Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:10 05.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано16.03.18 10:41



Спелувай го както искаш стига да си разбираем за всички и да си според наредбата. Преди 20 години по рипитрите масово се казваха само цифрата и буквите без ЛЗ отпред. Сега поне си казват ЛЗ-то отпред. А дали е левски захари, люба зоя или лима зулу няма никакво значение. Това не променя факта, че някой задава дебилски въпроси. Със сигурност хубаво са го нахранили. И гарантирано не е било без причина. Ако иска да е радиолюбител - да се научи на уважение към хобито и към хората в тези среди. Ако иска да е маминото синче дето е най щото мама така му е казала (пример ала Алендаров) - тогава може спокойно да сметне оная група изкуфели старци за такива и да си комуникира с "нормални" според неговите осмотрения хора които няма да го хранят.
Нещата следват един естествен и правилен път.



Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано16.03.18 11:53



Обаче ако млад някой нахрани старчетата, че викат щука, дежурен пазарджик, ъгъл-ъгъл, ян бибиян и т.н. ще стане велик скандал, как младите пак не уважават старите. Що все старчетата да са правите и те да раздават правосъдие в мрака, да турят клеймо "дебилен" на въпросите и пр. ? Това дори не е двоен стандарт. Това си е шайка, присвоила привилегията да са най-великите и знаещите по Р1 и Р2 и всичко различно от тяхното е анатема, не е кошер и т.н.

Хайде сега, като сте радетели, че трябват първо 2 висши - едно по електроника и 1 по телекомуникации, също така минимум 1 петилетка SWL преди явяване за клас 2, къде могат новите и кандидат-радиолюбителите да SWL-ват родния ефир, ама така, че да усвоят правилните и законни начини за установяване на двустранна радиовръзка с или без ретранслатор?



Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.03.18 12:21



Незнанието на основни понятия си е вид неуважение

Това откога? Радиолюбителството е хоби - там всички, е освен теб и бат Сашо, не знаем по нещо.

Преди много години разни фуражки може и да са ползвали хобито да си попълват строя, но онези времена отминаха и в наши дни не е нужно да можеш да сглобиш ракета пред министерство на отбраната (цитирам един колега), за да те "допуснат" за радиолюбител.

Малоумниците никога няма да схванат, че незначителните познания, които си мислят, че притежават, не ги правят с нищо по-различни от останалите хора, които се увличат от сходни неща. При всезнайковци като теб и ВОР-овете може и отдавна всичко да е известно, но болшинството нормални хора се радват да научат всеки ден нещо ново за хобито си.

Изпита в наши дни е дори твърде комплексиран. Неговата цел би трябвало да е единствено да оцени дали този, който се готви да излъчва, познава елементарни правила при излъчване на радиосигнал - разрешени обхвати, разрешена мощност, начин за идентификация при радиовръзка и забранени теми. Това е достатъчно, за да има минимален ред в ефира - всичко друго са изключителни тъпотии. Между другото, не малка част от "конспекта" е писана не от кой да е, а от ВОР1 - то си му и личи де - "как се казва румънската организация на радиолюбителите"?! Ауууу, какво задълбочено познание е засъпено, да не говорим, че те имат две, бе ВОР-е - една спортна и една нормална - времето тече, нещата се променят.



Цялата простотия с тия "клас 1" и "клас 2" е изключително вредна за хобито комплексарщина. В "конспекта" и за двата изпита се засягат абсолютно безумни теми, които не би трябвало въобще да са там. В наши дни, колкото и да ти е мъчно, човек с интереси и достатъчно средства може да изгради чудесна радиостанция, с отлични параметри, с помоща на която да прави качествени и законни радиовръзки с целия свят - и всичко това дори без да знае закона на ОМ примерно. Факт. Това е положението - свиквай. Има хора с по-големи възможности и по-малки познания, като този факт въобще не ги поставя в някаква по-нисша категория що се отнася до хобито.

За "хората, които се дразнят от такъв дебилски въпрос" мога само да те уведомя, че в радиолюбителското хоби няма нищо по-лошо от това да си неучтив и агресивен в ефир към колегите си, били те млади или стари, жени или мъже, черни или бели, християни или мюсомални, високи или ниски, дебели или слаби, умни или глупави, красиви или грозни. Нищо по-лошо - щом това не си успял да запомниш, язък ти за "сериозния изпит" дето уж си държал.

Същите тези "симпатични и приветливи" старчета не се колебаят да нарушават правилата по всякакъв повод, дори и без повод. Достатъчно е да послушаш (друго основно правило на радиолюбителите - първо слушай) на "българските" честоти на долните бандове вечер и бързо ще установиш, че за повечето от "мъдрите" ВОР-ове ограничението на мощността е нещо срамно дори - те един на друг се подиграват, ако някой е забравил да включи усилвателно стъпало, поне двойно по-мощно от позволеното в регулациите. Дори съвсем организирано, под шапката на БФРЛ, се уговарят как ще ползват инициала на БФРЛ за да работят в IARU контеста, например - там ако нямаш 2KW стъпало просто не те допускат, нищо че в закона пише друго.

И превишените мощности далеч не са им единствения проблем. Българските "кръгли маси" на 40 и 80 метра са сигурно единствените в света, по време на които в ефира може да се чуе език на омразата, етнически обиди, политически и религиозни разговори. И тия свине са тръгнали да се хвалят, че знаят как са му викали на "Q"-то по поделенията, по време на едно противопоставяне, което същите тия шаяци безапелационно загубиха? Ми да бяха спечелили студената война и да бяха накарали света да използва "Щерю", а не "Quebec" - нали са били "супер професионалисти" - що загубиха и окрадоха всичко, а накрая пак останаха на по двеста кинта пенсия? Знам, знам - младите са им виновни.

Колегата по-горе ти го беше написал кратко - няма глупав въпрос, има тъпи отговори. Това мисля, че нормален човек го разбира година-две след като проговори. Няма никакво обяснение защо за теб и ВОР-овете такова елементарно познание е останало недостъпно.



Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано16.03.18 12:26



То докато има и един останал жив от нашите ВОР-ове с ватенките, според мен SWL-ването на българския ефир трябва да се забрани със закон за хора под 21 години - там човек трудно и рядко може да попадне на нещо, което поне донякъде да се вмества дори и в най-тривиалните формални правила.





Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор NinoS (непознат)
Публикувано16.03.18 13:04



Да де, ама не те беше срам да ръсиш глупости, че си правил връзки по дългия път от София с разни софийски квартали... ха-ха-ха....
Бегай да правиш връзки по дългия път на 14 мхц с говедарци....


Апропо, ти специално знаеш ли какво точно означава РТТ?



Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано16.03.18 17:31



Пфу че не съм радиолюбител, с такива сърдити дедовци щях да комуникирам само чрез meme-та през SSTV...не, windrm. Ще ги правя тройно загубени в превода. Един вид лингвистичен inception.

EOF


Тема Re: Wind of changeнови [re: NinoS]  
Автор az de (новак)
Публикувано16.03.18 20:05



Яснооо -самолетните ламБи не са заграяли. За това им турете и един ламБов Р1 може и искров Р2 и с бат Сашо и другите ворчета да си бръмчат по дългия път през тях и да си се уважават като си задават въпроси помежду си за отминали времена.
Аз не мога разбера що за човек трЕбва да си та да смяташ че нормално зададен въпрос представлява неуважение към питания - май това само ВОР четата го могат еваланка. То за това са и на тоя хал - останали са на "щерю" от азбуката като Манилов на 13 страница - цел живот.

Редактирано от az de на 16.03.18 20:10.



Тема Re: Wind of changeнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано19.03.18 14:14



Протоколът от 16.03.2018 е вече налице http://bfra.bg/bg/69-news/880-no-6-16-03-2018.
Равносметката - 4 клуба са аут (2 са заявили изключване и не са плащали внос, други 2 не са платили (като вторият лош платец е LZ1KAA и това е официалната причина за изключването им).
Сайт ще има - внасят 2 бройки айти да помагат на сегашния айти боец.
Едната секратарка е аут, честито ВОР1 продължава да е в центъра на събитията.
Общото събрание е хитро насрочено 1 седмица преди сбирката в Казанлък.

Кой ял - ял, кой пил - пил, кой е*ал - е*ал, кака се ожени.



Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор az de (новак)
Публикувано19.03.18 18:31



И не на последно място точката за "клеветите"
То един друг радиоклуб ги спука от проверки и ги осъди (и сега го изключиха) ама приказките на лелята с бюлетина им дойдоха в повече.
Интересно кой ще плаща ако има и тук загубени съдебни дела - пак ли членовете кой с каквото помогне както пуше в протокола.



Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано20.03.18 08:48



Лош анализатор излезнах аз.

Другият вариант е тези хора от "УС на БФРЛ" (осем броя за това събрание) да са тотално изперкали или просто да нямат грам акъл.

От една страна плашат Анна с юристи, което е леко изхвърляне, предвид че досега те са единствените от БФРЛ, които са губили дело - ерго юридическия им капацитет е съвсем очевидно повече от скромен, ако съществува въобще. Ако случайно пък попаднат на някой, завършил поне две-три години право, то с изненада ще установят, че не съществува правна категория "клевета по адрес на УС на БФРЛ", а пък клевета към конкретни членове на УС на БФРЛ много трудно може да бъде доказана по две причини - съдът няма да приеме записа на бюлетина в този му вид като доказателство, т.е. всичко ще е дума срещу дума, а по-важното - че съставът на престъплението клевета изисква обществена опасност и умисъл - според мен и двете липсват по адрес на Стефан - мисля, че той се е самозасегнал, щото друг "член на УС" не помня да е бил споменаван поименно. Така че пари за секретарка (женска) няма, но за разсърдения Стефан ще се намерят - освен ако под "консултация с юрист" не се разбира да се пие по една лимонада с някой добре облечен познат.

Та хем плашат Анна със съд, което автоматично и дава възможност да заеме същата поза на жертва, каквато заеха самите БФРЛ след като от LZ1KAA ги опраскаха, хем пък доброволно се отказват да излъчват бюлетина. Единствения начин да спрат Анна беше да измислят нещо проформа по същото време и на познатите честоти, просто колкото да не е Анна. Но явно са твърде мързеливи или просто твърде лежерно подцениха силата на бюлетина, а тя не е малка - и като директно влияние върху определен контингент, а и като трибуна за пропаганда, от която от време на време може да бъде подхвърлена и по някоя "клевета към УС на БФРЛ". Аз не знам какви са отношенията между Анна и Милчо, но определено при известна координация могат да бъдат доста ефективни срещу "УС на БФРЛ".

По-принцип, ако Анна и Милчо са в състояние да "дадат леко на заден", т.е. да подготвят набързо почвата и официално да се отдръпнат, поставяйки "в светлината на прожекторите" някоя безспорна фигура без минали участия в "УС на БФРЛ", то мисля, че ще могат буквално "да издухат" БФРЛ, т.е. да принудят хомороидалната структура да се саморазпусне под натиска на смазващо мнозинство хора, желаещи това. В най-лошия случай ще осъмнем с две федерации, като по-новата вероятно ще е с двойно повече членове от казионната.

Всеки случай шоуто май тепърва започва - да видим довечера отговорът на Анна, аз поне от сега съм сложил пуканките. Нещо ми говори, че "УС на БФРЛ" също ще слушат внимателно.

П.П. Що се отнася до сайта, аз съм останал с убеждението, че "свежите сили" открай време се подмотват около "УС на БФРЛ" и особено около председателя му. Аз не виждам как сега изведнъж ще "развият сайта", но поне някой платен темплейт да намерят сили да купят, все ще е нещо. Въпреки че според мен ще имплементират другия подход - ръчкане и мазане, демонстрация с леки забележки и нови изисквания, ръчкане и мазане и така, до края на света. А и малко странно звучи, както е формулирано - искали са хората да помогнат, но "УС на БФРЛ" не им е позволявал досега. Някак явно добрата воля да се помага на радиолюбителското движение доброволно не е достатъчна, трябва и "разрешение" от "УС на БФРЛ". То това и с дипломния менажер го видяхме - не стига, че ще ги отсрами малко от малко, ами те даже му "разрешиха". Страшно ми е интересно, ако не му бяха разрешили какво щеше да го спре да си издава дипломи - каквото спря Анна да си чете бюлетина ли?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.