Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:58 11.06.24 
Компютри и Интернет
   >> Програмисти
*Кратък преглед

Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
Тема Re: Това [re: Mandalay]  
Автор Гойко (индианец)
Публикувано05.01.13 20:11



И на мен Линук Минт ми хвана окото, но не зная колко ще просъществува като дистрибуция.



Тема Re: The state of the Linux distributions late 2012 [re: chupac]  
Автор Гойко (индианец)
Публикувано05.01.13 20:15



Определено, ако не бяха парите Убунту нямаше да е това, което е.



Тема Re: :) [re: Mandalay]  
Автор Гpиro ( играчът )
Публикувано05.01.13 20:21



Прочетох малко за Gentoo и ако разбирам правилно, тази дистрибуция не произлиза от някоя друга (примерно както Ubuntu произлиза от Debian)?

Изглежда много интересен вариант цялата инсталация да се компилира от програмен код. Подобна стратегия дава огромни възможности за оптимизиране на системата. Предполагам, че това е в основата за успеха на тази дистрибуция?

Моля, сподели повече подробности за твоя опит с Gentoo и кои са нещата, които най-много ти допадат в него?

Редактирано от Гpиro на 05.01.13 20:22.



Тема Мисля [re: Гойко]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано05.01.13 20:53



че зад идеята стоят не по-малко находчиви хора от Shuttleworth. Факта че започнаха да разработват своя графична среда.Мисля миналата година сключиха договор с DuckDuckGo да я направяъ търсачка по избор и от там да прибират кинти. Ако не се лъжа имаше и някакъв скандал с прибиране на кинти от някой от онлайн музикалните магазини.
Пък и за основа ползват Ubuntu така че са стъпили на раменете на великан.

Поне така мисля отдалече.

Това е положението - свиквай



Тема Re: :) [re: Гpиro]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано05.01.13 20:54



възможностите за оптимизация са силно преувеличени, а времето на компилация на големите пакети е огромно - затова и самите генту ги пускат в бинарен вид.
колкото до успех - за близо 10 години откак е направена не са стигнали далече.
държах си навремето една машина с нея към година с цел да си играя.

Народът няма нужда от вредни сензации. Народът има нужда от полезни сензации.


Тема Re: The state of the Linux distributions late 2012 [re: croesus]  
Автор chupac (chupacabron)
Публикувано05.01.13 20:56



ред хат са си ред хат, затова не говоря за тях. пичовете си държат дял в ентърпрайз пазара и си правят парите. обаче средния линуксаджия явно ги смята за комерс и не ги ползва, съдейки по форума.

Народът няма нужда от вредни сензации. Народът има нужда от полезни сензации.


Тема Не, [re: Гpиro]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано05.01.13 21:11



не произлиза. Ориггинална концепсия си е да има нещо като FreeBSD ports но за линукс.
Всъщност на мен именно това ми хареса - преди това ползвах RedHat, но понякога беше пълен ад да се опреавиш с тези зависимости. От друга страна това което най ме кефеше в FreeBSD беше ports системата и може да си компилирап система според нуждите. Унифицирания интерфейс който въведоха с 7.2 или 7.3 (не помня точната версия) беше последното нещо което преля чашата.

Gentoo е много гъвкаво. Толкова гъвкаво че да сътвориш тонове от глупости. Но със свободата идва и отговороността. Може да конфигурираш на ниво система, на ниво пакет, да избираш коя версия да позлваш, да инсталираш преомпилирани пакети, паралелно компилиране на няколко машини. Въобще пълна свобода. Например при мен първото което правя е да забраня MySQL ма системно ниво.
Има около 50-60 допълнитени хранилища на пакетни дефиниции извън официалните където има много интересни неща също.

Но си иска четене. Което пък ми помогна на мен да разбера много неща защо са така и кое как работи, а не да приемам ОС като нещо което го позлвам като черна кутия.

Има една италианска дистрибуция Sabayon Linux която хем е базирана на Gentoo, хем има прекомпилирани пакети. Инсталира се бързо и лесно. А после може да почне да се ползва като обикновенно Gentoo. Funtoo е интересен проект (на създателя на Gentoo)

Но това е моето виждане. Свят голям и шарен и всеки може да си намери това което ще му допадне най-много.

Това е положението - свиквай



Тема Бачкат [re: Ebeneezer]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано05.01.13 21:12



си много добре.
Не помня за какво ми трябваше да тествам но нямаше ядове.

Това е положението - свиквай



Тема Това [re: chupac]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано05.01.13 21:14



че ги пускали в бинарен вид е новина за мен :)
А пък го позлвам от 8 години.

Това е положението - свиквай



Тема Ubuntu [re: croesus]  
Автор Mandalay (empathy)
Публикувано05.01.13 21:19



също продават поддръжка и Google са едно от най-големите им клиенти.
Напоследък мисля че имахе и някаква сделка с Amazon.
Shuttleworth е просто човек човек който вижда по-далеч от носа си .

Основното е не дали нещо е платено или не. Важното е да имаш избор. Всеки сам си преценявам кое колко ще му струва и на базтаа на това взема решения..

Това е положението - свиквай




Страници по тази тема: << 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.