Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:43 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Да се въведе богослужение на БГ?нови  
Автор Tъpceщщщ (спасениетони)
Публикувано08.02.06 03:26



Всяка вечер във всички църкви в Пловдив (примерно) да се въведе експериментално богослужение изцяло на български.
Да видим какъв ще е ефекта.

Който е "за" или "против" да отговаря, който е се колебае - да си трае... :)

И не ми разтягайте дълги философии, това е просто анкета...
Думите ви да бъдат "да, да или не, не"

Ами ако и днес 'езичниците ни изпреварват в царството небесно'?


Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано08.02.06 09:14



ДА

но кой ни пита?



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: kaмъчe]  
Автор Tъpceщщщ (спасениетони)
Публикувано08.02.06 11:00



един харизматичен водещ на телевизионно предаване (примерно като Волен Сидеров), отдаден на тая кауза, работещ в национална телевизия и всичко е уредено.

Само един човек да убеди пловдивчани да не си купуват свещи в църквите, докато не разбират всичко, което говори попа (защото малцина са свещеници днес) и певците и да видиш как ще почнат не на български, ами и диалектите на населеното място ще спазват, мързеливите маловерци в раса, които бързо забравиха за какво отдадоха живота си св. Кирил Философ и великите му ученици.

заблудата на съвременноото триезичие (църковно-славянски, руски, старогръцки примерно) е на всички нива...

Ами ако и днес 'езичниците ни изпреварват в царството небесно'?

Редактирано от Tъpceщщщ на 08.02.06 11:03.



Тема За!нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор cuddly (стар познат!)
Публикувано08.02.06 12:22




гласувам "За".



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано08.02.06 13:36



Боготърсачо, здравей!

Казвам ЗА и пояснявам.

Говорили сме за богослужебния език в клуба. За хората, които са въцърковени, църковнославянския език е разбираем. Но за хората, които за първи път присъстват на богослужение, не е. Аз мисля, че е редно молитвите да са на български, за да разбират всички Символът на вярата, Отче наш и ектениите - за какво се молим. А песнопенията е трудно да бъдат адаптирани от църковнославянски на български. Виждам, че по света хората са си направили богослуженията на родните им езици.

Може би и у нас хора с познания да се заемат с това трудоемко дело. Все пак трябва благословия от Светия Синод и е редно да се обсъди тази тема на Църковно-народния събор.





Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.02.06 13:37



Аз гласувам ПРОТИВ !

Сега всеки знае или учи някакъв западен език: кой от необходимост, кой от мерак, кой от любов....
Не е трудно да се научат 300-400 църковно-славянски думи, на които са говорили предците ни, за да се разбират службите и песнопенията в Храма, най-малкото от любов към Бога. Това е един от Божествените езици.
Навремето като се вцърковявах, не разбирах църковно-славянски език, на който се изпълняват песнопенията по време на Светата Литургия, но душата ми плачеше от умиление........
Немога да си представя как ще звучат песнопенията на книжовен български език.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано08.02.06 13:54



относно чуждите езици - повечето хора учат чужд език от нужда.

относно църковно славянския - ей за това няма да има деца в православните църкви! (е, само до няколко годишни в стил влизат-излизат, а после???) толкова ви е грижа за душите на подрастващите и не само на тях. нееее, по важна е красота на църковно славянския какво значение има тук някакво си спасение???

Редактирано от kaмъчe на 08.02.06 13:58.



Тема За българският език съм.нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор Trendi ()
Публикувано08.02.06 14:06



След като плащам на попа за да ми пее искам да зная какво точно ми пее и хортува. Има го и в търговският закон - всяка стока или услуга трябва да има надпис на български език. Църквата в случая извършва услуга, като посредничи между мене и Бог. Имам пълните основания да сезирам Комисията по Защита Правата на Човека.


Сега сериозно - азбуката ни е създадена за да могат българите по-лесно да се влеят в христянската вяра. Какъв е нейният смисъл тогава, ако има разминаване в езика?


=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: kaмъчe]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.02.06 14:31



Нали за това сме родителите да учим и възпитаваме децата си на родолюбие, Боголюбие.
Когато децата от малки са в храма, няма да е проблем за тях езика на който се служи Св.Литургия. Църковно-славянски започнах да уча 40 год.Така че важно е желанието. Нямаме оправдание!Който желае го научава!



Тема "Език свещен на моите деди!"нови [re: Trendi]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано08.02.06 14:39



Малко повече култура няма да ни е излишна. Иначе на чуждото се кланим до земи. Ако попитате свещеника с уважение, ще ви преведе молитвите, които ви чете.
Между другото, молитвите ги четат на книжовен език. Аз съм против песнопенията да се "превеждат" от църковно-славянски на книжовен български език.


Редактирано от Xpиcтoвa на 08.02.06 14:43.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.