Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:09 22.05.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.04.12 23:14



Присъединявам се към отговора без никакви резерви!


(Относно "според мен - да", олицетворяването, персонификацията и всичко друго)



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано13.04.12 23:22



Питах учителката набързо. Относно запетаята пред ЧЕ - да, има я. Има ги и двете, както в последната твоя редакция на мнението ти.

Относно "в цялата си прелест" - ето цитат:

Как е най-правилен израза, или всичките са правилни: Все пак, предполагам че някакъв снабдител е закупил картофите,
"а не самата дирекция В цялата СИ прелест", или
"а не самата дирекция С цялата СИ прелест", или
"а не самата дирекция В цялата Й прелест "

Aнтония : предлогът трябва да е В
Aнтония: местоимението СИ
Aнтония: ЗАЩОТО ДИРЕКЦИЯ е подлог в изречението.

Обяснението не ми стана много ясно, но вероятно е писано и обяснено някъде из книгите...





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Kuро]  
Автор KoтeИгpaчka (Всичкотрошачка)
Публикувано14.04.12 11:53




Залагам на терористи. Малко по-глупави са от тирани. Човекът е в грешка.

(*ред.)
Йо маха... йо масо

Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.04.12 14:26



предлогът трябва да е В
местоимението СИ
ЗАЩОТО ДИРЕКЦИЯ е подлог в изречението.


Тази материя е сложна за мен, затова ще разчитам на усета си, който, вероятно, винаги ще ме подвежда.



Знам, че не пред всяко "че" се пише запетая

Пред почти всички подчинителни съюзи и съюзни думи се пише запетая, но това не бива да се разбира буквално. Със запетая се отделя подчиненото изречение като цяло... "Това е ученикът, с родителите на когото..." ; "... мене си винила, за любов че пея..." Във второто изречение на второто изречение има инверсия и подчинителният съюз "че" не е в началото на изречението, затова запетаята е пред цялото изречение, а не непосредствено пред съюза.

П.П. Ако имаш въпроси, свързани с "твоето" изречение, мога да ти отговоря.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.04.12 14:54



Вече съвсем се забърках... какво "мое" изречение и защо трябва да имам въпроси?



Относно въпросната запетая пред "че" - според учителката се слага навсякъде, освен когато е част от съюзна връзка - макар че, като че ли, въпреки че, и че... и други от сорта.
------------------------------------------------
ПП - Тази материя е сложна за мен, затова ще разчитам на усета си, който, вероятно, винаги ще ме подвежда.

Ама ти не плагиатствай сега с усети разни... моят е специален! Сигурно е завършил българска филология! Ето например, в изречението ти от по-горе, той не би оградил "вероятно" със запетаи!

Но не мога да ти кажа защо...



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.04.12 15:14



Твоето изречение е онова за картофите.



според учителката се слага навсякъде, освен...

. мене си винила, за любов че пея. - И в този случай. Учителката не може да ти каже абсолютно всичко - не поради незнание, както се подразбира.

не би оградил "вероятно" със запетаи

Това е вметната дума. Попада в групата на тези, изразяващи увереност или съмнение: наистина, сигурно, съмнително е, действително, очевидно, може би... Но щом казваш мога и да не я ограждам.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.04.12 16:01



За мен тази дума, "вероятно", ако беше в края, трябваше да е със запетая преди нея, но така, по средата - не. Провери в писанията и ако искаш - ми пиши - ще се радвам да разбера истината. (А били ми дала един пример със СИГУРНО или СЪМНИТЕЛНО Е, оградени със запетаи в среда на изречение, че се напънах и не можах да измисля...

)

мене си винила, за любов че пея е типично разместен словоред поради стихотворна стъпка и поради това е нетипично и нищо-не-доказващо. . Всъщност трябва да си е "мене си винила, че пея за любов"



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано14.04.12 17:12



Проверих навсякъде, където беше възможно. Дори в един университетски учебник. Навсякъде е дадена като вметната дума. И отново е обяснено, че когато са в началото на изречението, изразите: според мен, по мое мнение, обаче, например, може би, наистина, следователно, значи, вероятно, по всяка вероятност, сякаш, навярно, очевидно, по такъв начин, като че ли, всъщност не нарушават интонацията на изказването и не се оформят като вметнати, не се отделят със запетаи. Това е от университетския учебник.

. (А били ми дала един пример със СИГУРНО или СЪМНИТЕЛНО Е

Точно такива примери не са дадени. Ще ти напиша тези, които са дали.

"Ти, наистина, какво смяташ да правиш?" ; "Ти, несъмнено, ще се откажеш". ; "Аз, види се, не съм за тая работа". ; "Вие, без съмнение, се виждате често".

Само тези примери са дадени за тази група. Не започвай да спориш с мен, че не са съвсем същите.



П.П. Правилно съм оградила вметнатата дума със запетаи, отделен въпрос е, че на мен също не ми харесва, ако желаеш, можеш да спориш с учебниците и техните автори.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано14.04.12 20:11



(А били ми дала един пример със СИГУРНО или СЪМНИТЕЛНО Е

Точно такива примери не са дадени. Ще ти напиша тези, които са дали.


Аз имах предвид да измислиш такива примери. Точно защото на мен не ми дойдоха, та реших, че ти ще успееш...
---------------------------------------------------------
По въпроса за "вероятно", щото никак не ми се искаше да се карам на усета си,

ЕТО КАКВО намерих току-що:



Изключения
Не се отделят с препинателни знаци следните вметнати думи и изрази: вероятно, всъщност, значи, като чели, може би, навярно, наистина, например, обаче, очевидно, по всяка вероятност, по мое мнение, по такъв начин, следователно, според мене, сякаш.


Статията се среща още в Енциклопедии:
НАУКИ- Езикознание


Ето, и на още едно място го има:

--------------------------------------------------
Ето и още един учебник:

МИЛЕНА ВАСЕВА. ВЕСЕЛА МИХАЙЛОВА
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА
ПРАВИЛА И ТЕСТОВЕ
Стр. 28:
3. ОГРАЖДАЩИ ЗАПЕТАИ ПРИ ВМЕТНАТИ ЧАСТИ
Следните думи и фрази са вметнати части:

а/ Обръщения и междуметия:
Уважаема госпожо, здравейте; Добре дошли, уважаеми господине, при нас; О-о, здравейте; Ау-у-у, колко си пораснала!
б/ Вметнати части – глаголни изрази:
да кажем, надявам се, изглежда, тъй да се каже
в/ Вметнати части – изрази, с които една мисъл се противопоставя или разграничава от друга:
напротив, обратното, от една страна, от друга страна
г/ Уточняващи изрази – обаче, например, според мене, по мое мнение, може би, наистина, вероятно, по всяка вероятност, като че ли, всъщност.

ПУНКТУАЦИОННО ПРАВИЛО: Вметнатите части се ограждат със запетаи.

ВНИМАНИЕ:
1. Не се пише запетая при вметнатите изрази от група г). Те се употребяват много често и затова трябва да ги запомним.
2. Когато вметнатата част стои след съчинителен съюз (и,а,но), между тях не се пише запетая:
От една страна, тя е права, но от друга – не.
-------------------------

Да му се невидяло - ТИ ЩЕ МЕ НАКАРАШ ДА ЗАПОЧНА ДА ЧЕТА!! Какво ще прави Привет тогава, когато ни диференцира като "четяща" и "нечетяща"?


Редактирано от Униkaлнaтa на 14.04.12 21:11.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор пpивeт (:-)
Публикувано14.04.12 20:59



Аз се предавам! В лицето на метафората, олицетворението
и особено персонификацията срещнах противници, на които
не мога да се противопоставя.

Откъде са тези неща, които аз съм пропуснала?
Можеш ли да сбъркаш този поетично-романтичен стил?



Съкращавайте фразите до размера на мисъл. М.Вайсберг


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.