак, как определяме рода на вносните марки? По какви правила?
А сони, дерони и найки в множествено число ли са?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 11:39



Ще ти отговоря по-късно. Имам работа.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 12:02



Намерих малко време.



Има съществителни от чужд произход, които завършват на - У, Ю, И. Трябва да се изтъкне, че това не са окончания - за нас крайните гласни са част от корена на думата. Такива съществителни, неоформени с българско родово окончание, са от среден род: едно бижу, едно кенгуру, едно пардесю, едно такси.

П.П. найки - не се пише и не се произнася така. Почти 100% съм сигурна. Пишем и произнасяме найк... Да ти отговарям ли за множественото число?



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано10.05.12 12:34



от къде на къде - това не може ли да има два смисъла? Ако наистина посочва точни граници - да, но ако го употребиш просто като... например изречението "откъде накъде ще постъпва с мен по този начин?"


П.П. Уни, повторила съм думите ти за съгласуването. Толкова много ми се спеше, че четох оттук-оттам (обърни внимание на оттук-оттам)!... Извинявай!



Отдавна те подозирах в плагиатство, ама сега съм вече сигурна!



Пък и как може да ме обиждаш по този начин - да видиш, че съм написала НЕЩО, и да не го прочетеш открай - докрай - най-внимателно??



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано10.05.12 14:38



"откъде накъде ще постъпва с мен по този начин?"

В този смисъл наречията се пишат слято, както си ги написала.

Пък и как може да ме обиждаш по този начин - да видиш, че съм написала НЕЩО, и да не го прочетеш открай - докрай - най-внимателно??

Много съжалявам! Твоето мнение не ми се наби на очи, може би защото беше по-дълго. А мнението на На живо започваше с "кухата лейка, лекето и пикльото" и това ме заинтригува.




Няма да се повтори! Обещавам!

П.П. открай - докрай - не пиши наречията полуслято!... В този случай аз бих написала от край до край. Така както ти си ги написала, значението е на "отначало", а не на от начало до край.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано10.05.12 18:09



П.П. открай - докрай - не пиши наречията полуслято!... В този случай аз бих написала от край до край. Така както ти си ги написала, значението е на "отначало", а не на от начало до край

Не те разбрах.

Употребила съм "открай докрай" наистина в смисъла на "отначало докрай", или "изцяло", защото това словосъчетание наистина има такъв смисъл, поне в моето съзнание, още откак се помня.... Иначе няма логика - да започнеш от края... В този смисъл настина смятам, че е написано правилно. Или?

(Единственото нещо, в което не бях сигурна в случая, беше тирето, но го сложих заради твоето тире в "оттук-оттам", по-късно ще поровя да видя, но по-скоро мисля, че няма тире)




Страници по тази тема: << 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.