Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:37 01.05.24 
Религия и мистика
   >> Ошо
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема тай чи,цигун ? най-вече към миронови  
Авторяceн (Нерегистриран)
Публикувано01.10.04 17:58



Попрочетох някои неща от "за нвкого с прегръдка"(по точно за тай чи и цигун) на миро и после възникнаха въпросите.

"Всъщност, мистичното започва от енергийно тяло. Обаче хората се насочват обикновено към по-висшите тела и резултатът е най-често теоретичен"

Дали това нешо е станало с мен.Преди в начлото я усещах всеки път през цялото време когато се занимавах,по нататък я усещах само в началото за 2-3 мин,а сега рядко ми се случва да я усещам.
Ошо казва че човек я усеща като има "задръстване" по канала.Може някой да си има понятие за това което става. Не съм чел почти никаква литература.Всяко мнение ще е от полза.

"..един добър китайски учител по Цигун беше дошъл в София. И бяхме отишли там хора от всякакво школи и традиции. Основното упражнение беше съвсем просто – бяхме прави, с длани на ръцете насочени към пъпа (дланите са на разстояние 40 - 50 см от тялото). Колената съвсем леко сгънати, гръбначния стълб изправен .. Вниманието зад пъпа, навътре в тялото. И без мисли. Просто усещаш и наблюдаваш какво става в тази област (казва се Тан Тиен на китайски или Хара на японски). Правехме го по два пъти дневно по 30 мин. Трябваше да видиш какво стана само след 2-3 седмици! Почти на всички им се активизира вътрешната енергия. И на всеки му дойдоха някакви спонтанни движения, треперения и прочие. Имаше една жена, си спомням, че тичаше НАЗАД из залата в продължение на поне 10 минути. Един 100 кг щангист се тресеше като обхванат от бесове ... "

Това изглежда интересно ,смятам да пробвам, има ли значение точно как са ти разположени ръцете?

Миро, линковете към литературата не бачкат, прати pls някаква литература по въпроса на меила ми ако можеш (yassen_di@yahoo.com) или дай да изтегля нещо.



Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миронови [re: яceн]  
Автор Mиpo ()
Публикувано02.10.04 15:42



Здрасти Ясене,

За да ти кажа нещо конкретно за теб, трябва да разкажеш повече за усещанията си. Иначе ще говоря общо, а съм забелязал, че детайлите при различните хора може да са доста различни.

Човек усеща енергията (а и много други неща), когато има проблеми с тях, обикновено когато е НЕСЪЗНАТЕЛЕН. Ако не усеща нищо, не значи, че всичко е ОК или обратното, а просто, че автоматичният му вграден автопилот се грижи за това, естествено според възможностите си.

С повечето Ошо медитации също може да усетиш вътрешната енергията – 4 и 5 етап на Динамичната, 2 етап на Кундалини, при Мандала и Гуришанкар ... Нарича Латихан и е еквивалентно на това, което цитира от мен и което китайците наричат Дзъ Фа Цигун или "Цигун на свободните движения".

От тук натам обаче има разлики – с цигун и другите аналогични методи може да влезеш в корените на латихана (който е само едно СЛЕДСТВИЕ от разливане на енергията по теб) и да се научиш да използваш енергията за много други неща.

Сега за положението на ръцете. Ръцете са второстепенно нещо, но все пак имат някакво значение, особено за човек незнаещ какво да ги прави. Виж 3 типа позиции:
1. За начало е хубаво и най-лесно да усети човек енергията зад пъпа в тан-тиена. И за този върши работа позиция на ръцете, както съм я описал в постинга, който цитира – ръцете на нивото на корема с център на дланите (лао-гун точките) сочещи към тан-тиена. Защото съответните лао-гун точки "греят" и "топлят" тан-тиена, даже и да не го усещаш в началото.
2. След това за усещане на Микрообитата е най-добре да оставиш ръцете свободно до тялото ти да не им обръщаш внимание. За да не вземат енергия.
3. Когато усещаш добре енергията си из Микроорбитата, може да вдигнеш ръцете на нивото на рамене в позиция "Прегръщане на дървото" или в най-различни други положения. Така активизираш останали канали.

Ползваш ли английски? На български на файл почти нямам нищо. Иначе на книги, виж "Събуждане на Лекуваща енергия чрез Тао" на Мантак Чиа (или Чия както го изписват също, ако го търсиш по електроните книжарници). Може и книгите на Ерик Юдлав "100 дена за ..." и "Дао йога и сексуалната енергия".





Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миронови [re: Mиpo]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано02.10.04 18:23



Най- лесно е да усетиш енергията като сублимираш по Джао Бичън...стигат и два дена.
След това вече си напълно наясно, че:
- си кръгла нула.
- всичко което си правил досега няма голямо отношение към развиването на същностната природа, а към запазването и циркулиране на енергията само.
- нещата се получават в условия на пълно овладяване на "сърцето".
- развиването на същностаната природа е невъзможно ако се включи ума в това начинание, понеже колелото се върти но...на празни обороти.
- Дао е естествен процес.
- и так дале докъдето ти видят очите.



Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миронови [re: Mиpo]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано02.10.04 19:04



да нямам проблем с английския,така че ще ми свършат работа.Сега за усещанията.

Когато започнах не практикувах някакви специални техники,само лягах и спирах да мисля до колкото е възможно.Още първия път като пробвах усетих едни вибрации,вътрешно се тресях целия. С времето оставах все по-дълго в това състояние,защото отначало самите вибрации ми отклоняваха вниманието.
Аз мисля тези вибрации ми бяха усещането за енергията.

Като си спомня,някъде около година по-късно усещах вибрациите само в началото за 2-3 мин и после една настъпваша тишина и пустота(не мога да бъда точен).Понякога се случваше нещо да ме разконцентрира и това ме изваждаше за момент но после само само като се отпуснех пак минавах през вибрациите.Сякаш вибрациите бяха на повърхността на водата и за да отидеш на по-дълбоко задължително трябва да минеш през тях.

Сега не мога да си спомня кога съм ги усещал за последен път, но пак ми се случва от време на време. Сега усещам само т. нар. тишина, много странна тишина,уж е тиха и спокойна,но често както навлизам и се отпускам постепенно,ме връхлита изведнъж и притежава своята динамика. Общо взето се занимавам от 2 години,пробвал съм и динамичната но веднъж лошо се поизпържих,веднъж след като свърших с 4тата степен се чувствах зле около 2 часа може да е било от прекалената физческа активност в по предните степени не знам.





Тема Джао Бичън?нови [re: xyaнджи]  
АвторЯceн (Нерегистриран)
Публикувано02.10.04 19:12



Хуанджи, може ли малко да ме открехнеш по въпроса.Какво трябва да правя? Не трябва ли ума да се включва поне вначалото



Тема Re: Джао Бичън?нови [re: Яceн]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано02.10.04 19:46



Наскоро осъзнах един пасаж от трактата, който гласи:
"Относно алхимичният елемент:ако ученикът го трупа подсъзнателно, това ще е вроден микрокосмически елемент, но ако той го прави умишлено, този елемент ще бъде илюзорен и ще доведе само до провал".

Всъщност в условията на вътрешна тишина, при която "сърцето" е неподвижно като пепел, се задейства механизма, който не е вследствие на умставена нагласа.

Просто споделям, да не си врата да те открехвам.



Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миронови [re: xyaнджи]  
Авторnov (Нерегистриран)
Публикувано02.10.04 23:26




така е, но в трактата не е казано как да се овладее ума и сърцето. (или бъркам?)
затова аз си го комбинирам с йога и др. методи



Тема Джао Бичъннови [re: xyaнджи]  
Автор Mиpo ()
Публикувано03.10.04 02:05



Хуанджи, би ли се аргументирал?

За да се почувства човек кръгла нула два дена са твърде много. А иначе, ако е готов, енергията може да я почувства веднага.

Но в случая, Ясен, пита нещо съвсем друго. И на него, както и на 99% от хората в неговото положение, книгата на Джао Бичън не би им свършила работа или поне, според мен, има по-ефикасни неща в такива случаи. Ти би ли описът с твои думи (ако искаш цитирай в края на краищата и книгата) методите, които съветваш Ясен, за да усети и използва вътрешната енергия. И след това ще дискутираме по всеки един елемент от описаното в книгата, детайл по детайл.

Все забравям да ти кажа нещо по повод въпросната книга. Преди няколко месеца се срещнах с един стар приятел, който е един от издателите й и той е видял, че сме говорили тук за нея, както и твоите мнения. Поръча ми да ти кажа, че преводът е в ужасно състояние и е пълен с грешки. Имай предвид, че това е човекът, който разбира от Даоска терминология в Шамбала. Митко, който й е редактора си спомняш

и колко е наясно със съдържанието й в детайли. Апропо, той е "специалиста" по будистки и тибетски текстове, та не знам защо той я е редактирал. Така или иначе, текстът е достатъчно труден за превод от човек, който не се е занимавал никога с тези неща и поне малко не знае терминологията (не очаквай преводачките там да разбират нещо това), така че си представи каква каша се получава.

Както съм ти казвал, аз ползвах руското издание, но не гарантирани и за качеството на неговия превод. Четейки българско издание, мога да ти потвърдя, че има доста неясноти в него и направо грешки (не знам от превода ли са или от другаде). Примерно, Пробождащия канал (чун мо) според книгата свършва в сърцето, което по мой опит и по всички други десетки книги в областта, които знам, просто не е така. А описанието на последните 4 от Чудесните Канала, ако мислиш, че ти е ясно по книгата, потвърди ми. И т.н., и т.н.

Моят подход е по-различен от твоя. Ти си се хванал за тази книга и не мърдаш от нея. В книгата има много ценни неща и е чудесно, че си практикувал по нея, въпреки неяснотите, защото практиката е най-важното нещо. Обаче е смешно да говориш за цялостно практикуване по метода на учението на "Школата на безсмъртните", защото това е проста една малка книжка от целия даоски ансамбъл и ти просто не ги познаваш другите. Много ми напомня ситуацията с кастанедковците от съседния клуб, които прочели няколко книжки (все пак Кастанеда е изписал 13) се усещат като толктеки и войни, почти като героите от въпросните книги. Нещата обаче и двата случая са МНОГО ПО-КОМПЛЕКСНИ!

От една страна даоските дисциплини и практики са многобройни, и Даоската Алхимия включва много неща. Десетки книги са нужни за да опишат всичките неща, както и среща с различни хора на живо е задължителна. От друга страна, ако си виждал как въпросните уж едни и същи практики се проявяват ДОСТА РАЗЛИЧНО при различни хора (заради техните специфичност, опит и история), веднага ще станеш по-внимателен в сляпото прилагане на книжни методи. И трето, никой не ти гарантира, че даден метод от дадена школа ще ти е достатъчен и ще ти свърши работа. Самият ти писа в една тема, че "времето течало по-бързо сега" и това, което важи в книгата на Джао Бичън е за хора от преди няколко века живеещи при СПЕЦИФИЦНИ УСЛОВИЯ, доста различни от нашите.

За мен е важно да РАЗБЕРА нещата в мен. Използвам даоската алхимия и други методи, доколкото ми вършат работа. Важно е не как го е казал Мантак Чия, Джао Бичън или някой друг, а как аз го УСЕЩАМ и РАЗБИРАМ. И за това гледам за видя нещата от максимален брой практични гледни точки. Пиша ти ги тези неща, защото преди да говорим за детайлите е хубаво да са ясни принципите и основите под тях.

В заключение, тъй като виждам, че темата ти е интересна, ти предлагам да говорим детайлно, по който и да е пасаж от Джао Бичън. Да му видим смисъла, приложенията, вариациите ... Не се смятам ни най-малко, че ми е ясно всичко и съм сигурен, че ти също би ме научил на неща с твоя опит. Но смятам, че все нещо полезно може да научиш и ти, за което претендираш, че имаш желание.





Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миронови [re: nov]  
Автор xyaнджи ()
Публикувано03.10.04 14:49



Разбира се, че е казано.
Установяване в изходната кухина на духа, ако се сещаш метода с това започва, с медитацията. По някое време установих за какво става дума, но минаха години. Друго си е да има кой да ти спести пътят и да те научи директно да намираш изходната кухина на духа. Но пък ако не си готов, кел файда. Всъщност, напразна опитност няма, всеки се подготвя издалече за тези неща.

С йога се комбинира чудесно.



Тема Re: тай чи,цигун ? най-вече към миро [re: xyaнджи]  
Авторnov (Нерегистриран)
Публикувано03.10.04 15:00



и не е целта да се усещат само енергиите...
защото най-висшата, на духа, е чисто осъзнаване и светлина, която се открива в третото око подобно на лунна
а съвършеното постижение и обединение на енергиите е "излизането в пространството", преминаване през пустотата и вакуума. това пък прилича на шунята при Будизма. Затова, дори и да има грешки и превода да е лош, могат да се направят аналогии и всеки да си доизясни за себе си, което му е необходимо.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.