Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:30 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок да  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано03.11.22 06:47



Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок да променят имената си



https://www.focus-news.net/novini/mejdunarodni/Bulgarskite-klubove-v-RSM-imat-trimesechen-srok-da-promenyat-imenata-si-1450351

Може така:
"Иван Михайлов" - >"Тодор Александров",
"Борис III" - > "Борис I".

Редактирано от sofijanec на 03.11.22 07:26.



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: sofijanec]  
Автор dilber_tanasovski (минаващ)
Публикувано03.11.22 09:43



"Иван Михайлов" - >"Гоце Делчев"
"Борис III" - > "цар Самуил".



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: sofijanec]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано03.11.22 11:36



и тези ще бъдат дамгосани като неподходящи - Тодор Александров и сега си е "контроверзна" личност в македонистката истериография /поради недвусмисленото му деклариране като българин/. цар Борис I - ще бъде дамгосан като средновековен "окупатор" на вардарско и противник на великоморавската мисия на солунските братя.
цар Самуил или Гоце Делчев пък ще са неподходящи, защото ще ги представят като македонистки личности, и ползването им от други етнически "заедници" ще бъде тълкувано като опит за присвояването им и груба "провокация" срещу чувствата на "македонистката" маса.
изобщо, всички имена на личности и герои от българската история ще бъдат отхвърлени или по казуса, че въпросните са всъщност македонистки герои или ако не произхождат от географска македония, че са част от "великобългаската" завера да се "негира" и подтиска всичко македонистко.
остават стерилни и нищо незначещи имена като "мост", "приятелство" и подобни, мисля че това беще и гениално-идиотската идея на иван илчев, ако не се лъжа.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: tormentor]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано03.11.22 13:41



А имена на личности като Парашкев Цветков, Тома Давидов, Атанас БабАта, Костадин Нунков, Христо Чернопеев?



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано03.11.22 13:56



Един вид, негласно да потвърдим, че тия са татари с приятелско отношение към македонците, докато родените там са автохтонни етнички македонци. ;)

Айде па да видим как ще ги вознемирува едно име на почитуван македонски преродбеник или комита, родом оттам, който недвусмислено е оставил изявления какъв е по народност. ;)

Ще видим какво ще стане с клубовете, де.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 03.11.22 13:59.



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: tuzlija-179435]  
Автор tormentor (мъчител)
Публикувано03.11.22 14:37



вераятно някой от тях може и да мине /може би Пейо Яворов, също, все пак отделно от връзката си с македония е и известен поет/.
от друга страна за нашите хора там, избор на личност от старите предели /освен ако не е някоя голяма обединяваща фигура - като тази на някой цар/, няма да е особено добър избор, защото веднага ще се свързва с асоциазцията както тия са си избрали някой "външен" самите те са някакви "външни" тука.

кажи му северномакедонец вместо да го обиждаш



Тема Контранови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано03.11.22 22:17



Нашите ще съдят северната държава в Страсбург:





https://btvnovinite.bg/svetut/balgarite-ot-severna-makedonija-shte-sadjat-darzhavata-zaradi-nov-zakon.html

Редактирано от goga на 03.11.22 22:32.



Тема Re: Контранови [re: goga]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано03.11.22 22:22



Не лоша позиция на Външно:

https://mfa.bg/bg/news/35484



Тема Re: Контранови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано04.11.22 11:16



След като има вече такъв прецедент смятам, че делото ще приключи много бързо.
Иначе като имена за такива клубове - кеф ти Борис Дрангов, кеф ти някой от именитите генерали!



Тема Re: Контранови [re: NAVYBG]  
Автор bash bugarash (мин. на проп.)
Публикувано04.11.22 11:28



Така формулираните правила им дават възможност за абсолютен произвол при определяне какво е допустимо и какво не. То явно това е и целта.



Тема Re: Контранови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.11.22 11:58



Кеф ти "Владо Шофера" :)

Ако нещо са против него, ще пуснем жалба, че дискриминират всички с името Владимир с категория В. :)

Редактирано от goga на 04.11.22 12:00.



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано04.11.22 18:17



Газ пикаят:


https://youtu.be/usMwdCGW5Pk



Тема Конституционният съд в Северна Македония образуванови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано11.11.22 08:47



Конституционният съд в Северна Македония образува дело за българските клубове



https://www.focus-news.net/novini/mejdunarodni/Konstitucionniyat-sud-v-Severna-Makedoniya-obrazuva-delo-za-bulgarskite-klubove-v-Ohrid-1459861



Тема Re: Конституционният съд в Северна Македония образуванови [re: sofijanec]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.11.22 09:15



Нашият заместник-министър на вътрешните работи, Коджабашев някой, казал, че клубовете със сигурност ще бъдат затворени. Какво е имал предвид - лично мнение, налична информация за намерения... не разбрах.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.11.22 09:19.



Тема Re: Конституционният съд в Северна Македония образуванови [re: MupaM]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано11.11.22 10:24



Клуба в Битоля май ще му променят името на ДЖИМ - Да живее Иван Михайлов!



Тема в Крумовонови [re: NAVYBG]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 10:46



Работата не е майтап. Пичът си е македонист от едно време, интерниран е в началото а 80-те за тази му дейност. Дъщерите му са българки, но племенничката му се смята по националност "македонка". На гробовете на майка му и баща му е сложена звездата на Вергина.
Тия приказки дето си ги разправаме, че нямала дикиш македоинизацията, не са верни. Доста народ са повярвали на пропагандата, че и в паспортите са ги писали зорлем "македонци". Сега в Крумово преселниците от Македония са категорични, че са българи, но има единици, които одобряват това, което дедо Боре прави.



Тема И в Крумовонови [re: goga]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано11.11.22 10:59



И в Благоевград, и в Сандански - навсякъде биологията ще оправи нещата с македонизма. И в Скопие също. До 50 години помен няма да има.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.11.22 12:00



"На гробовете на майка му и баща му е сложена звездата на Вергина."

Тука не знам дали да сложа нахилено смайлче, ама май не е подходящо, когато говорим за гробове.
Но ето, каузата на дедо ви Боре ще я наследи племенничката му.
Откъде точно идва това семейство, научи ли подробности? Интересно ми е, не че е важно.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 11.11.22 11:59.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 12:58



Пиринско.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 13:44



Родителите му са от Кресненско.
Мигрират в Крумово в края на 60-те. Идват си македонисти завършени.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 15:05



Аз не знам защо правите драма от такива единични случаи, които са валидни най-вече в не-македонско обкръжение, което е Крумово или където и да било в България извън Пиринска Македония. Ако говорим за някакъв вид македонизъм, такъв по Пиринска Македония имаше по-скоро по комунистическо време, поне откогато са ми спомените от 1984-85 насам. И тоя македонизъм се изразяваше в слушане на радио Скопие и гледане на телевизията им. Беше по-скоро някакъв протест срещу системата тук, но не съм срещал и не знам някой да се е имал за нещо различно от българин и същевременно македонец. Имайте предвид, че тогава родителите ни и дядавците ни все още имаха запазени документи, където пише националност македонец и това е оставило някаква следа в мозъците им, но хората и по това време и по сегашно време си имат кристално чисто българско самосъзнание и са си македонци.
А след 1990, когато имаше много агресивна политика от РСМ към нашите хора и когато на практика държава тук нямаше, а се мислеше как да си купиш хляб и мляко, именно тая им политика, на отричане на българското, на настояването че са нещо различно масово отблъсна и отврати нашите хора от политиката на РСМ. Помня имаше някакъв събор на Рожен, даже и филм имаше - ами хората бяха зажаднели за нещо различно, приеха го като поредният митинг срещу системата и е отишъл доста народ. Но от изнесените речи там, после от самата злостна пропаганда срещу България, като например македонска църква, македонски език, дори отделяне ... е нямаше вече такъв митинг.

. Опитваха се да съберат хора за организация - ядец, в "най-добрите" си години не са имали повече от 1000 последователи, по моя скромна преценка. По едно време македонистите от коритото на Струма се скараха с тези от коритото на Места, естествено че за пари, но нещата леко по-леко си умряха. Сега по моя скромна преценка едва ли ще се съберат и 50 души в целия регион. По едно време имаше някаква такава мода на македонизъм в Мусомище и Ляски Гоцеделчевско, единични случаи в Разложко и Кресненско, а което е най-смешното - в Сандански, Петрич и Банско, където диалекта им е най-близо до тяхната норма - аз не знам да има някой. Дори бих казал, че преимуществено са враждебни към северномакедонците.
Дори има един филм на един северномакедонски откровен маниак, обикаляше градчетата и селата на Пиринска Македония и търсеше "истински" македонци... Ами по човек до трима от котловина във всичките 5, смешна история, най-много имаше точно в Мусомище, някакви стари нещастни пияници, дето езика им е толкова далече от македонския, горките, че като се опитваха да си извъртат езика да говорят макЕдонски (а те казваха мАкедонски) - да се напикаеш от гъдел, представи си някой от Сливен да се опитва да говори шопски
Та за не знам кой какви стратегии и страхове има на държавно ниво, но ги търсят на грешното място. Хората от Пиринска Македония са си чисти българи, но са и македонци и с това са "различни" от останалите българи. Не виждам никакъв шанс на скопската пропаганда дори и частичен успех да постигне, просто защото е антибългарска и чужда, неестествена за нашите хора. Аз много повече виждам риск от сръбската пропаганда сред шопските и други пияници, най-вече през скарата и чалгата ... Такива примери съм виждал на най-невероятни места, но никога в Пиринска Македония. Примерно "Србска скара" или "много укосно"
Така че, Гога, ти си емоционален човек явно и приемаш доста крайни форми.

Редактирано от DannyDeVito на 11.11.22 15:13.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 15:18



Аз съм срещал такива между 1980-1985, които са казвали, че се имат само за македонци, а не и за българи.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 15:25



Имай предвид, че когато говориш с пиринец и го издразниш с въпроса - ти българин ли си или си македонец, в яда си може да получиш злобен и неправилен отговор. :-)



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 15:30



Пример, един мой приятел е женен за търновка, оная като й кипне и почне да го пустосва на македонска кратуна, той пък й връща - да е... и конското племе, да е...

. Ама си го знаем и на никой не минава такива мисли тако твоите.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 15:33



За толкова глупав ли ме мислиш?
Заявявали са ми го ни в клин, ни в ръкав, в техния си стил.
И аз самият съм българин със 100% потекло от територията на днешна Северна Македония. Тия чалъми ги знам от семейството .



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 15:37



Може, аз също съм срещал двама такива в живота си, но не мисля, че са искрени. Да не говорим за интелигентност.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 15:38



Въпросните 6 години ги изкарах по Джумаята.
Това не са единични срещи.
Това са били колеги, други познати.Без никакви провокации или любопитство от моя страна. Хич не са повърхностни впечатления.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 15:43



Ама и при мене не са били много.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 15:48



Това казваш за 1980-1985, възможно е. Аз вече няколко десетилетия не живея там, но достатъчно контакти и ходения имам, за да имам такова твърдо и ясно мнение.

Редактирано от DannyDeVito на 11.11.22 15:48.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано11.11.22 15:46



Дядото на баджанака е македонист , но нищо общо с онова българомразие . Добряк. По скоро е забавен . Тук стана русофил , живеят с бабата в руски блок.
На баджо от другата страна са явно михайловисти ; баба му се казваше Автономка(Тонка) . Той е кръстен на нея. Тя той гласува за онази българска партия която е най твърда срещу севромакедонците, но да е и с шансове да влезе. Друго не го интересува .

Редактирано от torlakov-93629 на 11.11.22 15:47.



Тема Re: в Крумовонови [re: torlakov-93629]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.11.22 15:55



Пирински македонист ли? Предполагам, не, щото при тях основното май е, че са "поробени" и мразят поробителя.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано11.11.22 16:03



Не се чувства поробен , освен от бабата.

гледат само руска тв и много го бе впечатлил Путин когато се изкенза за родината на кирилицата. Подвижно шоу са и много ми е приятно като се видим. Баджо и вуйчо му ( особено той ) ги дразнят . Пускат им разни теми и се забавляват .



Тема Re: в Крумовонови [re: torlakov-93629]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 16:16



Аз не мисля, че дядото на баджанака ти е македонист. Просто ви дразни.





Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано11.11.22 16:22



Той не е заядлив , иска да подчертае , че е от този регион. С бабата са в развод всеки ден, но тя е инстигатора. ..



Наскоро взехме апартамент в Поморие, за стари години. Та един строител от там ми казваше при пазарлъка , че на поморийци отказвал добра цена, та мен ли.

Редактирано от torlakov-93629 на 11.11.22 16:23.



Тема Според Мицкоски, Ванчо Михајлов треба да се почитунови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано11.11.22 18:34



Според Мицкоски, Ванчо Михајлов треба да се почитува

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски во интервју за Канал 5 отворено застана зад личноста и делото на Ванчо Михајлов, додавајќи дека тој е како дел од континуитетот на ВМРО-ДПМНЕ.

„За Цар Борис трети е познато дека бил прв човек на држава која соработувала со нацистите во Втората светска војна, додека Ванчо Михајлов бил предводник на организација во еден историски период, со кој тој можеби не се слагал сосема, но дека е континуитет што ВМРО-ДПМНЕ го има преземе и тоа треба да се почитува“, рече Мицкоски.




https://fokus.mk/spored-mitskoski-vancho-mihajlov-treba-da-se-pochituva/



Тема Re: Според Мицкоски, Ванчо Михајлов треба да се почитунови [re: sofijanec]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано11.11.22 18:39



Ихааааааа! Ама не е ли фашист Михайлов, като е заявявал явно, че е българин?



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: Според Мицкоски, Ванчо Михајлов треба да се почитунови [re: sofijanec]  
Автор torlakov-93629 (оД Цаконица)
Публикувано11.11.22 18:42



По принцип не е добра идея да се нищят и хулят западните династии, че са като свински черва , но луд умора нема ….
Лесно е да кажеш на западняк “българите са фашисти”. Но да обявиш благородник, с вековни семейни традиции и връзки с всички династии за такъв ; е това вече е видима глупост .

Редактирано от torlakov-93629 на 11.11.22 21:06.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 19:44



Дани, емоционален съм като натура, но впечатленията ми са напълно рационално осъзнати.
Има си феномен "анти-български македонизъм" и днес в Бг. Да, повечето са на 60 и повече години, да, повечето са си битови алкохолици, да, някои добре си живеят с кинти отвън. Но. Не е само това картината. Има и сравнително млади, правят го безплатно, пият умерено алкохол. Защо го правят? Не знам, матрица някаква. забелязал съм, че обикновено фамилиите им имат някаква травма, свързана с Ванчо Михайлов - я, е утрепал някой дядо или прадядо, я, ги е тероризирал заради връзки с ВМРО обединена. Тая родова памет и омраза се предава през поколенията. Не е масов феномен, но има такива.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 22:01



Нямам никакво желание да убеждавам който и да било. Аз знам и двете страни до последният детайл и знам, че си в дълбока заблуда. Македонизма в БГ е по-скоро реактивен, т.е. резултат на някаква провокация или дори на майтап. Аз лично съм бил много обиждан в казармата на тема македонец, почти всички в ротата са ме нападали - абе какъв българин си ти, македонец мръсен и така нататък. И то не къде да е, ами в школата за запасни офицери. Получавал съм коментари от хора и то които обичам, приятели, че съм по-малко българин от тях и така нататък... Каква трябва да бъде реакцията на човек в такава ситуация? ОК, аз съм игнорирал 99%, съответно съм отвръщал в подобен тон, но какво очакваш да отговори човек с по-различна душевност от моята?


И още нещо - да, македонците сме честолюбиви, горди и чепати хора, гнусим и се възмущаваме от всякакъв вид патернализъм, не очаквай някой да ти обяснява на теб какъв е. Особено на такива като теб, без да те обиждам, просто следя отношението ти към хора като Сашето.

Редактирано от DannyDeVito на 11.11.22 22:02.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 22:05



Дани, приятелю, при цялото ми уважение, но светът не се изчерпва с твоите лични проекции за него. Говориш за неща, за които нямаш пряк досег. А аз говоря за конкретни хора и случки, в които аз нямам никакво лично отношение.
Може при теб и около теб "македонизмът" да се изчерпва в тип инат или чепатост. Но. Приеми, че не всички са като теб и семейния ти кръг.



Какво съм казал на Сашето, което не е истина и той не е съгласен? Че не е българин? Ми, не е. Той сам го е казвал. Че чества денят на борците? Ми, чества го. Защо да не го чества като не е българин? Че е добряк и може да общува с всякакви хора? Ми, той не отрича, че е дипламатичен и с нас. Е, и? Къде е драмата?

Редактирано от goga на 11.11.22 22:06.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано11.11.22 22:11



Аз пък ти казвам, че нищо не разбираш и грам от македонизъм, а пък македонците ги мериш по твоята двуична система, пък ти си мисли каквото искаш. И не те обиждам или обвинявам.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 22:24



Ок. Но все пак и ние "немакедонците" имаме право да дишаме, нали





Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 22:29



Историкът и архивистът Димитър Тюлеков, от когото имам книгата му "Политическият мит за "македонското малцинство в България" с автограф , е изследвал въпроса.
На едно място посочва, че известна част от изявените активисти на ОМО са всъщност от влашки произход.
Тюлеков е от Свети Врач и работи в ЮЗУ Благоевград, та белким има представа от нещата.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 22:45



Сигурно е така.
Но и сред мразещите Ванчето.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 22:44



Присъствал съм тогава на супер тъп разговор, когато колега от Благоевград се изкарваше"маке", а колегата от Бараково, което е на 5 километра и до 1912 е било в Османската империя не бил "маке". Бараково сега е в област Кюстендил.
Друг такъв философстваше за "огромната" разлика между горноджумайския и дупнишкия диалекти и частицата за бъдеще време във вариант "ке"(всъщност го има и в Дупнишко).
Да отбележим, че и други региони извън област Благоевград са били в Османската империя до 1912.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 22:51



На този майка му и баща му, дето са погребани със звездата от Кутлеш, са родом от селата Кресна и Врабча. Там власи има ли?



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 22:55



И комай повечето са такива, които са като контра на властта от 60-те нататък и такива по-млади, повлияли се от тях.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано11.11.22 23:02



Вече почти не се знае кой какъв е.Трябва да си на място и да познаваш фамилиите с подробности.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано11.11.22 23:32



"С чай, а не с ракия ще посреща съмишлениците си македонистът от Крумово!

Македонистът от село Крумово проговори. Оказа се благ човек, който всяка сутрин се моли за благополучието на България и Македония. Няма териториални претенции към Пловдив и околностите, но е категоричен, че е потиснат и жертва на геноцид.
68-годишният Борислав Иванов е увеличил броя на знамената със звездата на Вергина пред къщата си. Преди 3 дни имаше само едно, сега са три. Кметицата на Крумово Румяна Самоковарева е категорична: „Преди месец нямаше нито едно знаме!“
Борислав Иванов се смята за потомък на Александър Македонски. Убеден е, че в Южна България няма българи, а само тракийци и македонци, а в Северна - били татари и гагаузи!
Мъжът не е сам в македонизма си. Подкрепя го племенничката му, която обаче забранява да я снимат. Но пък се оказва, че двете дъщери на Борислав, които живеят в Пловдив и Плевен, не споделят етническото чувство на баща си и се смятат за българки. Навремето отказали категорично да ги изпрати в Скопие да учат за медицина, защото заподозрели, че ще им вземат българските документи и ще ги накарат насила да се пишат „македонки“.
Борислав твърди, че е жертва на репресии заради македонизма си. През 80-те години бил арестуван и интерниран заради връзки с ОМО. Твърди, че в семейството му всички били македонци по националност: „На гроба на мама и тате съм сложил звездата от Кутлеш, звездата на Вергина.“, уточнява Борислав.
68-годишният мъж е непреклонен, че около и във Пловдив има хиляди македонци, които са под български хомот: „Страхуват се да си кажат какви са!“, убеден е Борислав. Неговите съселяни обаче го смятат за леко откачен, но добродушен човек. „От Пиринско се заселихме тук, българи сме“, обяснява 83-годишна жена. Тя не е изненадана от Борислав – открай време си бил такъв.
68-годишният жител на пловдивското село Крумово преди дни обяви пред северомакедонската телевизия Сител, че идната пролет ще отвори македонски клуб в дома си и ще се бори срещу българското потисничество над македонците във и около Пловдив.
Бай Боре наскоро е варил ракия, но е категоричен, че в новия клуб ще се консумира само чай!"

Редактирано от goga на 11.11.22 23:35.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 07:48



Аз съм сигурна, че огромната разлика между дупнишкия и благоевградския диалект се свежда до това че/ке и амнайсет думи, колкото нормално си варират от село до село, но знаем, че човек реши ли, може да "докаже" всичко най-убедително. Пример е цялата историческа нАука на северните.

Даскали ли бяха тия твои колеги?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.11.22 07:57



Този от Бараково - да.Не съм го виждал скоро, но си е останал в професията.Жена му също е колежка, родом от Разлог.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 08:02



Не съм била в ротата ви, но се учудвам. Не съм срещала в пловдивска и наоколо среда някой да е бил обиждан на македонец. Един колега в Пазарджик примерно е от Благоевград, никога не съм чула да му викат така или да намекват, че е по-малко българин (той е и дърт русофил, между другото). Е, сега, в казармата може да е друго, покрай военно-патриотичната подготовка може да го удряте на философИи по тия въпроси, кой както ги разбира.

А иначе и майка ми ни викаше на нас и на баща ми: "шопи мръсни" (макар произходът на семейството му да не е от Софийско, а от селата северно от Кюстендил) и твърдеше, че по спомени на баба ми по бащина линия някога си, тамммм, преди сто летааа, някъде в Харманли (май), където е работил дядо ми, някой си сериозно ги бил питал: "Вие, шопите, българи ли сте?".

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.11.22 08:11



Ако не е тайна къде по- точно северно от Кюстендил?
В момента в община Трекляно живеят около 400 души всичко на всичко, като 300 от тях са в село Трекляно.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 08:20



Точно от община Трекляно, село Габрешевци, е най-старият представител на рода по мъжка линия, за когото знаеше баща ми, дедо Ристе. Споменавали са ми и за други села в района около Трекляно, но не ги помня, както и много други неща не ги помня или не ги знам и вече няма кого да питам. Синът на дедо РистЕ, дедо ДимО, който е дядо на моя дядо, се преселва от Габрешевци в село Калища, Пернишка област, а жената на Димо, баба Ката, е била от село Извор, също Пернишка област... и дотам съм с имената на селата. Има други, но не ги знам. По линия на баба ми също не ги знам пък изобщо, знам, че нейният баща също е от Калища и по тая линия са се запознали с дядо ми. Иначе имам едно родословно дърво на нейния род с написани имена до нейните баба и дядо, но не и местораждане.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 08:22.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано12.11.22 08:35



Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано12.11.22 08:41



Не е само той



“Що е Македония, се е лайно”
Виждал съм го и аз това което Да и описва от членове на моето семейство към други членове. Но обикновенно е зад гърба

А брата на дядо ми по майчина линия (от Казънлъшко, завършил в Стара Загова) е бил учител в Македония и много лоши спомени доказва от ВСВ времето.
И се дразнила, че аз говоря на Че и Е. Познай от къде знам за “що е Маке…”
В най—добрият случай — “Маанат човек”, че е македонец.

Да не говорим, след 1989, мой роднини са ми викали “дигаме границата при Станкето”, на семейна сбирки в Благоевград
При положение, че на единият (бащата на зет ми), дедо му е бил четник на Гоце и участник в Илинден. От Ощава. След две години, като започна македонизма от Македония всички станаха прави българи.

Редактирано от nikolayds на 12.11.22 08:42.



Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.11.22 08:57



бил учител в Македония и много лоши спомени доказва от ВСВ времето.

я, разкажи





Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 09:17



В първите години след 89-та наистина имаше някакво примъкване към сегашната Северна република като протест. Донякъде заради по-добрия стандарт там през 90-те, след Лукановата зима и Виденовото (не "Видението", както мисли моят телефон) какво беше. Сещам се за два случая от спорта - шахматистът Кирил Георгиев играеше по едно време за клуб от Струмица (май), а не мога да се сетя кой футболен отбор от Блгр област в знак на протест срещу БФС заплашваше, че ще направи постъпки занапред да играе в македонското първенство. Това не стана обаче.
Но тогава още нямахме много представа за силата на антибългаризма там, мисля. Или пък самата сила може би не е била толкова голяма. Имаше разни опити за сближаване.

И стандартът на живот, колкото и тъжно да е, е сериозен мотив. Не единствен или номер едно, но сериозен.


Разкажи за спомените на чичо си от ВСВ, да!

Редактирано от MupaM на 12.11.22 09:25.



Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано12.11.22 09:18



Така е. Преди 90-та македонците (и мръсните и чистите) бяхме ние, онези оттатък Деве Баир за нас, истинските македонци бяха сръбе.





Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 09:23



Тук ли беше поставен* един текст на Соня Колтуклиева ли беше, където се разказваше, че им се обадили братчеди оттатък, с които поддържали връзка, и тя казала на майка си: "Сърбите се обаждат", а отсреща чули и се обидили.


_____
* Постнат, бе, майка ти и коректор!


„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 09:25.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.11.22 09:42



Пирин Блг заплашваше, но не през 90-те, а преди 7-8 години. И не по политически причини и ОМО. Агитката на Пирин ходеше на сборищата им да ги бие.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 09:47



Не по политически, по причина спорове с футболния съюз беше.
Забравила съм, но според мен по-отдавна и май беше отбор от малък град

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 10:05



Казанлък... Трай па ти бе, розобер!
Щи дам аз на тебе едно лайно...
Къцай китки там и не се меси дет не разбираш!

Заврели се между баирите и... Пръскат.
На онуй тясно място в храсталака, между два баира, на нас на кво си мислиш ни мяза - Долина на розата, ама на оная, дето слънце я не грее.
Изкопали си там една дупка и фуууу... Цял свят да ги разбЕре.
Те така, само с тая дупка в храсталака сте известни и от нея калашници, дето правят търрррц, друго не излиза.

А в Крумово има летище! Поне можеш да отлетиш, да избягаш нанякъде.





Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 10:18



Силно, силно не на място ще кажа нещо - покрай Крумово и дедо ти Боре се сетих пак за нещо, което си го мислех - и Крумово, и Графа, и Садово с Чешнегирово са нелоши места за купуване на селски къщи, хем ниско и няма лоша зима, хем близо до Пловдив, хем има население, ама летищата объркват работата - утре някой нов Путин или днес сегашният ще реши да ги избере за цел за бомби и отиде, та се не видя.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 10:19.



Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор Amateur (TrollBuster)
Публикувано12.11.22 10:21



Алооо, половината ми рода е от Казанлък. Прочут град! А за съществуването на Крумово сефте научавам. Какво е това, селце някакво ли?



***
Слава Україні!


Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 10:31



Моите стари в казармата бяха северо-западнвци, а техните стари пък, македонци. Изпивали са им мозъка. Мечтаеха си македонец да им дойде и си върнат гонката.
Аз от Пловдив, но се заприказвахме веднъж с един от Петрич, наборче от съседното поделение на нашенски. Малииии! ГолЕма грешка направИх.
Като ме чуха, като разбраха... От набора мен последен ме направиха стар боец. Сети се какво е да си останеш единствен новобранец на цяло поделение. Наборите ме избраха за комсомолски секретар, та по политическа линия нещо уж малко да отърва гонката, ама ако питаш мен стана още по-зле.



Като ми паднеше после някое гадже в университета от Монтана, от Видин, все си представях, че им е я сестра, я майка, леля нещо на тия. Ама то така им ставаше по-гот и явно на никого нищо лошо не върнах.




Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 10:49



Щях да напиша "да си беше взел мъжко гадже от северозапада, че да върнеш", ама се сетих, че и на такъв, ако се хване доброволно с теб, би му харесало... та няма полезен ход.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: в Крумовонови [re: Amateur]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 10:54



А бе, не ти и трябва да го знаеш Крумово.

Хубаво място е Казанлък, знам. Всеки мечтае да избяга от там.



Ходих на гости в Казанлък при състудент 90те години. Баща му беше си отворил малко кафене в гаража - три маси и събираше да пои махалата.
Обаче, точно бяха изпълзели мутрите и го посетили. Заплашвали, искали рекет. Местните за пръв път виждали и разбирали за такива бандюги.
След време тия пак дошли, да приберат парите. Обаче вече всичко наоколо знаело и като наизкачали от къщите, кой с каквото изнесал от Арсенал - от пистолет Макаров, през калаш та до лека картечница. Бейрут не бил виждал толко опълчение!
Мутрите кротко си заминали и повече такива там не се вясвали. На место ми го разправяха.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 11:44



Хъм, само мохабети са бе, Мире.
Гонката в какво мислиш се изразяваше - карат те ти да избягаш от поделението да им купуваш ракия, а после пазиш да не ги набарат да пият или че спят в караулното. Караш техните смени.

Бяхме постови и с бойни патрони. Караше се по устав, нямаше издевателства. Спиш или си на пост, чистиш наоколо и друго няма какво така или иначе. Офицер постоянно има наблизо, но и той все спи. В полусън си и ти се привиждат розови слончета. Свикваш, че даже започва да ти харесва, дето викаш.





Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 11:52



Ясно, че са мохабети, де.


А иначе извън казармата всички сме чували за чистене на пода с четка за зъби и бръснене на портрета на Христо Ботев, ама така ли е, не е ли... ;)

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 11:55.



Тема Re: в Крумовонови [re: sofijanec]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.11.22 11:55



Има и такива.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.11.22 11:58



По-нататък ще ти пиша за Габрешевци.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 12:06



ОК, ще ми е интересно.



„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.11.22 12:10



Така е. Потвърждавам.



Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано12.11.22 12:14



Хахаха, така е, също и пеене на старите, додето люскат карти покрай рикиджоса

Снощи ми припомни Цитиридката тези моменти с Батальона се строява Есенна балада, Весна Змиянац и прочие сърбежи.



Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 12:35



Нищо подобно не съм срещал освен да мием пода със сапун за ръце, настърган и разтворен в кофа с вода. Друг препарат нямаше. Не се разтваряше в студена и зора е да го обереш размазан от мозайката после. Тогава четка върши по-добра работа от парцала. Само чакаш да поизсъхне и изстъргваш петното барабар с мръсотията. Тоест, в нея е тарикатлъка, а не зора, разбираш ли. Нищо, че от страни изглежда забавно или унизително. Инак търкай сапун по пода с ледена вода само с парцала да видиш кога ще го махнеш - с часове ще се зориш и само го размазваш. Не се обира.



Тема Re: в Крумовонови [re: NAVYBG]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 12:43



Оооо, играл ли си магнитофонче?

Един единствен път го караха едно от нашите така да им пее. Беше им се развалил магнетофона и го викнаха, а то диването си мислеше, че го викат да пие с тях.



Сложиха му касетка сръбско (щото си падаше и той по него) в горното джобче, натиснаха му копчето и викат - Пей!
Пя, кво ше прай!?
После един друг му сложи друга касетка, в другото джобче и му вика - Я сега ми я презапиши, че тая песен я нямам. И му натиска двете копчета едновременно.
Смяаааах!



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано12.11.22 17:39



За починалите или добро или нищо.
Достатъчно е да ти кажа, че за него и моето семейство по майчина — трЯбва и моЖе да се говори само на книжовн@ + турцизми норма. И те проправят и те гледат на криво. От както почнах там да ходя през лятото на ваканция (от 7 до 13 години), не знаех, че в Орландовци и Малашевци не говорим правилен български и сме шопи :)

Само си представям, като е учил да казват ‘език’, децата в Македония след сръбската окупация ( по—близо на български до май сръбската версия, отколкото до софийската :) ) или ‘хляб’ и ‘бял’. Нямаш си представа на 6 годишно дете от кварталите на София от началото на 80—те как странно звучи в началото говора в централна България. И да получаваш подкани да се поправиш и да те иронизират за това. Както и да е, пичага беше дедо Димитър. Малко са се кара ли с моя дедо Добри, щото единият е офицер (моят) и комунист от преди девети, а дедо Димитър учител и последен дал земята за ТКЗСто ;)



Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор nikolayds ()
Публикувано12.11.22 17:46



Като ми викаха шоп, им казвах заралии (те се обиждат на заралия, щото са балканци) за обида, ама не съм се сетил да им кажа “розобери” ;)
Човек се учи докато е жив.
Сина на мой приятел в Америка научи, че ‘Шопето’ не е име (може но не в моят случай) — ами че съм от София и говоря на столичен (не шопски) диалект. Така викали на негов съсед у Варна. Без майтап.



Тема Re: в Крумовонови [re: Amateur]  
Автор nikolayds ()
Публикувано12.11.22 17:50



Крумово не беше ли някакво летище, ама към Стара Загора?

Иначе по майка — от Дъбово и Мъглиж ;)
По баща от Беломорието и Бесарабия (от 1878 в България)



Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор leyte (ветеран)
Публикувано12.11.22 18:41



Само доказваме, че с нищо не сме по-различни от света. Така германците се юркат на провинции, за англетата да не говорим.
От французи съм чувал, че в Марсилия не смеят да кажат, че са парижани. Милано и Неапол, Москва - Питер, Атина-Вулгарополис



Да не ти разправям за пловдивските махали, но само един пример:
Когато се основава ФК Марица Пловдив, първа точка в устава е - забранява се в дружеството да членуват участници в побоищата между Кършияка и Мараша - 1922г.


Така е било, така и ще бъде.
Темата не е за който не носи на бъзик, знам.




Тема Re: в Крумовонови [re: leyte]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано12.11.22 19:41



Е Солун си са вулгарос. Дори феновете си го пеят.



Тема Re: Според Мицкоски, Ванчо Михајлов треба да се почитунови [re: MupaM]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано13.11.22 08:14



МИЦКОСКИ Е ИДЕОЛОШКИ ПОКЛОНИК НА ЛУЃЕ ОД ТРЕТИОТ РАЈХ Од СДСМ велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ не смее да зборува за патриотизам

Од партијата потсетуваат дека ВМРО-ДПМНЕ во чест на Ванчо Михајлов изгради спомен куќа во Штип и постави восочна фигура во природна големина во музејот во Скопје.

Христијн Мицкоски потврди дека ВМРО-ДПМНЕ денеска е партија којашто е иделошки поклоник на луѓето кои што биле извршители на Третиот Рајх, реагираше СДСМ на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во која тој вели дека партијата нема потреба да се огради од Ванчо Михајлов бидејќи е дел од нејзината историјата иако не се согласува со неговото делување.

„Мицкоски се потврди како докажан лицемер, додека јавно го осудуваше отворањето клубови со имиња на контрозверзни историски личности, тој јавно на национална телевизија кажа дека требало да се почитува тоа што Ванчо Михајлов е дел од континуитетот на ВМРО-ДПМНЕ“, стои во реакцијата.

Со тоа, додаваат од СДСМ, Мицкоски го потврди она што одамна се знаеше, дека ВМРО-ДПМНЕ денеска е партија којашто е иделошки поклоник на луѓето кои што биле извршители на Третиот Рајх.

Од партијата потсетуваат дека ВМРО-ДПМНЕ во чест на Ванчо Михајлов изгради спомен куќа во Штип и постави восочна фигура во природна големина во музејот во Скопје.

„Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ немаат никакво право да зборуваат за патриотизам и национални интереси, тие се заглавени во минатото и освен штета на националните интереси, освен поделби меѓу граѓаните ниту можат ниту сакаат нешто друго да понудат“, се додава во соопштението на СДСМ.




https://plusinfo.mk/mickoski-e-ideoloshki-poklonik-na-lu-e-od-tretiot-ra-h-od-sdsm-velat-deka-liderot-na-vmro-dpmne-ne-smee-da-zboruva-za-patriotizam/



Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: sofijanec]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано13.11.22 13:04



Буяр Османи май-май почва да усеща дебелия:





Тема Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е прнови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано29.11.22 23:02



Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е премахнал спорно съдържание, следва образуване на наказателно производство

Българският културен център "Ванчо Михайлов" в Битоля не премахна спорното съдържание от социалните мрежи, въпреки че срокът за това е изтекъл, а днес изтича и срокът за промяна на името и ако не предприеме действия по тях, ще последват производства, съобщи Комисията за превенция и защита от дискриминация (КСЗД) на днешната си пресконференция, пише македонското издание CivilMedia.

Членът на комисията и докладчик по случая Весна Бендевска подчертава, че въпреки че имат право да образуват наказателно производство, все пак са решили да го оставят на прокуратурата, която е поискала от тях информация и копия от противоречиво съдържание, публикувано от клуба в социалните мрежи.

"На 21 ноември комисията предаде на прокуратурата информация и копие от спорно съдържание, публикувано на страницата във Фейсбук, което се отнася не само до тревожно изказване, в което се възхвалява ликът, делото и идеологията на Иван Михайлов, но има и сериозни индикации, че съдържание, което предизвиква расово, ксенофобско съдържание, което предизвиква нетолерантност, омраза, дискриминация и нарушава правата и свободите на голям брой хора, а това вече се отнася до разпоредбите на чл.394 г от Наказателния закон. С това прехвърлихме топката на прокуратурата да действа по правомощията си по Наказателния закон", каза Бендевска.

Тя допълни, че днес изтича срокът за препоръките относно оспорваното име и съдържание на клуба, така че следващата стъпка е заседание на комисията и определяне на евентуално нарушение.

Бендевска уточни, че по отношение на тези две препоръки Министерството на правосъдието трябва да изпрати писмо, тъй като те са натоварени с извършването на извънреден надзор по прилагането на разпоредбите на Закона за сдруженията и фондациите, а културният център трябва да докаже пред Централния регистър, че са решили да сменят името си.

От комисията посочиха на конференцията, че са получили голям брой петиции от граждански сдружения, които се отнасят до българската общност в страната.

"Все пак сме затрупани с такива петиции, които идват предимно от сдружения на граждани с основателен интерес. Тези процедури са в ход и ние работим по тях“, каза Бендевска.

Миналия месец Комисията за превенция и защита от дискриминация (КПЗД) установи дискриминация на основата на национална и етническа принадлежност във връзка със създаването на Сдружение Културен център "Ванчо Михайлов" – Битоля. Седалището на клуба беше открито тази година в строгия център на Битоля, акт, който разбуни обществеността, но и институциите, поради оспорваното име и съдържанието, публикувано в социалните мрежи.

В началото на месеца Конституционният съд също обяви, че е завел дело, в което са оспорени уставът и програмата на българския културен център "Ванчо Михайлов" в Битоля.

https://www.focus-news.net/novini/mejdunarodni/Bulgarskiyat-klub-Vancho-Mihailov-v-Bitolya-ne-e-premahnal-sporno-sudurzhanie-sledva-obrazuvane-na-nakazatelno-proizvodstvo-1479975





Тема Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано29.11.22 23:06



Куртелов от Охрид: Имената на българските сдружения в РСМ не са истинският проблем

През последните месеци в Република Северна Македония се засилва антибългарската реторика. Този път удобен повод за това са имената на новооткритите в Битоля и в Охрид културни клубове, предизвикали сериозен обществен и политически отзвук. Бяха организирани протести срещу дейността на тези сдружения, както и физически нападения над сградите, в които се помещават.
Последният фрапиращ случай беше стрелбата срещу клуб „Цар Борис III” в Охрид. Междувременно депутатите приеха единодушно закон, съгласно който двете новооткрити сдружения трябва да променят своите имена.

Тези събития станаха повод председателят на сдружение „Балкански хоризонти” в Охрид да направи специално за БГНЕС коментар, който агенцията публикува без съкращения:

Няколко въпроса с предизвестен отговор

1. Сдруженията Иван Михайлов и Цар Борис III регистрирани ли са съгласно действащото законодателство? - ДА

2. Вършили ли са нещо незаконно в досегашната си дейност? - НЕ

3. Щеше ли популярният певец и подпалвач в свободното си време Ламбе Алабакоски да бъде осъден на незначителните 6 месеца условно, ако беше подпалил някоя държавна институция? - вероятно не

4. Предприети ли са правни действия срещу (първия) нападател на клуб „Цар Борис III“? И докъде са стигнали?

5. Полицията работи ли по разкриване на второто и особено на третото нападение (с оръжие) срещу същия клуб? - Най-вероятно няма да ги намери, иначе те ще бъдат новите македонски "герои", а това е в разрез с европейските принципи, които ние (декларативно) прокламираме.

П.П.: За мнозина в Македония имената на гореспоменатите сдружения предизвикват разочарование, но това е субективен поглед върху историческите събития.

Точно както на много в Македония им пречат имената на улици, училища... на Й.Б. Тито, същият, който през 1948 г. затвори границата с Гърция и се солидаризира с монархофашистите, та нашите бежанци потърсиха спасение през Албания в Полша, Чехословакия, Узбекистан...

https://bgnes.bg/news/kurtelov-ot-okhrid-imenata-na-b-lgarskite-sdruzhenia-v-rsm-ne-sa-istinskiat-problem/





Тема Re: Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: sofijanec]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано29.11.22 23:14



СВО за тия. И всички Весна, Милош и Зоран, със засилващ шут към Белград

Тая земя с кръв я загубихме и само с кръв може да си я върнем.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Тема Re: Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: komitaO3]  
Автор NAVYBG ()
Публикувано29.11.22 23:32



Не си прав, загубихме я на полето на дипломацията. Боли ме кура за това парче земя! Да си прибираме българите, и да им гледаме сеира на сърбиджаните и албанците. Те сами ще се избият.



Тема Re: Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: NAVYBG]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано29.11.22 23:43



Аз съм прав за себе си. Не търся някой да подкрепя това което мисля.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е прнови [re: sofijanec]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано29.11.22 23:47



Кое е противоречивото съдържание, не видях да пише?

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е прнови [re: MupaM]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано30.11.22 08:16



Не знам кое съдържание в социални мрежи конкретно визират, ама ето какво е "изтропала" Весна, но понеже е некомпетентна, с помощта на Драги:

...
„Документите, които от сдружението са представили са безспорни, но в статута му пише, че целта е реабилитация, осветляване на живота и делото на Иван Михайлов, и в него на доброволна основа със същата цел членуват граждани на Северна Македония", съобщи Бендевска.

Доколкото няма регистър на исторически личности, от комисията са поискали професионална позиция и оценка за Иван Михайлов от Института за национална история. Отговорът е подписан от Драги Георгиев и в него се казва, че „наименуването на какъвто и да е център с това име е безпрецедентна провокация и обида за македонския народ, защото пропагандирайки неговото име и дело, се пропагандират и неговите заповеди за физическа ликвидация, сътрудничество с фашистка и нацистка идеология и 70-годишното му отричане на съществуването на македонския народ”.

„Комисията няма законови правомощия да закрива сдружения. Тя установява или не установява дискриминация и в този случай установихме по-тежки форми на дискриминация от сдружението в Битоля, както и непряка дискриминация от страна на Министерството на правосъдието, тъй като е допуснало регистрацията на това сдружение да разстрои по-голяма група граждани”, посочи Бендевска.
...


https://dariknews.bg/novini/bylgariia/rsm-tormoz-i-diskriminaciia-na-nacionalna-i-etnicheska-osnova-v-bylgarskiia-klub-v-bitolia-2327498



Добре де, Иван Михайлов не е ли част от "македонския народ"? Значи, с действията си, тая комисия също дискриминира "македонския народ"...

А какво ли може да очакваме от оная комисия?



Тема Re: Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: komitaO3]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано30.11.22 08:24



и само с кръв може да си я върнем.

Дано не се стига до там (щото веке запоачнаха и да пукаат!), ама все пак, чия кръв имаш предвид?



Тема Re: Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е прнови [re: sofijanec]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано30.11.22 08:37



Той е предавник.
Друг въпрос е, че няма как преди 1945 да му намерят и едно-едничко изявление, отричащо македонския народ, пък той умря 90-та, това не прави 70. ;)
Във фацебука питам един северен как са го търпели тоя предавник македонските патриоти да им стои десет години начело на ВМРО, а той ми отговаря: вие как го търпяхте Тодор Живков.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: Куртелов от Охрид: Имената на българските сдруженинови [re: sofijanec]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано30.11.22 08:59



С "кръвта" на сърбоманския елит.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!


Тема Re: Българският клуб "Ванчо Михайлов" в Битоля не е прнови [re: MupaM]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано30.11.22 09:19





Без каша нема индентитет - яжте македончиня !



Тема София с три въпроса към Скопиенови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано02.12.22 07:09



София с три въпроса към Скопие

https://www.mediapool.bg/sofiya-s-tri-vaprosa-kam-skopie-news342504.html





Тема Българите от РСМ до Вархеи: Липсва диалог с властнови [re: sofijanec]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано02.12.22 23:31



Българите от РСМ до Вархеи: Липсва диалог с властите в Скопие, натискът е ежедневен

https://bgnes.bg/news/b-lgarite-ot-rsm-do-varkhei-lipsva-dialog-s-vlastite-v-skopie-natisk-t-e-ezhedneven/





Тема Re: Българските клубове в РСМ имат тримесечен срок данови [re: sofijanec]  
Автор komitaO3 (Зъл и лош)
Публикувано04.12.22 21:46



Сещам се, че след помещението на Лазо в Струмица, за първи път българските клубове имат реални помещения и се събират предимно млади хора. Винаги е имало български НПО в Македония, но все са били само на хартия. Сега за първи път се забиват байрака и се дава открита битка от нашите момчета там.
п.п.И на Драги във Велес, но там си беше в неговата къща.

С властта, дадена ми от интернет, обявявам себе си за експерт във всички области!

Редактирано от komitaO3 на 04.12.22 21:50.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.