Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:38 22.05.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Трансформациинови [re: SWL]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано24.02.18 10:53



Той бюлетина е за тея дето не ровят по форумите а стоят пред радиото. Много ясно, че на интернетаджии не им трябва бюлетин. То и радио не им трябва. Скайпа е много по-лесен и изисква по-малко антени.



Тема Re: Трансформациинови [re: Samolet 5]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.02.18 12:29



Колко според теб, приблизително разбира се, е броят на радиолюбителите, които слушат бюлетина, но не ползват интернет? Един? Двама? Трима? Как мислиш?

Насажданата представа, че съвременните технологии са несъвместими с радиолюбителството, че радиолюбителите са някакви изперкали изкопаеми, скарани със съвремието, е най-меко казано нелепа. Напротив - в нашето хоби почти всички нови технологии откриват съвсем нови възможности и поянкога биват много бързо адаптирани. Вероятно защото мнозиството от радиолюбителите по природа са образовани и любознателни експериментари, а не закостенели и ригидни склеротици.

Разбира се това не означава, че група радиолюбители не могат да си предават информация, която считат за полезна, под формата на бюлетин, но е ясно, че няма никаква нужда това да бъде предмет на организация на национално ниво. Дори напротив - някакви местни новини вероятно биха могли да са по-полезни, макар и за по-ограничен кръг хора.

Разбира се нищо не пречи да направиш една анкета по радиото, щом мислиш, че ще е по-представителна. На мен от самото начало ми е интересно колко от лицензираните 7000 радиолюбители слушат бюлетина. По мои очаквания преброяването им едва ли ще отнеме много повече от времето нужно да се наплюе QSL бюрото за пореден път.

И, не на последно място, всяко мнение и отношение на всички радиолюбители би трябвало да е ценно и важно, но нека бъде поднесено с необходимото уважение. Да се повтаря ни в клин, ни в ръкав, едно и също нещо месеци наред като развалена латерна обижда кореспондентите. Подобно безкрайно повтаряне на едни и същи искания и твърдения показва или подценяване на аудиторията или инфантилност на подхода. И двете не отиват на хора, които имат претенции да са майстори на ясната, разбираема и сбита комуникация.



Тема Re: Трансформациинови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано24.02.18 13:34



Което ме подсеща за една друга мистерия свързана с радиолюбителите, но тя не е локален феномен. Абе защо всички радиолюбителски сайтове са издържани в стил geocities'96 и са правени все едно с онова антично майкрософтско IDE за HTML, какво беше frontpage или не помня вече. Имах няколко теории по въпроса - едната е че наистина са правени тогава и след това хората които са ги правили, не са ги обновявали, защото са починали. Но няма как всички да са се споминали, а и на моменти вътре излиза по-актуална информация. А то дори и на разни организации сайтовете им такива...абе на БФРЛ joomla-та с онзи банален темплейт изглежда направо прогресивно. Дори според мен би било необходимо да се поработи върху вида, за да се впише по-добре....тук-там някой <font> таг, тук-там някой <blink>. Някъде където има таблица реализирана с по-прогресивните div,etc да се обърне на *истинска* таблица и т.н.

Разбира се, има изключения. Обаче те са при разни такива с по-нетрадиционни занимания, такива които се занимават с микровълнови експерименти там по гигахерците, такива дето хобито им е да слушат слаби сигнали от разни космически апарати, разни с DSP занимания и съответно далеч по-обвързани със софтуера драми, хората които си играят със SDR-и, но са радиолюбители също като цяло подържат по-издържани сайтове. Но традиционният радиолюбител дето се занимава предимно с контести по късите вълни почти с 99% вероятност подържа сайт със статично съдържание, HTML издържан в духа на 90-те, нещо което никога не го е виждал отворено от мобилно устройство....защото излиза отвратително, такива работи.

В смисъл на мода ли е сред старите пушки да гледаш с пренебрежение на това? Защото е доста нелепо според мен.

EOF

Редактирано от gat3way на 24.02.18 13:35.



Тема Re: Трансформациинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано24.02.18 22:42



Ами то не само сред старите пушки е на мода. На такива разсъждения винаги давам линк към

(цитата е копи пейст с главните букви от сайта). Технологията не трябва да се бърка много с дизайна - имало е претенции за рафиниран дизайн далеч преди да се появят html5, css, javascript, jango, joomla и сие.

Т.е. отговора на твоя въпрос директно е, че в радиолюбитеството дизайна куца поради липса на полова обърканост - имаме само OM и YL, а даже и в прословутата конвенция нищо не пише по въпроса как лесно да артикулираме останалите вариации.

Майатапа на страна - радиолюбителството като всяко хоби отнема част от енергията, която иначе би могла да бъде изразходена в нещо, от което никой не би имал нужда. Ефективност му викаха някога, сега може да го нарече непукизъм.



Тема Re: Трансформациинови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано25.02.18 00:39



Хаха, примерът е добър признавам :)

И аз съм обмислял това, но ми се струва че не е защото не им остава време. Защото ако човек бъде изправен пред избора да вдигне някакъв сайт и изборът се свежда до това да нахвърля хтмл на ръка или да пльосне някой CMS наготово и да го бутне малко, не виждам как първото ще отнеме по-малко време - и като начални занимания и като добавяне на още съдържание впоследствие. Но има и друг момент - като че ли същите сайтове нарочно избягват всякакви средства за обратна връзка онлайн, всъщност често дори мейл адрес не си оставят за контакт. Това ме навежда на мисълта че има някакво по-специално отношение към варианта с интернет комуникацията, негативно отношение. Но може би греша все пак.

EOF


Тема Re: Трансформациинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.02.18 09:44



Да бе, принципно си прав. Но ти разсъждаваш прекалено професионално и не отчиташ едно-две важни неща. Първото е, че БФРЛ някога някак са се сдобили с този сайт, даже в този клуб автора на първоначалния му вариант се е хвалил преди едно десетилетие как бил отделял от залъка на децатата си.

Т.е. проблем първи е, че задачата не е да се направи нов сайт, а да се промени стария. Това променя нещата драматично дотолкова, че дори да наемат най-великия уеб дизайнер на всички време, то новия дизайн ще бъде подложен на критика, оплюване, осмиване, проверки за разходите и каквото друго се сетиш.

Втория проблем е грандоманията - тука някой беше подхвърлил, че нямало модул за отчитане на контести на Друпал 8, та затова нещо си не ставало. Значи аз си представям как сядат няколко човека да обмислят, избират възможно най-комплексната и объркана за конкретната задача технология, вероятно защото същата се ползва от Белия дом, например, като след това, очаквано, започват да се оплакват от липса на ресурси, от липса на разбирачи, от липса на модули и от каквото се сетиш. Но никой няма да предложи Уърдпрес, например, в началото, щото е под достойнството на такава величава структура.

Т.е. това, което го виждаш, е едно наследство, което никой не иска да пипа, просто защото незавсичимо от резултата това ще му донесе лични проблеми, а те са там за да ласкаят егото, не за да си създават проблеми. Хайде, аз останалите ги разбирам, но в УС си има специален човек, който отговаря за сайта. Ей тоя пич е загадка за мен - предполагам, че няма как да не му е неудобно да споделя тази си длъжност със заобикалящите го, но все пак някак изтърпява срама и упорито не пипа нищо.

Така че няма специално отношение, напротив - интернет комуникацията си върви и даже е част от вътрешните боричкания. Няма как да не си попадал тук на прословутия bfra_hq@hotmail.com, който ВОР1 си го държи за лична употреба и през ум не му минава да даде на "УС". И това е от години - просто човека си държи адреса и не желае да го споделя, вероятно ако има нещо за БФРЛ го препраща по собствено усмотрение. Ерго не е като да не ги разбират тия комуникации, когато стане въпрос за някаква потенциална далавера.

Не на последно място - в сайта на БФРЛ най-сакралното място е базара - вероятно защото там се вижда как радиолюбителите са почти единствените хора, които считат самите себе си за идиоти - цитирам изказването на колега, което ми се стори право в десетката. Всичко друго, работи или не, е без значение, важното е базара да работи, че да върви търговийката. Само при проблеми с базара се надига вой и само той представлява някакъв интерес - другото и да спре може и никой да не разбере със седмици, с изключение да речем на форума.

А когато се тръгва по-начисто следват естествения подход. Смъртните врагове на БФРЛ, LZ1KAA (това е клуба на бившия председател), са си спретнали малко или много "стандартен" сайт, въпреки че те като група не са кой-знае колко по различни от "УС на БФРЛ" и като възраст и като манталитет. Просто там не е имало никаква "светиня" за опазва и са ръчкали докато са го докарали на вид "като готините".

П.П. Аз, между другото, съм привърженик на статичните сайтове по ред причини, като започнеш от наивни - опазване на ресурси и природата, и стигнеш до чисто прагматични - ефективност и сигурност. Но аз си знам, че съм динозавър в това отношение.



Тема Re: Трансформациинови [re: Alenadrow]  
Автор gat3way (altered mind)
Публикувано25.02.18 14:01



Аз от време на време се чудя сериозно ли пишеш тези неща или се бъзикаш с невинния материал като мен например, просто звучи нереално това. На хотмейл официалния адрес за кореспонденция звучи...сега със сигурност хората там си дават сметка колко несериозно.

А и нали си събират членски внос - толкова ли е сложно да платят на някой да им направи прословутия модул за контести, едва ли е чак ракетно инженерство? Или може би са го пробвали вече това и се е сътворила друга забавна за слушане история :)

А за базара не знаех че е толкова важен. Абе аз съм гледал преди време какво има там...но ми се видя малко безсмислено това, повечето бяха разни неща дето ако ги поръчаш от ebay заедно с доставката ще ти излязат по-евтино. Че и нямаше кой знае колко оферти в крайна сметка.

Абе толкова странно звучи всичко това, че дори паралелите с управлението на държавата, което е не по-малко странно, са неиздържани. Просто е като някакъв нарочен абсурд всичкото.

EOF


Тема Re: Трансформациинови [re: gat3way]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано25.02.18 15:07



Съвсем сериозно го пиша, но си давам сметка, че звучи нереално. Мейла на хотмейл може и да звучи несериозно, но исторически е раздаван наляво-надясно, а реално не го държи федерацията. Някой някога може да се е позачудил, после по навик си праща на тоя мейл кореспонденцията с БФРЛ и на мнозина не им минава през акъла, че въщност си кореспондират с един човек на частния му мейл.



За сайта го приеми така - федерацията няма никакъв стимул да се популяризира и да се развива. Ако беше нормална структура, с някакви разбираеми цели - сайта щеше да е най-малкия ппроблем. Аз даже и не мисля, че въобще ще струва нещо - измежду радиолюбителите има достатъчно хора, които могат да направят сносен сайт, да го хостват и поддържат, като направят всичко това абсолютно доброволно и безвъзмвздно. Единствения проблем е, че никой не иска тези хора да са част от федерацията - иначе за месец може да се направи нещо прилично, което за половин година вече да се развие до нормален, информативен, модерен и представителен сайт. Просто на никой в тази федерация това не му е нужно.

Същото се отнася и за контактите - там са двайсетина човека, от които постоянни играчи са десетина. На толкоз човека координатите се помнят наизуст, а те освен помежду си нямат никакъв интерес да общуват с никого. Най-много някой да ги пита някой неудобен въпрос - за какво им е?

Наблюденията ти върху базара са изключително точни. Не случайно колегата дефинира, че радиолюбителите мислят за идиоти самите себе си. Тъй като надлъгването и прецакването на някой е поставено на пиадестал в тази федерация, то логично базара е нейното истинско лице в уеб пространството. Ти остави ибей - наскоро мернах там един коаксиален кабел, който се продаваше почти двойно в сравнение със същия кабел от официален доставчик на склад в София?! Двойно!!! Това не е някой да се е объркал, това е някой да си е купил кабел, да му е останал половината и сега да търси малоумен идиот или невинен незапознат пенсионер, който да му плати целия масраф. Обява, пусната с ясното съзнание, че се търси балък. И, повярвай, мнозинството от обявите са такива, а и мисля, че никой не вижда нищо лошо в това някой да се опитва да пързаля точно пък колегите си по хоби с такава дивашка алчност.

На държавата управлението, колкото и да е абсурдно, е с пъти по-нормално - ако не друго, то им се налага да провеждат избори от време на време. Не, че тези избори променят конфигурацията съществено, но самия факт, че се напъват, все пак помага. За да се спечелят избори, то все пак трябва да се даде нещо на електората, ако не друго, то обещания или поне кебапчета или пари в брой. Това са си все пак някакъв вид усилия, каквито в БФРЛ не се налага да се полагат. БФРЛ прилича по-скоро на някаквя вечно губеща корпорация, където един добър чичко уж се грижи за благото на всички, просто от време на време чичкото се сменя, като му се провали изцяло бизнес плана и дойде някой с нови идеи за "усвояване" на пари. Разните му там избори са тотална формалност, нищо че и тая формалност успяха някак да объркат, колкото и невероятно да звучи това. И даже и това объркаха от чист мързел - от мързел да спазват простите правила, които те са измислили за да са в тяхна услуга. Следващата стъпка не знам каква трябва да е - да започне да ги мързи да ги мързи сигурно.



Тема Re: Трансформациинови [re: gat3way]  
Автор lz1yq (непознат )
Публикувано26.02.18 14:15



Старите пушки не гледат с пренебрежение, просто искат да видят някой освен да дава съвети ами и да го направи.



Тема Re: Трансформациинови [re: lz1yq]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано26.02.18 14:29



Еми направете го - едно десетилетие се самоизбирате в "УС на БФРЛ", но упорито и търпеливо изчаквате някой балък да дойде да ви свърши работата, че да може вие да я отчете ли?!?! Що за арогантна наглост!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.