Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:45 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор PPP (една)
Публикувано10.02.06 17:54



Вече отговорих в репликата си до Н. Антонов.
В никакъв случай не съм против литургиите на български език, напротив! Но не и за повсеместното им въвеждане. Трябва да има за всекиго според нуждите.



Тема Re: А защо не старогръцкинови [re: н@блюдaтeл]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 17:58



Още се трудя. Оказа се, че трябва и да пея...
Веднъж показаха по телевизията един руски юрист, който за да прочете тората, научил староеврейски, за да прочете корана - арабски и т. н. Той говореше на 15 езика и защитаваше православието успешно. Тук се сещам за притчата за талантите...
Мария Египетска не е учила, но цитирала цели глави от библията. Някои старци са я знаели наизуст. Онова, което е в сърцето, по време на молитва няма форма. Но онова, което са написали старците, е породено от това, което е в сърцето.
Относно качеството на двата езика - напишете ми един аргумент в полза на българския език.



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 18:10



Хайде, запознайте ме. Какво точно защити светецът?



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 18:12



А къде са ни кимвалите и гуслите?



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 18:36



По интересно е, след кимвалите и гуслите, за какво говори ап. Павел :

Тъй и вие, ако не изговаряте с езика си разбрани думи, как ще се разбере това, що говорите? Защото ще говорите на вятър.

но избягвате да отговаряте май

Редактирано от н@блюдaтeл на 10.02.06 20:12.



Тема Re: А защо не старогръцкинови [re: isihia]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 18:40



В отговор на:


Относно качеството на двата езика - напишете ми един аргумент в полза на българския език.




това че ни е роден.



Тема Re: мисионерските практики?нови [re: Valentina]  
Автор Legion (добри намерения)
Публикувано10.02.06 22:20



Валя, ти знаеш че те обичам и има за какво да съм ти признателен.
Но както писах и в другата тема, дори хорът на свещениците бърка Богородичния акатист, което на мен ми говори само едно нещо - църковнославянският е неразбираем.

А мисионерските практики на Църквата са изцяло в подкрепа на използването на говоримия език на всеки народ, където се е отнасяла благата вест.



Целта и смисълът на словото е да се разбира. Да го разбират и новодошлите. Ако съблазним дори и един от ония малките и го отблъснем от Бога с неразбираем за него език, Господ заявява нещо твърде категорично, което никой от нас не бива да забравя. Нито да се оправдава, че не е от съблазнителите...



Тема Re: мисионерските практики?нови [re: Valentina]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 02:23



В отговор на:

църковнославянският не само не е неразбираем, а е много, много добре разбираем с малко усилие.




Това просто не е вярно, Валентина. Нищо не знаеш за църковнославянския език.

Освен това, ако под литургия имаш предвид литургията на св. Иоан Златоуст, значи си правиш изводи за нещо, от което познаваш 1.5%!

Аз знам църковнославянски, нямам проблеми с разбирането му. Много му се кефя естетитечски. Ти не го знаеш, но разбирам откъде идва лъжливото ти усещане, че го знаеш и разбираш. Това е едно чисто естетическо, а не рационално усещане.

Много повече обаче ме радва в това отношение византийския гръцки и най-голям кеф ми доставя да чета, пея и слушам песнопения на този език. Е, какво, като ме кефи най-много, да искам от всички да го научат ли? Разбираш ли колко е нелепо да изискваме от хората подобно нещо!?

Това ли е богословски аргумент, критерий, да караме хората да правят това, което ни кефи най-много?

- Богословие и философия на религията

Редактирано от H. Aнтoнoв на 11.02.06 02:28.



Тема Re: мисионерските практики?нови [re: Valentina]  
Автор H. Aнтoнoв (:(){:|:&};:)
Публикувано11.02.06 02:26



В отговор на:

църковнославянският не само не е неразбираем, а е много, много добре разбираем с малко усилие.




Това просто не е вярно, Валентина. Нищо не знаеш за църковнославянския език.

Освен това, ако под литургия имаш предвид литургията на св. Иоан Златоуст, значи си правиш изводи за нещо, от което познаваш 1.5%!

Аз знам църковнославянски бих казал доста добре, нямам проблеми с разбирането на богослужебните текстове. Много му се кефя естетитечски, но знам добре, че това е един измислен и изкуствен език. Ти не го знаеш, но разбирам откъде идва лъжливото ти усещане, че го знаеш и разбираш.

Много повече обаче ме радва в това отношение византийския гръцки (византийският гръцки е средновековен гръцки език, доста различен от класическия старогръцки) и най-голям кеф ми доставя да чета, пея и слушам песнопения на този език. На него са написани оригиналите на нашето богослужение. Е, какво, като ме кефи най-много, да искам от всички да го научат ли? Разбираш ли колко е нелепо да изискваме от хората подобно нещо?

Това ли е богословски аргумент, критерий, да караме хората да правят това, което ни кефи най-много?

- Богословие и философия на религията

Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: Tъpceщщщ]  
Автор фaмyлyc (щастливец)
Публикувано11.02.06 07:47



Доколкото знам в Еладската църква експериментът да се замени старогръцкия с новогръцки се провалил, след една година не се отбелязал никакъв особен подем в броя и качеството на вявращите и затова тоя ескперимент бил отменен




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.