Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:49 01.06.24 
Техника
   >> Радио комуникации
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 09:54



Вчера, въоръжен с две станции, което между другото ми беше доста нелепо поради работата ми, все пак седнах да прослушам най-накрая софийския репитърен ефир. Пълна скука, в смисъл - тотална скука. Цял ден съжалявах, даже ми беше тъпо, че си харча тока на батерията - толкова чак нищо нямаше.



Но на въпроса - LZ0DMR не беше спрял да работи в аналогов режим. По едно време се чу някакъв скромен опит за оригване, но наистина за две-три секунди, при това в този момента нямаше никаква активност, както и през повечето от времето. Мен ми заприлича на някой току що станал от сън, който отхвърля някакво досадно задължение. По едно време се чудех дали някой от КРС не се оригва, за да се намират на работа - твърде скромно изглеждаше, за истерията, която се развива в интернет. В общи линии за цял ден пет-шест човека казаха "добър ден", на два или три пъти се случи да си обменят с някой друг по някоя приказка десетина пъти някой натисна PTT-то да чуе "опашката" и това беше. Подобно беше положението и по D-STAR репитрите - кой се качил в колата, кой слезнал, кой пробвал дали работи репитъра - там даже нямаше и оригване.

Вечерта, обаче, предстоеше бюлетина, та си отделих време и се заредих с пуканки, за да мога да прослушам шоуто на живо. Йок - нямаше Азис. За малко да започна да си проклинам радиолюбителския късмет да попадна сигурно на най-скучния ден в репитърната история на София от последното десетилетие, но , отново любезно предоставен ни в интернет от бат Сашо, госпожа Анна най-после осмисли слушането на репитерния ефир.

Та доколкото разбрах от бюлетина, към отговорника на Р1 е упражнен натиск да прекратява работата на ретранслатора по традиционното време за излъчване на бюлетина. Това, между другото, можеше и да не е чак толкоз лоша идея, ако не идваше като след дъжд качулка, както винаги. Госпожата предположи, че подобен натиск, е оказан и на отговорника на Р2. Всичко това поднесено с недомлъвки разбира се - не се изясни какво означава "натиск", нито се спомена поименно отговорника, да чуем кой е горкият човек. Е, "натиск" няма как да разберем какво е според говорителката, но поне за личноста на отговорника може да се провери в публичните регистри на КРС.

И, както винаги - Изненада! Оказва се, че и двата репитъра са собственост на БФРЛ, а отговорник им е ВИКТОР ЦЕНКОВ ЦЕНКОВ LZ3NN - за незапознатите това е името и инициала на текущия "председател" на БФРЛ. То това не е чак толкоз странно де - "председателят" обича да контролира всичко, защо пък не и "националните" репитри на БФРЛ.

Още повече, че в бюлетина се споменава, че някой е пуснал жалба (госпожата го нарича донос) до КРС срещу "отговорника на Р1", че умишлено смущавал репитъра. Не се много разбра де - госпожата в типичния си стил предложи отново само подхвърляния и недомлъвки, но сякаш се намекна, че Стефан LZ1WDX седи зад този донос/жалба.

И сега седя си аз и си мисля - няма как Стефан да е пуснал жалба срещу Виктор просто - къде ще си води после курсовете? Значи или Анна лъже или по някакъв начин "отговорникът на Р1" според КРС не е този, който е според БФРЛ. Обаче защо ще и е на Анна да лъже за нещо толкоз лесно проверимо?! Това пък ми напомня смехотворното назначаване на бат Сашо LZ1FW за председател с писмо от действащия тогава председател, а сега секретарка на Виктор. Явно сегашният "председател" черпи с пълни шепи от опита на секретарките си и сигурно с писмо е определил някой друг за отговорник на LZ0CER - така де, тия регстри в КРС са за плебса, за "председателят" може и без тия формалности, понеже ние всички знаем колко умен и правно грамотен е той.

Съвсем между другото, отново в закрития раздел на "форума" на БФРЛ, същият Виктор се оплаква в стил "ама аз сега какво мога да направя". Според изложението там излъчването на този бюлетин е безобразие (да го преведа накратко), но пък тогава остава въпроса защо "председателят" допуска това безобразие да се излъчва от репитри, на които лично той е отговорник и лично е задължен да не допуска безобразия? Разбира се такъв въпрос не може да бъде зададен на "председателя" - там може само удобнички въпроси, от сорта на "Как така БФРЛ случи на такъв умен, справедлив, милостив и красив председател" или други подобни, задължително вменяващи в евентуалния отговор да се спомене за огромния интелект и неуморната денонощна работа извършвана от "управителя" и "УС" съвсем безвъзмездно и за благото на цялото човечество.

По принцип, както винаги, нищо не се разбра - някой някого натопил за нещо, ама кой точно, кого точно, за какво точно - не стана ясно. Спомена се някаква осемдесет годишна жена след инсулт, но не на мен поне не ми стана ясно какво се има предвид и защо КРС са притеснявали тази жена. Абе нищо не се разбра - съвсем в стила на БФРЛ.

В интерес на истината госпожата споменава номера на жалбата до КРС, на 7:40 от записа - мисля, че чувам 14002522 - моля ако някой знае от кого, срещу кого и за какво е, да сподели тук или някъде в интернет, където му е удобно. Явно на всеки две-седмици вече ще има нова интрига - във вчеращния бюлетин не се спомена нищо за локацията на QSL бюрото.



Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано07.03.18 13:02



В регистъра на КРС наистина председателят на УС на БъФъРъЛъ се води отговорник на тези репитри. Обаче точно Стефан и компания поддържат Р2. За Р1 не знам кой е сегашният съпорт. За вр. Ботев има пропусквателен режим и съществува списък с лица, които могат да влизат да ремонтират и на такива, които изрично е забравено да влизат (основно бившите по съпорта и някои други). Това е уговорено между бфрл-то и институцията, която държи съответните съоръжения.



Тема Re: 6 мартнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 13:39



Все пак това показва правната култура и уважението на "УС" на БФРЛ и нейният "председател" към институциите - има някакви си там технически изисквания, в които е записано как се регистрира репитър, ама те нали са над тия неща, та може да го "запишат" на "председателя", ама после с един списък да се "назначи" някой друг, който пък да им е евентуално виновен и да обира пекира, докато "председателят" се жалва мило "ама аз какво мога да направя".

И какво му е пречело, като са изготвяли списъци, публично да обяви и да внесе промяната в КРС, че всички да знаят кой е действително отговорен персонално за всеки един от тези "национални" репитри? Какво му е толкоз сложното "УС" на БФРЛ да регистрира реалното и действително положение, включително реалния отговорник, в КРС? Или законите трябва да се спазват само от другите, при това ако им отърва на повелителите на мухите, а за самите "УС" на БФРЛ и "председател" те не важат?

А госпожа Анна като е казала "А", да каже и "Б" - кой е бил "натискан", от кой и най-важното - кой е писал донос/жалби, срещу кой и с какво съдържание. Не виждам защо хем иска да направи нещо публично достояние, хем пък без да влиза в детайли - поднесено по този начин е почти неотличимо от разпространяване на слухуве.





Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано07.03.18 13:50



Мога само да предполагам, че има някъде протокол от събрание на УС-то, че дадено лице е упълномощено от БФРЛ да извършва монтажи, ремонти, профилактика и т.н. на репитърната база на федерацията и на това лице да се даде достъп до съоръженията, както е уговорено с нуртс. Поне такъв беше случаят с предишната агитка грижеща се за Р2 и Р1.



Тема Re: 6 мартнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 14:29



Това би направило ситуацията още много по-абсурдна - какво е попречило на "председателя" и на "УС" да подпишат друг протокол, с който да упълномощят друго лице, което ще изпълни заповедта им да спира репитрите през определен интервал от време всяка седмица? Защо им е било да упражняват натиск върху някой, за да се разпоредят със своя собственост, за която те отговарят дори формално? А още по-непонятно е защо някой от "УС" ще пуска жалба в КРС срещу някой, назначен да се грижи за репитъра от същия този "УС"?!?! Какво пречи просто да го сменят, като не им харесва какво се случва на съответния репитър?!?!

Просто съм потресен как супер елементарни казуси могат да бъдат превърнати в труднообясними проблеми от капацитетите в "УС" на БФРЛ и неговия "председател".





Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано07.03.18 19:49



Няма място за съмнения в случая - виждам прилага се стар ефективен соц подход в управлението - едната ръка не знае какво прави другата. Всичко е наужким естествено щото управляващите си плетат интрижките ефективно председателя пак има върховна власт а електората - объркан и засран отвисоко плаща за грешките. В тая игра виждам предишните ученици и сега УСправляващи в беферето са надминали учителите си и са се ошлайфали доста добре.

Редактирано от az de на 07.03.18 19:52.



Тема Re: 6 мартнови [re: az de]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 20:08



Да де, ама все някой ден няма ли да стане ясен залога на прословутата игра? Има ли залог въобще или просто се стремят да поддържат естествената ентропия, да не би случайно нещо позитивно да вземе да се случи някак от самосебе си?





Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор MoTuKa ()
Публикувано07.03.18 21:20



Позитивни неща се случват, че как без тях. Ето правят се курсове за подготовка, напълно безплатни в офиса. Така освен всичко друго се печели и електорат или фен клуб или протежета - както искаме да си го разбираме.

Също така позитивно се нагрява атмосферата на присъственото QRP състезание - условието да влизат 5 вата в антената. Обаче тези затихватели, които се използват издъхват, защото ги клатят с минимум 100, а корифеите и с 200 ватови трансивъри. Също така доказаха, че в зависимост от позицията на играча може да се чува повече, отколкото други състезатели. Във форума на федерацията от сума ти време няколко човека призовават да използват всички qrp трансивъри от рода на ft-817 и всички да имат равен шанс.

Позитивно е, че е възможно напълно безплатно програмист-радиолюбител (все още не свързан с федерацията) да им напише софтуер, за раздаване на дипломи (които все още са в процес на бистрене), само с качване на adi файл в системата.

Позитивно също е, че от 2016 година, след като спря сайтът lz-live.com, на който имаше първите онлайн тестове за подготовка за радиолюбители, кодът за тестовете беше даден на сегашният член на ус и отговорник за сайта с идеята да се качат на удобно място, да се осъвременят с новите тестове. Да ама вече сме 2018 и добре, че отново външни, не свързани с федерацията бг-хамове са се потрудили и са създали прилична система за тренировка за листовките на КРС за клас 2 и 1.

Най-позитивно е, че за момента УКВ-то е тотално заебано от шефчетата. През изминалата година имаше не малко прекрасни поводи с постижения на нашенски укв-маниаци. Една родна фирма произвежда прекрасни и не особено скъпи конвертори за UHF - на 1.2, 2.4, 3 GHz. Дано дълго още да не се бъркат в работата на укавистите, че да земат да омажат и там нещата.

В категорията убер-позитивни новини и мой личен фаворит е как спортисти от други федерации са зачислени като спортисти на нашата мила, очукана, преебана от Милчо и Виктор и всякакви ВОР федерация, които търчат по българските баири, ориентират се смело с MOE, MOI, MOS, MOH, MO5, S, MO. Еваларка батки, догодина чекаме и боксьори - радиолюбители (вероятно в отбора по скоростна телеграфия - ще предават с 3 крошета в минута).

Добре, че поне QSL бюрото работи некачествено от кафенета и бирарии, да има една черна овца.



Тема Re: 6 мартнови [re: MoTuKa]  
Автор Alenadrow (старо куче)
Публикувано07.03.18 22:24



Перфектен разбор.



Понякога се случва да се чудя защо им е на свестни хора да се връзват така с разни измейкяри. Разбирам, че егоизма е кофти нещо, но да виждаш срещу себе си откровени непукисти, на които им е точно през оная работа (без извинение) всякакъв нормален позитивизъм, а въпреки това да запретнеш ръкави и да започнеш да помагаш безкористно, понякога с ясното съзнание, че е много вероятно някой да мине след теб по метеното и да нацвака. Не знам - аз не бих могъл така. Евала на всички пичове, които безкористно дават труд, знания, усилия и средства от себе си в полза на другите, но не ги разбирам как успяват да съжителстват с ВОР-овете и туй то.

Има една хубава страна - ако утре "УС" на БФРЛ и неговия "председател" решат да се оттеглят по един или друг начин, ако дори се разсърдят и спрат да правят за радиолюбителство това, което правят, то нещата наистина от самосебе си ще тръгнат рязко на оправяне. Надали има радиолюбителска сфера, освен лисичарството, в която да няма нормални хора, които разбират проблемите, знаят възможните решения и имат мерак да пооправят поне малко от малко нещата. Даже и за лисичарството не съм сигурен - може да си има и там някъде нормални радиолюбители, обичащи да потичват, но да не могат да се доредят от спортистите.

Не обичам тази арогантност и цинизъм в себе си, но в момента вече чакам с нетърпение да дойде сбирката в Казанлък. Ако има някакъв начин да докарат цирка до ръкопашен бой между съперничещите си "бивши", което не мисля, че е абсолютно невъзможно, това вероятно ще успее да отврати най-накрая достатъчно от ортодоксалните последователи, че да седнат накрая и те да се събудят. Ако не друго, то очакващото се противопоставяне мисля, че ще доведе до небивал интерес към мероприятието, което пък е добре откъм възможност да се обсъдят и някакви действително смислени алтернативи на сегашното безумно положение.



Тема Re: 6 мартнови [re: Alenadrow]  
Автор az de (новак)
Публикувано08.03.18 01:08



Нормални хора има навсякъде но както става в реалния свят и най-вече у нас кухото и сухото изплува винаги най-отгоре. Още повече има толкова кухо да се изчисти дето не знам кой би се заел с такава непосилна задача.
На Казанлък не се надявайте- най много да се стигне до пряко замеряне с лиги и екскременти. За ръкопашен бой никой няма доблест от упоменатите - за това и за вземането на истински решения си трябват мъже а не у-сета.

Редактирано от az de на 08.03.18 03:26.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.