Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 17.05.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Потребител на фонетичната....нови [re: пpoф2]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 13:08



Хехехе, сега се зачетох в темата. Голяма глупост, наистина. Да го бяха измислили закостенели мозъци от БАН, чийто допир с клавиатурата бива само посредством показалците, мога да го разбера някак, един вид като отчаян опит на институция със затихващи функции да имитира научна дейност. Но доколкото разбирам тук са замесени доста по-широк кръг лица, фирми и институции, което вече е тревожно...
Определено старата фонетика може да се подложи на някои козметични промени, но не виждам нуждата от това, преди да е въведен стандарт за транслитерацията на латиница.





Тема Re:нови [re: пpoф2]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.01.08 14:23



Абе стига сте ревали и проклетисвали, а вземете и научете истинската фонетична подредба — БДС. Ето аз на мойта клавиатура дори ги неам "червените букви" и си пиша без проблеми, без да съм карал курсове по машинопис примерно, защото никак, ама никак не е трудно да се научи.



Тема Относно удареното Инови [re: Linjack]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 14:33



Толкова ли е голям проблем това ударено И, че му се обръща такова внимание? Възприема се изписването му с Й и се решават всички проблеми. Не знам защо обаче всички бягат от тази идея като дявол от тамян?!?Ако ще въвеждаме 31-а буква за И ударено, ще се наложи да вкараме и 32-а за О ударено. Ами за А ударено?





Тема Re:нови [re: Zo]  
АвторПpяkop* (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 14:47



Съгласен съм, всеки уважаващ себе си човек трябва да владее БДС. Но какво правят хората, които:
- ползват компютър от чужбина.
- ползват компютър на обществено място, който няма БДС.
Заради второто преди време волю-неволю се научих да щракам на фонетична и съм проклинал, ама много. В тази връзка се чудя кога на онези от разните министерства ще им узреят мозъците, вместо да финансират излишни разработки, да вземат да регламентират една солена глобичка срещу всички интернет клубове, държавни и фирмени учреждения, които не поддържат БДС на компютрите си. Особено за интернет клубовете е задължително!



Тема Re:нови [re: Пpяkop*]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано04.01.08 20:43



Да прават това което права аз



както казах хо-горе на мойта клавиатура има само латинските qwerty букви и се справям без проблеми, въпрос на навик.



Тема Някой може ли да ми обясни...нови [re: Linjack]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано04.01.08 21:38



...следното:

Досега не бях пускал фонетична кирилица и заредих такава на Flex Type. По-различна е от дискутираната в темата, но също е много изчанчена. Имам предвид, че пак някои букви са на голямо разстояние от изходната позиция на пръстите при десетопръстна система за писане.

На всички латински букви съответстват кирилски при БДС-системата, т. е. кирилските букви "покриват" латинските и заемат още няколко клавиша. Не може ли да се разхвърлят върху латинските букви най-близките им кирилски съответствия, а останалите букви да се разположат върху споменатите "няколко клавиша"? По-ясно казано - не може ли за фонетична система да се ползват точно същите клавиши, както при БДС-системата, само да се разместят буквите за максимално фонетично съответствие? Аз не виждам никакъв технически проблем, защо не се прави така?!





Тема Re:нови [re: Пpяkop*]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано09.01.08 17:11



Докато си бях в България, пишех на БДС ...
Сега компютъра ми няма "червени буквички" и минах на Фонетична.
Просто е по-лесно :/



Тема Re:нови [re: Zo]  
Автор Bиливap (елфче)
Публикувано09.01.08 17:12



Не всички сме умни като теб





Тема Re: ам ченови [re: Sargon lll]  
Автор StefanPan (М&М)
Публикувано16.01.08 08:55



то долу-горе е така.
само буквите ч, ш, щ и ю са върху небуквени клавиши.

------------------------
Слушай беззвучието...


Тема Re: ам ченови [re: StefanPan]  
Автор Sargon lll ()
Публикувано17.01.08 17:44



Хе, че това е изключително важно. С настоящите версии на фонетиката просто не може да се пише с 10 пръста, не може да се пише професионално.

И така, можеше да се направи нещо съвсем просто, което щеше да постави фонетичната система на нивото на БДС-системата. Трябваше да се ползват точно същите клавиши, които са и при БДС-системата. Само символите върху тях трябваше да се разместят за максимално фонетично съответствие с латиницата(всички символи от БДС-системата покриват латинските). Елементарно! Но, уви, някои неща се решават от хора, които никога не са писали с 10 пръста...

Макар че, владея БДС-системата, смятам, че фонетиката има своето място. Нещо повече, ако тя улеснява и едновременното ползване на латиница, може би е резонно да измести БДС-системата. Но, нека се направи както трябва!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.