Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:33 12.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема Re: Wind of changeнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано14.03.18 20:55



Този едночасов мастодонт вече не е бюлетин, нееее. Такива бюлетини няма и в съботните предиобедни публицистични блокове.
Трябва да го прекръстят на "Радиоговорителска седянка и клюкарене"
То и Р2 го спелуват Ел Зет едно браво оскар танго по едно време, после пък е лима зулу. И не, че се заяждам ама в ТИ има писано, че радиолюбителите нямат право да излъчват музика, реклами и т.н. в ефир. Явно за химна по репитрите е изключение да го пускат в полунощ. Или може би отговорникът на Р2 не е радиолюбител, я е шахматистче, я борченче, я шампион по джамини-ориентиране е.



Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор az de (новак)
Публикувано15.03.18 00:58



От цялото нещо ползата ще бъде колегата да научи че Р1 и Р2 са мръсни думички и по-добре ако случайно му се заобажда пак там да подмине тия честоти много бързо и да си пусне Азис на касетофона че поне звучи по-качествено.
Бат Сашо се е стърпял този път и само се е подхилквал ехидно ама си има достойни заместници.
Според мене нещо е отключило опозицията в лицето на KAA и KDP но не съм сигурен че подбудите са еднакви. Във всеки случай засега има поне някаква опозиция което се не е случвало в историята на беферето поне от 7 години май. Ще взема да се разходя некой ден да се запозная с ръководителите и членовете на тия клубове и да им чуя гледната точка щото тая на беферето май е секретна и си я пазят само за техния форум ама аз в това подобие на организация едвали ще се доближа.
Чудя се все пак тия хора от УС-то станции нямат ли да се обадят накрая по време на тоя бюлетин да ги чуеме и тях де и панара да станe пълен- нали във форума на беферето някой претендира времето да е запазено за беферето на тия честоти. Всъщност може и това да стане новия формат на бюлетина - публична дискусия по-скоро замеряне с л..на в ефир. Във всеки случай по-добре от сегашното положение че даже може и да е ползотворно. Ама май една ми ти леля така ги наплаши че се скриха в кучи...форум





Тема Re: Wind of changeнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано15.03.18 07:57



Мен също много ме дразни това пускане и то дори не само защото противоречи на "Техническите изисквания", а и по по-важни причини. На мен ми се струва, че отношението към химна и националния флаг, на която и да е държава, но особено пък на Родината, трябва да е много премерено и почтително и да изключва всякакъв произвол в употребата им - просто това са символи, които засягат много нормални, почтени и добри хора. На всичкото отгоре качеството на излъчване на химна по радиолюбителски репитър, по дизайн, е отвратително, поради изключително недостатъчната честотна лента. А да излъчваш химна умишлено с отвратително качество може да се определи освен като нарушение, но и като директна подигравка. Това не е инцидент, освен ако човека не разбира тотално нищо от радиолюбителски УКВ връзки, а е технология, която просто не може да пренася музика с поносимо качество - при това положение най-нормално човешко уважение към химна на една нация би трябвало да е достатъчен стопер за безумни експерименти.

Но по принцип тия разсъждения за химна изискват някаква относително нормалана ценностна система, докато в случая с "озвучаването" на "националния" репитър май си е чиста форма на показност без никаква мисъл за последствията.



Тема Re: Wind of changeнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано15.03.18 08:27



Е чЕкай де, много си се разбързал.

Сега на 16 март имат събрание - ще изберат някой да "направи модерен бюлетин". После една година на всеки "УС" ще отчитат, че не е свършено, после една година ще търсят кой им е виновен, пък ако дотогава не се е забравило, ще се съберат пак и ще решат нещо друго, че да може процедурата да започне пак. В краен случай ще кажат, че LZ1KAA са виновни, защото са ги осъдили и сега трябва да им плащат на тях, вместо да платят за бюлетин. Толкоз ли пък не си гледАл как си "направиха" сайта модерен?!



Майтапя се - Анна им показа, че изведнъж бюлетина може да се превърне в инструмент за политика, ако оставят честотата незаета. Към момента във "форума" плюят по Анна, но понеже реално тя не пречи на никой, не могат да намерят достатъчно обидни аргументи за да се опитат по-грубичко да я спрат. Затова, според мен, ще се опитат да скалъпят нещо набързо, колкото да махнат Анна от този часови пояс и честотен диапазон.

Аз бих заложил, че ще се огледат за някое младо момиче да чете "нещо там", уж "първоначално, докато изчистим новата концепция", а всъщност колкото да отбият номера до срещата в Казанлък - след нея или тях няма да ги има или пък ако ги има, значи ще са успели отново да се окопаят добре - и в двата случая след това бюлетин не им трябва. Разбира се за няколко седмици може да се пробва и някой от "УС" да чете за да "стегне строя", но според мен не са чак толкоз тъпи, че да си мислят, че ги бива за оратори - то иначе нямаше да се страхуват от избори като Дявол от тамян.

От друга страна пък доста рискуват, ако изведнъж хем тръгнат да отлюспват LZ1KAA (то по подобна логика трябва да тръгнат да отлюспват и LZ1KDP), хем пък "разцепят" и бюлетина. Аз не съм убеден, че Анна лесно ще се откаже, даже съм почти сигурен, че следващите няколко месеца ще си чете все някъде, независимо по кое точно време и на кои точно честоти.

А появят ли се два бюлетина, от там до две федерации пътя е кратък. Проблема на "УС на БФРЛ" е, че в "тяхната" федерация е почти невъзможно да останат повече от петдесетина човека, докато дори при "казионната опозиция" мисля, че бройката е двойна. Да не говорим, че ако маститите "опозиционни лидери" направят крачка назад и изкарат някой безспорен авторитет, каквито все пак има, поне такива, които не са скарани с болшинството от колегите си, то на практика БФРЛ в сегашния си вид може да осъмне с целокупна членска маса под двадесет човека.

Едно им признавам на "УС" на БФРЛ - майстори са да правят от простото сложно и да заплитат безмислено нещата. С нетърпение чакам утршния ден, 16 март, за да видим поредния шедьовър в това отношение - нямам никакво съмнение, че пак ще блеснат с авангарден подход.



Тема Re: Wind of changeнови [re: Alenadrow]  
Автор LZ1SHA (непознат )
Публикувано15.03.18 10:50



П.П. На колегата LZ1SHA, който така наивно се опита да зададе прост въпрос, очаквайки прост отговор, ми се иска да кажа, че търсенето на каквато и да е информация или опити за добронамерена комуникация по тия седянки по "националните" репитри е "кауза пердута" и там е само ако си злоупотребил до безпаметност или ти се заяжда със свадливи пенсионери - просто на тия честоти преобладаващо "матрЯла" е лош по традиция, няма какво да се направи. Или пък има какво да се направи, но няма воля, което е все същото на практика.

Здрасти, благодаря за мнението - напълно съм съгласен и не мисля повече да правя грешката да се обаждам по тези "седянки" :) Така и не можах да им обясня, че като не съм учил за лиценза през 42-ра не съм длъжен да знам какво е "Щерю". Генади и тн.. :)

Поздрави,
LZ1SHA



Тема Re: Wind of changeнови [re: LZ1SHA]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано15.03.18 11:33



Това въобще не е грешка - то по принцип репитрите са и затова - като чуеш нещо, което ти привлече вниманието, да споделиш или попиташ, да стане раздумка, някой да се присети за нещо малко известно, другите пък да го научат, ако им е интересно. Не и на нашенските "национални" репитри, явно.



Но не си прави генрални заключения от няколко спиртосани ватенки - има стари ламБи, които са и компетентни, а и могат приятелски да споделят историята. За съжаление "националните" репитри са окупирани от група със съвсем различен манталитет, съдържащ ярко изпъкващи елементи на арогантна самовлюбеност, понякога примесена с перманентни симптоми на алкохолен делирум. Просто там свестни стари ламБи почти не се обаждат, щото те по-добре от всички знаят с какъв "матрЯл" ще се сблъскат челно на честотата.

А ти пак си добре - поне зададе въпрос преди да те оплюят. Преди време попаднах на най-нормален едноминутен разговор по един от репитрите между двама абсолютно нормални и приветливи колеги. След което на единия колега, имал неблагоразумието да остане на честотата, му беше изчетена една пет-десет минутна "лекция", на времето "конско" викахме на такива "лекции", колко трябва да е внимателен с правилата, че то при бедствия и аварии това било супер важно, как трябва да е акуратен, трудолюбив и да слуша старите ламБи. Забележи, че според самия "поучител" колегата не беше допуснал нито една формална или неформална грешка в комуникацията, беше изключително сбит и приветлив, като в кратката си и пределно коректна по всички правила връзка въобще не засегна никаква тема, касаеща "наставника" или друг човек, освен кореспондента си. Просто системата беше "абе ти добре се справяш, но аз все пак да те инструктирам как се прави, че да знаеш кой командва тук". Идея нямам как му издържаха нервите на колегата - рядко хладнокръвен и културен човек. Разбира се за никого не беше изненада, че "строгия, но справедлив, поучител" беше добре познатият на всички бат Сашо.



Тема Re: Wind of changeнови [re: LZ1SHA]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано15.03.18 12:59



Здрасти, колега!
Въпреки, че не съм кой-знае колко по-стар радиолюбител от теб (не като възраст) дори аз като учих ТИ, вътре имаше пояснителните думи на български език. Там щука, разбира се няма, но щерю и уляна има. Дали да си ги забравил не е чак такъв проблем - никой тук не може да ти цитира дословно техническите изисквания, камо ли пък по репитри ще чуеш редовно да се идентифицират хамовете НАПЪЛНО КОРЕКТНО според ТИ. Проблемът си е чисто философски - няма тъп въпрос, има тъпи отговори. Станал си свидетел на поривите на дежурните старчета да напътсват младите зелени хамове и как шейсе и втора като бяхме в школата за телеграфисти заспивахме с химна, изчуруликан на морз, с ръка на сърцето, усмивка на лицето и главата гледаща на изток към братския съвецки народ. Та гледай си хобито, радвай му се, учи нови неща, съвети от неизкуфели стари ламби, от elmers може и в интернет да получиш.



Тема Re: Wind of changeнови [re: LZ1SHA]  
Автор Samolet 5 (ентусиаст)
Публикувано16.03.18 00:47



Аз няма да се съглася с колегите по-горе. Незнанието на основни понятия си е вид неуважение. И когато решиш да правиш връзка през рипитър на който има много радиолюбители и зададеш дебилски въпрос е нормално повечето хора да го приемат като неуважение към тях и към самото радиолюбителство. Сега има смартфони и интернет. Отваряш и проверяваш. Преди много години за да станеш радиолюбител първо ставаш слушател за да се научиш. След това ти дават право да излъчваш и то след като държиш сериозен изпит. Сега преписваш един конспект и айде в ефир. Нормално е хората да се дразнят от такъв дебилски въпрос. И то на публичен форум като рипитъра. Не съм слушал разговора но този въпрос е съизмерим с въпроса: А какво е ПТТ, какво е антена, какво е ретранслатор и т.н. Мен лично би ме било срам да попитам подобен глупав въпрос. Но сигурно е до манталитет.



Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор az de (новак)
Публикувано16.03.18 01:54



Ех спомени. Да си спомним какво е МТГ и НЗДГ тогава да го включим в конспектите или да питам на Р1?
И най-вече съм радетел "Внимание противника подслушва" да се сложи на всички радиостанции употребявани в републиката. И Сталин да е вечно председател на беферето. Но нещата се променят.

Добре е подготовката да бъде всестранна и издържана но едвали спелуването на съгласната буква "Щерю" и други подвизващи се "букви" по Р1 и Р2 ще разшият нечий съвременен мироглед и познания. Още по-малкото тъп присмех върху някого дръзнал да попита ще допринесат за развитието на радиолюбителството.
ЛамБите загряха ли ?

Редактирано от az de на 16.03.18 02:24.



Тема Re: Wind of changeнови [re: Samolet 5]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано16.03.18 07:55



Кажи ми, о достойни, как си спелуваш инициала през репитри? Ел Зет цифра дума дума (евентуално още 1 дума), както бат' Сашо приветливо се идентифицира с ел зет едно фокстрот уиски (ел зет едно филип васил за българските хамове)? Да не би случайно да лима-зулиш или в краен случай да леонид-захариш? Едва ли. Всички си викаме ел зет-а и това си е незнание на основни понятия и неуважение един си вид, според твоите разбирания. Да не говорим, че точно за кебек-а, щерю-то, повечето му викате куин. God save the queen, бравос, ама в 2018 няма такава риба във фонетичната азбука.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.