Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:11 14.05.24 
Политика, Свят
   >> Македония
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: jingiby]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано24.08.19 23:51



Според мен пък всички са прави, и не са прави.
Нищо преди "минаването на Дунав" не ме вълнува силно, защото не е със същите културни, езикови и държавнически белези. Тук сме с римски, гръцки, славянски и може би ирански или кавказки. Просто Иран ми е много далеч


За нас пишат гърци, латини, арменци само по повод войни и набези до 681ва.
Супер ми е разбираема историята ни от тази година нататък. Всичко преди това...
Даже не ме вълнува толкова

Това, "да си ги бараме" в Балхара някъде... аз не го разбирам, честно! Никога не съм го разбирал и ми е чуждо дори като тръпка.



Тема българинови [re: jingiby]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.08.19 23:51



Моя хипотеза, политнекоректна.
Не са съществували прабългари. Ордата на Аспарух е съставена от оногури, савири /т.н севери/ и може би сармати.
Именника не споменава думата българи. Така са наричали разни племена на конници степняци, латиноезичните хронисти, като не са знаели как по друг начин да ги нарекат. Възприели са същата техника и гръцкоезичните хронисти. Така са нарекли и ордата на Аспарух и конфедерацията пхреди това на Курт/Кубрат. С християнизацията името е навлязло в България и е утвърдено в славянския език. То и наставката - ия е типично гръцка, за множественост.



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано24.08.19 23:51



При орда от 30,000 души, от които 10,000 са войници, освен за себе си, хората трябва да се грижат и за около 20,000 коня и за още толкова глави добитък, като сведено към минималната дневна дажба, това означава осигуряване на 150 тона храна на ден. За номадска група от 100,000 души това би означавало да се осигурява над 500 тона храна дневно. Това е непосилно и в днешни дни. Виж: Павел Стоев. Електронно пътешествие из нашата история. Някои данни за историческото минало на България, получени чрез модел за икономическо развитие, сп. Младеж, кн. 1 – 2/1969. Стефан Младенов. Към въпроса за броя на българите. Известия на народния етнографски музей, кн. 10 – 11/1932; Анастас Тотев. Демографско-исторически очерк на България. Годишник на Софийския университет, ЮФ, т. 65/1974.



Тема Re: българинови [re: Dean Dimov]  
Автор leyte (старо куче)
Публикувано24.08.19 23:55



Само дето не се среща в български текстове "България", а само "блъгари", "Цар блЪгаром" или "блЪгарско", "блъгарска". Както и при другите славяни, между впрочем - Словенско, Чехска, Хръвтаска, Сръбска.



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: jingiby]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.08.19 23:55



Стига смешки. От Крим до устието на Дунав е 7 дни на кон или 40 дни пеша с овце и едър рогат добитък. Никой идиот няма да се заселва на речен остров, заобиколен от блата и тресавища, барабар с всички домашни животни, само за да изчака там дали ще може да се промъкне на Балканите. Още повече от това жалко положение да успее да нанесе поражение на византийска армия, водена лично от императора, а не от някой регионален стратег.



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: jingiby]  
Автор goga (изследовател)
Публикувано24.08.19 23:57



За броя на протобългарите не съм отворил въпрос.


Просто, ако имаш време и интерес, изгледай видеото - човекът е превел от староарменски всички известни извори, в които се споменават българите.

Редактирано от goga на 24.08.19 23:57.



Тема Re: българинови [re: Dean Dimov]  
Автор komitaO3 (български)
Публикувано24.08.19 23:57



Те тия разни племена на конници, степняци, не им ли викаха хуни. За кво им е да си измислят някво ново име?



Тема Re: българинови [re: komitaO3]  
Автор Dean Dimov (Мумджиев)
Публикувано24.08.19 23:59



То в анонимния римски хронограф още по времето на хуните май имаше българи. Кога хуни, кога скити, кога българи... Въпрос на случайност и на предпочитания на автора.

Редактирано от Dean Dimov на 25.08.19 00:01.



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: komitaO3]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано24.08.19 23:59



В подкрепа на многобройността на дунавските прабългари се сочи и фактът, че те са победили византийската армия. Точни сведения за броя на ромейската войска няма, но по това време една имперска армия е наброявала между 15,000 и 25,000 души.[17][18][19] Известно е, че първоначално стреснати от нейната многочисленост, прабългарите избягали и се скрили в укреплението си. Няма сведения и за броя на армията на Аспарух, но едва ли числеността ѝ е надвишавала 10,000 – 12,000 души.[20] Тоест, победата на прабългарите в случая се е дължала не на численото им превъзходство, а на по-добра военна тактика и подходящо въоръжение,[21]



Тема Re: Дъръ-бъра...нови [re: goga]  
Автор jingiby (АнтиFYROMизатор)
Публикувано25.08.19 00:00



Преследван от хазарите и чувствайки се от една страна в недостатъчна безопасност в новото си местоживеене, а от друга – слаб поради малобройността на ордата си, той е принуден да търси съюз с византийците. Последвалото преминаване на Дунав става със съгласието на византийското правителство, което определя място за поселението в зоната около устието на Дунав, вероятно на изчезналия остров Певки, като възлага на прабългарите охранителни функции.

Възползвайки се от критичното положение на Империята в този период, Аспарух постепенно започва да разширява владенията си в Малка Скития. Така той по-късно достига до най-тясното място между Дунав и Черно море (днешния Канал Дунав – Черно море), където е спрян от византийско укрепление – земен вал и ров.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.