Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:47 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: KoтeИгpaчka]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано14.04.12 21:05



Така, да проверим:

Тиранинът е облечен във власт, той пише законите чрез които
тиранизира поданиците си.

Терористът е извън закона, нарушава правилата и е преследван
от властите.

В случая кучетата са регистрирани, обезпаразитени, кастрирани
и с чип! Отвсякъде вътре в закона. Ха сега де!?

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: пpивeт]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.04.12 21:48



Чай ся да те заям!



Ето първият ти пост:
Извадки от сутрешния блок:
- В репортажа за пълен двор с кучета: "...да тиранизират хора в другите квартали..." (има ли такава дума?)


Ние се изтрепахме да ти отговаряме, че ИМА ТАКАВА ДУМА, от какво произлиза и пр.

Обаче ти, впоследствие, майсторски и по мъжки се измяташ, и се опитваш да вмъкнеш и кучетата в цялата тази история. Да, наистина кучетата по-скоро ни тероризират, отколкото да ни тиранизират, ама нали, аджеба, въпросът ти беше "Има ли такава дума", а не дали подхожда на кучетата??




Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано14.04.12 22:32



Ясно е, че дума има. Не е трудно да се "гугне" (ето такава дума няма

)
Въпреки, че не е често използвана, както каза някой
(не помня кой, щото не съм злопаметен).
А кучетата са си в темата от самото начало, не съм ги вмъквал!

За мен в дискусиите тук не е важно да съм прав, а да науча нещо.
Защото знам, че не съм съвършен.

Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг

Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: пpивeт]  
Автор KoтeИгpaчka (Всичкотрошачка)
Публикувано14.04.12 23:34



Ама на семантика ли ще си играем сега?
Кучетата също са извън закона (не са регистрирани!), нарушават правилата и (би трябвало да) са преследвани от властите.
Терористи.

А аз какво казах преди малко?



Да, терористи са.

(*ред.)
Йо маха... йо масо

Редактирано от KoтeИгpaчka на 14.04.12 23:34.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.04.12 00:17



И сега какво? Ще се бият твоите с моите правила ли?

Какво да направя като ти си ги намерила по един начин, а аз по друг?
За втори път прибягвам до примера с явяването на изпит - ако се явя на изпит и оградя думата със запетаи, няма да ми се счита за грешка, освен ако ти не си от проверяващите. А ако на теб ти харесва, можеш да продължаваш да ми търсиш кусури, но мисля, че ще ме комплексираш и няма кой да отговаря на въпросите ти. Университетските професори, писали граматиките, казват това, което съм написала. Те самите също не дават категорично мнение по много въпроси, а се позовават на други автори. Не е проблем да ми правиш забележки, напротив. Но да водим някакъв абсолютно безсмислен спор, в който дори и специалистите не са единодушни, смятам за загуба на време и енергия, която може да се използва за нещо полезно.

П.П. Междувременно - ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: пpивeт]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.04.12 00:38



Виж какво пише в речника: в лицето на - някого, нещо

...Това вече не го пише в речника, измислям си: "Пред лицето на смъртта съм готов на много неща" - смъртта няма лице, нали? Но изразът не е неправилен.
"Видях смъртта в лицето на насочен срещу себе си пистолет"
"Видях спасение в лицето на едно цвете, растящо край пътя"

Можеш ли да сбъркаш този поетично-романтичен стил?

Не бих могла, но все пак недей да бъдеш прекалено сигурен.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано15.04.12 01:11



ВОИСТИНА ВОСКРЕСЕ!


И сега какво? Ще се бият твоите с моите правила ли?

Правилата не бяха МОИ - аз само ги копирах, наяве са, и не само ти, а и всички могат да ги видят. Дори мислех, че ще се зарадваш, защото сама декларира в един пост по-нагоре, че И НА ТЕБ не ти харесва с двете запетаи. Е, не ги слагай тогава, имаш предостатъчно основания да не го правиш...

Университетските професори може би просто не са описали изключенията. Признай си, НАИСТИНА ли ти се вижда правилно "Ти, несъмнено, ще се откажеш". ??

А ако на теб ти харесва, можеш да продължаваш да ми търсиш кусури, но мисля, че ще ме комплексираш и няма кой да отговаря на въпросите ти.

НЯМА повече да ти търся кусури, обещавам. Ще си ги премълчавам. Приемам с радост само ти да търсиш моите, няма да се комплексирам.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано15.04.12 19:09



НЯМА повече да ти търся кусури, обещавам. Ще си ги премълчавам.

Има ли смисъл да пиша, ако си премълчаваш грешките ми?! Не бих писала. На мен почти всички тук са ми правили забележки. И не веднъж съм казвала, че съм благодарна за това. В момента обаче нещата не са категорични. Дали ще оградя със запетаи дадена вметната дума, или не - зависи от мен. Ако я изговарям с по-особена интонация, ще я оградя.

"Ти, несъмнено, ще се откажеш"

Това е пример на проф. Петър Пашов. Граматиката се състои от 560 страници. Освен нея имам и много по-голяма. Двама от авторите са проф. Тодор Бояджиев и проф. Иван Куцаров. Аз не мога да се меря с тях - на светлинни години съм.


Правилата не бяха МОИ


Тези, които аз дадох, бяха мои. Наследила съм ги от баща си, а той - от неговия. Предават се от поколение на поколение.



П.П. Да спомена, че имам шест граматики... Щях да забравя - не знам дали ще ме направиш филоложка, но със сигурност ще ме направиш по-добър човек, а това е най-важното.



Тема Ивенти и други събитиянови [re: Kuро]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано16.04.12 10:50



Вчера по обяд исках да гледам нещо, свързано с празника. Попаднах на БНТ. Първите гости в судиото говореха много интересни неща. Следващите обаче непрекъснато споменаваха за някакви пърформанси, ивенти и се нуждаеха от съпорт. Водещите в студиото им пригласяха... Винаги съм се чудела защо някои хора толкова много държат да ни натрапят английския си. Целта на медиите не е ли да достигне до своите зрители, слушатели, читатели?! Как майка ми да разбере какви са тези ивенти, пърформанси и пр.?... За пореден път се убедих, че учтивата форма е много трудна работа. Как не взеха да я научат. А за членуването изобщо да не говорим. Попитах се: "Ползата ли е повече - от това, че ще науча нещо, или вредата, че ще прихвана от начина им на говорене?"... Същата работа е и във вестниците и списанията. А най-лошото от всичко е, че дори и в книгите вече използват прекалено много чуждици.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Naki (Company PC Guy)
Публикувано18.04.12 17:18



Хмм, не съм сигурен, че не трябва запетая. Може и да трябва.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.