Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:17 16.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: 6 мартнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано08.03.18 09:09



Тук не съм много съгласен с теб. Особено в частта, че за ръкопашен бой се изисква доблест - кютек винаги може да се организира от всякакви хора, доблест се изисква за честен ръкопашен бой.



Разбира се аз не си представям точно да се сбият в буквалния смисъл на тази дума, макар и да не мога да го изключа предвид развитието.

Идеята е, че БФРЛ влезе в открит конфликт и с LZ1KAA и LZ1KDP. Даже не просто конфликт, но директни нападки, обиди, скоро ще последва отлюспване вероятно. Да оставим на страна за момент Анна и Милчо - дали и какви лични конфликти имат с тоз или онзи от "УС" на БФРЛ.

Факт е, че и двата клуба са съществена част от историята на радиолюбителското движение. И в исторически план, а и в настоящето, и двата клуба имат своя непренебрежим принос към хобито, през тях са минали много свестни хора, това са и едни от малкото останали работещи радиолюбителски клубове, в които се извършва наистина активна радиолюбителска дейност. Ако за момент се абстрахираме от личните отношения и дразги между ръководството на тези клубове и БФРЛ, то според мен си е просто нелепо да си представим едно обединено радиолюбителско движение без хората от тези два клуба.

Но дори да приемем, че някак с лека ръка пенсионерите със стокхолмския синдром приемат и това отлюспване, то какво ще последва? Пловдив е също разделен, половината от радиолюбителите там ще са следващите. Какво остава? Брезник? LZ9W са "родом" от LZ1KDP - каквото и да става "родината" не се забравя. А и дали те наистина искат да играят с БФРЛ, при положение, че възможностите им далеч надминават възможностите на БФРЛ? Според мен дори да не бъдат "отлюспени", те ще запазят поне неутралитет.

Реално БФРЛ в момента е в действителна война с половината от организираните радиолюбители, макар и това да е по лични причини, както е и в действителна война с почти всички от неорганизираните. Наскоро чак един, за мен свестен, човек се нави да им менажира дипломите - те и това нямаха, но колко време ще му стигнат нервите? В състезанията и КВ първенството цари хаос, който само създава допълнителни вътрешни дразги. За репитрите работата е отчайваща от години, там авторитет на БФРЛ въобще не е имало в последното десетилетие поне.

При това положение аз не мисля, че ще им е много лесно да погледнат хората в очите на сбирката в Казанлък. Да не говорим, че LZ1KZ за момента достойно пази пълен неутралитет, но и той им е ял попарата на ВОР-овете и при случай аз нямам съмнение, че няма с лека ръка да отхвърли идеята за едно истинско обединение, основано на радиолюбителските ценности и на справедливо представителство.

Същевременно "отлюспените" няма да стоят засрамени в ъгъла, а ще засилят натиска върху БФРЛ. Дори утре Анна и Милчо да се оттеглят, то клубовете им няма да забравят и простят лесно атаките на повелите на мухите.

Според мен на 16 март на заседанието на "УС" на БФРЛ ще бъде . "УС" на БФРЛ и "председателят" му сами се поставиха, за пореден път, в ситуация без изход. Те или трябва да изпокарат с половината организирани радиолюбители в България, или пък трябва да се снишат. И в двата случая губят позиции - или са страхливци, тотално загубили контрол над събитията или пък са самозабравили се велможи, арогатно нападащи и отлюспващи клубове с исторически принос за радиолюбителското движение и с активна дейност в настоящето.

Ако се снишат, то логично и "по-слабите" ще надигнат глас, макар и плахо. Ако се нахвърлят настървено върху някой клуб с история, то "по-слабите" ще се страхуват, че може да са следващите и поне вътрешно ще се подготвят за случай, че някой ги нарочи за следващите "предатели". Повелителите на мухите ще останат сами със собствените си екстременти и накацалите върху тях мухи.





Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано08.03.18 13:07



Според мен си прав за LZ9W. Ще са неутрални. Макар, че на един LZDX се заиграха с правилата на контеста. Не се знае обаче под давлението на кого беше това, но пи ар акцията я водеше Стефан.
В Пловдив разцеплението е основно заради 2 броя ВОР и зам.предс. на УС. С федерацията старите ламби играят на принципа дето има каца мед и ний да ходим там. В момента няма келепир и Виктор е черен.
Реално също няма място за сравнение на материалната база, защото финансовата обезпеченост на LZ1KFM е сравнима с тази на LZ9W. И в двата пловдивски клуба има добри играчи, които са в добри отношения. Ако LZ1KSP тръгне да се отцепва от сегашната федерация по мои наблюдения това ще е заради амбициите на старата гвардия и заради бъдеща лична изгода на 2-та ВОР-а. Добре, че сегашният им ръководител е амбициозен и свестен. Благодарение на неговите усилия успяха да се изнесат от срещи по кафенета или в една стая 3 на 4 метра в просторни помещения в сутерена на едно голямо училище. За съжаление старите ламби го въртят почти редовно на малкия си пръст, завоалирано, играят си мръсните игри и въвличат и него и останалата част от клуба.

Редактирано от MoTuKa на 08.03.18 13:10.



Тема Re: 6 мартнови [re: MoTuKa]  
Автор az de (новак)
Публикувано09.03.18 00:37



Така е и позицията и отношението на основните действащи радиоклубове по отношение беферето ми е горе долу ясна.УС -то и те са ясни. ВОР-четата и те са ми панятни - при последните две борбата за безплатни кебапченца на конференцийки и тук-таме някой трансийвър и антенка ако паднат - добре келепирец по бай ганьовски. И да се потупаме по гърдите -Булгар, булгар.
Това дето не разбирам е челната стойка (да не кажа перманентната позa от друга една книга в която е застанал) на г-н председателя и тука вече съм тотален пас. Не вярвм че някой може да е толкова наивен или мазохист да търпи да го таковат отвсякъде без да има дори конкретнo отношение по някой въпрос пред възможността да си вземе якенцето да тегли една и да върви да си гледа бизнеса.
За чест и слава - едва ли. В името на художествената гимнастика с елементи на Морзова азбука - пак не се връзва. Това е вече Туин Пийкс или Досиетата Хикс.
И дето вика @Aleandrow интересно докъде ще се разплете това кълбо.

Редактирано от az de на 09.03.18 02:16.



Тема Re: 6 мартнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано09.03.18 07:39



Според мен пък "председателят" е най-ясен. Той си има определени интереси към ARDF-а и абсолютно нищо друго не го интересува. Друг е въпросът откъде произлиза тази мания, какви са му връзките и зависимостите с федерацията по ориентиране, колко от поведението му е продиктувано от себичност и редица подобни въпроси.

За мен няма никакво съмнение, че мястото на

е във . И имам два, според мен съвсем логични и даже очевидни аргумента:

1) В самата федерация по ориентиране има няколко направления - например лятно ориентиране, ски ориентиране, коло ориентиране. Самия спорт "ориентиране" изглежда представлява сравнение на качествата на човек възможно най-бързо да премине през зададени точки в местността, евентуално използвайки помощни средства както за ориентацията си (компас, карта, защо не радио?), така и за придвижването си (пеш, със ски, с колело, други).

2) При ARDF състезателите НЕ излъчват радиовълни, следователно няма никакви формални изисквания да са радиолюбители. Нещо повече - няма и практически изисквания да са радиолюбители, тъй като това, което се изисква да умеят е да разчитат един индикатор и да реагират според показанията му. По същия начин, както не е нужно състезател по ориентиране да е физик, за да реагира според показанията на компаса, нито е важно да е картограф, за да разчита географската карта.

През годините е правило впечатление неприкритата неприрязън на някои стари (пък и по-млади) ламби например към "офроудаджите", "парапланеристите", "ловците". Аргументите винаги са били "ама те не се интересуват от радиото, то им е само помощно средство и те формално изкарват изпитите за да го ползват". Интересното е, че същото в още по-голяма степен се отнася до "лисичарите" - за тях радиото също е помощно средство, от което обаче дори не е нужно да разбират, а естеството на използването му само за приемане дори не ги задъжава формално да изкарат радиолюбителски изпит!

Е, пита се тогава, защо Виктор не си вземе спортистите, които така или иначе идват от федерацията по ориентиране, и не отидат вкупом там, където им е мястото и където ще се чувстват сред свои? Допреди известно време този въпрос имаше своя пълен и логичен отговор - източване на държавни средства за определени хора. Ако Виктор беше някакъв си председател на някакъв си спортен клуб във федерацията по ориентиране, той нямаше да има контрол върху толкова средства, колкото като председател на БФРЛ. За него просто щеше да има горе-долу толкоз, колкото наистина се полага за този специфичен спорт.

От известно време държавни средства няма - защо тогава упорства Виктор? И тук отговорът е прост - защото макар да няма държавни средства, то все пак средства има. На Виктор му е по-евтино да подхвърля трохи и остатъци на малцина алчни, бедни и озлобени "членове" на една съсипана федерация (не случайно в БФРЛ разрухата се поддържа с такава настойчивост), отколкото да стане една дребна риба, от която не зависи нищо и каквато е всъщност, във федерацията по ориентиране.

Накрая остава въпросът Виктор ли е виновен, че е намерил на баницата мекото? Че е намерил едно готово гнездо, където да си снася евтино и необезпокоявано яйцата, да си мъти пилетата и да си прибира печалбата? Където да може да се перчи с качества, каквито не притежава нито в количеството, нито в качеството, за които си мечтае?

За мен отговорът е ясен - вината на Виктор е 0 (нула)! Това запуснато и изоставено местенце е намерил, направил си е план, разработил си го е и си го експлоатира. Защо трябва да му пука за някакви радиолюбители? Та те нито са го избирали, нито той някога е бил един от тях! За него това са някакви досадни тъпанари, дето имат наглостта да се опитват да му развалят рахата с всякакви неразбираеми за него претенци. Та какво искат радиолюбителите от него - трохи дава ли? Дава! Предишните взимаха, а той дава - факт! Какви избори, какви репитри, какви направления, какви състезания - защо някой въобще си мисли, че него трябва да го интересуват такива подробности? За него БФРЛ просто е едно удобно чуждо гнездо, където ARDF спорта, на който Виктор е едноличен господар, е снесъл яцата си. Ако това гнездо беше поддържано и по-добре охранявано, просто щеше да го подмине и да потърси друго.

Негова ли е вината? Не, разбира се - ARDF си върви добре, а радиолюбителите се дърлят по интернет форуми и репитри, оригват се, пускат си Азис, карат се и се обиждат дори за QSL бюрото, което работи, масово по градове и клубове са разделени на най-малко две враждуващи групи. Той ли е глупака или радиолюбителите? Той какво да направи - да се саморазпусне, че да направи кефа на Alenadrow от някави си интернет клубове ли? Глупости - ще седи до последно и няма да му пука - за него радиолюбителите са чужди болестни тела, лепнали се заплашително около здравия организъм на лисичарството.

Не ни е и Виктор виновен, в нас са си причините.



Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано11.03.18 23:27



И сега след като отговор на другото остава въпроса- не може ли да има баланс.
Както офроудъджиите са радиолюбители по някакви си техни причини така и ARDF лигата. По същество нищо ново радиолюбителството като термин само по себе си е доста всестранно и обединява хора високо интелигентни често с добри доходи и с различно развитие и в разни области - независимо имат ли те инициали или не. Това не са агитките на Левски и ЦСКА дето се замерят с бирени бутилки не са и партийните такива. Не дай Боже да сме се превърнали точно в това и мен в това число без да съм официално лицензиран.
И те тука не мога да разбера защо се дърпа килимчето в разни посоки или по-скоро не искам да разбирам. Толкова ли не може да се намери малко безкористен акъл в иначе едни никак не глупави хора и да отдаат те малка част от своя потенциал за да бъде добре за идеята без да се самозабравят и без да се делят на радиоклубове лисичари репитърджии шахматисти и гимнастички в името на нещо което ги обединява - радиото във всякакъв свой вид който ползват дава им хляб и им спасява животите образно казано. Ако не ги осмисля поне.
Предвид горното това със злополучната радио федерация си остава парадокс за мене или порочен кръг някакъв който като перпетуум мобиле се захранва вечно от наличието на нечий личен интерес - независимо от какво е продиктуван и няма кой да сложи прът в спиците.

Редактирано от az de на 11.03.18 23:50.



Тема Re: 6 мартнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано12.03.18 09:03



Разбира се, че може и да има баланс. Просто никой никога не е питал радиолюбителиТЕ. Аз не знам що за търтей трябва да си за да седиш някъде, където не са те избирали и да се перчиш как представляваш и управляваш. И именно тези дебили не могат да постигнат никакъв баланс, което не е хич изненадващо - нормален човек с нормални разбирания просто ще му е под достойнството подобна имбецилна арогантност.

Те затова и ги е страх - тъпаците си мислят, че всички са като тях и изведнъж радиолюбителите, ако могат да гласуват, ще започнат да правят глупости. А то е точно обратно - много по-вероятно е мнозинството от любителите да са много по-балансирани от десетина лумпена с претенции.

И за мен няма никакво съмнение, че в случая с радиолюбителите пряката демокрация е най-доброто решение в момента. По-принцип тази система има своите недостатъци, но те са пренебрежимо малко когато става въпрос за хора, за които се предполага, че в огромното си мнозинство са интелигентни, добронамерени и могат да водят диалог с лекота.

През последните две десетилетия се пробваха всякакви схеми и тактики, мисля, че е дошло времето и за логичния експеримент "един радиолюбител - един глас". Аз не виждам абсолютно никаква опасност която и да е обособена част от хобито да бъде пренебрегната или низвергната - напротив, убеден съм, че всякаква радиолюбителска дейност ще срещне много повече подкрепа, отколкото при какъвто и да е "затворен" организационен модел.



Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор Snagles (непознат )
Публикувано13.03.18 23:02



Като се говори за Р1 не мога да разбера защо се дефинира идентификатор LZ1CER !?

Има там една мръсница дето през некакво определено време се провиква, а и телеграфния идентификатор куткудяка LZ1DOE. Та не знам кой срещу кой пуска жалби, но ако е така е достойно за наблюдение с леко поклащане на глава и спричастност към дребните им проблеми.

Не знам защо този цикъл се случва в тази държава. Що не се разбираме .. щото циклким. Един хване ли се за шлифера ... до де не го облече нема пускане до момента на поставянето на памперса срещо самоопикаване. И веднага се намира друг, който да се хване за шлифера отново и пак така.

Напишат ти четиво за вторник надвечер, изиграеш сапунена сцена от Бразилска драма.
Ебати организацията ебати движението



Редактирано от Snagles на 13.03.18 23:04.



Тема Re: 6 мартнови [re: Snagles]  
Автор az de (новак)
Публикувано14.03.18 03:23



То четивото е написано не само за Вторник вечер а бразилската сцена се играе денонощно. Ако откажеш да участваш в сериала както е по сценарий си много лош герой и пишат доноси и изключват репитри заради тебе.



Тема Re: 6 мартнови [re: Snagles]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.03.18 07:46



Сега ми зададе много сложен за мен въпрос - откъде ми е хрумнало да напиша LZ0CER, след като наистина репитъра си се индентифицира напълно редовно като LZ0DOE, даже съм гледал кличпе за инсталирането му преди време и знам, че е кръстен така в памет на Стоян Стоянов LZ1DOE (SK). Грешката тук е изцяло моя - прочетох в КРС, че LZ0BOT се води на Виктор, от там видях кои репитри още са му "зачислени" и без въобще да се усетя съм написал LZ0CER. Извинявам се за това допълнително объркване, което съм внесъл.

Според КРС LZ1LSD е отговорника на този репитър, но според мен той умишлено не пише по форумите поне от десетина години и едва ли от него ще се разбере какво се е случило. Според Анна излиза, че LZ1LSD и е споделил, че някой му оказвал натиск, както и на "отговорника на Р2" (който пък е "председателя"). За жалба конкретно посочи, че е срещу "отговорника на Р1", демек срещу Георги, а намекна, че Стефан LZ1WDX е свързан с това. Мен акъла не ми го побира някой да заглушава собствения си репитър, но така и никой не показа жалбата. Във вчерашния бюлетин Анна каза, че LZ1WDX е отрекъл да е оказвал натиск - нещо, което според мен никой не е и твърдял - а за жалбата нищо не се спомена - нито някой да е отрекъл, нито някакви други подробности.

Между другото дали SWAT ще загатнат по-общо позицията си към БФРЛ? До тук мисля, че LZ1KAA и LZ1KDP са публично на позиция, че в този си вид БФРЛ не може да продължава да претендира за организация, представляваща всички радиолюбители. Предполагам, че колкото повече от сериозните сдружения и клубове, членове на БФРЛ, заемат публична позиция, толкоз по ясно ще става на останалите, които са по-далеч от кухнята, за какво иде реч и кой-кой е в БФРЛ.



Тема Wind of changeнови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано14.03.18 09:49



, както винаги любезно предоставен ни от бат Сашо на неговия сайт в раздела "" отново поднесе някои малко очаквани обрати, както и поредната доза простотия. Азис отдавна го няма, но вятърът на промяната не спира, а и творчеството на Азис остава застъпено, макар и в по-завоалирана форма.

Ще се спра само на няколко неща.

Първото е, че силно впечатление направи изключително резкия завой на Анна в отношението и към QSL бюрото. След като видя, че с лошо не става, сега пък предложи на LZ QSL менажера да се плаща заплата, вместо на ВОР1. От всеки друг тази идея бих определил като отлична, защото не е лошо когато се дават пари да се вижда и резултат, но поднесена така от Анна малко нагарчаше - ако целта е била да се подпомогне QSL менажера, то подхода последните месеци определено не беше подходящ за постигането и, а това безмислено предложение мисля, че още повече обижда. Не за друго, а защото госпожата предлага нещо, което нито има инструментите, нито средствата да приложи, като дори не загатна дали LZ QSL менажера въобще е питан за негово мнение по въпроса. С две думи - вкара го пак в интрига, този път под миловидния предлог, че е загрижена за финансовото му благополучие.

В интригата с репитрите нищо не се изясни, въпреки "разяснителните" забележки. Разбрахме, че LZ1WDX Стефан е отрекъл да е оказвал натиск на отговорниците на Р1 и Р2 - нещо, което никой не е загатвал. Това, което Анна намекна миналия път е, че Стефан някак е замесен в жалба до КРС, в която се обвинява отговорника на Р1 в смущаване на Р1!? За съжаление нищо по въпроса не бе споменато. В типичен стил беше оотречено нещо, което не е било намеквано, а това, което беше намекнато, не беше отречено. Явно няма да разбрем много за въпросната жалба май.

Най-потресващия обрат беше мнението на госпожа Анна, че според правилата на IARU в организацията могат да членуват само сдружения на радиолюбители-физически лица. Дали това е така или не е така е много сложен правен въпрос и смисъл да бъде коментиран в детайли тук едва ли има практически, но остава една горчилка. За пръв, според мен, в публичното пространство този въпрос беше повдигнат от LZ1KAA преди време. Сега LZ1KDP също категорично застават зад тази теза. Но и двата клуба са били членове на същото това БФРЛ, което е нарушавало това правило, в продължение на години, десетилетия даже. Евала за позицията и на LZ1KAA и на Анна - мнозина искаме федерация, в която всеки радиолюбител да може да бъде пълноправен член. Но защо тези два клуба сега се сетиха - къде бяха последните двайсетина години?! Какво се промени тия дни, че изведнъж станаха такива ортодоксални защитници на правата на радиолюбителите да членуват в собствената им федерация и какво и как са подкрепяли или пък са се противопоставяли преди? Какво е особеното на 2018, че изведнъж някак верни досега членове на структурата БФРЛ така се загрижиха за незаконността и?

Разбира се не мина и без цигания. На тия репитри Азис не е нужен, там циганията е пуснала неизкореними културни корени. Един, явно неизвестен за старите ламБи колега, има "наглостта" съвсем учтиво да попита на коя буква/букви отговаря "Щерю"? Разбира се почти веднага цялата гнусотия на пет-шест олигофрена се изля върху момчето - как не бил учил, как не бил внимавал на изпита, как затова на времето трябвало да си SWL две години, че иначе си недостоен, как от младите нищо не става и колко са ограничени, тъпи, глупави и неразбиращи. Това всичкото от един-единствен въпрос!

Аз не познавам въпросния колега, но ще си позволя да коментирам въпроса му по мой начин. В приложение 3, т.4 на "Техническите изисквания" е представена една таблица, в която е разписано официално приетото спелуване. В тази таблица е предоставена опционална възможност при връзки между български радиолюбители да се използват и "поясняващи думи", използвани тогава, когато "английски" и "латиница" бяха мръсни думи - т.е. в един вече несъществуващ свят.

Забележете - КРС дава възможност на по-възрастни хора, които не са имали желание, възможност, способност или начин да научат как да спелуват правилно, според международните стандарти, да използват и това, с което са свикнали по казарми и поделения. Дава им се възможност, ако са "неграмотни" да използват международно приетите стандарти, да използват и каквото могат. И част от тия лумпени започват да обиждат човек, който най-добронамерено ги пита, за да се ориентира в тия архаизми, че той не бил учил, че той не бил чел, че той не бил разбирал?!?!

Намериха се и хора, които се засегнаха и на тема "матушка" и добавиха, че сигурно би било добре Q да се произнася "щука", въпреки че такова чудо в България не е имало. Дори самата Анна е адски силно объркана - нейното четене на бюлетина е една смесица от произнасяне на латиница, кирилица, мешано спелуване на сбъркан натовски стандарт и стария български казармен такъв. Не, Анна, "Q" не е "Queen", нито пък е "Куибек", а е "QUEBEC", с произношение "КВЕБЕК" - така пише в "Техническите изисквания", които би трябвало да са меродавния документ при главоблъсканици по въпроса. И не, Анна, наистина едно от наименованията на приетият в момента международен стандарт e точно , официалното е "International Radiotelephony Spelling Alphabet", също познато като "ICAO phonetic alphabet", а официално може да се ползва съвсем официално и "ITU phonetic alphabet". Кога е създадено НАТО е съвсем отделен въпрос, който не касае радиолюбителското движение.

Този случай показа как от говорителя много зависи. Създаването на каша със спелуването на инициалите не помага никому, а доведе до поредните арогантни пиянски изцепки на група самозабравили се шаяци. По моето мнение в случай, че четящият бюлетина иска да е максимално коректен и полезен за всички, той трябва да спелува всички опознавателни знаци според международно приетите правила, записани и в "Техническите изисквания", а като допълнение може да добавя и спелуване според отмрелите български традиции - така хем ще е от полза на по-модерните радиолюбители да усетят духа на безвъзвратно отминалите времена, хем пък и старите ламБи може да влезнат в час със съвременния свят. Но важното е, че няма да създава предпоставки за абсолтно излишно противопоставяне.

С две думи положението вчера с бюлетина народа го е описал накратко - "пременил се Илия, погледнал се - пак в тия".

П.П. На колегата LZ1SHA, който така наивно се опита да зададе прост въпрос, очаквайки прост отговор, ми се иска да кажа, че търсенето на каквато и да е информация или опити за добронамерена комуникация по тия седянки по "националните" репитри е "кауза пердута" и там е само ако си злоупотребил до безпаметност или ти се заяжда със свадливи пенсионери - просто на тия честоти преобладаващо "матрЯла" е лош по традиция, няма какво да се направи. Или пък има какво да се направи, но няма воля, което е все същото на практика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.