Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:32 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: PPP]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 17:01



В отговор на:


Лично аз съм ЗА църковнославянския, защото ми се струва, че слагайки чертата с думи като "премахване" или "трябва еди какво си", автоматично се изземва свободата на някого, за когото общуването с Бога е може би съвсем простичко и то дори на съвсем емоционално ниво...




Добре, а ПРОТИВ българския ли си? Не е ли точно това изземване на свобода, когато човек иска да се моли на родния си език, и най малкото да разбира какво казва?

Към безсловесност ли ни е призовал Господ, или целия си ум и сърце да Му отдадем?



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: PPP]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано10.02.06 17:02



Добре, нека е спектакъл. Кажи ми що за спектакъл е този спектакъл, в който актьорите не си знаят текста и не разбират какво влагат в устата им? Ако имахте поне малко досег с театъра, щяхте да знаете, че първата задача на един актьор още когато е на ниво репетиции "на маса", както се казва, е да разбере текста, който му е даден!

Така че, PPP, твоето сравнение всъщност изцяло говори в полза на разбираемия български език.

В темата за православното богослужение в чужбина съм публикувал един цитат от св. Фотий, всъщност това е извадено от неговите тълкувания върху посланията на ап. Павел. В този цитат се натяква и акцентира много недвусмислено, че независимо дали четем, пеем, благодарим, благовестим, проповядваме, молим се, трябва да мислим не само за собственото си зушевно обогатяване, но и преди всичко за обогатяването на другите. Когато се молим на неразбираем език (да не ми приказват, че църковнославянският бил разбираем едва ли не по подразбиране, че от това по-голяма лъжа няма!), духът ни се моли (вътрешно, емоционално), умът ни обаче остава безплоден, защото "плодът на словото е ползата за слушателите" (бл. Теодорит от тълкуванието му върху същите стихове).

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Апостолътнови [re: Bronson]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 17:07



Bronson, прощавай, това го обясни на "петдесетниците" с тяхната "гласолалия".
Хайде да се потрудим да научим църковнославянски. "Отче наш" се запомня лесно, ако сме редовни на литургия.
Трудното е за този, който влиза да "запали само една свещ". Като онзи дето се впечатлил, че като отиде на църква, само върба раздават. Щото ходел само на Връбница...



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 17:17



Като стана въпрос за светите братя - нали знаете какво е отговорил Философът срещу триезичниците :

"Бог не изпраща ли дъжд еднакво за всички ? Също тъй слънцето не свети ли на всички ? И не дишаме ли еднакво всички въздух? И как вие не се срамувате, като признавате само три езика и като повелявате, щото всички други народи и племена - да бъдат слепи и глухи? Пояснете ми, Бога за безсилен ли смятате, та Той не може да даде (всичко това), или за завистлив, та не желае ? Че ние познаваме много народи, които разбират книги и които славят Бога, всеки със свой език."

Какво ли би казал сега - когато считаме българския език за недостоен?!

Редактирано от н@блюдaтeл на 10.02.06 17:41.



Тема Не -нови [re: isihia]  
Автор Bronson (Charlie)
Публикувано10.02.06 17:26



Питам конкретно православните, теб например.

В отговор на:


Хайде да се потрудим да научим църковнославянски



Чудесно! Ти сам потруди ли се, научи ли го?



Тема А защо не старогръцкинови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 17:39



В отговор на:


Хайде да се потрудим да научим църковнославянски.




Кво му е лошото на старогръцкия?
По-неразбираем е, следователно ще постигнем по-голяма сила на молитвата.

Миналата година в нашия енорийски храм, един брат твърдеше че не може да се познава Писанието без да се знае старогръцки. Затова трябва всички, вкупом да седнем да го изучаваме, с което предизвика фурор сред бабите...



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 17:43



Св. Константин не изрече ли цитираното от теб в защита на църковнославянския?
По аналог - да заменим иконите и фреските с по-разбираеми постери с надписи - за да е ясно. Музиката не може без езика. Свещениците да се обръснат и да облекат по-практични дрехи. Храмовете са поостарели в архитектурно и стилово отношение... Всичко това протестантите го оправиха вече.



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: isihia]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано10.02.06 17:46



В отговор на:

Св. Константин не изрече ли цитираното от теб в защита на църковнославянския?




Това са вицове. Църковнославянският по това време изобщо не е съществувал. Няма да е зле да се позапознаете малко с историята на този "език".

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 17:50



може би трябваше да оставя и края на абзаца -

"Че ние познаваме много народи, които разбират книги и които славят Бога, всеки със свой език. Известни са следните: арменци, перси, авазги, ивери, сугди, готи, авари, тирси, хазари, араби, египтяни, сирийци и много други."

Ти разбираш ли за какво е говорил? Или според теб - е искал да добави към трите езика и четвърти - и така да запечата бройката?

Или правото на всеки народ да слави Бога на своя език?

Редактирано от н@блюдaтeл на 10.02.06 18:03.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор PPP (една)
Публикувано10.02.06 17:51



Когато станах православна, научих Отче наш и Символа на вярата на църковнославянски. Тогава така ми каза моят духовен отец.
Не ги разбирах, нито пък той ми обясни защо така, но после се постарах да ги намеря преведени, за да разбера какво всъщност казвам.
И до ден днешен нищо не може да ме накара да ги казвам на български. Дали съм много душевна или пък много емоционална, не знам. Явно.
А и, да си призная, трудно се концентрирам да внимавам по време на цялата литургия. Понякога при някои песнопения ме изпълва радост именно заради мелодията или пък заради стройното пеене на хОра.
Може би така е и с църковнославянския. Той просто има друга мелодия.

А за спектакъла и текстовете... Ами как е в операта например? Не е ли точно така? Доста актьори пеят на език, който не им е понятен, но те предварително са разучили за какво иде реч.... Както и публиката. Признавам, че ще е по-разбираемо една Набуко например да ми я изпеят на български. Не ми харесва така обаче.

В никакъв случай не съм против литургиите на български език, напротив! Но не и за повсеместното им въвеждане. Трябва да има за всекиго според нуждите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.