Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:54 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: Ckитниka]  
Автор linjack ()
Публикувано14.03.09 08:49



Не държа да разсъждавам много ясно точно сега - вече ще си лягам, но... този ред на мнения - от "математическа" към лингвистична гледна точка ме навежда на една мисъл: "езикознанието не е точна наука."
Т.е., тук правилата имат изключения, а с приложенията на аналогиите трябва да се внимава... Независимо какво си мислим ние, умните глави в БАН, или разни други учени или нетолкова люде, цар Узус се определя от масата - най-често, това което е най-лесно.

Вместо да си пъни главата с измислени и нови думи, човек спокойно може да каже: "в началото на века."

Все пак, понятията за десетилетките са бая размити и леко изкуствени. Например, музиката на 80-те (диско), включва някои парчета от 70-те, но не чак толкова песните от края на периода, виз. Скорпиънс. В този смисъл, названието на конкретно десетилетие по някакъв строгоспецифичен начин може да е ненужно...

Накрая, ако началото на века някога се нарича по някакъв друг начин, веоятно ще бъде "епохата 9/11" - започнала бая опиянено и леко с леко наивно разбиране за света 10 години след падането на комунизма, в периода на Хилядолетието - усмивки и безхаберие, а завършваща доста по-мрачно, но и с една нова надежда... Бъдещето ще покаже какво идва в младостта на този век.


от C. Van Vechten

Тема Многоуважаеми дървени глави!!! Не става дума занови [re: Ckитниka]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 08:54



никаква математика, а за история, която се учи в 6-ти клас!

Деветдесетте години на двадесети век са от 1981 до 1990.



Тема Re: Нищо не ти разбрах! Що не говоришнови [re: comprehension]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 10:41



Щото ми е трудно - членоразделната реч не е за всеки.


Искам да кажа, че грешиш. И че такава грешка не би била излагация за някой от днешните келеши, щото за тех е ясно. Ма за хора, дето са учили малко по-преди, си е излагация.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Все пак напомням на "математиците", ченови [re: Ckитниka]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано14.03.09 10:48



Да ти кажа, като именоване съм чувал 20-те и нагоре. До двайста година обикновено се използва началото на... Или, както казваш, първото десетилетие или второто десетилетие. Няма как - по логиката поне за второто трябва да е десетте, ма пак не става, щото не казваме десет и едно, десет и две... :)
Мисля, че употребата на десетилетие не води до твърде драматични последствия върху краткостта на изказа. :)

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Изобщо не греша, бе!!! Що ме ядосваш???нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:27



Що не ми отговориш как се наричат годините от 1911 до 1920 ???

20-те години били тези, които започвали с 2 !? Бля-бля!!! Световноразпространена грешка!!!

Както в края на 1999 взеха да броят дните до новото хилядолетие, милениум, как часовници построили по цял свят и го чакат.

Тогава дир.бг имаше съвсем друг дизайн. Клубовете бяха малко на брой и за да ги популяризират, на заглавната страница на дир-а постоянно стояха трите най-популярни теми в съществуващите клубове.

Моята тема тогава се задържа доста време на първо място по популярност. Големи битки бяха, големи обяснения.

Темата ми беше "Кога настъпва 21-ви век?" в клуб "Вашето мнение". Кротко казах, че настъпва чак като измине 2000-ната година - в 00:00 часа на 1-ви януари 2001. Брееей, люти битки и дебати! Не съм бил прав, билов 00:00 часа на 1-ви януари 2000.

Да, ама - не! Оказах се прав! Много хора ми се дръвчеха като вас, ама накрая им омекнаха главите!!! Чак по медиите взеха да мрънкат и да се питат кога настъпва пустият му 21-ви век?!

Тааа, тогава шеговито се споразумяхме да го посрещнем два пъти.




Тааа, ако ми отговориш на въпроса от първия ми ред тук, ще ти разказвам за световни човешки заблуди.

Ще започна със заблудата, че в спанака имало мнага желязо - да сме ядяли спанак колкото може повече. Не е вярно!!! Преди години обяснявах откъде идва заблудата. Даже Ути Бъчваров ме изплагиатсва и в предаването си ме повтори.

После ще ти обясня за заблудата наречена "Племето догони - пазител на човешки тайни от много цивилизации назад"...

После - ще видим, ама първо ми отговори!



Тема За последен път обяснявамнови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано14.03.09 14:34



Двадесетте години не са тези, които започват с 2. Такова нещо никой не е твърдял, освен теб - или понеже не си разбрал кой какво твърди, или за да си пробуташ сравнението с 21-ви век, което сравнение не знам дали разбираш, че е неотносимо към въпроса.


Или по-скоро - "двадесетте" са не ЗАЩОТО започват с 2, а поради друга причина.

Двадесетте години са тези, които съдържат в името си думата "двадесет". Това е.



La Maritza c'est ma riviеre...

Редактирано от Mиpa_M на 14.03.09 14:38.



Тема Давай, давай!!! Ще кацнеш на моя!нови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:41



Целият проблем е в това, че НУЛА има само в главите на математиците и точно заради това не ги намесвай в тази тема. Ако математик ги беше съчинявал тези понятия, от 1-ва до 10-та година щеше да ги нарече НУЛЕВО десетилетие или НУЛЕВИ години и после всички щяхте да сте прави, а аз щях да съм крив!

Да, ама - не! Казах, че въпросът НЕ е математически, а исторически и съм го учил това в 6-ти клас, ама не ви увират главите и това си е!

Защо съм го запомнил това, ли? Макар че беше преди 37 години?!

Защото даскалът ни по история беше много строг и нервен. Когато ни ги обясняваше тия нули, десетилетия, векове, хилядолетия, юлиански, грегориански, слънчеви, лунни, слънчево-лунни календари

ние гледахме тъпо и неразбиращо. А, той не обичаше да си оставя коня в калта. Два поредни часа ни ги набиваше в тиквите тия неща. Накрая се разбесня и взе да ни бие с показалката по главите и ни заповяда да научим всичко това НАИЗУСТ и да не разсъждаваме върху даденостите от живота!

Така, незнайни приятелю!

Сетих се, че най-точният календар в историята на съвременното човечество е този на прабългарите. Позабравил съм го вече, дано намеря нещо из нет-а и ще ви го дам.






Редактирано от comprehension на 14.03.09 14:54.



Тема Абе, пак си ме разбрала криво! За предпоследеннови [re: Mиpa_M]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:46



път ти казвам, че не си права!

Двадесетте години са тези, които съдържат в името си думата "двадесет"

Не е вярно! Световноразпространена заблуда!!!

Не ми се прави на умряла лисица, а ми кажи по твоята логика как наричаме годините 11 - 20 ?



Тема Ето ги прабългарите. Да изместим темата, явнонови [re: StefanPan]  
Автор comprehension (бивш ASSASSIN)
Публикувано14.03.09 14:59



няма да се разберем. Много материали дава Гугъла по отношение на "прабългарски календар". Който има желание, интерес и време - може да си избере каквото му се харесва. Ето само един от материалите.






Тема Световноразпространена заблуданови [re: comprehension]  
Автор Mиpa_M ()
Публикувано14.03.09 15:10



...е кое? Дефиницията на едно понятие, което светът е приел? Не ме карай да се смея.
По същия начин аз мога да ти кажа, че е световноразпространена заблуда това, че маса означава мебел с хоризонтална повърхност и крака (или с повърхност без крака), покрай която обикновено се слагат столове.

За да съществува понятието "двадесетте години", около чието значение светът е постигнал съгласие, изобщо не е необходимо годините 11-20 също да ги наричаме някак.
Все пак аз по-горе предложих два начина на наричане, виж ги, ако не те мързи.



Приказките ти за това, кой век е 21-ви, какво е нула и колко много (е, как иначе!) си бил прав за 21-ви век, нямат отношение към въпроса.

La Maritza c'est ma rivière...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.