Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:04 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: фaмyлyc]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано11.02.06 09:42



Интересно...



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор mose (pomiluvana)
Публикувано11.02.06 10:28



Здравейте,

Богослужението естествено трябва да е разбираемо за хората. Защо светите братя са превели Свещеното Писание? Не са ли имали послушание? Даже са го защитавали...
Аз лично нямам проблем, даже ще се радвам, в храма да се чете на оригиналните за Писанието езици - библейски еврейски /арамейски/ за стария Завет и библейски гръцки /койне/ за Новия. и понеже аз лично с първия съм по-добре ви поздравявам с библейското: Берешит бара елохим ет хашшамайм ве ет хаарец. Ве хаарец хайета тоху вавоху. Ве хошех ал пене техом. Ве руах елохим мерахефет ал пене хаммаим!

Да, повечето от вас сигурно не разбират текста, но бесовете го разбират! Това ми каза един старостилец когато му казах, че текстовете на богослужението трябва да са ясни за всички, които присъстват на богослужение. Познавам хора, които дори с текста на Литургията имат проблеми защото не са длъжни да са изучавали църковнославянски по същия начин по който вие, повечето от учасниците тук не сте длъжни да знаете библейски еврейски. И понеже ми се ще да разберете, това което ви написах ще ви кажа, че това е началото на кн. Битие

"Светилник за нозете ми е Твоето слово" /Пс. 118:105а/

Редактирано от mose на 11.02.06 10:31.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: фaмyлyc]  
Автор Eлпидифop (sic transit)
Публикувано11.02.06 10:44



Именно. И аз съм чувал за този експеримент. Дори съм склонен да го приема и у нас за да се докаже на всички "загрижени", че няма да има промяна ни в броя, ни в качеството на верните...



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: фaмyлyc]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 10:58



Не знам да е имало такъв експеримент, а дори и да е имало е направо смешно и несериозно за една година да се очаква "подем в броя и качеството на вярващите". Тая работа за една година няма как да се случи. Една година е нищо!

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: PPP]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 13:02



Сега пък с опера ще го сравняваме:)

Ами и за операта важи същото като за всяко театрално изкуство. Кой певец професионалист ще търгне да изпълнява песен, на която не й разбира текста? Дори и да не знае езика добре, е длъжен да се консултира и да се запознае с превода. В нашия случай обаче превод няма и дори свещениците не разбират до голяма степен какво четат в олтара, а това е много, много страшно!

Изобщо няма такъв филм да правиш нещо добре, без да го разбираш.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Eлпидифop]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 13:05



Езикът не е панацея, която ще реши всички проблеми на застиналия духовен живот в България. По-скоро е жизненият минимум, conditio, sine qua non! Още повече за една година и дете не е толкова наивно, че да очаква каквато и да било промяна.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: isihia]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 13:09



А защо не си направите малко труд и да се самообразовате? Не съм длъжен да вися тук денонощно, за да давам справки!

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор ng ()
Публикувано11.02.06 18:50



zdrawejte, решавам да се включа, защото дискусията е важна. Попрегледах написаното, намирам, че всеки е казал по нещо ценно, но за мен истината е друга, тя е, че говорим за богослужение, а не за овладяване на чужд език. У нас се молим на славянски, дъщеря ми си знае от малка молитвите и не виждам някаква трудност в това нещо. В класа й - сборен от всичките паралелки, казват Отче наш на български, което е неприятно за детето. Никой от тия деца не е и чувал, ни сънувал пост, изповед и причастие, а моето дете пости, изповядва се и се причастява, без мое участие даже в тази работа - напр.сама се изповядва, ако си реши и ако й е тежко, аз даже не знам.
В нашите две черкви се служи на бг, в едната даже песнопенията са преведени. Как ги издържам, само аз си знам, но това е друг въпрос. В третата се служи на славянски, предпочитам там да ходя, разбира се. Въпросът ми е защо в българските черкви деца няма, евентуално бебешки екземпляри, а е само моето? Нали е на бг всичко?
Колко е разбираем славянският - ами принтирам си редовно от чужди сайтове молитвени текстове и акатисти. Интересно как ли ги разбирам, като не били в 1,5 процента славянски от златоустовата литургия. Пак казвам на Н.Антоновци - става дума за богослужение, не за овладяване на чужд език, освен това. Стига сте ни екзаминирали на едно и също наречие. Знаем си Иже Херувими, Христова особено, но е смирена по сърце.

За ежедневната молитва мога да споделя, че на български едни и същи молитви много по-лесно стигат до автоматизъм и безмислено бръщолевене, отколкото славянските. Аз не знам Никола за какви "естетически преживявания" говори. Плюс туй не виждам как и откъде мога да намеря на бг толкова много неща, които си вадя на славянски, принтирам си и си чета на молитва. Това са сръбски, украински, какви ли не сайтове.

Дъщеря ми определено обича на славянски да се моли, а на български не обича толкова. БИ могла да обясни на тук взелите отношение как го прави туй нещо - обичането и предпочитането на славянския. Ако на някого не му е ясно, да я логна да разправи, но имам технически трудности и нямам възможност да оставя детето да се бори с машината.

Доколко има дума "копиеносен" в българския език и дали Никола налага разговор за чистотата на българския език. Ами на разположение съм за този разговор, вкл. да говорим за копиеносно носене при яко да Царя; много мога да кажа. Но самият пример, който отдавна вече досади, доказва именно резонността на славянския като етимологично по-ясен и точен в богослужебните текстове и оттам - по-подходящ за богослужение и се учудвам, че на Никола това не му е хрумнало. Това е пример как не може да бъде добре преведена думата.
Тук сигурно можем да задълбаем за по-стари, за другоезични версии на Яко да царя. Сакън. Ако не съм права в горната си теза, още по-добре. Отдавна се отучих да искам да съм правата, даже обратното. Но ще е по-добре да съм неправа, защото това означава, че примерът е лош. Не става за аргумент.
Приятели, молитвеността не можете да я отсъдите с два-три нахални лафа или с каквато и да било категоричност. Вярващите предпочитат славянския, научили са го от малки за богослужебна и молитвена употреба и това е.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: ng]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 19:08



Екзаминирах ви и за други неща, ng, но отговор няма. Е, радвам се, че някой все пак обръща внимание на езиковата аргументация. Ng, мога да зарина клуба с примери като "дориносима", но нито имам време, нито - желание. Аз аргументите си съм ги написал отдавна, публикувани са и са достъпни от години, няма да ги повтарям тук.

Фактите също са си факти. Наслушах се на примери за това колко им харесвал на хората църковнославянският. С харесване работа не се върши. Това имах предвид, като говорех за естетически мотиви. Ng защитава църковносалвянския, защото й харесвал. На дъщеря й - също й харесвал. Чудесно, аз пък харесвам да ми звучи на гръцки, да ви го натрапвам ли? На дъщеря ми пък не й харесва църковнославянският, ng! И, какво, така ще излезе ли нещо от дискусията ни, ако се замерваме с такива "аргументи"?

Между другото бях задал още въпроси, които обаче останаха абсолютно незабелязани.

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор ng ()
Публикувано11.02.06 19:19



Признавам, че не съм чела внимателно дискусията. Хората, с които разговаряте, имат цс речници и не знам дали сте дали други примери и защо не са Ви отговорили - не съм проследила. Имам сериозни затруднения най-напред да вляза в уиндоуз, после в нет, после в клуб.
Ако съм мислела да редувам езиците, на които се моля - латински, френски, английски, славянски и бг, но само на символ веруюто съм го осъществила. При мен е голям проблем автоматизмът при ежевечерната молитва. Никола, говорим за молитвеност, не говорим за изучаване на чужди езици. Как да докажем един на друг резултатите - аз от своята цс молитва, а Вие - от своята? Трябва да лъснат в дира практически резултати от този диалог.
Дъщеря си споменах, защото четох някакви статистики на камъче и криво тълкуване на тази статистика. Хич да не караме горкото дете да казва Отче наш на бг. Ако камъче не можела да го проследи на славянски, ние пък на български не можем. Това е.
Като ще говорим за молитвата и литургията, ами кажете, споделете затруднения някакви с цславянския, аз споделих своите с българския - жесток автоматизъм при вечерното молитвено правило.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.