Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:32 01.06.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Sapiens-s-s]  
Автор Milenn (ентусиаст)
Публикувано06.07.04 20:50



Дагето не беше ли в Плевен?



Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Caмия Инжинep]  
Авторratio (Нерегистриран)
Публикувано06.07.04 21:48



И на мен не ми допада особено да се говори на диалект. По логиката на колегите тук, дето това било колорит на филма и македонските комити не можели да говорят по друг начин, значи и турците трябва да си говорят на турски по филмите, гърците на гръцки и т.н. Все пак това е условно изкуство и целта му е да се разбира какво ти говорят, а не да се напъваш като грешен дявол, ако сручайно ти се случи да си от малко по-североизточен край.



Тема Обяснявам пак.нови [re: ratio]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано07.07.04 11:44



Лятната жега май ви пречи на възприемането. Нито един отговор не следва от това, което съм постнал. Ще ви го обясня пак:

Има си индивидуална непоносимост към звуци.
Типични са към чегъртане с нокти по стъкло и към високооборотна зъболекарска машина. Но се срещат всякакви. Например лично знам към рязане на картон с ножица и към чинелите в оркестъра. Аз лични не понасям силен и мощен женски глас. С лайнено въже да ме вържеш на концерт на Йълдъз Ибрахимова, ще го прегриза и ще избягам. И Софи Маринова не понасям като ми заизвива като вързано куче когато го бият.

Та: Има си, май, индивидуална непоносимост към звука на (поне някои) диалектни говори. Не го понася човека, скърца му отвътре и НЕ МОЖЕ да го слуша. Затова спира филма, макар, че е чудесен.

Откъдето следва, че виковете за чистота на говора са вторични. Човека НЕ ПОНАСЯ, затова вика и реве. Справка някои от постингите.

Последен извод: не трябва да се обръща внимание на тези, които се борят прекалено за тази чистота. На тях като не им понася, на нас си ни понася. Все едно тези, дето не понасят месо и затова са се обявили за вегетарианци, да ме откажат от любимите ми биби и процеса цър-пър.

===============================================
Изън темата: А Джоан Байез ми понася, особено старите записи, когато имаше глас.



Тема Re: Обяснявам пак.нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 12:48



(не)понасянето на звуци, шумове, акценти и говори си е индивидуален проблем на всеки човек, който останалите могат успешно да игнорират, като просто не му обръщат внимание. това и ти доста уместно си отбелязал.

но наличието на някаква норма, която да се спазва само там, където му е мястото, е социален и дори държавен въпрос. книжовната норма съществува по същите причини, по които има Български Държавен Стандарт за всичко, което се произвежда и се пуска за пред хора.
има и стандарти за храните: ракията, която си я вариш за себе си, и сиренето, което си подсирваш да си го ядете вкъщи, не са длъжни да се подчиняват на някакви държавни изисквания, но не е така ако тръгнеш да го продаваш.

там, където се съберат прекалено много хора, както е в една държава, няма начин да не се измислят общовалидни правила. това засяга и езика. нали все пак трябва да се разбираме безпогрешно, от Трънско та до Хасково, а това става само ако в общото - държавно и всенародно - пространство си говорим на един общ стандартизиран език.

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: Milenn]  
Автор Sapiens-s-s (добронамерен)
Публикувано07.07.04 15:52



Лапсус, "вратарят им ги е слаб..."...

"Не чета и не отговарям на постинги на маймуница. Образуват ми главоболие..."


Тема Re: Правоговорът - вид мания, май?нови [re: ratio]  
Автор Sapiens-s-s (добронамерен)
Публикувано07.07.04 15:54



Ами нали точно това казвам...

"Не чета и не отговарям на постинги на маймуница. Образуват ми главоболие..."


Тема Re: Обяснявам пак.нови [re: the_bomb]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано07.07.04 16:47



Предлагам за да няма превес на един диалект над друг за официални цели да се използва само английски.

В Република Македония вече се движат в тая посока.

Бог е шофьор от градския транспорт.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 07.07.04 16:51.



Тема Re: Обяснявам пак.нови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор the_bomb (brainjuice)
Публикувано07.07.04 16:59



Like it or not, във всеки книжовен език винаги ще има превес на един диалект или група от диалекти над останалите.

обикновено това е диалектът от района на столицата и/или културния център (центрове) на една държава.

така е ставало винаги и не виждам как може да е иначе. представи си във всичко да тръгнем да правим компромис между всички диалектни групи - то каква граматика ще излезе?

просто хората могат да си говорят както искат вкъщи или сред близки, но на официално място могат да преглътнат местния си патриотизъм в името на това да покажат, че са грамотни и не им е проблем да научат няколко прости правила.

сакън, недей да искаш да сме толкова "политически коректни" към всички етнографски групи, та да си сложим чужд език като официален!

nos nisi damnose bibimus moriemur inulti


Тема Re: Обяснявам пак.нови [re: the_bomb]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано07.07.04 18:34



Хм, и на кой диалект е базиран българският книжовен език? На мен ми се струва точно еднакво отдалечен от диалектите, но само ако вземем предвид единствено тези на територията на република България. Което предполагам означава че нищо не разбирам от българските диалекти, и не отричам, нищо не разбирам от източните. Ходил съм отвъд София на север и линията София-Банско-Алиботуш планина на изток само на море.

Бог е шофьор от градския транспорт.

Редактирано от пишмaн-линrвиcтЪ на 07.07.04 19:41.



Тема Re: Обяснявам пак.нови [re: the_bomb]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано07.07.04 19:29



за съжаление що се повторя, но както могат дойч телевизионните ведущи да си казват Isch вместо Ich, явно нема лошо в диалектите, а?

май нашето мислене се нуждае от промяна, а?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.