Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:31 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Православие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: isihia]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 14:23



Трябва да се молим с "дух и истина", нали? Ето какво казва и ап. Павел на Коринтската църква:

[14:14] Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, умът ми обаче остава безплоден.
[14:15] И тъй, какво? Ще се моля с дух, ще се моля и с ум: ще пея с дух, ще пея и с ум.
[14:16] Защото, ако благословиш с дух, как ще каже на твоето благодарение "амин" оня, който е от простолюдието, когато не разбира, какво казваш?
[14:17] Ти благодариш хубаво, ала другият се не поучава.
[14:18] Благодаря на моя Бог, задето повече от всинца ви говоря езици;
[14:19] но в църква предпочитам да кажа пет думи разбрани, за да поуча и други, отколкото хиляди думи на език непознат.


ФК Байерн Мюнхен, Елпидифор и исихия, има изрази като "Господи помилуй", "Мир вам", "Амин" и други славословия, които нямат нужда да бъдат превеждани, защото те отграничават богословския от профанния език. Но, както казва Н. Антонов, църковнославянския е сложен и неразбираем за сложните конструкции на речта. По-добре е хората да разбират какво правят в църквата отколкото тялом да са вътре, а умът им вместо да съзерцава Бога, да се напряга да схване за какво иде реч или да бръщолеви.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: *Лия*]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано10.02.06 15:09



аз не успявам да проследя дори Отче наш (която знам от много години), боря се с словоред, извивки, непознати думи - практически не мога да се съсредоточа върху самата молитва, а препускам около нея безполезно. или се опитвам да не чувам "тяхната" и да си кажа на ум "моята", защото заедно не става. другия вариант е да не участвам в нея, просто да слушам думи, които не разбирам. но, каква полза да съм там, а ума ми нищо да не разбира?
а едно дете кога ще се пребори с това?
е, добре, някое се е преборило и какво? дава ли плод в същината на вярата, или всички усилия са да гони само формата?
много хора направо се удавят в многото правила, непознат език и пр. - въобще не достигат до същината на християнството...



Тема Re: Противнови [re: Valentina]  
Автор kaмъчe (.)
Публикувано10.02.06 15:20



е слава Богу спасението е поединично и Бог не ни гледа като комунист. доста е нелепо да се сравнява Бог с комунистите.

Бог гледа в нас послушанието, но послушанието към Него. гледа и старанието, но старанието към Него.

да не каже накрая: "Обаче напразно Ме почитате
като преподавате за поучения човешки заповеди"."

Исус най-стого изобличаваше N-брой поколението на фарисейте, който не само не влизат в неб. царство, но и на влизащите пречат.

Редактирано от kaмъчe на 10.02.06 15:23.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: H. Aнтoнoв]  
Автор PPP (една)
Публикувано10.02.06 15:20



В отговор на:

Мнозина явно го правят, за да се насладят естетически на нещо, да получат емоционално удовлетворение, да преживеят някакъв душевен катарзис.




Никола, прощавай, не мога да се съглася с тези ти думи! А защо не? Защо не и това? Разбирам много добре съображенията ти, но понеже съм под влияние на една друга тема за рок-музиката... , искаше ми се да кажа, защо литургията да не е И спектакъл? Един спектакъл, който се "играе" всеки ден и никога не омръзва. И всеки ден откриваш нещо ново и красиво. Спектакъл, в който "артисти" и публика играят заедно, макар и всеки на собствения си, душевен език...
Лично аз съм ЗА църковнославянския, защото ми се струва, че слагайки чертата с думи като "премахване" или "трябва еди какво си", автоматично се изземва свободата на някого, за когото общуването с Бога е може би съвсем простичко и то дори на съвсем емоционално ниво...

Редактирано от PPP на 10.02.06 15:24.



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: kaмъчe]  
Автор *Лия* (непредвидима)
Публикувано10.02.06 15:31



Камъче, тук с ме на едно мнение. аз отдавна ти бях казала, че по дух си православна и се чудех какво правиш при протестантите.





Тема Всичко е според ж е л а н и е т онови [re: kaмъчe]  
Автор Eжko_ (_бодлидрешко)
Публикувано10.02.06 15:52



Човек ако силно желае, ще научи английски, например, дори и да бъде в Космоса - като космонавта Валерий Корзун. "Впоследствие и други негови колеги изучават езици по време на физическите занимания или релаксацията. По думите му методът позволява до 3 седмици по индивидуална програма в съответствие с психологическите особености на човека да се научи дори най-трудният език и диалект."(

)

А и за у ч а с т и е в Светата Божествена Литургия съвсем не е необходимо човек да учи църковнославянски. Освен това, основните неща ги има преведени на български и всеки може ако не да ги научи, то да си ги носи в храма и да чете.

И освен всичко друго:

* ". . . Прелиствах си книга Деяния и постепенно стигнах до глава 13, която започва с момента в Антиохийската църква, когато оттам изпращат с мисия Павел и Варнава. Прочетох и стих 2: “Веднъж, когато извършваха литургията на Господа и постеха, Дух Светий каза ... ” (NAB) Я чакай! - рекох си наум - Всеки знае, че в текста пише как те “служеха на Господа и постеха”. Не може толкова рано, по времето на Деяния 13 да е имало литургия.

Грабнах гръцкия си Нов Завет от лавицата до бюрото. И точно там, в Деяния 13:2, на вниманието на всекиго, се намираше: leitourgounton - това беше гръцката дума. Дори нямаше нужда човек да знае гръцки, за да се увери! В Деяния 13 има литургия! . . . В действителност, в Деяния 13:2 е налице не само литургично богослужение, но и именно по време на литургията

Светият Дух говори на Църквата!

Спомних си за минали свои проповеди. Щеше да се наложи много от тях да се пренапишат, преди да бъдат извадени за пореден път от нафталина.

Този откъс дава големи надежди на онези от нас, които се борят със страха от “мъртвата литургия”. На практика такова нещо като мъртва литургия няма. Литургията е или истинска, или не.

Живи или мъртви са хората.

Ще ви споделя представата си за Православното християнство в най-добрия му вид: живи, духовни християни, служещи на Бога в истинска литургия! Нищо не може да се сравни с това. И именно това е имал предвид Иисус, когато е казал на жената при кладенеца, че Отец търси люде, които Му се покланят

с дух и истина ” (Иоан 4:24). "


*Питър Гилкуист - Да СТАНЕШ православен:






Господ е мое упование

Редактирано от Eжko_ на 10.02.06 16:10.



Тема Предлагам да си поемем дъхнови [re: Tъpceщщщ]  
Автор н@блюдaтeлМодератор ()
Публикувано10.02.06 16:17



и да превърнем спора в разговор
И двете страни имат аргументи. Хайде да претеглим "за" и "против", нещо като равносметка?



Тема Re: Да се въведе богослужение на БГ?нови [re: isihia]  
Автор Gergi (любимка)
Публикувано10.02.06 16:38



Ами те така са се питали и за латинския по времето на св.св. Кирил и Методи



Тема Апостолътнови [re: PPP]  
Автор Bronson (Charlie)
Публикувано10.02.06 16:54



Моля тези които са против да обяснят - как разбират думите на апостола (1Кор14:14) :


14. Защото, ако се моля на непознат език, духът ми се моли, умът ми обаче остава безплоден.
15. И тъй, какво? Ще се моля с дух, ще се моля и с ум: ще пея с дух, ще пея и с ум.
16. Защото, ако благословиш с дух, как ще каже на твоето благодарение "амин" оня,
който е от простолюдието, когато не разбира, какво казваш?

17. Ти благодариш хубаво, ала другият се не поучава.
18. Благодаря на моя Бог, задето повече от всинца ви говоря езици;
19. но в църква предпочитам да кажа пет думи разбрани, за да поуча и други, отколкото хиляди думи на език непознат.
20. Братя, не бивайте деца по ум: бъдете младенци за злото, а по ум бъдете пълнолетни.


Хайде да спрем да говорим за личните си молитви. Тях всеки е свободен да отправя на какъвто желае език.
Тук говорим за общо дело, което е литургията! Забравяте ли че сме в църква, сред много хора и за повечето от тях е неразбрано за какво се пее!
Каква е ползата за тях? Какво е поучението?
Помислете за другите на литургията преди да помислите егоистично за себе си и собствените си емоционални изживявания!

Защо според вас изобщо ходим на църква?



Тема Re: Тц! До последен дъх!нови [re: н@блюдaтeл]  
Автор isihia (член)
Публикувано10.02.06 16:58



Щото така се СЕКУЛАРИЗИРА вярата. Ако искате може да служим на езика на малцинствата и да четем пр: "сомнал еванджелиа Матиатар". Попитайте всички млади роми - протестанти защо са в "Рема", а не в Първа евангелска. Защото "там е купона! Алилюя!". А защо нямаме проповедници по улиците - нали трябва хората да се огласяват и катехизират? И затова ни обвиняват всички надъхани протестанти.
Господ е промислител и спасител на всички. В един московски монастир служат литургия на глухонемите. Обаче ВЯРВАМ, че св. братя Методий и Кирил са получили дар от висините и са се потрудили на божията нива за за нашето спасение. Кой е против делото им?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.