Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:03 04.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано02.05.12 11:38



А думата "днескашен" обсъждали ли сме я? Че не помня. Пък днес пак в някакво предаване я чух няколко пъти...



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Бзънн]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано02.05.12 15:55



"днескашен", видяна написано, ми е нелепа, обаче аз лично я употребявам ...

Аналогично на "вчерашен" и "онзиденшен"...Повече в членуваната й форма - "днескашния"

Ред - Махнах си едно "ъв"...ами кво да се прави - всички сме грешни!

Редактирано от Униkaлнaтa на 02.05.12 19:06.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано02.05.12 18:13



И как може да пишеш една дума по един начин и да я произнасяш по друг?

Е, как да не може?! Някои хора казват чИ, но пишат че. Друг е въпросът, че същите тези хора казват бЕлети и готЕн.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Бзънн]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано02.05.12 18:22



Помеждувпрочем

Такава дума няма, но щом ти харесва, си я ползвай със здраве!



днескашен

Тази дума съм я проверявала преди много години, защото на мен също не ми харесва. Оказа се, че е редовна, но се използва в разговорната реч. Аз предпочитам "днешен".



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор walkman™ (advanced lamer)
Публикувано07.05.12 12:17



Защо мислиш така?... Приета е една стойност, под която резултатите от пробата се смятат за отрицателни и законът не предвижда наказание. Резултатите от пробата над тази стойност са положителни - положителна допинг проба и отрицателна допинг проба.

НЯМА "отрицателна" стойност. Пробата за алкохол показва съдържанието на алкохол в кръвта. Посочи начин, по който концентрацията да е отрицателна? Тя може да бъде или нулева, или положителна величина. Отрицателна стойност на концентрацията на алкохол би трябвало да показва, че се налага да изпиеш известно количество, за да стигнеш нулева концентрация...



Осввен чисто химическия аспект на "отрицателната" концентрация - от математическа гледна точка също е абсурд. Абсолютните стойности на числата са само и единствено неотрицателни. А концентрацията на нещо в друго нещо е числова величина...




____________
Библия учить нас любить ближнего своего. Кама-сутра объясняет, как это делать.

Редактирано от walkman™ на 07.05.12 12:28.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: walkman™]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано07.05.12 21:15




"Шофьорът на автобуса е проверен за алкохол и неговата проба е абсолютно отрицателна"


Добре, де! Ако от примера махнем "абсолютно", изречението не е ли правилно? Невъзможно ли е пробата да е или положителна, или отрицателна?... Като медицинско понятие в речника пише, че може... Като математическо срещу "отрицателен" пише, който е по-малък от 0 и се отбелязва с (-), а срещу "положителен", който е по-голям от 0 и се отбелязва с (+)

Посочи начин, по който концентрацията да е отрицателна?

Няма начин концентрацията да е отрицателна, но мисля, че пробата може да е отрицателна.

П.П. Трябваше ли да се усмихна, за да покажа добронамереност?





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано08.05.12 06:17



Точно това бих отговорила. Не говорим за "концентрация", нито за "стойност" на самата проба. Говорим за това, че стойността (концентрацията) на алкохола е ПОД определения минимум, следователно - САМАТА проба е ОТРИЦАТЕЛНА.

Според мен (за сетен път) в изречението "Шофьорът на автобуса е проверен за алкохол и неговата проба е абсолютно отрицателна" - неправилна е само думата "абсолютно".





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано08.05.12 08:49



Говорим за това, че стойността (концентрацията) на алкохола е ПОД определения минимум...

Мен ако питаш няма никаква концентрация. За да говорим за каквато и да било концентрация, в кръвта на шофьора трябваше да е открито някакво наличие на алкохол. Как можем да определим дали алкохолът е повече, или по-малко концентриран, ако алкохол няма... След като "наша Мира"

е казала, че пробата е "абсолютно" отрицателна, това означава, че в кръвта на водача не е открито никакво съдържание на алкохол.

П.П. Може ли пак да ми правиш забележки за пунктуацията и всичко останало?



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано08.05.12 08:59



От една-две години искам да задам един въпрос, но тогава не пишех тук и не знаех кого да попитам... "Новият Пежо, новият Киа" - това правилно ли е съгласувано?





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано08.05.12 10:59



След като "наша Мира" е казала, че пробата е "абсолютно" отрицателна, това означава, че в кръвта на водача не е открито никакво съдържание на алкохол.

Мисля, че и двете съвсем неправилно тръгнахте в посока, че въпросните 0,5 промила са границата, под която пробата е отрицателна, макар да е цифра над нулата.
Няма как нито проба (в издишания въздух), нито концентрация (при химичен анализ) да е отрицателна. Walkman е обяснил защо.
Тоя показател (0,5 промила) всъщност е максимума (Уникална!!!), допустим от закона при шофиране и е въведен за хора, които прекаляват с оцета в салатата.


Всяка проба на дрегера винаги е нула или цифра над нулата, сиреч е положителна, а дали шофьора е под или над позволената от закона граница е съвсем друга тема и няма как да е аргумент тук.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.