Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:34 11.06.24 
Взаимопомощ
   >> Правопис
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано27.04.12 19:09



Благодаря. Твоето признание ми е като медал!





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Ha живo (алтруист ;)
Публикувано28.04.12 01:15



"Шофьорът на автобуса е проверен за алкохол и неговата проба е абсолютно отрицателна".

Пробата, доколкото ми е известно, няма как да е отрицателна.
Дрегер не ми е показвал досега цифра с минус отпред, демек - отрицателната стойност (абсолютна и то!

) в репортажа е журналистическа измишльотина, що се отнася до тестване за алкохол.



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Ha живo]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано28.04.12 09:15



ВЕРОЯТНО се е имало предвид, че няма наличие на употребен алкохол. Според мен е допустимо. Прието е. Много по-допустимо е, отколкото "АБСОЛЮТНО" отрицателна.

Като ти дават резултати от изследвания на урина, например, ти се пише:
Урина - белтък - Отрицателен
Урина - билирубин - Oтрицателен

Вероятно това не значи, че стойностите са отрицателни, а че НЯМА намерено.

Изобщо - понятието "отрицателен" се използва и в преносен смисъл, това обаче не пречи "абсолютно"-то да му е в повече.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Ha живo]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано28.04.12 13:04



Написала съм какво мисля в отговора си до Уни на предишната страница.


Пробата, доколкото ми е известно, няма как да е отрицателна.


Защо мислиш така?... Приета е една стойност, под която резултатите от пробата се смятат за отрицателни и законът не предвижда наказание. Резултатите от пробата над тази стойност са положителни - положителна допинг проба и отрицателна допинг проба. Не случайно, когато те спрат катаджии, питат: "пили ли сте алкохол..., ама капка ли не сте пили, или сте пили в рамките на допустимото?".


"Шофьорът на автобуса е проверен за алкохол и неговата проба е абсолютно отрицателна


С израза "неговата проба е абсолютно отрицателна", репортерката е имала предвид, че в кръвта на шофьора наличието на алкохол е нула, а не 0,01, примерно... Така или иначе изразът не е правилен.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.05.12 08:11



Какво мислиш (и всички останали) за фразата "между впрочем"? Все ми се струва, че е грешна. "Между другото" - да, но "между впрочем"??? Има нещо общо с руската дума, която май съдържа в себе си въпросното "между". "Впрочем" би било абсолютно достатъчно.

Все едно да приемем "Но обаче", което също се употребява, макар и доста по-рядко...



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.05.12 10:20



Аз лично се задоволявам с впрочем. Проверих обаче в речника и има вариант на между прочем със значение на впрочем, обаче... Остави другото, ами речника е на А. Андрейчин, Л. Георгиев, Цв. Тодоров и др.

А ти какво мислиш за нямам си на представа?



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.05.12 12:31



А ти какво мислиш за "нямам си на представа?"


Това е най-обикновено производно на безумията "В предвид", "НА предвид", "НА идея", "НА 100%"...

Друг въпрос - докато предишните безумия някак мога да си обясня как са произлезли - КАКВО според теб е това "освеМ", което употребява маса народ, вместо "освеН", та и даже представители на интелигенцията като Михаил Неделчев, например?? (множеството политици, които го употребяват, няма да споменавам, защото те хич не са "представители на интелигенцията"...

)



Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: Униkaлнaтa]  
Автор здpaвeц ()
Публикувано01.05.12 13:30



Не мога да посоча някоя част на България, в която се говори абсолютно правилно, но със сигурност освеМ се използва в София и региона. В Южна България хората не говорят така. И аз съм чувала много журналисти да казват освеМ, например Ники Кънчев. За моите "приятели" спортните журналисти дори няма да споменавам. Следващия път, когато чуеш освеМ, питай човека от къде е.





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Униkaлнaтa (Заядница)
Публикувано01.05.12 18:11



Аз просто се питам - откъде накъде?? От какво произлиза въпросното "освеМ"? И тия хора (добре, че ми напомни за Кънчев, бях го забравила!!), като пишат тази дума, с каква буква я пишат? Някак не вярвам да е с М... И как може да пишеш една дума по един начин и да я произнасяш по друг???





Тема Re: Журналистически бисери - 2нови [re: здpaвeц]  
Автор Бзънн (бъгната)
Публикувано02.05.12 11:35



Помеждувпрочем аз когато /и ако изобщо/ ползвам това, го пиша заедно.

Дълго ми е за редовна употреба, звучи ми по-скоро закачкаво и не е дума за официален текст, така че няма риск много да се изложа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.