Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:17 30.04.24 
Политика, Свят
   >> Политика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Историческо несъответствие в досието на "Алберт"нови  
Автор Щ (малката ограда)
Публикувано24.05.06 18:05



Здравейте,

Намерих ето този сайт: http://donosnik.hit.bg/ и там намерих следната страница. Вижте това:



В този документ на едно място пише, цитирам:

... подхвърлил на приятеля ми реплика "Как може да се чете "Работническо дело" - това не било даже жълта преса а червена"...

На пръв поглед обикновено духовито изречение. Но това което ми се набива на очи е терминът "жълта преса". Този документ трябва да е писан 1982 година, според датата. По това време в България жълта преса не е имало от около 40 години. Това изречение изречено тогава е съвсем безмислено. Ако някой ми беше го казал тогава, нямаше да го разбера.

Някой би ли ми обяснил как терминът "жълта преса" се е вместил там?



Тема Re: Историческо несъответствие в досието на "Алберт"нови [re: Щ]  
Автор Пъkc (новак)
Публикувано24.05.06 18:11



това че не си имал нужното образование да го разбереш, не означава че и с другите е било така. Ти през 82 година надали си разбирал и Теорията на относителноста, но това не означава че всички останали не са я разбирали.



Тема Re: Историческо несъответствие в досието на "Албернови [re: Пъkc]  
Автор Щ (малката ограда)
Публикувано24.05.06 18:23



Тогава съм бил малък, но 89-та вече бях голям и пак дори не бях чувал термина "жълта преса".

Въпросът ми е откъде и Алберт и авторът на изказването и слушателя към който е насочено знаят какво е "жълта преса"?

От къде биха могли да знаят?



Тема Re: Питанка към тебнови [re: Щ]  
Автор Paзмиcли ()
Публикувано24.05.06 18:30



Още през февруари 2004 г. излезе статия за агент Алберт в "Стандарт". Въпрос - защо веднага след това Коритаров не даде под съд вестника за клевета ? Впрочем има нещо доста любопитно - в статията се говори и за собственоръчно написани доноси !
Друг въпрос - защо сега когато МВР обяви, че Коритаров е Алберт той (Коритаров) не каза, че това е лъжа ? Защо Коритаров и вчера и днес по Нова тв за всичко друго говори, но не казва, че МВР лъже като го обяви за Алберт ?
Знаеш ли - тепърва шоуто на доносника започва. Сигурен съм, че скоро ще се самообяви за национален герой. Впрочем той вече започна с намеците, че е работил за ДС, защото знаел езици и е ценен кадър. Но това е само началото Гледай по-нататък как ще продължи театъра. Само, че на теб нямаше да ти е весело примерно ако заради един донос на Алберт целия ти живот бъде разсипан. Не казвам, че ще те вкарат в затвора. Казвам, че през целия си живот може да тъпчеш на едно работно място и никакво развитие да нямаш без да знаеш защо. Но сега разбираш, че причината за това е един донос. Ако не си живял по времето на социализма това, което пиша няма как това да го разбереш.
Впрочем постинга ти е доста наивен. Явно ти съвсем сериозно мислиш, че Коритаров не е Алберт. Но - твоя работа.



Тема Re: Питанка към тебнови [re: Paзмиcли]  
Автор Щ (малката ограда)
Публикувано24.05.06 18:42



Не отклонявай темата.

Зададох ясен въпрос. Откъде участниците в този донос са познавали смисъла на термина "жълта преса" до такава степен, че да го употребят във каламбур?

И забележи без автора да поясни мисълта си! На друго място той пояснява мисълта си при нужда:

Цитирам:

... разговор с моя приятел Румен Янков започнал, без да прави допълнителен коментар, да сравнява цените на стоките...

Забележи, че Алберт е пояснявал мисълта си когато е била неясна. Но в случая на "жълта преса" той не прави никакво пояснение.

Защо?



Тема Re:Няма такива работи.нови [re: Щ]  
Автор William Bingham (Hammer of Konot)
Публикувано24.05.06 18:48



"Паралели" започват да го издават горе-долу по същото време, а списанието се издава като компилация на БТА от западната жълта преса. Термина "жълта преса" съм го срещал в книжката на "Стършел" някъде около 84-а година (двама български писатели-хумористи разказват за екскурзията си във ФРГ). По този повод питах родителския колектив що е това "жълта преса". Пак същия термин можеш да намериш в книгата "Нашия човек в Хавана" на Греъм Грийн, издадена някъде по същото време (като отскоча до вилата ще ти кажа и точната година-книгата е в библиотеката ми там). Е, след като на едно хлапе на 14 години (на колкото съм бил тогава) това му е направило впечатление и е имало що-годе представа що е това ще ти се струва ли странно термина да е неизвестен за университетските среди?

Пак същия термин можеш да го срещнеш в книгите на Богомил Райнов за Емил Боев, издадени някъде към 86-а година.

Back to the drawing board!


Whisky-for my men, and beer for my horses...


Тема Re: Питанка към тебнови [re: Щ]  
Автор Paзмиcли ()
Публикувано24.05.06 19:07



Темата е дали Коритаров е писал доноси. Това е ! Никаква друга. Тази или онази дума не променя темата. Ти явно считаш, че не е писал доноси. Ами добре. Бъди жив и здрав.



Тема Не ставанови [re: William Bingham]  
Автор Щ (малката ограда)
Публикувано24.05.06 19:09



Не знам, това е някакъв опит за обяснение, но не се вързва, заради смисъла.

Ще повторя още веднъж цитата:

... Стефан Пашов подхвърлил на приятеля ми реплика "Как може да се чете "Работническо дело" - това не било даже жълта преса а червена"...

Значи Стефан Пашов вижда "приятеля" да чете "Работническо дело" и иска да му каже, че това е най-гнусното нещо, което не бива да се пипа без ръкаваци. Това се разбира от "как може да чете", в смисъл не може.

И той го сравнява със нещо по-долно от жълта преса, която всички знаем покрай Слави Трифонов през 2005 година е най-долното нещо на света, ако може да му се вярва, но посланието остана.

Не можеш да сравниш жълта преса с Паралели, защото тогава паралели имаше огромен успех и даже хората колекционираха всеки брой и се намираше с връзки. Тоест жълта преса би имало положителен смисъл.

А това, че се е споменавало в книга е крайно недостъчно да употребяваш израза без пояснение в устен каламбур.

Най малкото Алберт щеше да даде обяснение на термина, както виждаме е направил на друго място в дописките си.

Смятам, че е много вероятно тази страница да е фалшифицирана. Ама то пък тогава какво остава за другите.



Тема Няма смисълнови [re: Paзмиcли]  
Автор Щ (малката ограда)
Публикувано24.05.06 19:13



Не знам дали е писал доноси.

Но ако е писал този, то откъде е познавал негативният смисъл на израза "жълта преса", да даже да го употребява без пояснение?

Това няма смисъл?!



Тема Re: Няма смисълнови [re: Щ]  
Автор Paзмиcли ()
Публикувано24.05.06 19:18



Приятелю - от всичко, което пишеш става ясно, че по времето на социализма си бил малък. Един колега по-горе много добре ти е обяснил как нещата стоят с "жълтата преса".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.