Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:09 06.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Нова фонетична подредба на клавиатурата  
Автор Linjack (не/бесен)
Публикувано30.06.07 20:07



Наскоро попаднах на това:

.
Разликите с предното фонетично подреждане не са много - буквите в/ж/ч/ш/ь/ю/я. Освен това са въведени ѝ (и с ударение в Уникод) и символите „, “, №, €, §,- и – които преди това не бяха част от клавиатурата.
Аз я ползвам, а видях че и Шопа я ползва - издайническо е объркването на "ж" с "в" в началния период докато човек свикне...

Знам, че темата изглежда като реклама и донякъде е, но аз нямам печалба от това. Просто искам да популяризирам подревдането. Новото подреждане може да се изтегли от .

---
Але-хоп!

Редактирано от Linjack на 30.06.07 20:08.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано01.07.07 19:36



кой идиот е измислил новото подреждане при наличието на старо, вършещо не по-лоша работа?

и значи ли тая странна подредба, че няма главна буква Ь?
отделно, аз такива клавиши 2? до шифтовете нямам





Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: ~!@$^%amp;*()_+]  
Автор Linjack (не/бесен)
Публикувано01.07.07 20:37



Ц,ц,ц! Ама „тс“ направо!

"наличието на старо (подреждане), вършещо не по-лоша работа"
Не мисля така - в старото няма № и €, краткото и дългото тире, а също и български кавички. Дори в текст-обработващи програми като Word беше трудно да се пише с нашите кавички – по подразбиране са английските left/right double quotation marks (“ и ”) или руските « и ». А сега така го пишеш „“- така си и остава. Доста полезни са и знакците за номер и евро. Само ураденото „и“ е малко шантаво, защото малко шрифтове го поддържат.

няма главна буква Ь
Ми няма. Ако толкова искаш да пишеш само с главни букви или с малки главни букви (small caps) в Уърд-а има Format/Change Case, докато по формуте това се счита за лошо поведение.

аз такива клавиши 2? до шифтовете нямам
Имаш, имаш – при различните клавиатури е на различно място. Може да е само един или да го има два пъти. Ако е един, е вляво на левия шифт (под ентър) или над ентъра (под бакспейса). Ако са два – единият е вляво на десния шифт, а другия над ентъра.

---
Але-хоп!

Редактирано от Linjack на 01.07.07 20:42.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.07.07 11:32



хубаво, нови символи
ама от къф зор са разбъркали вече съществуващите? и ш и щ на една клавиатура разстояние.

а ша ме прощаваш, ма е тъпо Ь да не можеш да го въведеш като главна буква, аз не съм писател и ворд не ми е главния инструмент.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: ~!@$^%amp;*()_+]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано02.07.07 12:08



Тъпо е да правиш квалификации. Въпросната буква по подразбиране е само малка и по никое правило не съществува като главна.





Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
Автор KoлeИзЦpниoШoплyk (непознат )
Публикувано02.07.07 13:17



ехеееееееее, фанáл си ме, брато



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Kossoman]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано02.07.07 17:34



глупости, ако пишеш с главни букви, птимерно щото ти идва да крещиш от умници, как ще я напишеш?



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: KoлeИзЦpниoШoплyk]  
Автор Linjack (не/бесен)
Публикувано03.07.07 02:51



Чекай сега, ако бъркам - кажи си, ако не - кажи ти как харесваш новата подредба?

---
Але-хоп!


Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: ~!@$^%amp;*()_+]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано03.07.07 06:57



Това да ти е проблемът... умнико!



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Kossoman]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.07.07 16:22



проблем е....
защо нещо дето е създадено и се ползва трябва да се развали?

ама ти нали всичко знаеш и от всичко разбираш



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: ~!@$^%amp;*()_+]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 16:47



защо нещо дето е създадено и се ползва трябва да се развали?

Защото когато е създавано нещото е било временно решение – леко недомислено и леко прибързано.
Как например, ще обясниш, че буквата v отговаряше на ж, а буквата w на в? Ако сравниш с латинските азбуки на други южнославянски езици и белоруския, ще видиш, че това е доста странно. Е, в чешкия, словашкия, полския и немския w означава звука /v/, но това има слаба връзка с българския. Знакът ѝ (удадено и) и повечето специфични за езика перпинателни знаци пък напълно отсъстват в старата система...
Не на последно място - голяма част от старото подреждане е запазена и има приемственост.
Защо вместо развала на създаденото нещо не видиш новото като усъвършенстване?



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: jack]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано03.07.07 18:01



ащото не е

ш и щ са пратени на майната си
w e много повече В отколкото Ш
от какъв зор Ю, Я и Ч са разместени?

липсва главен Ь, а според мен е мого по-важно да ги има всички букви, отколкото някакви измислени знаци

всъщност единствения знак в повече е знака за евро, другите си ги имаше и преди.

заради новите шибани кавички ще ми се налага да превключвам когато заграждам стрингове.

и изобщо по-начало фонетичната подредба се използва предимно от хора с технически професии, за писателите и машинописките си има БДС и за това за нея по-важно е да не скрива съществените знаци по клавиатурата, отколкото да има дълги и къси тирета.

даже в тия форуми, ударено и, дълго, късо тире и кавичките няма да излизат като хората и за това на човек ще му се налага да превключва допълнително на латиница за да сложи нормално тире или кавички.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: ~!@$^%amp;*()_+]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано03.07.07 20:41



Браво, браво – така се прави критика – без да проверяваш. Единственият символ, който не излиза, е удареното и. Дългото, късото тире и кавичките излизат. Освен това ги има и другите кавички - клавишът за апострофа не е бутнат: ' " – без за да сменям клавиатурата.Това са "късите" тирета на английската и фонетичната клавиатури: "-" "-", а това "–" е дългото. Видима разлика няма.

ПП: Че техническите лица не трябва ли да ползват текст-обработващи програми. Айде, моля ти се – колко протоколи, констатаци, проекти, оферти, договори и т.н. и т.н. То вярно, че си има машинопистки/секретарки и т.н. не винаги.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: jack]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано04.07.07 06:52



ПП: Че техническите лица не трябва ли да ползват текст-обработващи програми. Айде, моля ти се – колко протоколи, констатаци, проекти, оферти, договори и т.н. и т.н. То вярно, че си има машинопистки/секретарки и т.н. не винаги.


Моето мнение е по-крайно - всеки, който се обучава по някакъв начин за работа с компютър (и клавиатура), трябва да започне от усвояването на десетопръстно писане. При добра методика за обучение в рамките на половин година е достижима скорост на набиране на текст от порядъка на 150 знака в минута.
Т. нар. "фонетично подреждане" е измишльотина, наложена от пропуските в обучението съчетани с липсата на самоуважение на национално ниво.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Kossoman]  
Авторlinjack (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 07:29



всеки, който се обучава по някакъв начин за работа с компютър (и клавиатура), трябва да започне от усвояването на десетопръстно писане.

Добре, а за емиграните какво остава?
То веднъж да я науча 10-пърстната система, ще я знам и без написаните букви, но на мен повечето време не ми трябва - аз работя на англисйки, но пиша любителски на български. Ако трябва да науча нещо, това ще е десетопръсната ситема на QWERTY или евентуално DVORAK, а не на ыУЕИШЩ.

БДС системата е просто невероятна! За какво, по дяволите, са включили еръй и е абаротнае - това не са букви от българската азбука, а в руския съществува и буквичката „йо“ (Ё), нищо че повечето руснаци не я признават за такава. Освен това руският не е толкова популярен в България вече...
БДС-то има предимството, че всички гласни се набират с лявата ръка, но позицията на Б-то под дясното кутре е наистина странна. Също не ми е ясно защо дългото тире и точката са на цифорвия ред, а кавичките, които се употребяват по-рядко са на централния ред.

Сега за фонетичната: ЧШЕРТЪ има само едн абуква извън лесен достъг и това е Ю-то, за което подозирам, че е по-малко употребявано от ".", ",", "-" или "–".



Тема някой трябва да се отстрелянови [re: Linjack]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано04.07.07 08:15



малко ни е че има две писмености - бдс и фонетична, ами и трета ще създаваме.
освен това старата има №, току що го написах с нея. що се отнася до останалите символи, не ми пука за тях, а и в аксесоарите на виндовса има програма която ти дава всякакъв символ.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: linjack]  
Автор Kossoman (железар)
Публикувано04.07.07 10:01



БДС има много кусури, но това не е причина да се въвежда в практиката още едно подреждане. По-добрият начин е използването само на едно стандартизирано подреждане за всички случаи.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.07.07 18:04



аре стига с разни измишльотини. ако я подкараме така, в един момент всеки ще си пише с някаква си негова клавиатура и стандарта отива по дяволите.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re:нови [re: Linjack]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.07.07 18:29



тази свинщина вече сме я обсъждали (темата на индженеро за инициативата на БАН за и-ударено).

некои даже и по талавизора :)



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Kossoman]  
Автор ~!@$^%amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано04.07.07 18:37



фонетичната подредба идва още от правец82

и както казах бдс може да е гот за секретарките или писателите
но за тези които непрекъснато превключват между кирилица и латиница е адски непрактично.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: linjack]  
Автор avataar (root)
Публикувано04.07.07 23:12



Споменавайки подредба Dvorak, аз пиша на кирилица на фонетична такава, домашно производство

.

Ы и Э са в клавиатурата по БДС, 'щото са наследство от пишещите машини. А там са на местата на "изхвърлените" (терминът е от Наредбата-закон за правописа от 1945 г.) "е" двойно и носовка.

Иначе може да се сложат доста повече символи достъпни през десен Alt (AltGr) + клавиш. Например въпросното "и ударено" на AltGr+и, споменатите вече изхвърлени букви на AltGr+я и AltGr+ъ, както и "комбиниращ знак ударение". Да, ама правещите стандартите са технически и културно неграмотни. Факт.



Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: avataar]  
Автор Linjack (не/бесен)
Публикувано05.07.07 06:05



Блгодаря за инфото.

Споменха Dvorak, защото това е пример за система, която се използва професионално, макар и ограничено, защото е по-добра от преждесъществуващата (Qwerty), въпреки ресурсоемкото й въвеждане.

В случая дори не става въпрос за токава пълна промяна. Имаме една нова по-добре съобразена с бг езика система, близка до съществуващата.

ПП:Благоря на всички изразили мнение. Аз си оставам на новата фонетична подредба, а всеки от вас може сам да си прецени.

---
Але-хоп!


Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано29.12.07 13:21



Това е абсолютен идиотизъм!

Аз владея десетопръстната система по БДС и не мисля, че е нужна друга. Все пак, дори да е необходима фонетична, тя със сигурност не трябва да изглежда така. Ето някои от доводите ми:

1. Системата по БДС не е измислена случайно, мястото на буквите върху клавиатурата е определено въз основа на честотата на употребата им. Бутоните на по-често ползваните букви и символи се удрят с по-силните пръсти. Ако, сте писали на механична пишеща машина, ще оцените подобна подредба. С новите клавиатури това може би не се забелязва особено, но при продължително писане сигурно се усеща.

2. Погледнете къде са буквите Ю и Щ. Това са крайно неудобни места за натискане с кутретата. На хората с по-малки длани сигурно ще им се налага да си губят положението на пръстите върху клавиатурата, за да натискат тези букви.

3. Защо удареното И` заема две места на клавиатурата, какво му е толкова важното?! За сметка на това липсва ы и Э. Вярно е, че последните не се ползват в българския език, но се налага да пишеш и на руски - трябвало е да се предвидят някъде.

Въобще, сякаш хора, които никога не са писали професионално на клавиатура, са решили нещата. И, са ги превърнали в нов стандарт.





Тема Re:нови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.12.07 15:20



Само да добавя, че преди около 3 седмици БАН отбележи 100 години от създаването на стандарта за българска клавиатура.



Тема като потребител на фонетичнатанови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано02.01.08 08:55



се присъединявам към мненето ти.
и само да отбележа - понеже никой не можа да ми каже как е десетопръстната на латиница, то приложих върху нея (латиницата) системата по БДС. получава се. усешам просто как пръстите ми не се оплитат - истинска свобода на писането.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: като потребител на фонетичнатанови [re: StefanPan]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.01.08 06:02



Нямам нищо против да има фонетична клавиатура за кирилица. Обаче, на показаната просто не може да се пише с 10 пръста. Виж и къде е ь. Странното е, че до бутона L има празен бутон. На този точно празен бутон се намира кутрето в изходна позиция за десетопръстна система, т. е. явно за този пръст не се предвижда работа в нормалното му положение, но за сметка на това ще трябва да прави невъзможни от анатомична гледна точка чупки, за да стигне до някои далечни символи... Или, ще трябва да си местиш погледа от текста, който въвеждаш...

Сериозно, как може да има такива бунаци по институтите, как никой от тях не се сети да говори с някой професионален машинописец?!





Тема Re: като потребител на фонетичнатанови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано03.01.08 15:59



като гледаш, да не мислиш, че предложението е от професионалист.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: като потребител на фонетичнатанови [re: StefanPan]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано03.01.08 20:43



За съжаление, не става въпрос за предложение, а за приет вече нов стандарт от преди около месец. Вносители са Институтът по математика и информатика към БАН и Институтът за български език към БАН.





Тема Потребител на фонетичната....нови [re: Sargon lll]  
Авторпpoф2 (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 22:36



Когато за първи път видях тази "подредба" във Windows Vista, една от бета версиите, реших, че отново ще си чакаме известно време за коригирана версия, както сумати време чакахме за корекция на "четвъВтък"....... а с толкова радост разбрах, че в новата Vista, щяло било да има Phonetic подредба.
Опитах се да намеря чрез познати, някой който работи в Microsoft, за да поправят проблема преди да е излязла окончателната версия. За съжаление не открих. Както, обаче, по-късно разбрах, то вече е било късно за корекция, защото не било грешка...... Мъдрите глупаци от БАН и от ФМИ към СУ я измъдрили тази подредба. Даже и мъдруват в сайта metodii.com.... Обясних на съучениците на Клеопатра, че не са прави, че ако бяха по-социални хора, щяха да се срещнат и с професионалисти, които наистина ползват фонетичната подредба. Приведоха ми доста примери защо трябвало "тяхната" подредба да се ползва. Ами поне да я бяха кръстили нещо друго, например "шуробаджанашка подредба" или пък "чичовото" или пък "искам да ме помнят с нещо" или "това ще ми помогне за новата научна степен" или каквото и да било. Фонетична подредба вече има. Защо е възникнала, то се знае: Защото никой не ни ... за сливи едно време, че да ни печати кирилица по клавиатурите и когато тези глупаци от БАН са се радвали само на привилегията(но не са я ползвали) на достъп до компютър, някои хора вече прописвахме помалко софтуер от любопитство. Молехме се да ни допуснат до някои компютърни зали (понякога състоящи се от един Правец 82/ИМКО).
Обясниха ми че трябвало и да си дам мнението (което щяло със сигурност да се вземе предвид, ако е дадено навреме) когато това се било дискутирало публично. Имало предавания по радиото и по телевизията. Да ме извиняват радиоводещите, ама освен музикални програми, се съмнявам че някой (от потенциалните засегнати тогава) слуша нещо друго. Предаване по телевизията явно е имало, но ето, че в днешно време, за телевизия явно много време няма. Аз лично не съм сред гледалите предаването, но се съмнявам, че тези кретени са направили предаването наистина да се консултират някого. Просто едно от задължителните (за да се признае от за научен труд) вероятно неща са някакъв вид публичност. Предполагам, че затова са направили и анкета, май в СМГ.... Някоя от гимназиите. Гениално, нали?! Учениците са от тези, които "най-много" са се занимавали с истинска работа! Срамота! При наличие на толкова IT фирми в българия, не можаха да се допитат до хора с опит. Аз лично работех в една от най-големите такива в България, но никой никога не е споменавал, че мъдрите мъдруват отново да осерат нещата и то този път за адски дълго време.
Та ако си бяха кръстили измъдрената клавиатурна подредба по някакъв друг начин, поне щяха да оставят нормалните хора да могат да си ползват тяхна. Сега трябва да си я кръщаваме нещо като "True Phonetic" или знам ли какво.....
Притеснява ме, че и тук във форума виждам мнения защитаващи по аналогичен начин това некадърно творение... Вероятно си имаме от тези същите хора тук.
Срам ме е, че част от тези хора са преподаватели от СУ, а аз имах много високо мнение за тах... поне за тези от ФМИ. А това е под достоинството на един свързан с науката човек, да защитава нещо отявлено невярно/некадърно/порочно, само и само да се покаже различен и да се впише в аналите на българската научна история.
Приемането за стандарт на такова нещо по този пошъл начин, поне за мен е престъпление пред народа. Поне пред тази част от него цапаща си ръцете с истинска работа(затова по-често пишешта на латиница), а косвено пред целия народ.
Да гният в ада дано тези нещастници!



Тема Re: като потребител на фонетичнатанови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано04.01.08 08:29



ми значи тия от института са педераси.



------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Потребител на фонетичната....нови [re: пpoф2]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 13:08



Хехехе, сега се зачетох в темата. Голяма глупост, наистина. Да го бяха измислили закостенели мозъци от БАН, чийто допир с клавиатурата бива само посредством показалците, мога да го разбера някак, един вид като отчаян опит на институция със затихващи функции да имитира научна дейност. Но доколкото разбирам тук са замесени доста по-широк кръг лица, фирми и институции, което вече е тревожно...
Определено старата фонетика може да се подложи на някои козметични промени, но не виждам нуждата от това, преди да е въведен стандарт за транслитерацията на латиница.





Тема Re:нови [re: пpoф2]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.01.08 14:23



Абе стига сте ревали и проклетисвали, а вземете и научете истинската фонетична подредба — БДС. Ето аз на мойта клавиатура дори ги неам "червените букви" и си пиша без проблеми, без да съм карал курсове по машинопис примерно, защото никак, ама никак не е трудно да се научи.



Тема Относно удареното Инови [re: Linjack]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 14:33



Толкова ли е голям проблем това ударено И, че му се обръща такова внимание? Възприема се изписването му с Й и се решават всички проблеми. Не знам защо обаче всички бягат от тази идея като дявол от тамян?!?Ако ще въвеждаме 31-а буква за И ударено, ще се наложи да вкараме и 32-а за О ударено. Ами за А ударено?





Тема Re:нови [re: Zo]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 14:47



Съгласен съм, всеки уважаващ себе си човек трябва да владее БДС. Но какво правят хората, които:
- ползват компютър от чужбина.
- ползват компютър на обществено място, който няма БДС.
Заради второто преди време волю-неволю се научих да щракам на фонетична и съм проклинал, ама много. В тази връзка се чудя кога на онези от разните министерства ще им узреят мозъците, вместо да финансират излишни разработки, да вземат да регламентират една солена глобичка срещу всички интернет клубове, държавни и фирмени учреждения, които не поддържат БДС на компютрите си. Особено за интернет клубовете е задължително!



Тема Re:нови [re: Пpяkop*]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.01.08 20:43



Да прават това което права аз



както казах хо-горе на мойта клавиатура има само латинските qwerty букви и се справям без проблеми, въпрос на навик.



Тема Някой може ли да ми обясни...нови [re: Linjack]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано04.01.08 21:38



...следното:

Досега не бях пускал фонетична кирилица и заредих такава на Flex Type. По-различна е от дискутираната в темата, но също е много изчанчена. Имам предвид, че пак някои букви са на голямо разстояние от изходната позиция на пръстите при десетопръстна система за писане.

На всички латински букви съответстват кирилски при БДС-системата, т. е. кирилските букви "покриват" латинските и заемат още няколко клавиша. Не може ли да се разхвърлят върху латинските букви най-близките им кирилски съответствия, а останалите букви да се разположат върху споменатите "няколко клавиша"? По-ясно казано - не може ли за фонетична система да се ползват точно същите клавиши, както при БДС-системата, само да се разместят буквите за максимално фонетично съответствие? Аз не виждам никакъв технически проблем, защо не се прави така?!





Тема Re:нови [re: Пpяkop*]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано09.01.08 17:11



Докато си бях в България, пишех на БДС ...
Сега компютъра ми няма "червени буквички" и минах на Фонетична.
Просто е по-лесно :/



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано09.01.08 17:12



Не всички сме умни като теб





Тема Re: ам ченови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.01.08 08:55



то долу-горе е така.
само буквите ч, ш, щ и ю са върху небуквени клавиши.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ам ченови [re: StefanPan]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.01.08 17:44



Хе, че това е изключително важно. С настоящите версии на фонетиката просто не може да се пише с 10 пръста, не може да се пише професионално.

И така, можеше да се направи нещо съвсем просто, което щеше да постави фонетичната система на нивото на БДС-системата. Трябваше да се ползват точно същите клавиши, които са и при БДС-системата. Само символите върху тях трябваше да се разместят за максимално фонетично съответствие с латиницата(всички символи от БДС-системата покриват латинските). Елементарно! Но, уви, някои неща се решават от хора, които никога не са писали с 10 пръста...

Макар че, владея БДС-системата, смятам, че фонетиката има своето място. Нещо повече, ако тя улеснява и едновременното ползване на латиница, може би е резонно да измести БДС-системата. Но, нека се направи както трябва!



Тема Re: анджек денови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано18.01.08 13:50



основното на фонетиката е улесняването на ползването на латиницата, по-конкретно английцата. ако се изпълни препоръката ти, то една непренебрежима част от клавишите, а именно пунктоационните и въобще всички небуквени знаци, ще загубят своето съответствие с тези в английцата. а, припомням, ти сам го каза - основната причина за съществуването на фонетица е максимално покритие с английцата.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: Нова фонетична подредба на клавиатуратанови [re: Linjack]  
АвторKим (Нерегистриран)
Публикувано21.01.08 19:15



Знае ли създателят на тази клавиатура от колко време подредбата е такава? Дори на пишещите машини от началото ХХ век клавиатурата е така, като изключим вече несъществуващите букви, премахнати след 1945 г.



Тема Прощавайте, но мисля, че се изказвате неуместнонови [re: Kим]  
Автор L.J.K. (не/бесен)
Публикувано21.01.08 21:27



Тази тема я пуснах преди половин година и за няколко дена се изказха горе-долу всички артугменти (за и) против подредбата. Оттогава насетне все ще се намери някой, който не е прочел обсъждането, но бърза със собствено мение.
Айде стига, моля ви - или кажете нещо ново, или няма смисъл да се обаждате.

Вашето мнение е крайно неуместно:
Знае ли създателят на тази клавиатура от колко време подредбата е такава?

Не знам дали създателите знаят какво имате пред вид, но аз със сигурност не го знам – темата е за фонетичната клавиатура, която е удобство за работа с персонални компютри и е въведена през 80-те. С тази подредба са свързани по-съществените промени, обсъдени надълго и нашироко по-горе в темата.

БДС-клавиатурата, която вие имате пред вид, е друг момент – почти не е пипната; там промените са незаничтелни - добавени са няколко знака и е махнат един.

Благодаря за вниманието.


T. Капоти (1948)
– C. Van Vechten

Редактирано от L.J.K. на 21.01.08 21:30.



Тема Ето, това искам да знам!нови [re: Linjack]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано22.01.08 18:18



Това е новият стандарт:



Защо не е направен приблизително така:



Защо трябва да си извиваме пръстите по труден начин, вероятно съчетан с разместване на погледа от въвеждания текст?! Ако, се направи както предлагам, ще се ползват същите клавиши, както и при БДС-системата. Какъв е проблемът? Може да са разположени буквите и по-различно, важното е да се ползват клавишите от БДС-системата, което ще доведе до бързо и точно въвеждане на данни.



Тема Re: Ето, това искам да знам!нови [re: Sargon lll]  
АвторMинyвaч (Нерегистриран)
Публикувано24.01.08 00:00



Минавам пътьом през вашия форум и се поспрях за малко. Абсолютно съм съгласен със Sargon III, че новата подредба е с недостатъщи, и че буквите трябва да са събрани на едно място, а не разхвърляни по клавиатурата.

Преди десетина дена бях на гости в Турция и ми се наложи да пиша на кирилица. Ползвах чужд компютър с Виста и турска локализация. Бях приятно изненадан, че във Виста е добавена БГ фонетична подредба. Аз я ползвам от 10 години и БДС не владея. Останах приятно изненадан и от това, че най-после буквата "В" си е отишла на мястото - там където е латинското "Ве". И че е добавена 31-буква от БГ азбуката (макар и официално да не присъства, нея я има, ползва се) - т.нар. "и ударено". За тези, които не знаят: терминът "и ударено" е условно наименование, самата буква не е ударена, и знакът върху нея не е ударение (с обратен наклон е), а само прилича на ударение. Използва се за отбелазване на местоимението"и" за 3л. ед.ч. ж.р. дат.падеж, например "дадох и книгата". За съжаление в момента ползвам старата фонетика и не мога да я изпиша.

Подредбата има и недостатъци. Отново ще си имаме променлива буква, даже две букви - вместо променливото "Ю" вече ще имаме променливите "и ударено" и "ер малък". Което не значи, че няма да ползва фонетична подредба. На БДС нямам намерение да минавам.

Къде е Инжинера, да запретне отново ръкави и подреди тази подредба веднъж завинаги.





Тема небуквените знацинови [re: Mинyвaч]  
Авторjack (Нерегистриран)
Публикувано24.01.08 02:55



Все пак, фонетичната клавиатура не е хибрид - небуквените знаци трябва да съответстват на небуквените символи на английската клавиатура.
Поради това, предполага, подредбата е такава.
Освен това, говорейки си за удобство, силно подозирам, че знаците , . са по-често срещани от буквите ю и ь, а знаците ; : ? имат подобна честота на употреба.



Тема Re: небуквените знацинови [re: jack]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано24.01.08 17:28



"небуквените знаци трябва да съответстват на небуквените символи на английската клавиатура"

Това не обяснява присъствието на Ю, Щ, Ь на подобни места. Няма никаква връзка.



Тема Заблуждавам ли се или...нови [re: Sargon lll]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано24.01.08 17:30



...с новата фонетика не може да се напише Ь(главна буква)? Ако е истина, това е много тъпо!



Тема Re: небуквените знацинови [re: Sargon lll]  
Авторджak (Нерегистриран)
Публикувано24.01.08 17:49



Всъщност кое е по-важно - като пишеш да можеш да достигаш по десетопръстната система най-често упоребяваните клавиши или всички букви?
Както и да е - за мен темата отдавна се изчерпа.



Тема Re: небуквените знацинови [re: джak]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано24.01.08 18:27



Разбира се, най-важно е да стигнеш до най-често употребяваните клавиши. Затова буди недоумение фактът, че има неизползвани клавиши, които са удобни и е наложително да се използват.

Не ми се иска темата да се изчерпва. Ще ми се да създадем една по-добра подредба, която да е конкурентна на БДС-системата.



Тема Re: небуквените знацинови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.01.08 14:59



Ще ми се да създадем една по-добра подредба, която да е конкурентна на БДС-системата.

От къф зор???



Тема Re: небуквените знацинови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано25.01.08 19:08



Всичко тръгва от това, че вероятно фонетичната система улеснява писането на латиница(или обратното - няма голямо значение). Искам да кажа, че латиницата и фонетичната кирилица могат лесно да се усвоят взаимно, поне така се предполага.

Ако, горното е истина, добре е да се създаде наистина професионална фонетика. Такава, която ще позволи скоростно професионално писане. Подобна подредба може да се преподава в училищата в часовете по информатика. Въобще, подобно начинание има смисъл, защото ще улесни живота.



Тема ИнжИнера да изоканови [re: Linjack]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано25.01.08 20:49



Първо, да благодаря на Zo че помни моето обсъждане за Иударено и фонетична. На мене ми свършиха нервите и заебах въпроса.

Днес обаче гледах по БНТ предаване на Береану по въпроса. Две важни неща да ви кажа:

1. Не е стандарт. Проект е все още, който умишлено не се подписва и публикува заради липса на консенсус. Задържа се, може и да не мине. Евала, има и умни хора!

2. В публичното пространство се мотаят и най-вече размахват парчета откъслечена информация, която е понятна за тези, дето са сърбали попарата и непонятна за останалите. Затова, ще направя тука едно обобщено описание, може да давате насам линкове, ако някой пита "Ама какво точно е станало и защо"


- БДС е много добра и бъзопишеща подредба. Лично съм работил на нея. Има един проблем само - не може да се научи на компютър, защото няма клаватури с надписани буквите на тях по БДС. И да има, те скоро се изтриват. Аз затова я отказах - писна ми да сменям здрави клавиатури. А на лаптоп и в чужбина, даже и нетрайно надписани клавиатури няма.

- заради горния проблем - няма клавиатури с надписани буквите по БДС - се прилага т.нар. "Фонетична подредба".

- Фонетичната подредба не е стандартизирана. Затова я няма във Уиндоус, а се инсталира самоделно или със несертифицирани програми.

- Във Уиндоус Виста има фонетична подредба, която е различна от практически използуваната досега. Базира се на проектостандарт.

- Проектостандарта за "фонетична подредба" и да стане стандарт, не отменя класическата подредба "БДС". Просто ще имаме вече 2 стандартни подредби - кой която иска, нея да качва. При чехите е така, Уиндоуса ги предлага и двете.



За удареното И - това е една (още една) тъпа измислица, която ще създава проблеми. "Преборили се" нашите БАНяджии с UNICODE комитета да ни дадат два номера - за малка и главна буква Ии ударени. Готово! А кога всички правачи на шрифтове ще си допълнят шрифтовете? Заради нас, големия пазар! (За Русия не става, тяхното ударение е с наклон на другата страна)

А в Уникод има общ механизъм за правене на ударени букви - пише се буквата и след нея знак за ударение и той се качва отгоре и. Това в някои сайтове (Уикипедия) и с хубав браузър (Опера) работи от 2-3 години вече. Не смо за "и", а за коя да е буква, може да напишеш къде е ударението. Сега вероятно работи на повече места и с повече браузъри - все пак, Уникод е стандарт, дето го спазва правачите на браузъри и сайтове. Е, които имат кадърността, ама постепенно се учат и по-изостаналите.

=====================================================
Домашна работа: Моля читателите да разнесат и поставят на подходящите места в текста на обяснението следните думи и изрази: тъпанари, педераси, дървени философи, дръвници и говеда.







Тема Re: небуквените знацинови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.01.08 22:36



Всичко тръгва от това, че вероятно фонетичната система улеснява писането на латиница(или обратното - няма голямо значение).

нема нищо, ама абсолютно нищо, фонетично във qwerty подредбата, около чийто модел се въртят подредбите различни от БДС, затова спрете да ги наричате фонетични.

Професионална, бързописна с-ма има, при това създадена преди 100 години. Проблемът е само и единствено в предклавирните у-ва, точка.

Аз собствено на БДС се самонаучих преди много години и сега за нищо не света не мога да се върна към qwerty-идиотията, не вервам да съм кой знае къф гений в сравнение с останалите хора, въпрос на мързел или липса на такъв.



Тема Re: небуквените знацинови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 06:05



Аз също пиша на БДС, при това имам кетап от държавна комисия, че съм защитил норматива за професионален машинописец. Въпреки това, смятам, че една добре направена фонетика има своето място. Не като сегашните - с разхвърляни по цялата клавиатура бутони.



Тема Re: ИнжИнера да изоканови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 06:06



Добре, а сега кажи, не може ли да се "посъберат" клавишите, както съм показал. Защо да не се направи по подобен начин фонетиката, много по-удобна ще е?!



Тема Re:нови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано26.01.08 10:57



И под фонетика разбираме??



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 17:49



Вече показах един примерен вариант, който ми се струва много по-подходящ от съществуващите. Той ще позволи по-скоростно писане при ненарушено фонетично съответствие.



Тема Re: ИнжИнера да изоканови [re: Sargon lll]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.01.08 21:21



Не се разправям с "Виста". Намесата ми беше по повод, че както при Береану, така и тука не се разбирате, понеже на мнозина проблемът им е ясен частично само.

Очевидно, че който размахва лозунг "само БДС, аз друго не признавам" не осъзнава жестокия избор: Или някаква фонетична, или pisane na majmunica.






Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.01.08 08:22



зо, младо копеле си, пък... кви бедесета, кви пет лева?
аз не съм професионален машинописец, сегашното кюерти ме устройва идеално. а и-удареното не ми липсва чак толкова. замества се прекрасно от й.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re:нови [re: StefanPan]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано28.01.08 17:31



lol, че то БДС не е за хора отпреди войната, а за тези, на които им се пише по-лесно





Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано29.01.08 08:23



ке ке



------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.