Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:51 21.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: небуквените знацинови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.01.08 14:59



Ще ми се да създадем една по-добра подредба, която да е конкурентна на БДС-системата.

От къф зор???



Тема Re: небуквените знацинови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано25.01.08 19:08



Всичко тръгва от това, че вероятно фонетичната система улеснява писането на латиница(или обратното - няма голямо значение). Искам да кажа, че латиницата и фонетичната кирилица могат лесно да се усвоят взаимно, поне така се предполага.

Ако, горното е истина, добре е да се създаде наистина професионална фонетика. Такава, която ще позволи скоростно професионално писане. Подобна подредба може да се преподава в училищата в часовете по информатика. Въобще, подобно начинание има смисъл, защото ще улесни живота.



Тема ИнжИнера да изоканови [re: Linjack]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано25.01.08 20:49



Първо, да благодаря на Zo че помни моето обсъждане за Иударено и фонетична. На мене ми свършиха нервите и заебах въпроса.

Днес обаче гледах по БНТ предаване на Береану по въпроса. Две важни неща да ви кажа:

1. Не е стандарт. Проект е все още, който умишлено не се подписва и публикува заради липса на консенсус. Задържа се, може и да не мине. Евала, има и умни хора!

2. В публичното пространство се мотаят и най-вече размахват парчета откъслечена информация, която е понятна за тези, дето са сърбали попарата и непонятна за останалите. Затова, ще направя тука едно обобщено описание, може да давате насам линкове, ако някой пита "Ама какво точно е станало и защо"


- БДС е много добра и бъзопишеща подредба. Лично съм работил на нея. Има един проблем само - не може да се научи на компютър, защото няма клаватури с надписани буквите на тях по БДС. И да има, те скоро се изтриват. Аз затова я отказах - писна ми да сменям здрави клавиатури. А на лаптоп и в чужбина, даже и нетрайно надписани клавиатури няма.

- заради горния проблем - няма клавиатури с надписани буквите по БДС - се прилага т.нар. "Фонетична подредба".

- Фонетичната подредба не е стандартизирана. Затова я няма във Уиндоус, а се инсталира самоделно или със несертифицирани програми.

- Във Уиндоус Виста има фонетична подредба, която е различна от практически използуваната досега. Базира се на проектостандарт.

- Проектостандарта за "фонетична подредба" и да стане стандарт, не отменя класическата подредба "БДС". Просто ще имаме вече 2 стандартни подредби - кой която иска, нея да качва. При чехите е така, Уиндоуса ги предлага и двете.



За удареното И - това е една (още една) тъпа измислица, която ще създава проблеми. "Преборили се" нашите БАНяджии с UNICODE комитета да ни дадат два номера - за малка и главна буква Ии ударени. Готово! А кога всички правачи на шрифтове ще си допълнят шрифтовете? Заради нас, големия пазар! (За Русия не става, тяхното ударение е с наклон на другата страна)

А в Уникод има общ механизъм за правене на ударени букви - пише се буквата и след нея знак за ударение и той се качва отгоре и. Това в някои сайтове (Уикипедия) и с хубав браузър (Опера) работи от 2-3 години вече. Не смо за "и", а за коя да е буква, може да напишеш къде е ударението. Сега вероятно работи на повече места и с повече браузъри - все пак, Уникод е стандарт, дето го спазва правачите на браузъри и сайтове. Е, които имат кадърността, ама постепенно се учат и по-изостаналите.

=====================================================
Домашна работа: Моля читателите да разнесат и поставят на подходящите места в текста на обяснението следните думи и изрази: тъпанари, педераси, дървени философи, дръвници и говеда.







Тема Re: небуквените знацинови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано25.01.08 22:36



Всичко тръгва от това, че вероятно фонетичната система улеснява писането на латиница(или обратното - няма голямо значение).

нема нищо, ама абсолютно нищо, фонетично във qwerty подредбата, около чийто модел се въртят подредбите различни от БДС, затова спрете да ги наричате фонетични.

Професионална, бързописна с-ма има, при това създадена преди 100 години. Проблемът е само и единствено в предклавирните у-ва, точка.

Аз собствено на БДС се самонаучих преди много години и сега за нищо не света не мога да се върна към qwerty-идиотията, не вервам да съм кой знае къф гений в сравнение с останалите хора, въпрос на мързел или липса на такъв.



Тема Re: небуквените знацинови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 06:05



Аз също пиша на БДС, при това имам кетап от държавна комисия, че съм защитил норматива за професионален машинописец. Въпреки това, смятам, че една добре направена фонетика има своето място. Не като сегашните - с разхвърляни по цялата клавиатура бутони.



Тема Re: ИнжИнера да изоканови [re: Caмия Инжинep]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 06:06



Добре, а сега кажи, не може ли да се "посъберат" клавишите, както съм показал. Защо да не се направи по подобен начин фонетиката, много по-удобна ще е?!



Тема Re:нови [re: Sargon lll]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано26.01.08 10:57



И под фонетика разбираме??



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано26.01.08 17:49



Вече показах един примерен вариант, който ми се струва много по-подходящ от съществуващите. Той ще позволи по-скоростно писане при ненарушено фонетично съответствие.



Тема Re: ИнжИнера да изоканови [re: Sargon lll]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано27.01.08 21:21



Не се разправям с "Виста". Намесата ми беше по повод, че както при Береану, така и тука не се разбирате, понеже на мнозина проблемът им е ясен частично само.

Очевидно, че който размахва лозунг "само БДС, аз друго не признавам" не осъзнава жестокия избор: Или някаква фонетична, или pisane na majmunica.






Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано28.01.08 08:22



зо, младо копеле си, пък... кви бедесета, кви пет лева?
аз не съм професионален машинописец, сегашното кюерти ме устройва идеално. а и-удареното не ми липсва чак толкова. замества се прекрасно от й.

------------------------
Слушай беззвучието...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.