Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Цинична синови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Trendi ()
Публикувано09.02.06 05:44





=============
Скапана клавиатура - гълта букви.
Ха!!! Ама тя и пише ...!!!


Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано09.02.06 08:53



Дам, за децата е много трудно да слушат молитвите по време на литургия, аз затова понякога на дечицата, които водим им превеждам на български какво се пее по време на литургия /колкото и аз мога/ и на тях им става интересно.



Тема Re: и да и не :)нови [re: Valentina]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано09.02.06 09:36



жалко е, че не можеш да ми повярваш. нямам обичая нито да лъжа, нито да пиша с 5 ника.

Valentina, аз съм в София, а ти къде си? същите данни са и за Пловдив, за страната да не говорим ....

направила съм си труда да ходя в различни софийски храмове и истината е нелицеприятна, повярвай.
искаш ли да мина с една камера и да заснема колко хора и колко деца и ученици има в църквите?
православните са повечето са празни - някъде има по 10-тина човека, някъде повече.
децата - само малки 2-3 год. и не стоят през цялата служба, а 1. влизат-излизат, или 2. дава им се от свещеника може би причастие (не знам) - но в другите дни, когато не идват да им се даде нещо ги няма.

като има толкова много православно вярващи деца - на колко места в София /над 1 милион и 300 хиляди/ се провежда вероучение за ученици в храмовете? и колко са редовните посетители? цифрите сами ще проговорят....

п.с. протестнатските църкви са пълни, наистна пълни и има и деца, и ученици.

пробвала съм да следя службата, но не можах нищо да проследя.
///пък и имай предвид, че различните свещеници правят различно дълги служби по едно и също време от порядъка към 1 час. това го установих случайно тази неделя.///

а сина ти на колко години беше? не вярвам да е бил в началните класове, нали?



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: eulmolpia]  
Автор ng ()
Публикувано09.02.06 11:21







Тема Re: Простете ми !нови [re: Trendi]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано09.02.06 11:41







Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Xpиcтoвa]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано09.02.06 16:16



А ще може ли мнението ви по конкретното песнопение и по конкретните въпроси?

Защитата на неразбираем богослужебен език е нещо небиблейско! Гавра с трудовете на св. Седмочисленици и обезсмисляне на мисионерските практики на църквата през вековете.



Тема мисионерските практики?нови [re: Legion]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано09.02.06 18:35



Легионе,
църковнославянският не само не е неразбираем, а е много, много добре разбираем с малко усилие. Затова неусетно научаваш Литургията, само ако си пожелал това и минималното усилие си положил. Именно защото е разбираем, а не чужд език.

Какви са били мисионерските практики на Църквата?
Според мен точно те защищават именно богослужебния език. Ако не беше така, още от от времето на св. Седмочисленици всеки славянски народ щеше да си създаде свое, неразбираемо за останалите, богослужение. Отдавна щяха да са го пригодили, всеки за себе си, към говоримия си език, отдавна са щели да чувстват нужда да го адаптират и превеждат на всеки 100 години, както казваш. Точно това не е станало! Точно езикът на първите мисионери сред славяните е още жив, по целия свят вече!

Неделя Православна ще празнуваме в Осло всички православни заедно - със сърби, руснаци, гърци, румънци, норвежци. На какви езици, не е трудно да се сетим, нали? На ц.сл., гръцки и норвежки. Ще бъде голяям празник!!!


Само дето председателят на църкoвното ни настоятелство, млад мъж, заболя много тежко. Молете се и за него, за Николай!



Тема Re: и да и не :)нови [re: kaмъчe]  
Автор ValentinaМодератор ()
Публикувано09.02.06 18:56



камъче, не ми е и хрумнало да не ти вярвам. Какво казах, та така излезе? Съжалявам.

По-скоро изразих изненада от настойчивостта ти (затова "не мога да те позная' :), но това само ме радва, всъщност: Че въпреки че сама не се определяш като православна, въпросът е важен за теб, искаш ти, синът ти и другите християни също да участват в нашето богослужение.

Не се съмнявам, че наблюденията ти от Пловдив са верни (няма защо да се съмнявам). Но това, което аз споделих за Осло, също е вярно. Както по отношение на протестантските богослужение (и затворени цяла седмица храмове!), така и за това, че при нас младежите много, много се повече станаха! (Това съм споменавала и друг път, не е за да ти опонирам в случая).

Споменавала съм също, че синът ми (когато беше година-две по-голям от твоя), се чудеше как от целия ВИПУСК (6 паралелки по 20-тина деца) само едно момче било вярващо. (Родителите му бяха харизматици, и той също). А тези деца минават и катехизация преди Конфирмацията си (около 80% от всички)...

Мисля, че атеистичното образование и духът на обществото, както и това, че християнските църкви са едва ли не винаги в самоотбрана, е причина за това. Не езикът на богослужението.



Тема Re: дориносима =нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор Xpиcтoвa ()
Публикувано09.02.06 20:08



тържествено, победоносно
Мисля, че темата не е за тестване знанията ни по църковно- славянски език

Скъпи братко, важно е Господ да не ми пише двойка.
Виждам, че Ви е особено приятно да се опитате да ме злепоставите.
Искам да Ви кажа, че точно църковно-славянските песнопения ме привлякоха в Храма. Нищо не разбирах от това което пееше катедралният хор, но душата ми плачеше от умиление.Дъщеря ми беше на 5 годинки и когато в събота на вечернята хора запееше "Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение", тя сама отиваше пред стълбите на солея на малкия олтар вдясно и заставаше на колене.Така стоеше до края на песнопението.
След време видях в една книжарница Църковно-славянски тълковен речник и си го купих.Така започнах да уча божествения език.
Благодаря на Бога, че ме допусна да пея на клира през седмицата в храм "Свети Николай Мирликийски Чудотворец", а в неделните дни в храм "Свети Архангел Михаил".


Желая Бог да Ви дава радост, надежда и утеха !



--------------------------------------------------------------------
Велик си Ти Господи. Чудни са твоите дела
и нямам думи да възпея Твойте чудеса!

Редактирано от Xpиcтoвa на 09.02.06 20:11.



Тема да, да и данови [re: Valentina]  
Автор White Raven ()
Публикувано09.02.06 20:25



Валя, не мога да се съглася. Западните свободни простестантски общности са пълни. Класическите-англикански, баптистките, методистките и други също, макар да преобладават възрастните, особено в първата. Пак зависи от това където живееш, но не са умрели. Има резон и в това, което казваш, но има различни условия от което зависи.
Този пример, който го даваш не е много валиден, защото предполагам, че вашата църква не се състои от повече от 20-30 души, ако има и толкова.
Дано се пълни, разбира се, но просто не можеш да обобщаваш за запада, а Камъче говори конкретно за България, където под "протестанство" в 99% от случаите се визират евангелските (свободни) църкви.

По въпроса- твърдо да. Няма никакво профанизиране.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.