Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:58 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема 90-те са деветдесетте, а 2000-те?  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано11.03.09 02:48



Ей, следващата година ще е 2010-а. Бързо минава времето - още едно десетилетие в световната история. Не знам колко бързо ще се забрави обаче.

Както и да е, недоумението ми е как ще се наричат тези години, от 1 януари 2001 до 31 декември 2010 (ако не бъркам хронологията)? Единственото, което ми идва на акъла, е "нулевите години". Има ли наложено име обаче? Малко куцо/дълго ще е да казваме все "първото десетилетие на 21 век". Предлагам да решим едно име и да пишем петиция до произволна българска или друга институция.





Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckитниka]  
Автор XpиcтoTaмapин (член)
Публикувано11.03.09 09:49



Изразите "първото десетилетие на 20-ви век" и "второто десетилетие на 20-ви век" не ми се виждат да са много по дълги от "двайсетте години на 20-ви век", "триййсетте години на 20-ви век", .., "деветдесетте години на 20-ви век".

Ако "първото десетилетие на 21-ви век" Ви се струва дълъг израз, бихте могли да го замените с "декадата на 21-ви век" или само "декадата". Дали този период ще бъде оценен като упадъчен?

Обаче не виждам по-кратък израз вместо "второто десетилетие на 21-ви век" (2010-2019). Бихме могли просто вместо "десетилетие" да употребим по-кратката чужда дума "декада": "втората декада на 21-ви век".



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: XpиcтoTaмapин]  
Автор Лил ()
Публикувано11.03.09 10:30



Декада е когато нещо в декаданс, така че всички декади са упадъчни





Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckитниka]  
Автор Лил ()
Публикувано11.03.09 10:32



Между другото по логика би трябвало деветдесетте години са м/у 80 и 89. Както 20 век е м/у 1900 и 1999.



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано11.03.09 11:03



2000-ната година е в 20-ти век

2001 - 2010 - първо десетилетие на 21-ви век

2011 - 2020 - двадесетте години

2021 - 2030 - тридесетте години

...

2081 - 2090 - деветдесетте години

2091 - 3000 - последно десетилетие


----------

Хе-хе! 3000-ната година няма да е високосна.




Редактирано от comprehension на 11.03.09 11:06.



Тема Малко уточнениенови [re: Лил]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано11.03.09 11:13



...деветдесетте години са м/у 81 и 90. Както 20 век е м/у 1901 и 2000.



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: comprehension]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано11.03.09 11:23



Що 3000-ната г. да не е вискокосна, бре? Да не би да се маха високосният ден точно тогава за пълна корекция и точност спрямо слънчевата година?! Иначе заради разликата м/у 2000 (високосна) и 3000 = 1000 (кратно на 4) се получава, че и 3000-ната би трябвало да е високосна...



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Roxy]  
Автор Oberonbg (минаващ)
Публикувано11.03.09 11:25



За да е високосна една година, която е кратна на 100, трябва тя да е кратна и на 400.



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Roxy]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано11.03.09 13:28



Маха се, маха се. Точно тогава.

La Maritza c'est ma rivière...


Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckитниka]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано11.03.09 13:29



За 2010-1019 не питаш. Сигурно защото е ясно, че те са "десетте" или може би "найсетте.



La Maritza c'est ma rivière...

Тема Ненови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано11.03.09 13:31



Цъ, не е вярно.
Деветдесетте са тия, на които името им съдържа "деветдесет". Както Ивановите са Петър, Димитър и Мария Иванови.



La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Roxy]  
Автор Лил ()
Публикувано11.03.09 14:19



Голям късмет за мен. По принцип столетията нямат 29 февруари, но имат 1600, 2000 и след това чак 2400. Аз съм родена тогава и щеше да ми се наложи да карам 8 години без рожден ден от 1996 до 2004.



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Mиpa_M]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано11.03.09 17:22



Ами, десетте трябва да са, да. 20 e двайсет, 30 е трийсет; 20-те са двайсетте, 30-те са трийсетте; значи 10 = десет --> 10-те са десетте.

Но откъдето и да го погледнем, абсолютно необходимо е да има кратко и ясно име за "Първото десетилетие на 21 век". Не съм чул да има някой с носталгия по "Предпоследното десетилетие на 20 век" - казват, липсват им 80-те, или 90-те, и т.н.



Тема Уаууу, механическа грешка при писането минови [re: comprehension]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано12.03.09 09:08



2091 - 3000

да се чете

2091 - 2100



Тема Не! По-горе писахнови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано12.03.09 09:16



2001 - 2010 - първо десетилетие. Ако някой много настоява - да ги нарича тези тодини "десетте години".

2011 - 2020 - двадесетте години

...

2081 - 2090 - деветдесетте години

2091 - 2100 - последно десетилетие. Може и "стотните години" да ги наречем.





Тема 3000-ната не само че няма да е високосна, а щенови [re: Roxy]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано12.03.09 10:06



махнат един ден. Кой ще е този ден - да му мислят тия след нас.

Годината има 365.2425 деноношия

0,2425 * 4 = 0.97 денонощия за всеки 4 години ==> на всеки 4 години добавяме един ден. Така се оправя грешката при закръгляване на денонощията.

1 - 0.97 = 0,03 - на всеки 400 години НЕ добавяме един ден. Оправя се грешката при закръгляване на часовете.

На всеки 3000 години не само че не добавяме ден, а махаме ден за да оправим секундите.



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано12.03.09 20:19



Сладурана.
Тук логиката не е математическа (физическа). 90-те са си именно 90-те, щото са деветдесет и...

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: StefanPan]  
Автор Ckpoмнocт ()
Публикувано12.03.09 21:52



Принципно и аз смятам, че деветдесетте са от 80 до 90 (както и, че XXI в. започна на 1 януари 2001, а не 2000). Но това са сложни въпроси.



Тема Гръмни се или внимавай какво приказваш!нови [re: Mиpa_M]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.03.09 08:25



Много съм точен.

Сега защо сме 21-ви век??? По твоята логика щом столетието започва с 20, значи сме в двадесетото столетие, значи сме в двадесети век. Така ли?



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.03.09 08:28



деветдесетте са от 81 до 90

Изобщо не са сложни тези въпроси, учил съм ги по история в 6-ти клас.



Тема Столетията, баценови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано13.03.09 10:13



...ги броим, номерираме ги по реда им от определена година насам. Затова е 21-ви век.
Годините (осемдесетте, деветдесетте...) в случая не ги броим, щото вече сме ги преброили и номерирали, а само ги групираме по имена/номера. Анадънму?
Като вземеш вековете, тях можеш да ги групираш от двадесети до двадесет и девети включително и да им викаш "двадесетите" векове. Ако искаш.


А в твойта аналогия, дето я даваш, нищо аналогично няма.

La Maritza c'est ma riviеre...

Редактирано от Mиpa_M на 13.03.09 10:19.



Тема Върви на училище - 6-ти клас!нови [re: Mиpa_M]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано13.03.09 11:19



От 2001 до 2010 вкл. е първото десетилетие (десетте години) на века.

Следващите 10 години, от 2011 до 2020, как ги наричате у ваше село?



Тема Re: Столетията, баценови [re: Mиpa_M]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:49



Деца, не се карайте - ние говорим за двайсти век, а италианците казват Новеченто - демек Деветнайсет.
Подкрепям те, вече го и казах - 90-те са си 90, защото не става дума за математика, а за имена, както ти каза.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Върви на училище - 6-ти клас!нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:51



Не ве, човек.
Че сме и от тия поколения, дето това си е непростима излагация. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckpoмнocт]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:55



Не са. И като като става дума за 90-те, наистина става дума за тях, а не за 80-те. Рискуваш да изпаднеш в сериозна грешка някой път като четеш нещо ново и непознато. Да не говорим, ако искаш да кажеш нещо важно и сериозно. Което задължително трябва да бъде възприето правилно от аудиторията.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:56



А стига де. Излагаш цялото ни образование, дето носталгираме по него.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано13.03.09 23:58



А кога ставаш на +1 обикновено? На 28-ми или на 1-ви?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: Ckитниka]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 00:33



ако настоявават да прилагат математическия принцип, то 90-те са всички години от 1-ва до 90-та вкл.



Така че, аре да не си играем на математика, като говрим за 90-те. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: StefanPan]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано14.03.09 08:01



Много точно казано! В десятката!

Но аз имах съвсем друг въпрос, а именно, какъв би бил бързият начин да се нарича първото десетилетие на 21 век. Въобще не съм поставял въпроса за "правилността" на "60-те", "70-те" и т.н.

Всъщност, сега се сетих за още един "шорткът": двехилядните, по подобие на англ. 2000s. Та, май засега имам две предложения: това и "нулевите". Би могло да бъде и "Първите десет", но това ще внесе объркване с традиционната терминология. Лингвистиката си тежи на мястото в актуално отношение.





Тема Нищо не ти разбрах! Що не говоришнови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 08:24



членоразделно?!



Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: Ckитниka]  
Автор linjack ()
Публикувано14.03.09 08:49



Не държа да разсъждавам много ясно точно сега - вече ще си лягам, но... този ред на мнения - от "математическа" към лингвистична гледна точка ме навежда на една мисъл: "езикознанието не е точна наука."
Т.е., тук правилата имат изключения, а с приложенията на аналогиите трябва да се внимава... Независимо какво си мислим ние, умните глави в БАН, или разни други учени или нетолкова люде, цар Узус се определя от масата - най-често, това което е най-лесно.

Вместо да си пъни главата с измислени и нови думи, човек спокойно може да каже: "в началото на века."

Все пак, понятията за десетилетките са бая размити и леко изкуствени. Например, музиката на 80-те (диско), включва някои парчета от 70-те, но не чак толкова песните от края на периода, виз. Скорпиънс. В този смисъл, названието на конкретно десетилетие по някакъв строгоспецифичен начин може да е ненужно...

Накрая, ако началото на века някога се нарича по някакъв друг начин, веоятно ще бъде "епохата 9/11" - започнала бая опиянено и леко с леко наивно разбиране за света 10 години след падането на комунизма, в периода на Хилядолетието - усмивки и безхаберие, а завършваща доста по-мрачно, но и с една нова надежда... Бъдещето ще покаже какво идва в младостта на този век.


от C. Van Vechten

Тема Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 08:54



никаква математика, а за история, която се учи в 6-ти клас!

Деветдесетте години на двадесети век са от 1981 до 1990.



Тема Re: Нищо не ти разбрах! Що не говоришнови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 10:41



Щото ми е трудно - членоразделната реч не е за всеки.


Искам да кажа, че грешиш. И че такава грешка не би била излагация за някой от днешните келеши, щото за тех е ясно. Ма за хора, дето са учили малко по-преди, си е излагация.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: Ckитниka]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 10:48



Да ти кажа, като именоване съм чувал 20-те и нагоре. До двайста година обикновено се използва началото на... Или, както казваш, първото десетилетие или второто десетилетие. Няма как - по логиката поне за второто трябва да е десетте, ма пак не става, щото не казваме десет и едно, десет и две... :)
Мисля, че употребата на десетилетие не води до твърде драматични последствия върху краткостта на изказа. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Изобщо не греша, бе!!! Що ме ядосваш???нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:27



Що не ми отговориш как се наричат годините от 1911 до 1920 ???

20-те години били тези, които започвали с 2 !? Бля-бля!!! Световноразпространена грешка!!!

Както в края на 1999 взеха да броят дните до новото хилядолетие, милениум, как часовници построили по цял свят и го чакат.

Тогава дир.бг имаше съвсем друг дизайн. Клубовете бяха малко на брой и за да ги популяризират, на заглавната страница на дир-а постоянно стояха трите най-популярни теми в съществуващите клубове.

Моята тема тогава се задържа доста време на първо място по популярност. Големи битки бяха, големи обяснения.

Темата ми беше "Кога настъпва 21-ви век?" в клуб "Вашето мнение". Кротко казах, че настъпва чак като измине 2000-ната година - в 00:00 часа на 1-ви януари 2001. Брееей, люти битки и дебати! Не съм бил прав, билов 00:00 часа на 1-ви януари 2000.

Да, ама - не! Оказах се прав! Много хора ми се дръвчеха като вас, ама накрая им омекнаха главите!!! Чак по медиите взеха да мрънкат и да се питат кога настъпва пустият му 21-ви век?!

Тааа, тогава шеговито се споразумяхме да го посрещнем два пъти.




Тааа, ако ми отговориш на въпроса от първия ми ред тук, ще ти разказвам за световни човешки заблуди.

Ще започна със заблудата, че в спанака имало мнага желязо - да сме ядяли спанак колкото може повече. Не е вярно!!! Преди години обяснявах откъде идва заблудата. Даже Ути Бъчваров ме изплагиатсва и в предаването си ме повтори.

После ще ти обясня за заблудата наречена "Племето догони - пазител на човешки тайни от много цивилизации назад"...

После - ще видим, ама първо ми отговори!



Тема За последен път обяснявамнови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано14.03.09 14:34



Двадесетте години не са тези, които започват с 2. Такова нещо никой не е твърдял, освен теб - или понеже не си разбрал кой какво твърди, или за да си пробуташ сравнението с 21-ви век, което сравнение не знам дали разбираш, че е неотносимо към въпроса.


Или по-скоро - "двадесетте" са не ЗАЩОТО започват с 2, а поради друга причина.

Двадесетте години са тези, които съдържат в името си думата "двадесет". Това е.



La Maritza c'est ma riviеre...

Редактирано от Mиpa_M на 14.03.09 14:38.



Тема Давай, давай!!! Ще кацнеш на моя!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:41



Целият проблем е в това, че НУЛА има само в главите на математиците и точно заради това не ги намесвай в тази тема. Ако математик ги беше съчинявал тези понятия, от 1-ва до 10-та година щеше да ги нарече НУЛЕВО десетилетие или НУЛЕВИ години и после всички щяхте да сте прави, а аз щях да съм крив!

Да, ама - не! Казах, че въпросът НЕ е математически, а исторически и съм го учил това в 6-ти клас, ама не ви увират главите и това си е!

Защо съм го запомнил това, ли? Макар че беше преди 37 години?!

Защото даскалът ни по история беше много строг и нервен. Когато ни ги обясняваше тия нули, десетилетия, векове, хилядолетия, юлиански, грегориански, слънчеви, лунни, слънчево-лунни календари

ние гледахме тъпо и неразбиращо. А, той не обичаше да си оставя коня в калта. Два поредни часа ни ги набиваше в тиквите тия неща. Накрая се разбесня и взе да ни бие с показалката по главите и ни заповяда да научим всичко това НАИЗУСТ и да не разсъждаваме върху даденостите от живота!

Така, незнайни приятелю!

Сетих се, че най-точният календар в историята на съвременното човечество е този на прабългарите. Позабравил съм го вече, дано намеря нещо из нет-а и ще ви го дам.






Редактирано от comprehension на 14.03.09 14:54.



Тема Абе, пак си ме разбрала криво! За предпоследеннови [re: Mиpa_M]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:46



път ти казвам, че не си права!

Двадесетте години са тези, които съдържат в името си думата "двадесет"

Не е вярно! Световноразпространена заблуда!!!

Не ми се прави на умряла лисица, а ми кажи по твоята логика как наричаме годините 11 - 20 ?



Тема Ето ги прабългарите. Да изместим темата, явнонови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:59



няма да се разберем. Много материали дава Гугъла по отношение на "прабългарски календар". Който има желание, интерес и време - може да си избере каквото му се харесва. Ето само един от материалите.






Тема Световноразпространена заблуданови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано14.03.09 15:10



...е кое? Дефиницията на едно понятие, което светът е приел? Не ме карай да се смея.
По същия начин аз мога да ти кажа, че е световноразпространена заблуда това, че маса означава мебел с хоризонтална повърхност и крака (или с повърхност без крака), покрай която обикновено се слагат столове.

За да съществува понятието "двадесетте години", около чието значение светът е постигнал съгласие, изобщо не е необходимо годините 11-20 също да ги наричаме някак.
Все пак аз по-горе предложих два начина на наричане, виж ги, ако не те мързи.



Приказките ти за това, кой век е 21-ви, какво е нула и колко много (е, как иначе!) си бил прав за 21-ви век, нямат отношение към въпроса.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: comprehension]  
Автор linjack ()
Публикувано14.03.09 16:01



Ъъъъ. Забравил си ти шестия клас, желязна главо.

Нагоре МираМ го беше обяснила, а тя е един от малкото езиковеди в клуба по езикознание.
Деведесете години на века почнаха в 1990 - ако не ми вярваш, виж уикипедия на английски, френски, немски, руски, сръбски, македонски; какъвто искаш език. На това му се вика "употреба" или "узус" - с много неща можеш да спориш, ако имаш желязна глава, но с употербата не можеш.


от C. Van Vechten

Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума знови [re: comprehension]  
Автор arguendo (непознат)
Публикувано14.03.09 16:57



"Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума за
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано 14.03.09 08:54

никаква математика, а за история, която се учи в 6-ти клас!

Деветдесетте години на двадесети век са от 1981 до 1990."




Ти си един нагледен урок за мен, че човек рискува да се прояви като най-голям глупак именно когато е напълно сигурен в нещо.



Тема Не съм езиковеднови [re: linjack]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано14.03.09 17:15



Съвсем не! Само аматьорствам тук (като всички).



La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Не съм езиковеднови [re: Mиpa_M]  
Автор linjack ()
Публикувано14.03.09 17:43



Извинявай, аз бях останал с идеята, че си...
...


от C. Van Vechten

Тема Re: Изобщо не греша, бе!!! Що ме ядосваш???нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 20:36



Бе дееба таз крива нива - стига се излага де.


Годините, за които питаш нямат име - те просто са си второто десетилетие. И първото десетелитие, за 1-10.

А точно тва си мисля и аз последните дни покрай тая дискусия - и аз съм водил като твоите спорове за 2000-та.
Абсурдни, безумни спорове, направо войни с една колежка - ама така и не се съгласи, макар че и аз, и приятелят й й го обяснявахме хиляда пъти.
Тя, и половината свят посрешнаха началото на новото хилядолетие една година преди края на старотото.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Давай, давай!!! Ще кацнеш на моя!нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 21:06




Кой на чий ше кацне е спорен въпрос, ма скоро ще се разбере, мисля.
Начи днеска заради тебе ползвах "обади се на приятел", щото той е маниак по история и знае със сигурност дори и как се е учело и преди 35 години (признавам си, че моя стаж е по-малък - 20). Та и той потвърди - деветдесетте винаги са били деветдесетте. Грешно те е маал с показалката даскала - от стреса си запаметил погрешно тва за годините. Или е бил някой революционно настроен иноватор, дето е искал да поправя заблудата, в която е изпаднал света. :)
Въпросът е математичски, когато говорим за някаква цялост - няма как да не бъде. И точно от математическа гледна точка 1-10 са първото десетилетие. 11-20 второто, 91-2000 - последното (десето) десетилетие на 20-ти век.
Пак ти давам приемер - италианците използват за име на века не неговата поредност, а първите две цифри от цялото изписване на годината от този век - например Деветнайсет за двайсти век. Щото годините от този век са 19..
Мирето, макар и малечка, ти го каза - говорим за прието наименование на даден период и логиката е първото съдържимо в името деветдесет и... Както италианците са приели за вековете.

Та, готви се за кацане, мой човек. При цялото ми уважение към теб относно знание и образованост. Затва те и хокам, щото за тебе са неприемливи такива грешки.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Ето ги прабългарите. Да изместим темата, явнонови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 21:14



Да си призная, не знаех нищо за прабългарския календар. И, доколкото разбирам, е ориентиран по слънцето, а не по луната, както китайския. Верно ли разбирам?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Ти се излагаш!!!!!!!!!!!!!! Стига си ми губилнови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 22:42



времето!!!!!!!!!!!! Баси!!!!!!!!!!!!!!!



Дървена глава!!! Аз ти говоря, ти ми приказваш!

Годините, за които питаш нямат име - те просто са си второто десетилетие. И първото десетелитие, за 1-10.


Годините, за които питам са "двадесетте"!

Пфууу, баси уру-чукундуруто!!!



Тема Абе, ебал съм ти италианците, ебал съм ти жабаритенови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 22:55



Вбесяваш ме!!!

Кво ми ги даваш за пример, кво ме интересуват!?

Знам, че си хубав човек, ама главата ти е от парен бук! Ако не знаеш какво е "парен бук" - намери си сам информация!

Баси оксиморона си сътворил:


Пак ти давам приемер - италианците използват за име на века не неговата поредност, а първите две цифри от цялото изписване на годината от този век - например Деветнайсет за двайсти век.

Последно!!! За теб

19... година в кой век е?


---------

Мирето, макар и малечка, ти го каза - говорим за прието наименование на даден период и логиката е първото съдържимо в името деветдесет и...

Мирето хич не е малечка, ама да вземе да си гледа адвокатстването и да не си пъха носа, където не му е работа! Апропо, тя, май, разбра за какво става дума и сви платната... И други разбраха и млъкнаха.

Само ти остана да се дръвчиш безнадеждно!!!

Ни най-малко искам да се чувствам победител в спора... Ами, пука ми, че ми дреме...

Стана дума и за съдържанието на желязо в спанака...














Редактирано от comprehension на 15.03.09 00:08.



Тема Прощавай, забравих другия ти оксимороннови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 23:12



Въпросът е математичски, когато говорим за някаква цялост - няма как да не бъде. И точно от математическа гледна точка 1-10 са първото десетилетие. 11-20 второто, 91-2000 - последното (десето) десетилетие на 20-ти век.

Абе, наближава времето да кацнеш на моя!

Казваш:

11-20 = второто десетилетие


Ми, нали това приказвам, бе*???!!! Изприщи ми се езика, вече! Грешка - мазоли ми хванаха пръстите да блъскат гневно по клавиатурата!

11-20 = второто десетилетие = двадесетте години на века


-------------

* Знаеш ли, че частицата "бе" не само, че не е обидна, а точно обратното? Ако не знаеш - да ти кажа?!







Редактирано от comprehension на 14.03.09 23:29.



Тема Още имам да те дялам с теслата!нови [re: comprehension]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 23:27



И точно от математическа гледна точка 1-10 са първото десетилетие.

Точно от математическа гледна точка 1 - 10 трябва да е НУЛЕВО десетилетие и оттам-натакък ще сте прави за десетте, двадесетте и ...деветдесетте години!

Казах, въпросът е исторически, където НЯМА нула, НЯМА нулева година пр. Хр. или сл. Хр., НЯМА нулево десетилетие, НЯМА нулев век...

НЯМА НУЛА в историята, бе!!! И в природата НЯМА. Само в главите на математиците ИМА. А, ние приказваме за ИСТОРИЯ.

Лека нощ!





Редактирано от comprehension на 15.03.09 00:13.



Тема Ми, чети, веее! Китайският календар е копиенови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 23:43



на прабългарския!!!

Какъв е бил китайския календар, преди да го сменят с прабългарския - не знам. Нямам физически сили да търся и чета, макар да ми е много интересно.

Слънчев е календарът. В статията пише, че китайците са го изплагиатствали от прабългарите!

Знаеш ли, че Великата китайска стена китайците са я издигнали заради прабългарите?!

Ако не знаеш - намерИ и внимателно прочети

"Български хроники" на Стефан Цанев, първа книга

Чети, чети, четиии!!!



Аз, докато четях, се насълзявах!!! Дааа, разбрах, че по предмета

"История на България" сме осакатени ВСИЧКИ !!!

Чети, аз нямам право повече да говоря! Чети и след това се обадИ да си поприказваме...



Тема Не си езиковед, я! Айдукатка си!нови [re: Mиpa_M]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 23:50



Аматьори сме всички. Аз съм някакъв машинен инджинер.


Кво прай Атинянката?






Редактирано от comprehension на 14.03.09 23:52.



Тема Ти за мен си нагледен урок за хора, коитонови [re: arguendo]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 23:57



като затънат в заблудата си - всички, които не са съгласни със заблудата, са глупаци!


Питах в тази тема, ама никой не се осмелява да ми отговори:

Има ли в спанака много желязо, да го ям ли в големи количества, че да стана човек или да си помисля?



Споменах за "световните заблуди" в тази тема, ама никой не ебава да ми отговаря???!!!






Редактирано от comprehension на 14.03.09 23:59.



Тема Re: Абе, ебал съм ти италианците, ебал съм ти жабаритенови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 01:49




Казах ти вече, приготвяй се за кацане, аз ше дигам кулата в готовност.

Са, заеби, ма говорим сериозно:
19.. година е в двадесетия век. Годината 268-ма е в първия век.
Годината 1998 е в десетото десетилетие. Десетилетие, риаш ли? Десетото (последното) десетилетие на двадесетия век. И от групата на годините, наименована "деветдесетте".

Сички се умълчаа, шот дигнаха ръце. Ма аз нема те оставим, шот ми е от варен бук главата и че ти избием от твоята тоа бъг, дето даскала ти го е набил с показалката едно време.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Прощавай, забравих другия ти оксимороннови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 01:55



Ко бе, похвална ли е?



За другото ти отговорих по-горе.
Смей и тоа път да не си разбрал - разликата между десетилетие и прието наименоване на някаква група години.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Ти за мен си нагледен урок за хора, коитонови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 02:00



Има спанак в желязото, яж колко моеш. Ма, да не станеш железния човек, само. Че като гледам, главата ти вече е железна.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Ми, чети, веее! Китайският календар е копиенови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 02:02



Хубуу де, аз що знам че техната нова година била еди кога си, не като нормалната, щото била ориентирана по лунния календар?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Още имам да те дялам с теслата!нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 02:07



Точно от математическа гледна точка 1-10 е първо десетилетие.

И като стана дума за преди и след Христа, кога е роден Христос - в края на 1-ва година преди Христа или? Това сериозно де, не съм попадал на текст, където се посочва рождената дата на Христос. Предполагам, че трябва да е 1-ва пр. хр.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Стефане, синко!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано15.03.09 04:20



Като си пийнеш повечко и ти се замъгли главата - просто вземи и си легни!

Нали знаеш, бре, татьовото, че:

Утрото е по-мъдро от нощта!


???









Редактирано от comprehension на 15.03.09 04:22.



Тема Re: Стефане, синко!нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 09:57



Аре са, и татьовото.


Не си чак толкоз по-голем.
Кво ти каза утрото, че още ти е железна главата или смирено да се приготвиш за кацане?

Добро утро.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Видиш ли кви глупости пиша, докатонови [re: StefanPan]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 11:01



се мъча да ти го набия в коравата глава?
268-ма, разбира се, е в третияя век.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Виждам, виждамнови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано15.03.09 18:18



Още снощи ведях, но нарочно не се обадих, та да мине време и да не можеш да си редактираш пиянските глупости.



Тема Re: Виждам, виждамнови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 19:02




Мое хиляда глупости да изпиша, ма нема те оставим в неведение относно явни грешки, дето не ти приличат.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: linjack]  
Автор Лил ()
Публикувано15.03.09 19:26



По повод на математическите основания за десетилетията се сещам за биологическите основания доматът да е зеленчук, а тиквата - плод.



Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: Лил]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано15.03.09 19:28



И какви са те?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Атинянката?нови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано16.03.09 10:14



Атинянката (Тайсън?) не я познавам изобщо, освен като прякор тук. Колежката, с която те разбихме

в последния ни спор, воден от теб по същия начин, беше друга и впечатленията ми са, че е добре.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Биологически основаниянови [re: Лил]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано16.03.09 10:17



Има ли такива? Аз мислех, че основанията са само градинарски.

Както и динята да е зеленчук. (???)

Т.е. винаги съм мислила, че за биологията всичко - домат, тиква, диня, - което се получава от цвят и съдържа семе, е плод. Докато за градинарството - не.

La Maritza c'est ma rivière...

Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: comprehension]  
Автор ZzZzZ ()
Публикувано16.03.09 19:32



'Бах го! По твоята логика аз сега, бидейки 25-годишен, съм в 30-те си години.


Сестра ми пък, която е на 16, кара двайсетте си години.



Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: ZzZzZ]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано16.03.09 21:09



чакай да видя дали аз съм разбрал спора за какво е :

точно в третото десетилетие си в момента - първото ти е било до 10 години, после е втората десетилетка, и сега си по средата на третата .

а сестра ти , която е в момента на 16 години (навършени), кара 17-тата, нали? - по същия начин кара и 4-тата си петилетка ( в началото на 4-тата си петилетка е) и също така кара 2-рата си десетилетка
=====================================================
**** Въпроса е "3-то десетилетие"=="1921-1930" дали е синоним на "тридесетте години" ?? ****


поглеждайки в Уикито, виждам, че Twenties ( "Roaring Twenties" ) са от 1920 до 1929 -та т.е. приблизително се покриват с 3-тата декада, с 3-тото десетилетие
също и Nineties was the decade that ran from January 1, 1990 to December 31, 1999 .

Редактирано от Milenn на 16.03.09 21:16.



Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: Milenn]  
Автор ZzZzZ ()
Публикувано16.03.09 23:38



"поглеждайки в Уикито, виждам, че Twenties ( "Roaring Twenties" ) са от 1920 до 1929 -та т.е. приблизително се покриват с 3-тата декада, с 3-тото десетилетие
също и Nineties was the decade that ran from January 1, 1990 to December 31, 1999 ."


Амин!







Да, разбира се, че съм в третото десетилетие на живота си.

Обаче в езика понастоящем се казва, че един човек е в двайсетте си години, ако е на възраст 20-29. Чисто и просто защото се съдържа думата "двайсет". Такава е реалната, "улична" употреба...

Тоест положението е точно като при десетилетията на вековете.
90-те години == '90-'99
жена в двайсетте == 20-29

Редактирано от ZzZzZ на 16.03.09 23:43.



Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: ZzZzZ]  
Автор linjack ()
Публикувано17.03.09 06:19



Чисто и просто защото се съдържа думата "двайсет". Такава е реалната, "улична" употреба...

И аз одеве тъй рекох, но някои "железни" глави не приемат...


от C. Van Vechten

Тема Точно така!!! Правилно си разбрал!нови [re: ZzZzZ]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 08:44



И логиката хич не е моя, казах вече, колко дни ще се занимаваме с тоя въпрос???

Ражда се бебе, започва първата си годишнина, като мине една година му празнуват ПЪРВИЯ рожден ден и настъпва във втората си годишнина, макар да е на година и един ден.

Още да обяснявам ли?



Тема Много правилно си разбрала, но недейнови [re: Milenn]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 08:47



да месиш англичаните с тяхното ляво движение!



Тема Re: Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: ZzZzZ]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.03.09 08:50



Така е. Грешно се смееш. Навършвайки 25, ти вече си в 26-та си година.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Апропо, моля те пак да погледнеш в Уикитонови [re: Milenn]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 08:51



и да ми кажеш как се наричат на английски годините от 1901 до 1910 и от 1911 до 1920.

И ги пигай англичаните 2000-ната година в кой век е? 20-ти или 21-ви?



Тема Реална световна заблуда, съгласен съм!нови [re: linjack]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 09:01



Както желязото в спанака! Ама, не щете да ви разкажа за спанака, ееей! И за догоните не щете да ви разкажа.

Ваша работа. Амин, повече няма да се занимавам вас. Моята глава ако е желязна, а вашите са от парен бук. И за парения бук мога да ви разкажа какво е.

Ха! Казваш:

Такава е реалната, "улична" употреба...

Ха, ха, хааа! Ама, ние в момента на улицата ли сме или в "Езикознавие". Търсим къде е истината, а че всеки може да приказва и пише каквото си иска е пределно ясно.



"Железен" (предмет някакъв) също е улична употреба, а реално е заблуда и няма никакъв смисъл!

Знаеш ли защо?



Тема Събуди се, бе!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано17.03.09 09:06



На 25 години в двадесетте си години ли е или в тридесетте?

Аз съм на 49. В четиридесетте ли съм или в петдесетте?



Тема Re: Реална световна заблуда, съгласен съм!нови [re: comprehension]  
Автор linjack ()
Публикувано17.03.09 13:19



А-ха-ха-ха!
(Ако напиша още едно ха, ще ме помислят хората за луд*)

"Ама, ние в момента на улицата ли сме или в "Езикознавие". Търсим къде е истината, а че всеки може да приказва и пише каквото си иска е пределно ясно. "

Уау! Без да си в академията, с това изречение построи една абсурдна кула от слонова кост - удряйки право в сърцето на аргумента за съществуването на наукта заради самта наука (science for the sake of science). Ти показш, че вярваш в една утопична представа, в която реалните факти и употреба нямат обратна връзка с идеалната наука (на езикознанието, в случая)...

Твоя воля, господине: с презумцията, че науката предписва това, което трябва да бъде, вместо това което е, можеш да докажеш всичко. Предлагам да наречем това течение в науката „социалистически реализъм“. А, ма то вече имало такова течение. Нищо де - още веднъж не пречи.

"Железен" (предмет някакъв) също е улична употреба, а реално е заблуда и няма никакъв смисъл!
Знаеш ли защо?


Да си чувал за литературния инструмент „ирония“, случайно?

Май не - в твоя соц-реализъм само сарказмът трябва да се ползва... както е видно и от поста ти, де. Прощавай и за моята употреба на този инструмент.

Чао, мой човек - тази тема е безпредметна. Но поне си начесах пръстите... Ще се видим в друга тема.
----
*Мерси за сутрешната загрявка, ей сега ставам, че имам работа, но нали съм клубохолик, първо реших да погледна и видях твоите смешки.


от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 17.03.09 13:24.



Тема Re: Събуди се, бе!нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано17.03.09 13:35



Не знам. За хората не съм срещал май.

Ти какво, кацаш ли вече? Чекам.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Апропо, моля те пак да погледнеш в Уикитонови [re: comprehension]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано17.03.09 19:18



не виждам нищо нередно тука - просто си нямат обикновени имена:

The decade from January 1, 1900 to December 31, 1909 is sometimes referred to as the 1900s, although this term can equally be used for the years 1900–1999. "The aughts" (aught-aught through aught-nine) was one of the more popular contemporary terms for this decade

The 1910s decade ran from January 1, 1910 to December 31, 1919.

The twentieth century of the Common Era began on January 1, 1901 and ended on December 31, 2000,



Тема Re: Още имам да те дялам с теслата!нови [re: comprehension]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано29.03.09 09:45



Десетилетието от 1 до 10 година е нулево, ама не от математическа, а програмистка гледна точка. Както във вица за програмиста дето се чудел къде му е третият куфар, щото ги броял от нулата нагоре.





Тема Тъй, тъй! И закръгляват 1000 нанови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано29.03.09 14:23



1024





Редактирано от comprehension на 29.03.09 14:24.



Тема Re: Тъй, тъй! И закръгляват 1000 нанови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано29.03.09 15:00




Ае програмисти, ко да ги прайш.
Сериозно погледнато, не закръглят 1000-та на 1024. А просто използват неправилно представките за кратно на хиляда при посочване кратното на десетата степен на 2-ката - 2, 2^10, 2^20, 2^30 и т.н.
Още по-умешано става, като вкараме и байтовете, които се равняват на 2^3 бита.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Още имам да те дялам с теслата!нови [re: Ckитниka]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.03.09 15:28



то тва с почването от нулата не беше ли само в С/С++?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Още имам да те дялам с теслата!нови [re: Zo]  
Автор Ckитниka (инстинктивен)
Публикувано30.03.09 01:22



Хабер си нямам.... в часовете по информатика аз бях главният машинописец и само джасках по клавишите каквото ми кажеха.

Но май и в Джавата е така.



Тема Ша ма извиняаш, ама понеже съм тъп,нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 13:02



ей те това не можах да го разбера. Пет пъти го четох, напъвах се, напъвах се да го асимилирам, ама ме достраша да не напълня гащите и спрях да се напъвам. Хайде да ми го кажеш това пак, ама по някакъв друг - по-разбираем начин.

А просто използват неправилно представките за кратно на хиляда при посочване кратното на десетата степен на 2-ката - 2, 2^10, 2^20, 2^30 и т.н.




Тема Брееей, в кой клуб съм, ве???нови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 13:20



Отбор програмисти се събрахме тук.

Навсякъде в програмирането е така. Нали това ви приказвам толкова време вече. Правилно програмистът е търсил още един куфар - нулевия!

Сега да вземем да минем на математическа лингвистика, а?!





Тема Re: Ша ма извиняаш, ама понеже съм тъп,нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.03.09 21:28





Замислих се как по-трудно би го разбрал и го написах именно така.

Да го кажа още по-трудно разбирамемо? Ок:

1, кило- (1 по хиляда), Мега- (1 по хиляда по хиляда), Гига- (1 по хиляда по хиляда по хиляда) и т.н.

Може и така - 1, 1 по 10 на трета степен, 1 по 10 на шеста степен, 1 по 10 на девета степен...

Според обърквацията на програмистите:
1, кило- (1 по 1024), Мега- (1 по 1024 по 1024), Гига (1 по 1024 по 1024 по 1024)... И разбира се, може и така:
1, 1 по 2 на десета степен, 1 по 2 на десета степен по 2 на десета степен (което е 2 на двайста степен), 1 по 2 на десета степен по 2 на десета степен по 2 на десета степен (което е 2 на трийста степен)...

Тоя път има ли нещо ясно?

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Брееей, в кой клуб съм, ве???нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.03.09 21:30



Давай, какво те тормози?



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Хиии, смешник! Ти правиш ли разликанови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 21:40



между "Десетична бройна система" и "Двоична бройна система"?

санти
менти
кило
били
мили
мега
тега
хекто
психо
куку
микро
терра
...

("гугъл" знайш ли кво е?)


са представки за числа в десетичната бройна система.

В двоичната - няма такива неща!

Уф, писна ми!









Редактирано от comprehension на 30.03.09 21:41.



Тема Тормози ме това, че хора, които си няматнови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 21:48



хал-хабер понятия в дадена област, се правят на многознайковци!

На мен не ми пука от такива, усмихвам им се презрително_зад_екранно_клавиатурно, ама тези типове и типки нанасят доста вреди на сегашното младо поколение.





Редактирано от comprehension на 30.03.09 21:51.



Тема Re: Хиии, смешник! Ти правиш ли разликанови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.03.09 22:06




Ам прая май. Що?

Нали за тва ти дадох според десетичната и според двоичната (таа, любимата на програмистите). В интерес на справедливостта, те са си дали некакви представки там техни, ма явно тъпата широка общественост е решила да изполвзва неправилно представките от десетичната система. Иначе теа на програмистите мноо смешно звучат - киби, Меби, Гиби, Теби, Мени, Негу...


------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Тормози ме това, че хора, които си няматнови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано30.03.09 22:09



Тъй, такива требе се бият през пръстите всеки миг на всеки километър.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Земята вика Комприхеншъннови [re: comprehension]  
Автор linjack ()
Публикувано30.03.09 22:25



Земята до Комприхеншън,
(Ground control to Comprehension),
Връзката се разпада, нещо не е вред. Всъщност, няколо неща:

0.: Сантименти, килобили и т.н. не са никакви бройни единици, а вашия несполучлив опит за подигравка.

1.1.: Десетичната система използва следните корени (а не представки) за числата по-големи от 999 999:
мил-, бил-, трил-, квадрил-, квинтил-, секстил-, септил-, октил-, нонил-, децил-, ундецил-, дудецил-, тридецил,... вингтил-, etc.

1.2.: В зависимост от окончанията има две семейства десетични системи:
а)с едно окончание:
-лион за числа кратни на 10^(3n), където n=2,3,4...
б)с две окончания:
-лион за числа кратни на 10^(6n), където n=1,2,3...
-лиард за числа кратни на 10^(6n+3)), където n=1,2,3...

2. Международната система за единици (СИ) ползва система от представки за означаване кратността на дадена едицница, ирзазена като 10^(3n), където n е цяло положително или отрицателно число, или {+/- 1/3; +/- 2/3}.

3. Означаването на количеството информация (в двоичанта или осмичната бройна система) използва същите представки като СИ, но със значение 2^(10n), където n е естествено число.
3.1.С цел еднопосочно показване на употребата 2^(10n) понякога представките се означават с край "би", например:
кибибит, мебибит, гибибит; вместо килобит, мегабит и гигабит.

ПП:Редакциите са с цел да си оправя формулите, да имат подобен вид.


от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 30.03.09 23:24.



Тема Re: Земята вика Комприхеншъннови [re: linjack]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано30.03.09 22:30



Ха-ха-ха, ебати ташака, стана като темата за пие ми се бира ли беше, яде ми се пица ли.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Млъкни, бе!!! Стига си се излагал!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 23:15



Нали за тва ти дадох според десетичната и според двоичната (таа, любимата на програмистите). В интерес на справедливостта, те са си дали некакви представки там техни, ма явно тъпата широка общественост е решила да изполвзва неправилно представките от десетичната система.

Уф! Типичен представител на тъпата широка общественост си ТИ

Килобайти, мегабайти, терабайти, хектопаскали... са точно предназначени за десетичната бройна система, и представките са определени в Международната система за измерителни единици СИ, която е регламентирана от ISO, седалище - Женева, Швейцария. Обаче - само за общовъзприетата десетична бройна система...

Двоичната бройна система не е регламентирана там!

Както не е и четворичната бройна система - хич не се лигавя, тази броична система е вече в приложение, макар и само в предварителен етап. Става дума за свръхбърз пренос на данни, но все още е твърде скъп процес и апаратура...

Ама, ще му дойде времето, де...


Ай, да си лягаш, а?!






Редактирано от comprehension на 30.03.09 23:28.



Тема "ки_кибик" си пропуснал!нови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 23:46



По-горе писах, преди да съм да бях бил съм те бил прочел тук.

Моля те, осмичната бройна систева да не я споменаваш в публичното пространстство, без да знаеш за какво служи... Джапай си двоично...







Редактирано от comprehension на 30.03.09 23:57.



Тема Кое е правилното: "Кафе ми се пие" илинови [re: Zo]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано30.03.09 23:48



"Пие ми се кафе"

?



Тема Ето ви представки, десетични и двоични инови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 00:17



Лека нощ за тази вечер!






Тема Апропо, "Гугъл" ненови [re: comprehension]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 00:24



виждам в тази таблица!


Някой знае ли какво е "Гугъл"?!



Тема Към Зонови [re: Ckитниka]  
Автор linjack ()
Публикувано31.03.09 00:32



Хей, Зо.
Ако останалите не са против, би ли затворил тази дерейлирала тема.

Скитник, извинявай, защото и аз допринесох за разводняването.

Накарая, към Комприхеншън - намали с грубия тон и оф-топиците, ако обичаш. Диалогът се губи в ругатни и забежки по всевъзможни посоки.


от C. Van Vechten

Тема Ти видя ли таблицата, която дадох???нови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 00:48



Зо,

нищо не заключвай, моля те, заради някакви си лични прищевки на някой си...
Темата е много поучителна, поне аз така си мисля...








Редактирано от comprehension на 31.03.09 00:53.



Тема Да! Бих!нови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 00:52



Накарая, към Комприхеншън - намали с грубия тон и оф-топиците, ако обичаш


Само ми посочИ с пръст къде съм сбъркал и какъв е тоя мой груб тон и

ще

млъкна завинаги!

---------

Какво е "оф-топик" на български?





Редактирано от comprehension на 31.03.09 01:07.



Тема "дерайлираща" тема???нови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 00:57



?!



Тема Ако не помниш - ТОВА си го писал ТИнови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 01:01



Не държа да разсъждавам много ясно точно сега - вече ще си лягам, но... този ред на мнения - от "математическа" към лингвистична гледна точка ме навежда на една мисъл: "езикознанието не е точна наука."
Т.е., тук правилата имат изключения, а с приложенията на аналогиите трябва да се внимава... Независимо какво си мислим ние, умните глави в БАН, или разни други учени или нетолкова люде, цар Узус се определя от масата - най-често, това което е най-лесно.

Вместо да си пъни главата с измислени и нови думи, човек спокойно може да каже: "в началото на века."

Все пак, понятията за десетилетките са бая размити и леко изкуствени. Например, музиката на 80-те (диско), включва някои парчета от 70-те, но не чак толкова песните от края на периода, виз. Скорпиънс. В този смисъл, названието на конкретно десетилетие по някакъв строгоспецифичен начин може да е ненужно...

Накрая, ако началото на века някога се нарича по някакъв друг начин, веоятно ще бъде "епохата 9/11" - започнала бая опиянено и леко с леко наивно разбиране за света 10 години след падането на комунизма, в периода на Хилядолетието - усмивки и безхаберие, а завършваща доста по-мрачно, но и с една нова надежда... Бъдещето ще покаже какво идва в младостта на този век.





Тема Re: Ако не помниш - ТОВА си го писал ТИнови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.09 01:06



в прекалено добро настроение съм да затварам каквото и да било, а настроението ми идва от следното:



































tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема чекай, ошашавих се, смяна на часовници,нови [re: Zo]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 01:23



смяна на компютри, преди малко ти приготвих отговор

а ми

ми отговориха


Неправилен код captcha







Редактирано от comprehension на 31.03.09 01:25.



Тема Хубави са ти музиките, ама защо ги слагаш катонови [re: Zo]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 01:32



линкове един по един??? Кво, ся? Посред нощ да скачам и да пускам песните една подир една, ли?

скок-подскок, скок-подскок???

Несериозно е!

В

youtube

има опция да си направиш любими албуми и да си ги слушаш и/или цитираш после както си искаш!

Разбра ли ме?

Редактирано от comprehension на 31.03.09 02:22.



Тема Хубави са ти песните, ама аз вече наближавам 50нови [re: Zo]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 01:38



Т.е. - навлизам в шестдесетте...





Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор linjack ()
Публикувано31.03.09 01:43



Яко!


Приятна нощ.


от C. Van Vechten

Тема Това ми се върти в главата от един месецнови [re: Zo]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 01:46



може и досадно да е, ама...

Тъжно е, предупреждавам...








Редактирано от comprehension на 31.03.09 02:25.



Тема .нови [re: linjack]  
Автор comprehension (непознат)
Публикувано31.03.09 02:15



От всички клубари - лека нощ!



Тема Апропо, ква е тая снимка, дето я пляскашнови [re: linjack]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 02:19



зад всеки твой постинг?

Кво искаш да ми кажеш с нея?



Тема Карл Ван Вехтеннови [re: comprehension]  
Автор linjack ()
Публикувано31.03.09 04:06



Тъй и тъй темата съвсем се разводни, защо да не ти отговоря. Тази информация може да се намери много лесно, но ще я дам наготово:
Портретът е направен на 30.03.1948г. Неговият субект е 23-годишният Труман Капоти , а авторът е един от големите амеркинаски фотографи от първата половина на 20ти век - Карл Ван Вехтен*.

Какво искам да *ти* кажа с нея? На теб лично, а и в общия случай, оставям снимката сама да говори. Моите възприятия и идеи, свързани с нея, не смятам да споделям.

Снимката е подписът ми. Ако не ти харесва, това е твое право. Ако достатъчно хора ми направят забелжка, че им пречи, може и да я махна.

---
*Още портретни фотографии от Ван Вехтен могат да се намерят тук:

.


от C. Van Vechten

Редактирано от linjack на 31.03.09 07:19.



Тема Re: Хубави са ти музиките, ама защо ги слагаш катонови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.09 10:56



Разбрах те, сега ще го направя.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Темата отдавна я приключих, който не енови [re: linjack]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 13:29



разбрал къде е истината - негов проблем. Нормално е, че го ударихме на лаф моабет, няма лошо.

Колкото до снимката... Ами, досадно ми става постоянно да се появява едно и също при разговор с някого. Аз бих направил нещо такова







Тема Преди време имах снимка в сигнатурата си,нови [re: linjack]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 13:37



но мина време и ми казаха, че е много хубава и смислена, но омръзва...







Тема Re: Преди време имах снимка в сигнатурата си,нови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.09 13:45



lol, наистина ме разсмя.

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Е, ти може да си се разсмяла, аманови [re: Zo]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 18:25



действието, за което говоря, се развиваше в един тъжен клуб - на разведените, където повечето се чувствахме като счупения главен герой от картинката...







Редактирано от comprehension на 31.03.09 18:49.



Тема Какво е "lol"?нови [re: Zo]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 18:31



"смея се на глас"?! Това значение открих за 15-секундното ми търсене, ама дали е вярно? Етимология?

ПС

Намерих го

laugh out loud

Редактирано от comprehension на 31.03.09 18:45.



Тема Често срещам "wow"нови [re: comprehension]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 18:40



уау


огромен успех
нещо необикновено

правя силно впечатление
поразявам
вълнувам дълбоко



Тема Яаа, като съм започнал - да продължа. Какво значатнови [re: comprehension]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 18:47



съкращенията

SOS

OK

ICQ

?



Тема Re: Е, ти може да си се разсмяла, аманови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.09 19:06



За женско одамна не ме беха мислили, горе-долу от ученическите ми години когато го раздавах метъл и ме тупаха по рамото разни пенсионери "момиченце СДС*".


Ети съкращение за разгадаване :)

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема Re: Апропо, "Гугъл" ненови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано31.03.09 19:33





------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Нищичко не разбрахнови [re: Zo]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано31.03.09 22:24



За женско одамна не ме беха мислили, горе-долу от ученическите ми години когато го раздавах метъл и ме тупаха по рамото разни пенсионери "момиченце СДС*".

Нищо не разбрах!

Лека нощ!




Редактирано от comprehension на 31.03.09 22:33.



Тема Re: Нищичко не разбрахнови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано31.03.09 22:33



Еми мнението на което ти отговарям започва със:

В отговор на:

Е, ти може да си се разсмяла, ама




иначе СДС е "стани да седнем" и като бех манечок и сос длъга коса ме тупаа по рамото пенсионери у градскио транспорт и ми викаа "момиченце стани да седнем".

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Яаа, като съм започнал - да продължа. Какво значатнови [re: comprehension]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано01.04.09 00:18



:) питаш ли, или ни изпитваш ?:)
не беше ли ти споменал, че си учил телеграфия ? или се бъркам, не ми се рови сега



Тема Ааанови [re: Zo]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано01.04.09 12:28



Еее, ами как да те разбера, като у наше село основното средство за придвижване е велосипеда...

А, ти га си била малечка, аз водех сина ми на митинги на СДС и викахме: "Долу БеКаПе"

Бягай, Камъните Падат



Тема Изпитвам ви и целта ми е ако някой не знаенови [re: Milenn]  
Автор comprehension (новак)
Публикувано01.04.09 12:35



истината - да я разбере.

Да, бях радист навремето и именно заради това знам, че SOS съвсем не е абревиатура от Save Our Souls.



Тема Re: Изпитвам ви и целта ми е ако някой не знаенови [re: comprehension]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано01.04.09 19:34



абе то ако трябва да сме точни, дори не е и СОС а е ...---... ( са разлика от СОС , което е ... --- ... )



Тема Re: 90-те са деветдесетте, а 2000-те?нови [re: Ckитниka]  
Автор Noc (минаващ)
Публикувано04.04.09 07:48



нулите



Тема Няма нули в Историята, ве!!!нови [re: Noc]  
Автор comprehension (минаващ)
Публикувано05.04.09 15:38



Колко време да ви приказвам едно и също???



Тема Re: Няма нули, но има понятиянови [re: comprehension]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.04.09 12:56



И понятието "шейсетте" (60s, 1960s), за целия свят значи точно определено нещо: "Битълс" и "Ролинг стоунс", хипитата, Кенеди и Хрушчов, Карибската криза, "Пражката пролет", Юри Гагарин, Армстронг на луната, "8 и половина", "Една одисея: 2001", студентските вълнения в Париж и още и още....

Нали няма да убеждаваш целия свят, че това всъщност са "СЕДЕМДЕСЕТТЕ"?!



Редактирано от WlSP на 06.04.09 14:24.



Тема Re: Няма нули, но има понятиянови [re: WlSP]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.04.09 15:39



в същност за какво си говорите тука в тая тема?

tettares zy8oi kwmis8entwn


Тема За терминология си говоримнови [re: Zo]  
Автор comprehension (минаващ)
Публикувано06.04.09 16:09



И все още няма консенсус - има ли "нулева година, нулево десетилетие, нулев век?"

Тук се твърди, че 90-те години на 20-ти век са:

1991 - 2000.

Добре, ама по същата логика - да караме отзад-напред и да видим какво ще стане...

1981 - 1990 са осемдесетте години
1971 - 1980 са седемдесетте години
1961 - 1970 са шестдесетте години
1951 - 1960 са петдесетте години
1941 - 1950 са четиридесетте години
1931 - 1940 са тридесетте години
1921 - 1930 са двадесетте години

Настоятелно моля някой да продължи, защото аз не мога!



Тема Re: За терминология си говоримнови [re: comprehension]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано06.04.09 17:33



В отговор на:

Тук се твърди, че 90-те години на 20-ти век са:

1991 - 2000.




Нищо не се твърди, само отбелязваме какво е прието отдавна в света. По правилно е да се каже "тук някой твърди, че това, дето всички са го приели е грешно".

В отговор на:

Добре, ама по същата логика - да караме отзад-напред и да видим какво ще стане...

1981 - 1990 са осемдесетте години
1971 - 1980 са седемдесетте години
1961 - 1970 са шестдесетте години
1951 - 1960 са петдесетте години
1941 - 1950 са четиридесетте години
1931 - 1940 са тридесетте години
1921 - 1930 са двадесетте години

Настоятелно моля някой да продължи, защото аз не мога!




Не е и нужно, защото за тези периоди няма приети понятия. Все едно да искаш някой да ти продължи:
двадесет и две
двадесет и едно
двадесет
десет и девет
Просто ще си използваме например "първата декада на 21-ви век" или "първото десетилетие". Виж, за англичаните е лесно - те турят едно "s" и си свиркат - 2000s, 2010s (ту таузендс, туенти тенс).

Редактирано от WlSP на 06.04.09 17:35.



Тема Re: За терминология си говоримнови [re: WlSP]  
Автор arguendo (непознат)
Публикувано06.04.09 18:25



Още ли се занимавате с тоя?


Безсмислено е.
Вижда се, че на всички тук им е ясно за какво иде реч. С изключение на него.

Между другото, и сега гледам по VH1 предаване, в което пускат музика от the 80s. Предполагам всички (с едно изключение) се сещате от кои години са песните, които пускат (подсказка само за изключението: не, не от 70-80).



Тема Re: За терминология си говоримнови [re: comprehension]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано06.04.09 19:56



В отговор на:

Тук се твърди, че 90-те години на 20-ти век са:

1991 - 2000.



Интересно твърдение, но за ме деведесетте са от 1990 до 1999 включително.

tettares zy8oi kwmis8entwn

Тема Re: Никой нема да продължи,нови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.04.09 13:18



щото никой не говори за тия години по тая логика. Те се назовават по други, рзлични начини - второ десетилетие, началото на века и т.н.

Ееейй, дебела глава, спаначена.




------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: М, те вече ме изпреварили,нови [re: StefanPan]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано07.04.09 13:21



тъй де, ясно.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема "второ десетилетие" няма, ве!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (минаващ)
Публикувано07.04.09 18:40



Ти си го измисли!

Има "първо десетилетие", след това следват "двадесетте години".

----------

Дървени глави!

----------

Е, хайде, де! Някой ще ти отговори ли ясно и точно на въпроса в темата ти?!



Тема Сам ли си приказваш???нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (минаващ)
Публикувано07.04.09 18:43



"1960's"

е ясно понятие, но няма нищо общо с "шестдесетте"!







Редактирано от comprehension на 07.04.09 18:48.



Тема Коперник казал пред света, че Земята се въртинови [re: arguendo]  
Автор comprehension (минаващ)
Публикувано07.04.09 18:47



през 1543 г.



Тема Re: Сам ли си приказваш???нови [re: comprehension]  
Автор WlSP (тук)
Публикувано07.04.09 23:17



В отговор на:

"1960's"

е ясно понятие, но няма нищо общо с "шестдесетте"!




Първо е "1960s", а не "1960's" (1960-те, не 1960-овите) и второ 1960s = 60s = 60-те. Поне засега е така, като стигнем/стигнат 2060-те, ще видим/видят.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.