Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 14.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Пътешествия
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Тема Турция ли?!?! Никога вече!!!  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано11.10.06 14:34



Започвам с един съвет към всички, които имат намерение да посетят "южната ни съседка" - не тръгвайте самостоятелно - задължително организирано, с група!!!
Аз нямах тази възможност, просто защото се налагаше да пътуваме за 1 ден до Истанбул, за да придружим сина ми до летището. Решихме, че тъй и тъй ще ходим, можем да отделим един ден, за да поразгледаме града. Направихме си резервация за хотел чрез интернет. Хотелът беше много добър - в района на Лалели - изключително търговски район! В последствие се оказа, че това си е един чисто руски хотел (в което нямаше нищо лошо всъщност!) в сърцето на Истанбул.
Още с тръгването от Варна, т.е. с качването ни в автобуса на Нишикли, вече бяхме в Турция - само турска реч, турски филми, турска музика, турски табиети и мурафети - първо те канят да се "напарфюмираш" с някакъв евтин одеколон...

... сигурно е някакъв обичай, защото забелязахме нещо подобно и в ресторантчетата в Истанбул.
Както и да е - в тъмни зори пристигнахме в Истанбул - изсипаха ни на Отогар и ... който накъдето му видят очите! Първото впечатление - ужасна миризма, която те заобикаля отвсякъде - някаква смесица от подправки, мирис на манджи, на дюнери и още не знам какво, но в невъобразимо неприятна комбинация. Тази миризма ни съпровождаше из целия град...
Нямахме избор и трябваше да вземем такси до хотела. За има няма 6-7 км ни прибраха "само" 15 $. Добре, че в хотела ни пуснаха много преди нормалния час за всяка резервация (12 ч. по обед), та успяхме да дремнем, докато дойде време за разходки.
Към обед тръгнахме да "зяпаме"... то си беше точно зяпане, защото ходихме по булевардите и зяпахме по витрините - нали не бяхме отишли да пазаруваме, а да гледаме все пак... Бяхме решили, че ще стигнем до Света София, та поне нея да видим. Стигнахме... но точно тогава заваля и трябваше да търсим някъде място, където да изчакаме дъжда да спре и така и не влязохме да гледаме вътре. Всъщност основната причина беше, че моите мъже бяха категорични, че в джамия няма да влязат... иди обяснявай, че това е историческа забележителност... Да не говорим, че попаднахме точно по време на Рамадана (или рамазана - извинете ме, но не правя разлика), когато те не ядат по светло, и почти нямаше място, където да се нахраниш през деня, а ние определено не искахме да ядем дюнери...
Трудно ми е да разкажа всички впечатления само от един единствен ден...
Честно казано, радвам се, че, от една страна, получих съвсем реални, а не "напудрени" впечатления, които щеше да ми даде едно организирано пътуване. От друга страна обаче, тези впечатления съвсем не са положителни:
- навсякъде гледат да те "прецакат" - никъде няма цени и всеки си измисля цена според това как те възприема, а нашите опити да се пазарим не доведоха до чак кой знае какви положителни резултати - дори един съвсем обикновен локум (абсолютно еднакъв навсякъде) могат да ти предложат за от 10 до 2 лири.
- "официалните езици" в Истанбул са турски и руски. Повярвайте ми, изумих се колко много рускини и руснаци има по улиците и в магазините (дори повечето надписи са на руски!). Те пазаруват в огромни количества - само на едро - и продавачите оставаха разочаровани като кажем, че няма да купуваме "оптом"!
- в този град имаш чувството, че живеят само мъже!!! 90% от всички по улиците и в магазините са мъже! Останалите 10% са рускини... туркини почти не видяхме...
- няма алкохол!!! Дори бирата се продава само в специални магазинчета, като една съвсем обикновена бира е 2 лири (т.е. 2 лв.), за алкохола да не говорим - литърът е сигурно над 30 лири (без вносните алкохоли).
- направи ми впечатление, че улиците си имат "разпределение" - улица на дънките, улица на завесите и покривките, улица на мъжката конфекция, улица на кожените дрехи... сигурно така се конкурират по-успешно!
- край който и магазин да минеш, тръгват след теб и започват да те кандърдисват на всички езици да влезеш и да те убеждават, че от тяхната стока по-хубава няма никъде. А магазините са просто безброй! Имах чувството, че и един метър не е останал без магазин! В района, в който бяхме, просто не живееха хора - имаше само търговци и търговия...
-а джамиите!?!?! Оооооооо, боже господи!!! Те са не по-малко от магазините... Мине се не мине час и се разнася вой на максимум децибели... Оглушителни "вопли" буквално те заливат от минаретата...
Единственото, което ме впечатли положително е транспорта - метрото не е много дълго, но свързва перфектно летището с автогарата (например!). Срещу 1.30 лири се качваш от летището и слизаш точно в средата на автогарата за около 20 минути. Отделно има градска "железница", тролеи, автобуси, безброй таксита... това всъщност е разбираемо в един многомилионен град.

Всичко дотук добре... но! какво в крайна сметка ме накара да реша категорично, че повече няма да стъпя там!?!?!
Оставаха ни 2 часа до тръгването на автобуса за връщане. Мислехме да хапнем нещо, което става за ядене, но се оказа, че във всичките закусвални на автогарата предлагат манджи с особен аромат (иначе на вид красиви), дюнер и някакви пилешки шишове с почти недостъпна цена... В крайна сметка си купихме по една бира и решихме, че поне това можем да "обядваме"! Грешка!!! Фатална грешка ви казвам...
Кой да си помисли, че да пиеш бира и да пушиш е "върховен грях"!!! Отворих си аз бирата, запалих си цигарата и си седя пред автобуса и си пия като един нормален бял човек!!! (Забравям аз, че ЧОВЕК не е равно на ЖЕНА там!!!) И изведнъж започват да ме наобикалят някакви страшни мустакати, брадясали турци и да ме гледат страшно и да ми викат "серсем"... При което на мен ми става страшно смешно и само казвам - не ми говорете, не разбирам нищо! Тирадата обаче продължава и става все по-страшно! Ама аз "курназ"! Дръпна ме стюарда в автобуса и казва - абе, ти луда ли си?!?? Как ще пиеш бира и ще пушиш! Сега е рамаз(д)ан... ни се пие, ни се яде!!! ...
Подивях ви казвам! ейййййййййййй........ подивях!
Ще ми дават те тон в живота и посока на перчама!!!
Ще ми казват кво да ям и да пия!!!
айсиктирикс...
Добре, че оставаха 10-тина минути до тръгването... излишно е да споменавам, че цялата тълпа остана пред автобуса, вперила взор в мен и коментирайки поведението ми до самото тръгване на автобуса...
Ей така... завърши със скандал моето посещение в Истанбул!
Първото и последното!
Заклевам се!!!





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 15:14



Аз много харесвам Истанбул!Романтичен и леко екзотичен ,космополитен град!
В която и арабска или мюсюлманска страна да попаднете по време на Рамадан,няма да е различно!Това са си техни обичаи,традиции,вярвания!Ние като гости сме длъжни да се съобразяваме!
Относно странните манджи и миризмата на улицата...- ако посетите някои по-големи или по-малки градове още по- наизток,около6-7-8000 километра и ще разберет какво значи странни манджи и МИРИЗМИ!!!!


Следващия път отидете организирано,посетете Света София,Синята джамия,българската църква,дворците и мостовете и всичко това с екскурзовод,който да ви разкаже за древната история и по-новите събития и ще останете очаровани!
Поздрави!



Тема а вие...нови [re: paris]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано11.10.06 15:36



... това от парижка гледна точка ли го казвате?! Щото аз го казвам от гледна точка на нравите и обичаите, които видях и които ме впечатлиха съвсем не положително.
Точно това беше идеята ми - не отивайте самостоятелно!
Всъщност големината на града не определя космополитността му... по мое скромно мнение...
За жалост великото минало на града по никакъв начин не импонира на манталитета и нравите на съвременните му жители...



Тема Re: а вие...нови [re: ДжoДo]  
Авторшш (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 17:30



е, някои хора станах по-европейци от европейците. обаче в икономическо отношение и срещу тях да тичаме...



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: paris]  
АвторГлaдeн пpocтak (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 19:57



Извинявам се за въпроса, не съм бил в Истанбул, но кое е космополитното на този град?

Като пример на космополитен град, в който съм бил, мога да дам, е Лондон. Барселона...те наистина са космополитни. Но Истанбул?



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Глaдeн пpocтak]  
АвторMиpo (Нерегистриран)
Публикувано11.10.06 21:31



Ха Лондон и Барселона по-космополитни от Истамбул...е извинявай, но те са като най малкото от 100-е квартала на Цариград....в града живеят хора от стотици националности.....Явно си не само гладен.....



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор Mr.N (The real)
Публикувано11.10.06 23:28



А ти какво правиш на първо място в Турция???? Полети от други места няма ли за там за където ще лети сина ви?



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторsersem (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 00:02



Извинтете, но не ми стана ясно как така вашите спътници не са искали да влязат в джамия, след като ставаше дума за "Света София". Вярно е, че е била превърната в джамия от османските турци след падането на Константинопол, но това е византийска православна църква, която при това функционира сега само като музей. Нямало е страшно :-) Пожелавам ви повече интерес към другостта.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор sayaro (минаващ)
Публикувано12.10.06 00:23



ДжоДо, здравей! На изток е прието човек да се пазари за всичко, освен за някои неща. За стоките с етикет и за сладки работи. Предполага се, че сладкото се купува за почерпка или за подарък. Почерпката трябва да е от сърце и за нея пазарлък не се прави. При мюсюлманите е забранено също да искат продукти на заем, за да приготвят храна за раздаване за починали хора. У нас пък, сигурно го знаеш, не се взимат пари на заем за свещи. Мотивировката е една и съща - трябва да се докажат истинските чувства и готовността за минимална жертва в името на близките, здравето или бога. Ако Истанбул не беше космополитен град, в него нямаше да се намират Вселенската Патриаршия, редица важни синагоги и християнски храмове /българската църква "Св. Стефан" е официален туристически обект в града/. Нямаше да има редица от криминалетата на Агата Кристи, която е живяла и там, и още по-източно. За алкохола - това е положението. Дори когато няма религиозен празник, не е възможно да се пие и яде в едно и също заведение /освен, око не става дума за луксозен хотел, в който всичко е по "европейски"/. Не дай Боже пък да си поръчаш "джин" - означава "дух" на турски. В някои други държави за една бира на пейката в градинката можеш да си загубиш и свободата, и главата. Просто, това е уредбата. Щом сме гости, трябва да спазваме правилата. Турция се посещава от милиони туристи дневно. Много от тях го правят неорганизирано, изповядват други религии и отнасят хубави спомени. Пожелавам ти да откриеш своите хубави места в този град.
Поздрави!





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: sayaro]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.10.06 08:57



Благодаря за подробната информация, въпреки, че е доста късно вече ... не мога да върна времето, както и няма да се върна в този град... дори и в тази държава...
Явно Ориента не ми понася! А и аз нямам претенции да съм Агата Кристи все пак... нали?


Предпочитам държавите с по-свободни, демократични, дори либерални нрави, така че ще ориентирам интересите си в "другата" посока.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Mr.N]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.10.06 09:08



На първо място, най-близката точка около България, до която летят Сингапурските авиолинии, е Истанбул. Всъщност се оказа, че това е най-добрата част от приключението - синът ми е възхитен от тях - пътувал е перфектно! Явно не напразно Singapore Airlines са сред първите 10 в света в класациите за най-добра авиокомпания...
Синът ми летя до Денпасар (Бали) и имаше възможност да направи сравнение с предишното си пътуване до там с холандските KLM... Сегашният му полет беше много по-кратък като продължителност, а и не се наложи да минава през Джакарта, където да се прехвърля на вътрешни линии, по които летят някакви "неидентифицирани летящи обекти", готови да те изсипят в джунглата при най-малкия проблем...


Спасението от Турция е може би пътуването през Атина пак със Singapore Airlines- малко по-скъпо е от там, но пък ето ти възможност да отидем да видим и Атина .... догодина...






Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автордeлeв (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 09:08



Вие все пак ще отидете в Турция.
Но първо отидете с организирана група. Така ще можете да видите и да научите повече поне за най-посещаваните обекти. Оставете всички предубеждения в България. Все пак там е друг свят с други ценности и е добре да се приемат техните ценности . По отношение на храната - по същество тя не се отличава - чувствително от нашата .Все пак све живяли много години в особена близост. Трябва да я пробвате и съм сигурен че много неща ще Ви харесат. Между другото и аз мислех като Вас при моето първо пощение в Турция. А вече съм ходил над десет пъти по различни места. Приемете по спокойно разликите. Наистина Истанбул е космополитин град. Като започнем с населението от 16 милиона и преминем през историческото наследство оставено от пет цивилизации. Там са способни да носят своите гости на ръце. Защото за тях това е бизнес и най -вече гостоприемство. Постарайте се ако това е възможно да вникнете в душевноста на турчина и ще видите че тогава нещата не са такива каквито сте ги видяли при Вашето почти случайно посещение в Истанбул. Тогава Ви гарантирам че Вие ще си промените виждането за тази страна.
пожелавам Ви Успех и все пак посетете още веднъж Истанбул и влезте по навътре в Турция. Няма да останете разочаровани както при Вашето първо посещение.



Тема еееех, пуста "компетентност"нови [re: Mиpo]  
АвторГлaдeн пpocтak (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 10:40



Прав си, в Лондон живеят само англичани, в Барселона само каталунци. Те не са изобщо космополитни градове. Там даже и китайски град няма.

Айде някой друг с малко повече мислене да ми отговори.



Тема И аз това казвам!!!нови [re: дeлeв]  
Автор voposh (непознат )
Публикувано12.10.06 11:50



Ходил съм два пъти в Турция-и двата пъти неорганизирано. Първият път беше през 1991год. и бях очарован. Турция беше една държава отворена към света в светския смисъл на думата. Ориентът си е ориент, но по нищо не познах, че се намирам в ислямска държава. Хората бяха мили, гостоприемни, а в търговията напълно коректни. Забележителностите на Истамбул са многобройни и не трябва да се пропускат-особено дворците. Години наред разказвах на жена ми с фразата:" Ще видиш колко е хубаво в Турция...!!!"
И видяхме през 2002год. Тази държава се беше върнала десетилетия назад във всичко. Най-бях ужасен от забрадените жени при 38 градуса, каквито по-рано бе изключено да се срещнат. Турците пак бяха мили и гостоприемни, но така и не свикнах с новия национален спорт-да те минат и измамят на всяка цена-може и незначително малко да е, но да се направи за подържане на формата. Забелязах едно ново отношение към туриста-ти си тук, защото имаш пари, значи трябва да те одерем жив. Тук давам само бегли щрихи от лошите ми впечатления. За подробности ще препълня сървъра на форума.
Напомням на уважаемите читатели, че бяхме 2 седмици на неорганизирана екскурзия с кола, не на почивка в затворено хотелско гето, от Истамбул през Бурса, Измир, Бодрум и до Мармарис и за това време само ден и половина нямах желанието да се кача на колата и моментално да се махна от там. Но пък посетихме всички забележителности-места, които ти остават за цял живот. И след като сме видели всичко интересно реших, че никога, никога, ама никога няма да стъпя повече там. Има достатъчно хубави, интересни и приятни места на тази земя.
Това са лично мои впечатления и не ангажирам никого с тях.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автордeлeв (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 12:49



В Атина ще видите какво значи гръцко високомерие и ще направите доста добра съпоставка с Турция.



Тема Re: еееех, пуста "компетентност"нови [re: Глaдeн пpocтak]  
АвторПeшo (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 12:54



Ами ето, аз съм явно с много повече мислене от твоето....става дума за история, наследство, дух, разнообразие във всякакъв вид и не на последно място ....за едни 15-16 милиона жители!!!! Кое от товна го има, или е сравнимо в Барселона примерно......селце някакво в сравнение с Цариград /що ли е наречен така, а ??? /



Тема нищо се не знаенови [re: дeлeв]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.10.06 14:35



Може и да не стигнем до Атина - нямам мнение за там, защото не съм ходила, само съм слушала за това същото прословуто "гръцко високомерие"... поне не са мюсулмани и няма да се налага да се съобразявам с абсолютно непонятни за мен обичаи...
Всъщност може "за по-направо" да отидем до Милано, Виена или Франкфурт...


Ще поживеем - ще видим!





Тема А бе май ...нови [re: Пeшo]  
АвторГлaдeн пpocтak (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 16:32



.. и ти не си такъв, за какъвто се пишеш.

Хора, знаете ли значението на думата "космополитен"?

Щото историята и наследството не правят един град космополитен.

Нещо друго го прави...

Между другото Барселона наистина е селце в сравнение с Истанбул, но и наистина е космополитен град. Не е задължително за един град да е 15 милиона, за да бъде космополитен. Не е и задължително един град да бъде космополитен, за да бъде обект на интерес. Да не кажа, че е по-скоро обратното, но това си е мое мнение.

Зададох нромален въпрос, очаквам нормален отговор.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторБyбa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 16:44



Джо До , явно не си човек с дух на пътешественик.След като в
Истанбул не си видяла нищо хубаво .... , много жалко.Някой
беше писал в един форум , че Истанбул е или любов от пръв
поглед , или ужасни комплекси , ако не си достатъчно широко
скроен за да го приемеш.Явно ти си от втория тип хора.И ор-
ганизирано да отидеш миризмата на дюнери и подправки
пак ще те дразни.Когато за пръв път отиваш в една чужда
страна трябва предварително да се запознаеш с обичаите и
нравите , какво е позволено и какво не.Това което си напра-
вила е много обидно за турците.Изненадваш се от неща ,
като това , че трябва да се пазариш.Не си ли чувала , че
в Турция клиента е бог , а пазарлъка религия.И за магазините
е вярно , че са "районирани".Ако искаш да си купиш полюлей
или друго осветително тяло има цяла улица само с такива
магазини.Мебелите са на друга улица и така ...Но това не е
причина да насаждаш убеждение , че Истанбул е отвратите-
лен и никога няма да ти стъпи крака там.Не си видяла Синята
джамия , двореца Топ Капъ , Долма Бахче , Света София ,
българската желязна църква , залива Златния рог ,Босфора
и азиатската част и още много други прелестни места.
За краткото време което си била , просто не си усетила
атмосферата на един град мегаполис.За това се присъединя-
вам към пожеланието на Sayaro , посети отново Истанбул и
го погледни с други очи.Няма да съжаляваш.Не случайно
във форума имаме тема на почитателите на Турция.Прочети
нещичко и от нея , може пък да ти променим мнението.



Тема Re: А бе май ...нови [re: Глaдeн пpocтak]  
Автор sayaro (минаващ)
Публикувано12.10.06 16:56



Сигурна съм, че повечето знаят значението на космополит/ен. Направих си труда да извадя няколко тълкувания на думата от френския речник "Petit Robert":
Относно човека космополит:
1. Който се смята гражданин на вселената;
2. Който живее /еднакво удобно/ във всички страни;
3. Който се приспособява във всички страни, към различни национални нрави и обичаи.
Относно космополитни места/градове:
1. Където живеят хора от всички страни;
2. Където се усещат и възприемат влияния от различни страни.

Та значи проблемът си има две страни - как се чувстваме сред "чужди" самите ние и каква традиция по отношение на толерантността към "чуждото" има страната "домакин". Несъмнено внимание заслужава точка три от първата рубрика.
Успех на всички пътуващи!





Тема тъкмо обратнотонови [re: Бyбa]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.10.06 17:16



Драга Буба,
Нищо не си разбрала - точно напротив! - аз съм един изключително широко скроен човек, отворен към света и с огромно желание да видя, да помириша, да почувствам и разбера различните култури по света.
Ако си обърнала внимание, започнах с един съвет - не отивайте сами! отидете с група, с туристическа агенция, с екскурзовод - отидете организирано!!!
Точно поради това, че съм отворен и неограничен от различни условности човек останах потресена от ограничеността на тези хора, които бяха ме заобиколили, готови да ме линчуват, защото съм си позволила да направя нещо съвсем естествено и незаслужаващо внимание у нас например. Прощавай, но с това - някой някому да ограничава естествените потребности - няма да се съглася никога и в никоя точка по света.
Наистина съжалявам и за това, че времето ни беше ограничено и нямах възможност да видя точно тези забележителности, които споменаваш... Знанията ми стигат, за да проумея, че Истанбул е един хилядолетен град, през който (това видях и с очите си!) са минали много култури и са оставили следи, заслужаващи вниманието на всеки културен човек.
Думата "отвратителен", която забелязах в постинга ти, не е в речника ми и изобщо не съм стигнала до заключението, че нещо в пътуването ми е било отвратително - мисля, че точно тази дума не фигурира в целия ми постинг...

Изумена бях от много неща, които не съвпадат с моите представи и очаквания, но не и отвратена.

Всъщност, мисля, че мнението на voposh е най-точно...

Всичко това (поне засега!) няма да промени мнението ми - наистина не желая да се връщам скоро отново в Турция...





Тема а според меннови [re: sayaro]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано12.10.06 17:19



несъмнено внимание заслужава точка две от втората рубрика... а именно толерантността към "чуждото" в страната "домакин". Мисля, че в страните с мюсюлманско влияние това съвсем не е приоритет...



Редактирано от ДжoДo на 12.10.06 17:20.



Тема Re: а според меннови [re: ДжoДo]  
Автор sayaro (минаващ)
Публикувано12.10.06 18:12



Само две неща.
1. Защо в Турция се пазят всички християнски църкви от апостолския период и от 4 - 5 век? /вж. инфо за Кападокия, Антиохия, Сарди, Ефес и пр./;
2. Как ти би се отнесла към непознат гост с недопустимо за теб поведение в Коледната вечер? Защото една от разликите между нас и други етнорелигиозни общности се състои в това, че ние сме ревниви към вярата си в интимен и личен, но не и в социален/публичен план.
И последно! Правилата за поведение са не по-малко санкциониращи в Западна Европа. Да, на първо четене е допустимо да правиш това, което в Турция е предизвикало остра реакция, но на второ четене - оставаш неприет. Ще рече, че няма да те допуснат лесно до своя кръг, до своя дом. България си остава "страната на чудесата", където всичко, ама почти всичко е позволено.
Поздрави!





Тема Re: тъкмо обратнотонови [re: ДжoДo]  
АвторБyбa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 18:51



Съжалявам , че съм схванала погрешно описанието ти за
пребиваването ти в Истанбул.Но ти си възмутена от
нещо обичайно в Турция и не можеш да приемеш , че
трябва да се съобразяваш с нравите им , че да пиеш и да пушиш
на обществени места по време на свещенния за тях празник ги
обижда.В някои азиатски страни е обидно и проява на
неуважение , когато си седнал , да си опънеш краката и
седящия срущу теб да ти вижда подметките на обувките.
Свят широк , какво ли няма.Затова да пътешестваме повече
и да го опознаем.Извинявай ако съм те засегнала, но на прима
виста , така разбрах посланието ти.



Тема Каталуниянови [re: ДжoДo]  
АвторP. (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 20:03



Като тръгваш в друга посока следващия път мини през Испания.
В Каталуния през деня работят само пощите.Затворени са дори ресторантите и май ще ти се наложи да замениш бирата със сладолед.Има го в изобилие и е превъзходем.
Барселона е един страхотен град.За съжаление нас ни посрещна с една неблагоприятна случка (една баба се изпика,или напика до нас на пейката докато чакахме реис за центъра).Но това не ни развали настроението.

Това което се е случило в Истанбул според мен е защото не искаш да приемеш мусолманите като такива,каквито са.
Всеки гост трябва да се съобразява с домакина.

Аз имам хубави спомени от Турция.Всъщност аз съм пътешественик по душа и няма такова място,където да не ми е харесало.Единствено в Испания ми беше некомфортно като ни оставиха гладни докато свърши фиестата им първия ден,но за другия вече знаехме :)



Тема Re: А бе май ...нови [re: Глaдeн пpocтak]  
АвторMиpa (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 21:49



Дано си разбрал Простак гладен/и наистина си, ама много прост/, че проблема с космополитността е в теб....



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторswimmer (Нерегистриран)
Публикувано12.10.06 22:36



Никога не казвай "никога"!Много ми е интересно какво очакваш когато пътуваш в чужда страна.Да ядеш същата храна,да срещнеш същият тип хора,същата религия?
Именно това е интересното при пътуването,че попадаш в една непозната и различна среда,която те променя по някакъв начин. Макар че пътуване до Истанбул не може да се нарече пътешествие ,но е по-добре от нищо.



Тема твърде арогантнонови [re: ДжoДo]  
Автор Димитъp (домосед)
Публикувано12.10.06 22:41



Че ни ти понася Ориентът е ясно. И в това няма нищо лошо. Всеки с вкуса си.
Но защо трябва да ни се хвалиш, че като си отишла на гости, си се държала арогантно с домакините си, съзнателно си наранила чувствата им, потъпквайки обичаите им и плюейки на ценностите им.
Явно си напълно наясно, че да пиеш бира и да пушиш на публично място по време на свещения месец на мюсюлманите е неприемливо. Тогава защо го правиш? Това е все едно някой чужденец да дойде в твоя град, да запали цигара и да си отвори бира в църквата. Ще ти бъде ли приятно? Няма ли да ти се доще да му направиш забележка?
И имай предвид, че в други страни, в които не мирише на дюнери, ако ей тъй си отовориш бира на улицата, няма да ти се размине само със забележка. Пробвай в Съединените щати! Там полицията, също като тебе, не знае да се пазари





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторБeнджи (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 10:09



Ех Алеко, къде си да видиш, че бай Ганьо е жив и вероятно ще продължава да живее :-(



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Бeнджи]  
Авторbyoko (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 11:34



нали знаете: като си в Рим, прави като римляните. Това е!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторbale (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 12:28



Аз ей с'а палим маторетката за Константинопол, да се разкъсам от мастика и хашиш!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: bale]  
АвторЯвop (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 12:31



Сигурно 1/1 милион само ще се съгласи с пусналия темата ....Турция е чудесна !



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторckитaщ (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 15:43



По-лани бяхме в Прага в края на есента. Разхождахме се около Храдчани. Спря автобус и от него слязоха група руснаци в много луксозни кожени опаковки. Още със слизането отвориха по бира и разкопчали одежди, пушейки и отпивайки от бирата се насочиха към комплекса. Да Ви кажа ли с какво неодобрение ги гледаха чехите, а и всички наоколо.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ckитaщ]  
Авторkk (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 18:02



не мога да си представя някой да вижда джамия, като гледа св. София. Май някои хора изобщо не трябва да непускат страната. И по повод сосмополитите: Истамбул е космополитен град, защото тамошното население приема чужденците /и имам предвид не само българите/ много по-добре от парижаните в Париж, например. а никой не би си помислил, че Париж не е космополитен , нали?



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: paris]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано13.10.06 18:07



НЮ Йорк е комсополите град, Лондон също. Общото е, че представляват смесица от култури. Ако на гЮвеча от арабщина и ориенталщина му викаш космополитност......С изклЮчение на някой исторически забележителности, Истамбул си е най-мизерния и гнусен град в цяла Европа. Такава гнас няма никъде, е не съм бил в Тирана.

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: MишoШaмapa]  
Автордeлeв (Нерегистриран)
Публикувано13.10.06 18:16



Явно не си бил и в Истанбул. Или само си чувал нещо.
ИДИ И ВИЖ!!!!!!



Тема Re: твърде арогантнонови [re: Димитъp]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано13.10.06 19:15



Тя не е пила бира и пушила цигара в джамия, ами на автогарата. А автогарата, както всички знаем е клоаката на всеки град на изток от ЛЮбляна.

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: твърде арогантнонови [re: MишoШaмapa]  
Автор divna_ (усмихната)
Публикувано14.10.06 15:11



Димитър го е написал много точно , не приемай буквално нещата!!!
Този период е свещен за тях и мисля, че е неуважение да консумираш нещо на обществено място (автогарата), а вече да пиеш бира граничи с про......а(извинявам се)!
А що се отнася за миризмата навсякъде в ОРИЕНТА е такава , който търси да му мирише на парфюм да не ходи в тези невероятни страни!





Тема Re: твърде арогантнонови [re: divna_]  
Автор _snowqueen_ (sincera)
Публикувано15.10.06 13:12



Що така се нахвърлихте на жената?



Ами тя изобщо не е видяла Истанбул. Я, с ръка на сърцето кажете, наистина ли градът би ви харесал, ако бяхте видели само Лалели /и аз считам, че кварталът е смрад и мърлявщина/ и автогарата?

За проявеното неуважение към местните.......авторката явно не е пътувала преди и не се е замисляла, че другата страна значи и други хора и обичаи....Сгрешила е, разбира се, и според мен правилно се е ориентирала, че хора като нея трябва да пътуват с организирани групи, където има кой да ги води за ръчичка и да им казва ежеминутно какво да правят.... Друг е въпросът, че и при организирано посещение "Св.София" и Синята джамия си остават джамии и ако човек е с предубеждения, пак ще остане отвън да търси къде да изчака дъжда, докато групата разглежда вътре......... Особено ако стойността на входния билет не е включена в цената на екскурзията......


п.п. За Отогар - при единственото си посещение на този забележителен обект преди много години /броени месеци след откриването/ наблюдавах интересна атракция - курбан на автобус. Под звуците на зурли и дайрета нагиздена тълпа колеше животно пред споменатото транспортно средство. Целта на мероприятието беше да се омаже с кръв възможно най-голямо пространство наоколо. Добре наплескана беше цялата предница на автобуса-"рожденик", лицата на празнуващите и всеки приближил се от любопитство....
Това в смисъл, че оттогава автогарата сигурно е видяла много подобни празненства, което надали е допринесло за чистотата и аромата на мястото...


п.п.п. Гарите въобще са най-"космополитното" място във всеки град.
И на мен не ми хареса, когато наскоро видях в подлеза на Термини десетина мургави, които се молеха надупени върху постлани на плочките молитвени килимчета, ама нали е гара.........местните явно проявяваха разбиране и подминаваха без забележки.......



Тема Re: твърде арогантнонови [re: _snowqueen_]  
Автор divna_ (усмихната)
Публикувано15.10.06 15:42



Ами то и в БГ ако отидеш в "махалата" е смрад и мърлявщина.
А когато човек иска да усети всичко от една страна трябва да приеме и някои негативи и да се потопи в атмосферата, защото и на лъскавия магазин склада си е склад и ако влезеш първо там ще гледаш по друг начин на нещата


На много места съм била в Европа и Африка и съм видяла и двете крайности, но не съм била разочарована и не съм"плюла" по дадена страна.
А по повод Турция първото ми ходене беше на екскурзия до Истанбул и бях останала с прекрасни впечатления!
Втория път беше до Кушадасъ на лятна почивка и също бях очарована и продължавам да си ходя всяка година юни месец на море в Турция(вече 6 години).
Да разкажа , че когато бяхме за първи път в Кушадасъ исках да отидем на техния пазар за плодове и зеленчуци(както нашия централен в София) да си купим от един екзотичен плод , който обичам(знам само арабското му наименование) защото в центъра нямаше. След дълго ходене стигнахме до пазара по улиците(ако може така да се каже) на който течаха води, продавачите се провикваха кой колкото може по-силно да рекламират стоката и цената и, миришеше на какво ли не и тн...., но това не ме е накарало да възприема отрицателно града или страната. Една баба на пазара правеше невероятно миришещи гюзлеми и естествено си купихме(невероятно вкусни бяха, ммм...), купихме си черни черещи много голями и сладки(никога не бях виждала и яла такава вкусотия), но само моя любим плод го нямаше:(. Беше станало време за обяд и решихме да минем по по-кратък път към хотела и тук наляво, там надясно се оказа в един момент , че трябва да минем през най-бедния квартал на града(много малко кварталче) и минахме не само защото бързахме , а искахме да видим и това. Тесни улички по които не може и една кола да мине, ниски къщи (ако може така да се нарекът), неизмазани даже преобладаха керпичените постройки, без врати и прозорци ( просто висяха черги на местата за това да не се вижда вътре), само докато вървяхме и говорехме забелязахме как тук там нечия ръка леко премества чергата, за да надникне кой се движи по уличката и тн..... В един момент две три по-нормални къщи и започна европейския изглед на града да присъства около нас:), но не бях разочарована от тези гледки даже ми беше интересно, че съм видяла това като изключим , че докато се движехме по тези улички определено си ме беше доста страх
А нравите и обичаите на всички хора независимо къде и как трябва да се уважават, за да очакваме и ние да бъдем уважавани и приемани!!!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор* (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 13:16



Миналата година бях в Кайро, доста встрани от организираните мероприятия...Виждаш града такъв, какъвто е - миризма, ислям, забулени кадъни, джамии, тор, боклуци, пирамици

... Преди да замина доста бях чела за традициите, за това какво не се толерира и как да се държи човек в ислямска държава... Останах очарована, защото отидох с нагласата, че отивам на място, което няма абсолютно нищо общо с нащите нрави и порядки...Тази година бях и в Турция, която е най-светската от 54-те ислямски държави в света...Еее, усеща се, че си в Ориента, ама пък и никога не са претендирали за нещо противно...Била съм и на други места, доста по-цивилизовани и напудрени от тези, които споменах. Истината е, че арабският свят е много далечен от нашия собствен, така че всичко зависи от нагласата...Ислямът влияе, дори и при най-свободния режим, но е доста по-различен от това, което съм виждала в държави, където католическата църква има много засилена роля... Просто хората са различни



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторHema (Нерегистриран)
Публикувано16.10.06 15:37



Като човек, пътувал /немалко/, организирано и самоорганизирано, смея да твърдя, че това, което човек може да види и усети сам в една държава, не може да му покаже нито една агенция! Дори напротив - по ред причини въпросният човек може да стигне до стигне до извода, че "в тази страна - повече никога", но това е друга тема.
По отношение на Истанбул: всеки има право на мнение, но искрено Ви съчувствам, че не сте успяли да усетите атмосферата на този /космополитен и не само/ град!
Човек, ако не може да пътува с отворено сърце, по-добре да си стои вкъщи...



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: дeлeв]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано17.10.06 18:12



Ами бил съм и съм видял, и то не веднъж. И щото не е било първото ми излизане, та мога да преценя, че мястото е една гигантска клоака на Босфора. Не ставай смешен, ами признай, че с изклЮчение на 5-6 наистина големи забележителности (топкапъ, долмабахче, св. София и околните джамии), всичко друго е отврат.

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: твърде арогантнонови [re: divna_]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано17.10.06 18:18



Димитър го е написал много точно от неговата си презумция. При положение, че някой все пак е продавал алкохол, значи се предполага, че тя ще се изконсумира някъде. Ми що не ходят да чупят главата на продавача например?

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: твърде арогантнонови [re: MишoШaмapa]  
Авторпoл (Нерегистриран)
Публикувано17.10.06 20:50



Продължаваш да пишеш глупости за Истанбул. Може би думата клоака ти е една от любимите. Не можеш ли да погледнеш малко по отвисоко и без да влагаш толкова нескрита омраза. Истанбул не е само описаните от теб забележителности. Истанбул е космополитен град със свой много специфичен колорит който ти за съжаление не си открил.А и мисля че трудно би го открил защото винаги се опитваш да сравняваш несравними неща. Но всичко си е твое мнение и се радвам че малко участници от форума мислят като теб.
Желая ти успех.



Тема Re: твърде арогантнонови [re: пoл]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано19.10.06 16:45



Интересно кое от това което съм написал е глупост?

"Истанбул е космополитен град със свой много специфичен колорит който ти за съжаление не си открил."
Това беше цитат стил раб дело през 80те.
Може и да е бил такъв някога когато е представлявал център на империята, но сега единственото космополитно нещо са руснаците. Които са там, защото е по-близко и по-евтино от колкото Дубай например. А, за колорита си прав - ориенталщината действително му я придава.

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: твърде арогантнонови [re: MишoШaмapa]  
Авторпoл (Нерегистриран)
Публикувано19.10.06 22:15



Коментара е излишен. Не искам да ти променям мнението. То си твое.
Не всички живеем в Америка!!!!!



Тема Re: А бе май ...нови [re: Mиpa]  
АвторГлaднe пpocтak (Нерегистриран)
Публикувано20.10.06 12:29



Хм, май-май sense of humour bypassed.

Писна ми от лигльовци, които като ги попиташ колко е часът, ти се правят на отворени, че нямаш часовник.

Ако не си с албански реотани ще разбереш какво имам предвид.

Аз проблеми с космополитността нямам, ти май имаш със селандурщината (не селянията, има разлика между двете, дано ти е ясна, след като не си проста. Рискът е да не спадаш към група, която не може да бъде квалифицирана, и е предмет на изследване от едни хора, които носят бели престилки и говорят на латински).



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: MишoШaмapa]  
Авторtam (Нерегистриран)
Публикувано20.10.06 16:46



А ти като даваш мнение бил ли си там?И не се казва ИстаМбул, а ИстаНбул.....София е много по-миризлив град



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: tam]  
Автор MишoШaмapa (най-добрия)
Публикувано20.10.06 19:05



хаххахахахаххахах, София бил по-миризлив град. Не е цвете за мирисане, но с кенефа на Босфора нищо не може да се сравни от тази част на света.
ПС Бил съм там, да

We're all living in Amerika
Amerika ist wunderbar
Coca-Cola, Wonderbra


Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: sayaro]  
Автор Prof.McGonagull (Røvsparker)
Публикувано22.10.06 18:30



А, продават си джин в магазините, аз съм си купувала, но е скъпичък. Турците наистина раздуват цените и имат много широко отношение към времето, но като цяло се влюбих в Истанбул. Дори останах да поработя там като преподавател по английски известно време, в най-скъпата част на града. Видях много неща, не всички хубави, но трябва да имаш нагласа. Това е град, в който сетивата живеят, просто нямах истинска нужда от храна там и се чувствах така заредена с енергия, че съм ходила на неособено удобни обувки в продължение на много километри, без да се оплача или изморя (който ме познава, знае, че много мрънкам на тема километрично ходене). На същите обувки в Париж просто оревах орталъка...

Ахм, знам, че вината си е моя, но това бе просто сравнение, за да илюстрим колко добре се чувствам в Истанбул. Не съм мюсюлманка, но и в джамия съм влизала... Няма разлика за мен, и Господ, и Аллах са едно и също; религиозното противопоставяне е вредно и ненужно.

Но все пак, трябва да спомена, че не съм била сама, а с приятели и може би затова за мен нещата бяха много по-прекрасни.



Тема Re: тъкмо обратнотонови [re: ДжoДo]  
Авторdejavu (Нерегистриран)
Публикувано27.10.06 14:51



Здр ДжоДо ,
"Нищо не си разбрала - точно напротив! - аз съм един изключително широко скроен човек, отворен към света и с огромно желание да видя, да помириша, да почувствам и разбера различните култури по света. "-
Страшно мнг си противоречиш .
Дай да помислиме така - чужденец ,за първи път е в България ,идва в София ,и от летището директно за Илиянци :) какво мнение според теб може да има този човек за София ?! И ще има ли право на мнение според теб ?



Тема нямах намерение да се връщам към тематанови [re: dejavu]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано28.10.06 09:57



...но ме предизвикваш!!!

Аз изказах мнението си на човек "видял задния двор" на един град.
Както казах вече - точно по същото време моя позната беше също в Истанбул, но на организирана екскурзия и е възхитена...

Сигурно и за София ще ми е същото мнението, ако от (не летището!) централна ЖП гара попадна вместо на пл. Славейков или на Витошка - на Илиянци...

Пак искам да обърна внимание на всички, които много цветисто ме "обрисуваха" (не ми се иска да използвам по-точната дума!) - не мога да отрека, че градът наистина е огромен - много много по-огромен от София и с много много по-добра инфраструктура и с много красоти, които искат време и ГИД, за да може да се видят и оценят...
Е... аз нямах тази възможност...
За сметка на това се сблъсках със "задния двор" на този мегаполис.
Вие как ще реагирате и ще бъдете ли очаровани от NYC, ако вместо в Манхатън, попаднете в Харлем и впечатленията ви от града се ограничат само до там... Ето в такава ситуация попаднах аз!
Пак и пак казвам - отидете с екскурзия (може някой ден, след години, като ми мине разочарованието и аз да го направя!), с гид, за да видите САМО това, което си заслужава...
Това, което аз видях, не си заслужаваше... определено...



Хубавото предстои...

Тема Турция ли?!?! Искам пак!нови [re: ДжoДo]  
Авторchinuk (Нерегистриран)
Публикувано28.10.06 15:26



Тази година за три дни бях в Истанбул. Организирана екскурзия наистина, но с приятеля ми предпочетохме да се разхождаме сами из огромния град. Обикаляхме много, пътувахме с автобус и беше прекрасно. Харесваше ми аромата на Истанбул...подправките...ароматния тютюн. Особено на египетския пазар. Попаднахме дори на една уличка заета изцяло от барчета, на които да седнеш сред възглавниците, да си поръчаш наргиле, да поиграеш табла...Такива прекрасни аромати и настроение. Харесваха ми дори "оглушителните вопли от джамиите". Просто допълваха атмосферата. В организираната екскурзия не бяха включени обеди и вечери, за това дюнери по левче. Това, че няма цени на стоките - да, така е. Та това е Истанбул! Там се пазариш. :-) И на всичкото отгоре на повечето места можеш да заплатиш с каквито пари ти се намират - левове, евро, лири...каквото имаш.

Иначе за случката с бирата и цигарата - неприятно изживяване наистина, но ти сама предполагам, разбираш хората и мотивите им.

А...бира там не опитах. Просто ако можех по цял ден щях да се наливам с фрешове. Страхотни и много, много евтини. Левче - портокалов фреш. Левче - дюнер.

Искам пак и пак и пак!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторMyлe (Нерегистриран)
Публикувано28.10.06 20:21




Пак леко си се оттървала!
Животът е удоволствие, ако не е такова, си смотан!
Нали така??????
Мулето ти се усмихва по надолу:
/Не гласувай , за да се подиграват с теб/





И кво от това, чи хората са глупави и смотани?



Тема Ех бай Ганьо!нови [re: ДжoДo]  
Авторapkaдaшa (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 17:30



Тръгнал бай Ганьо за Истанбул, върнал се и тупайки се в гърдите взел да разправя "Мани го т'ва Истанбул".
Като не искаш не ходи бе. И с теб и без теб Турция си е една прекрасна страна за която ние българите ще мечтаем винаги.



Тема Re: Ех, аркадаш!нови [re: apkaдaшa]  
Автормoнa (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 19:08



"...Турция си е една прекрасна страна за която ние българите ще мечтаем винаги."

Мнооого силно обобщение!

Няма да коментирам дали Турция е прекрасна страна или не (била съм 2 пъти там и ми стига завинаги!), но недейте да обобщавате, че ние, българите винаги ще си мечтаем за нея.

Може вие да си мечтаете, но не и ние





Тема Re: Ех, аркадаш!нови [re: мoнa]  
АвторOбekтивeн нaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 00:07



Не можах да изчета всички мнения по темата, но ето моето :
Посетих Турция миналото лято за пръв и последен засега път. Престоят ми беше в курорта Бодрум, който минава за най-лъскавата част на Турция. Наистина, страната в тази си част изглажда доста по-чиста и подредена от България. Но у хората има нещо странно, различно, трудно да се опише с думи. Все са усмихнати и любезни, но същевременно те гледат хитро и си мислят каква полза ще могат да извлекат от тебе утре. Според мен турската любезност е само един мит, това е само маска, зад която се крие съвсем друго лице, лице на хора, които не са променили начинът си на мислене от векове насам... Конкретни примери, за това което пиша няма да дам сега, но има много такива. С това впечатление останах от Бодрум. А какво остава за източна Турция?
Въпреки всичко, въпреки че зад всеки ъгъл, та дори и в хотела в който спите ще се опитат да ви преметнат и да извлекат максимум материална полза от вас, си заслужава да посетите тази определено не добре позната нам страна. Заслужава си да я посетите, дори само за да усетите различността й. Човек според мен само може да спечели от повече впечатления, били те и отрицателни, какъвто бе случаят с мен.



Тема Re: Ех бай Ганьо!нови [re: apkaдaшa]  
Авторxaнъмa (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 01:04



Ех, аркадаш, стига си мечтал. Хей ти я, хе, Турция, иди и живей



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторXaнъмa (Нерегистриран)
Публикувано05.11.06 02:08



Драга ми, Джо До,
Страшно много се забавлявах с разказа ти - много ми хареса!!! Обикновено чета и не давам мнения, но този път реших да се изкажа. Разказът ти е не само забавен, а и много поучителен. Жалко, че повечето хора в този форум не са го разбрали. Не е достатъчно да даваш само определения - този става за пътешественик, този не става, или за да бъдеш еди какъв си, това трябва задължително да ти харесва. Ние всички затова сме различни. И слава богу. Всъщност, написах всичко това, за да те окуража, ти напоследък съвсем замлъкна. Знаеш ли, не е добре, че останалите те принудиха да се оправдаваш, но пък хубавото е, че по твоята тема има толкова много мнения, нали.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Xaнъмa]  
Автор ДжoДo (някаква такава)
Публикувано05.11.06 17:24



точно това исках да кажа



Всеки има право на мнение! Нека пишат! Един се възхищава, друг се възмущава... а аз имам право да се съгласявам или не ...

Вече ме занимават съвсем други и различни радости, които трудно могат да позволят нечие чуждо мнение да развали доброто ми настроение!

Ето това прекрасно нещо е много по-вълнуващо и по-красиво от всичко останало под слънцето!



Хубавото предстои...

Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор dolce (сладка)
Публикувано08.11.06 11:44



Трудно ми е да си представя как е възможно човек да отиде в Истанбул и да не посети Света София...може би преди да тръгнете нанякъде не е лошо да се информирате поне минимално за мястото, където отивате - що е то Света София, Константинопол, православна религия, византийски стенописи и т.нат., може би така отвращението на мъжа ви към чуждата и непозната (явно) за вас култура щеше да е по-малко (и щяхте да научите на това и сина си). Може би щеше да ви провокира да попитате преди да пристигнете що е то Рамадан и какво трябва да имаме предвид за да не обидим хората в собствената им държава. В Турция хората са мюсюлмани - може би ако имате непоносимост към тази религия не е трябвало да тръгвате за там.
Ще ми дават те тон в живота и посока на перчама!!!
Ще ми казват кво да ям и да пия!!!
- не, хората просто са искали да спазвате минимално приличие по време на най-големия им религиозен празник. Религиозната ви нетърпимост в този случай е неуместна.

Има толкова прекрасни неща и места в Истанбул...жалко, че не сте ги видели.

А, и последно, въздържайте се да давате съвети след прекаран един ден в мегаполис, който не познавате.



Тема по тематанови [re: ДжoДo]  
АвторДoДжo (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 21:07



След разказа ти не разбрах точно какво те е отвратило от Истанбул.
1. Турците били говорили турски език. Ами естествено, български ли искаш да говорят? Обаче както във всяка туристическа държава, голяма част от хората знаят и английски. Ама подозирам, че ти и английски не знаеш.
2. "Евтиният" одеколон не е за "напарфюмиране", а за освежаване на ръцете. Алтернатива на влажните кърпички. Колон му викат.
3. Таксито ти било скъпо. Ами скъпо е. Бензина в Турция е 3.60лв/л.
4. Манджите им били миризливи. Какво да кажа? Ти минавала ли си по женския пазар в София? И във Варна си имате такива места.
5. Ако ти е трябвало магазин, има си супермаркети - там си има цени, касови бележки.
6. Нямало алкохол. В супермаркетите има всякакъв. Скъп ама има. Отишли сте в Истанбул, не ви е направило впечатление, че сте пропуснали сте Св.София но за липса на алкохол ви е направило.
7. Джамиите. Много колоритно.
8. Показала си си магарията на гарата. Неангажиращ съвет: ако видя моята майка да стои пред автобус с цигара в уста и бира в ръка, ще ме е срам, така че като се върне сина ти не го посрещай така.



Тема Re: по тематанови [re: ДoДжo]  
Авторmomi4e (Нерегистриран)
Публикувано11.11.06 00:15



И защо ще се срамуваш от маика си?

Аиде стига с тези глупости.Нали е клуб.Всеки харесва различни неща и споделя преживяното от самия него.

Стига сте коментирали жената!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторBъзмyтeн (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 00:47



Ама как така ще отидеш в Истанбул и няма да разгледаш Света София?!?! Ми това ти е Цариград!!! И с тия цигари и бири, направо нямам думи! Ето такива хора ни представят зад граница и никой не ни иска.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Bъзмyтeн]  
АвторДaДaДa (Нерегистриран)
Публикувано26.09.07 20:53



Ех, госпожа, госпожа! Що ви трябваше да разказвате целия си резил! Ми то има полет от София до Истанбул. Що не качихте "детето" на самолета, че да не си тровите живота с "непознати" вам неща!
Ох, Божке! Срам голям!



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Bъзмyтeн]  
Авторcaни (Нерегистриран)
Публикувано02.10.07 23:21



Абе я бегай бе! Ти ще казваш на хората как да живеят. Кой им е крив на турците че са прости ,ограничени и не могат дори да си представят различен живот.Аз също съм била там - голяма мизерия и турчалята са много подли животни.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: caни]  
АвторПOЛИ (Нерегистриран)
Публикувано03.10.07 16:04



А НИЕ СМЕ БИЛИ В РАЗЛИЧНИ МЕСТА НА ТУРЦИЯ НАД 15 ПЪТИ И КАТЕГОРИЧНО НЕ МОГА ДА СЕ СЪГЛАСЯ С ТОВА ТВЪРДЕНИЕ



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторLora (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 15:52



Можеш само да съжаляваш, но сте пропуснали много, като сте тръгнали сами и не сте се подготвили. Ние също пътувахме сами - съпругът ми, детето ми и аз. Фирмите не те водят никъде -само по пазари и то евтини. Ние искахме да разгледаме забележителности. Предварително се поровихме в Интернет и си направихме програма. Там си купихме карта - има ги на всички езици и разгледахме за 4 дни една много малка част от града. Предимно историческия център, но ходихме и до азиатската част. Градът наистина е космополитен - дълъг е 140 км. и миа 12-15 милиона население. Като всеки такъв град има и лукс има и мизерия и мръсотия. За пишещия от Париж мога да кажа, че Монмартър, като следзеш малко по-надолу от църквата Сакре кьор, прилича на Истанбул. Като намеря повече време, ще пусна снимките да видите какво сте пропуснали.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДaДaДa]  
АвторLia (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 20:39



Ех ДаДаДа,
с две думи си го казал/а толкова точно,че направо не знам дали да добавям нещо...
Все пак има някои неща - обръщението бих променила на "другарко"...
Та уважаема другарко,как наистина успяхте за един ден да съберете толкова впечатления,а не ви остана време за поне за Св.София.За бира пари имахте,за култура обаче - не.
И откъде имате такова мнение за себе си,след като другостта на различните култури така ви ужасява и гнуси?!
Ние с приятеля ми бяхме в Истанбул през февруари.НЕорганизирано,разбира се.Хотелът беше малък,но с невероятна атмосфера и чудесен персонал.Направили си бяхме труда да си го изберем след не просто поглеждане в интернет,а задълбочено проучване и сравняване на мненията на хора,отсядали там преди.За да ни е приятно да се приберм в стаята за кратка почивка преди поредната разходка.Разбира се,хотели всякакви - за всякакви нужди и за всеки джоб.Ако сте толкова придирчива,защо не отседнахте в 5* хотел?!
И какво Ви кара да мислите,че локумът трябва да е на една цена навсякъде.Все пак в Турция има пазарна икономика,това не Ви е комунизмът...
Относно чуждите езици - може би Вие само руски разбирате,но Ви уверявам,че турците говорят доста повече езици.Аз лично разговарях с продавач на килими,който освен 5-те езика,с които аз си служа,говореше още 2.А за английския Ви гарантирам - приятелят ми е англичанин,така че това е езикът на който комуникирахме с местните хора.
Смехотворни са наблюденията Ви за храната,при положение,че не сте я опитали.Аз лично се хранех там на всеки 2 часа

Отново - има храна за всеки вкус и джоб.Интересно ми стана също Вие в България с какво се храните?!Защото нашата кухня е така силно повлияна от ориенталската...че всъщност не е много по-различна.И в това и е чарът.
Но аз останах с впечатлението,че за Вас алкохолът е с по-голямо значение....Е,тогава наистина мюсюлманските страни не са за Вас.

За мен това беше второ посещение на Истанбул.Първото беше през 2001.И тогава ми хареса точно толкова,макар че бюджетът мо беше по-скромен.
Това,което ме подразни в постинга на дугарката,е ужасяващата липса на толерантност и респект към другите.Всеки има право да хареса или не един град,но е грозно,елементарно и тесногръдо,когато нехаресването е изразено по такъв груб начин и то от жена...
Целта ми не е да обидя авторката.Напротив,желанието ми е,след като тя така сърдечно ни предупреди да не ходим не само в Истанбул,но и в Турция изобщо или ако ходим,то задължително с "ГИД"
...та желанието ми е да и кажа:Другарко,моля Ви не ходете в Египет и Мароко (има джамии),а също и в Мексико (вярно католици са,а и бирата им е хубава),но ще трябва да се пазарите за сувенирите,а и храната мирише различно.Казвам Ви го като човек,живял по тези места.Вярно, не съм ползвала услугите на гид,но съм видяла досатъчно.
Успех и да не забравите да споделите следващите си впечатления и предупреждения,за да знаем от какво да се пазим и къде да не ходим!

п.с. Иначе бебето е супер сладко.Дано да има шанса да израстне в цивилизовано общество,което цени различното и за което човекът е в центъра....Но едва ли....сигурна съм,че ще го предупредите къде да не ходи (т.е. в почти целия свят).



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Lia]  
АвторHeHeHe (Нерегистриран)
Публикувано05.10.07 21:49



Ех милейди Lia!
С двеста и две думи сте го казала и то без да имате желание да добавите нещо... а какво ли щеше да е, ако имахте такова?!
Защо си мислите, че всички виждат света еднакво и то точно като вас?
Защо си мислите, че светът е само лъскав и лъчезарен какъвто е за вас?
Защо забравяте, че и най-луксозните хотели, най-престижните музеи, най-изисканите снобарски места по света си имат задни дворове и че не всички ги виждаме, улисани да цъкаме и се възхищаваме по заслепяващите им фасади?
Аз пък харесвам това, което е писала тази жена.
Защото мнението й е различно от това на тълпата.
Защото е споделила откровено това което й се е случило.
Може би и заради това че е една жена попаднала в мюсюлманския мъжки свят.
За разлика от вас, милейди, аз познавам лично тази жена и ви гарантирам, че говори не по-малко езици от вас и вашия приятел. Знам че е доста по-интелигентна, отколкото можете да предположите. Може би трябваше да видите с колко самоирония разказваше на живо тази история, за да проумеете какво е имала предвид.


Личи си, че край английския си приятел сте изгубили чисто българското си чувство за хумор, милейди Lia.
Скоро очаквам "другарката" да пише отново впечатления от поредното си пътуване и едва ли мнението на такива като вас ще я спре да го направи.



Тема до Лиянови [re: Lia]  
АвторAнa (Нерегистриран)
Публикувано06.10.07 11:43



Да,Истанбул е невероятен!Но трябва да имаш очи,за да видиш тая магия!
Предсто ни пътуване-бихте ли ни препоръчали вашия хотел?Координати?Благодаря предварително



Тема Re: до Лиянови [re: Aнa]  
АвторLia (Нерегистриран)
Публикувано06.10.07 14:04



http://www.hotelnomade.com/

Пиши ми на grace@mail.bg
С удоволствие ще споделя впечатления и полезна информация.
До скоро!





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторЧиkи (Нерегистриран)
Публикувано23.10.07 15:41



Аз пък тази година бях в Тунис по време на Рамадана и се спуках да пуша!!!
Никой не ми е правил забележка, нито пък съм забелязвал каквато и да е негативна реакция от месните, дори когато съм разговарял с тях и съм пушил!..
Просто хората там са достатъчно грамотни, за да знаят, че не могат да очакват от християните да не ядат, пият или пуша, само защото е Рамадан. Все пак религията си е личен избор... майка им да еба турска





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Чиkи]  
АвторPиkи (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 06:47



Нали знаеш, че "месните" са от месо?



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Pиkи]  
АвторЧиkи (Нерегистриран)
Публикувано24.10.07 10:22



Знам, да





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
АвторДи (Нерегистриран)
Публикувано25.10.07 12:36




Скъпа Джо,
отдавна не съм се смяла така! Ти си абсолютен майстор на перото и не спирай да пишеш! Грабвай куфара и заминавай някъде, за да пишеш после!
Истанбул е точно това, което ти описа!!!!!!!!!!!!!!!
Един път ходих с приятели и не знам дали ще се повторе



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: Ди]  
Авторparis (Нерегистриран)
Публикувано25.10.07 15:31



Два пъти съм била вече в Истанбул - 2006 и 2007.Понякога,като чета отзиви,имам чувството,че става дума за 2 различни града!
Толкова много харесвам Истанбул,толкова е романтичен,забележителен,красив...
Не знам,как може на някого,толкова много да НЕ му хареса...





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: paris]  
Автор Enslaver ((щурман))
Публикувано25.10.07 19:26



Сама ли си била или с група?



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Авторcъжaлявaщ (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 19:41



Въпрос на манталитет. В случая - на български. Ако мотото Ви е например -"АЗ съм най-велика" , "Светът е създаден само за МЕН" и пр., постъпките Ви щяха да са правилни. Но след като ст отишли на гости и се държите така арогантно с домакините си, типично поведение за много от нас българите, май работата опира до чипа. Проблемът си е Ваш, след като не можете да уважавате нравите, религията и пр. на другите. Пък и държавата, в която сте била е Турция, а не например Амазония, не оже нищо да се направи. Темата е много дълга и многостранна...



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор Лeoнapтиc (Знам ви аз вас)
Публикувано10.05.08 08:42



Учудвам се на мнението ви и категоричността. Точно това, което сте описала е чарът на този град. От ваша страна сте проявили няколко липси - на информираност, на толерантност, на незачитане на културата на страната, в която сте били, дори на любознателност, извинявайте за критичния тон.



Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор joedoe (някаква такава)
Публикувано19.10.16 07:42



И се оказа, че след точно 10 години си спомних за този мой пост, предизвикал толкова неистови и разнопосочни мнения... А се сетих не за друго, а заради събитията в Турция от последните няколко месеца. И колкото и да не ми е приятно, съжалявам да го кажа, но чувствата, които съм изпитала тогава се оказва, че са имали доста сериозна причина, която - както се видя - вече е ескалирала до настоящото ограничаване на гражданските права в тази така "космополитна" държава...



Тема Re: Ех бай Ганьо!нови [re: apkaдaшa]  
Автор lakotavakan (сиу)
Публикувано19.11.16 19:58



Ихааа... Присмял се Реджеп Иведик на Бай Ганя... Познавам поне двама, които наистина харесват много Истанбул, турци са и се гордеят с това... но реализират мечтите си в Германия!!! Що ли?! Та щом турците не мечтаят винаги за тази страна Турция, що ли си мислиш така за българите? Ти си мечтай, ама... що още не си там? Щото май по-лесно е да си мечтаеш, отколкото да ... станеш реалист и да заживееш там?
Пък и откъде знаеш какво мечтаят ...'айде нека речем поне 5 000 000 души? Как беше по вашему... ай сиктер де... (не знам как се пише, ама е нещо такова)



Трудно е да летиш с орлите, когато си заобиколен от пуйки...

Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: joedoe]  
Автор kucanka@abv.bg (непознат )
Публикувано04.05.17 11:20



В Турция е супер за почивка само че сега с тези атентати е малко опасно!





Тема Re: Турция ли?!?! Никога вече!!!нови [re: ДжoДo]  
Автор Pino mugo (Свеж въздух)
Публикувано23.01.19 17:05



Много интересен и верен разказ. Самата аз също съм посещавала Истанбул преди години с организирана екскурзия, но въпреки всичко не мисля пак да го посетя!

Ще разкажа впечатленията си...Хотелът ни бе в центъра на града и въпреки, че бе 4-5 звезди за мен бе една дупка! С прозорче тясно и високо, което гледаше към някакъв вътрешен вонящ на овеча лой двор. Тази воня на лой ни съпровождаше през целият престой! Градът за моите вкусове е безкрайно мръсен , хаотичен и ....неподреден. В Европейската му част , както казвате и вие е пълно с магазини и да най вече руски, предимно за шуби и кожени изделия все едно трябва да облекат целият Сибир

Никъде човек не може да изпие спокойно една студена бира , а беше месец август адска жега и влага. В магазините са адски досадни и наистина те принуждават да купиш нещо. Капалъ чарши горе долу ми хареса...обичам подправки накупих си доста, но хищническите погледи на мустакати турци са крайно неприятни, беше жега и аз бях по потник, т.е. доста ...разсъблечена според техните представи, следва, че не ме гледаха с добро око.
Две събития ме оставиха шашардисана.

Първото когато разхождайки се през деня на една малка уличка бях свидетел как една кадъна цялата забулена си свали шалвара , забели един доста голям задник и се изпика току до канала на улицата...за нас това си беше шок!
Вечерта се разхождахме по оживен булевард търсейки нормален ресторант с нормална храна....намерихме нещо, но пак казвам хранят се с овнешко или козе...а на мен от тази миризма мистава зле, тя се беше пропила в дрехите ми!!!! Прибирайки се към хотела до нас двама турци се сбиха и ...извадиха ножове...и започнаха да си налитат да се колят...беше адски стрес , направо избягахме за да не станем случайна мишена на тези кръвожадни индивиди, разбира се полиция не дойде оставиха ги да се оправят нямам идея какво стана...
Заведоха ни и в Азиатската част,чтам е може би по цивилизовано, просто, защото живеят по богати хора, но на организираният обяд освен изключителният изглед към Босфора бяхме на нещо като хълм от към Азиатската част нищо друго хубаво нямаше, липса на вино, храната залоена, смърди на овен и придружена с някаква кисела салата и сладникав сок...говоря за луксозен ресторант...бях се затъжила за шопска, скара, студена бира и изтудена българска ракия
И за да завърша не го препоръчвам, само организиран тур на море на Анталия или Мармарис да, но в 5 звезден затворен комплекс с европейски маниери и най вече европейска храна и там съм била...и там те гледат кръвожадно като си по бански то е ясно...но е по поносимо.

Niente se ne va, prima di averci insegnato,cio che dobbiamo imparare.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.