Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:26 28.04.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.11.22 07:57



Този от Бараково - да.Не съм го виждал скоро, но си е останал в професията.Жена му също е колежка, родом от Разлог.



Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 08:02



Не съм била в ротата ви, но се учудвам. Не съм срещала в пловдивска и наоколо среда някой да е бил обиждан на македонец. Един колега в Пазарджик примерно е от Благоевград, никога не съм чула да му викат така или да намекват, че е по-малко българин (той е и дърт русофил, между другото). Е, сега, в казармата може да е друго, покрай военно-патриотичната подготовка може да го удряте на философИи по тия въпроси, кой както ги разбира.

А иначе и майка ми ни викаше на нас и на баща ми: "шопи мръсни" (макар произходът на семейството му да не е от Софийско, а от селата северно от Кюстендил) и твърдеше, че по спомени на баба ми по бащина линия някога си, тамммм, преди сто летааа, някъде в Харманли (май), където е работил дядо ми, някой си сериозно ги бил питал: "Вие, шопите, българи ли сте?".

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“


Тема Re: в Крумовонови [re: MupaM]  
Автор tuzlija-179435 (стар вълк)
Публикувано12.11.22 08:11



Ако не е тайна къде по- точно северно от Кюстендил?
В момента в община Трекляно живеят около 400 души всичко на всичко, като 300 от тях са в село Трекляно.



Тема Re: в Крумовонови [re: tuzlija-179435]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 08:20



Точно от община Трекляно, село Габрешевци, е най-старият представител на рода по мъжка линия, за когото знаеше баща ми, дедо Ристе. Споменавали са ми и за други села в района около Трекляно, но не ги помня, както и много други неща не ги помня или не ги знам и вече няма кого да питам. Синът на дедо РистЕ, дедо ДимО, който е дядо на моя дядо, се преселва от Габрешевци в село Калища, Пернишка област, а жената на Димо, баба Ката, е била от село Извор, също Пернишка област... и дотам съм с имената на селата. Има други, но не ги знам. По линия на баба ми също не ги знам пък изобщо, знам, че нейният баща също е от Калища и по тая линия са се запознали с дядо ми. Иначе имам едно родословно дърво на нейния род с написани имена до нейните баба и дядо, но не и местораждане.

„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 08:22.



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор sofijanec (пристрастен)
Публикувано12.11.22 08:35



Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже!



Тема Re: в Крумовонови [re: goga]  
Автор nikolayds ()
Публикувано12.11.22 08:41



Не е само той



“Що е Македония, се е лайно”
Виждал съм го и аз това което Да и описва от членове на моето семейство към други членове. Но обикновенно е зад гърба

А брата на дядо ми по майчина линия (от Казънлъшко, завършил в Стара Загова) е бил учител в Македония и много лоши спомени доказва от ВСВ времето.
И се дразнила, че аз говоря на Че и Е. Познай от къде знам за “що е Маке…”
В най—добрият случай — “Маанат човек”, че е македонец.

Да не говорим, след 1989, мой роднини са ми викали “дигаме границата при Станкето”, на семейна сбирки в Благоевград
При положение, че на единият (бащата на зет ми), дедо му е бил четник на Гоце и участник в Илинден. От Ощава. След две години, като започна македонизма от Македония всички станаха прави българи.

Редактирано от nikolayds на 12.11.22 08:42.



Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано12.11.22 08:57



бил учител в Македония и много лоши спомени доказва от ВСВ времето.

я, разкажи





Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 09:17



В първите години след 89-та наистина имаше някакво примъкване към сегашната Северна република като протест. Донякъде заради по-добрия стандарт там през 90-те, след Лукановата зима и Виденовото (не "Видението", както мисли моят телефон) какво беше. Сещам се за два случая от спорта - шахматистът Кирил Георгиев играеше по едно време за клуб от Струмица (май), а не мога да се сетя кой футболен отбор от Блгр област в знак на протест срещу БФС заплашваше, че ще направи постъпки занапред да играе в македонското първенство. Това не стана обаче.
Но тогава още нямахме много представа за силата на антибългаризма там, мисля. Или пък самата сила може би не е била толкова голяма. Имаше разни опити за сближаване.

И стандартът на живот, колкото и тъжно да е, е сериозен мотив. Не единствен или номер едно, но сериозен.


Разкажи за спомените на чичо си от ВСВ, да!

Редактирано от MupaM на 12.11.22 09:25.



Тема Re: в Крумовонови [re: nikolayds]  
Автор DannyDeVito (досадник)
Публикувано12.11.22 09:18



Така е. Преди 90-та македонците (и мръсните и чистите) бяхме ние, онези оттатък Деве Баир за нас, истинските македонци бяха сръбе.





Тема Re: в Крумовонови [re: DannyDeVito]  
Автор MupaM (ordinary юзър)
Публикувано12.11.22 09:23



Тук ли беше поставен* един текст на Соня Колтуклиева ли беше, където се разказваше, че им се обадили братчеди оттатък, с които поддържали връзка, и тя казала на майка си: "Сърбите се обаждат", а отсреща чули и се обидили.


_____
* Постнат, бе, майка ти и коректор!


„...дълбоко там под слоя горен,
загризал тайно сладък корен,
мезон те гледа ококорен!“

Редактирано от MupaM на 12.11.22 09:25.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.