Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:13 15.06.24 
Култура и изкуство
   >> Изобразително изкуство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 00:00



Zdravey,karavadjo :) !
Radvam se ,4e popadnah na 4ovek kato teb v tozi forum,zashtoto vijdam,4e si vutre v mnogo neshta.Tezi boi Old Holland Classic Oil colours gi znam ot dosta vreme.Za sujalenie sum gi vijdal samo kogato sum pravil search v internet.Zvuchi mi dobre tova,4e izpolzvat samo studeno presovano leneno maslo i se nadyavam,4e tova e taka.Nadyavam se skoro da gi probvam i shte ti kaja sali mi dopadat.Snabdyavaneto s pigmenti ne e ot nai-lesnite neshta tuk v Bg.Bih ti preporu4al da izpolzvash pigmentite na Winsor&Newton koito mojesh da namerish v dosta magazini v Sofia.naistina sa skupi4ki,no puk si struva.Mnogo sa dobri.Az sum si kupuval ot tyah i sum mnogo dovolen.Polzval sum oshte i mnogo drugi pigmenti glavno nemski na Bayer,no smyatam ,4e ne vsi4ki ot tyah sa dobri,osobeno sinite koito spored men sudurjat pulnitel kato gips.Tova za gipsa go ima i v mnogo Indian red pigmenti.jeleznite okisi,koito se prodavat v jelezariiskite magazini sushto sa mnogo 4isti i dobri,no nyakoi ot tyah ne sa mnogo 4isti.Ina4e katopigmenti sa mnogo traini .Imam v predvid ohrata i angliiskata 4ervena.samo tryabva da se promiyat i proveryat za primesi .Naskoro si kupih "genuine vermillion" za da go probvam samo.:) Istinskiyat cinobur 4ernee s vremeto ( potavyavat se 4erni to4ici po povurhnostta mu (HgS4)ili giva4en selenit.Probvash si go kato go nagreesh.Istinskiyat cinobur purvo stava tumno kafyav,posle se izparyava napulno.Tozi kato go probvah se okaza,4e e hromova julta ocvetena s organi4no bagrilo.Obadih se na prizvoditelya i toi mi spodeli,4e tova naistina e taka :) Eh,sushtoto vaji i za mnogo pigmenti na ina4e dobri firmi.
naskoro si vzeh sushto umbra naturalna :) koyato bi tryabvalo da e mnogo burzo suhneshta.Okaza se,4e e edna ot nai-bavno suhneshtite mi boi-izsuhna sled pone 7-8 dena strita s leneno maslo (s dobavka na slab damarov firnis!)Po-kusno kogato porazpitah se okaza,4e tova ne e istinka umbra ,a izkustvena smesica,koyato nyama nishto obshto osven po cvyat s originala.Mnogo malko firmi ve4e puskat na pazara istinski umbri i zelena zmya,4e i daje ohri(pove4eto sa izkustveni julti,4erveni i kafyavi marsove) Daje Rembrandt boite sa substitutes.Daller-rowney i te .Sennelier sushto puskat falshivi umbri ,zeleni zemi ,siena naturalna,siena pe4ena,ivory black ,pozzuoly red earth i nyakoi drugi.Vuobshte ako si kupuvash pigmenti purvo proveri v saita na firmata kakvi sa tezi pigmenti i dali si struva da gi kopuvash.neznam ot kude si i kude jiveesh,no bih ti preporu4al da napravish slednoto neshto zashtoto vijdam,4e si fen na tezi neshta.
Otidi v selo Ivanovo-rusensko i potursi skalnite curkvi :) celite skali tam sa ot prekrasna julta ohra,koyato e poluprozra4na i idealna za velaturi.az si vzeh nyakolko kilograma i si izpekoh malko .Polu4ava se prekrasna 4ervena ohra,koyato ima 4erveno-oranjev otenuk i koyato e strahotna.Eh, vzeh si tezi ohri zashtoto iskah da usetya trupkata ot tova da prigotvya boya po sushtiya na4in kakto sa go pravili starite maistori.Eh struvashe si :) Vinagi mi e udovolstvie da go pravya.
Drug suvet.
Vzemi kostilkite na praskovi i gi izgori na gazoviya ktlon.Stava za broeni minuti.Posle gi strivai na mramorna plo4a s 4ista voda i plosuk mramoren ili graniten 4uk:) Za okolo 10 minui shte imash jestoka 4erna,koyato e polu-prozra4na i sus sinkav otenuk.Kogato izsuhne mojesh da si ya strivash s maslo.
probvai sushto is goreni kokali(ivory black ) no znai,4e te tryabva da sa napulno izgoreni i absoljutno 4erni.Srtrii gi po sushtiya na4in i shte imash idealna prozra4na 4erna,koyato shte ti tryabva za tehnikite na starite maistori.
medicinski vuglen,koito e ot goreni kosti i dr. e sushto idealen.
Byalata,koyato polzvam e Flake White(lead carbonate + zink oxide)
kazano na kratko kupuvai pigmenti Winsor & Newton ,a ako kopuvash na druga firma 4eti purvo kakvi sa pigmentite spored sustava im a ne spored imeto na etiketa.
Mejdu drugoto i na men mi se sika da probvam nyakoi ot tezi boi4ki Old Holland:)
hey,shtyah da zabravya.
Ti kakuv medium za maslo izpolzvash,Kupen ili sam go smesvash?kakuv e ,kolko vreme suhne i kakvo sudurja:)
Aide stiga sum pisal sega,4e mnogo shte stane.dai da ostavim malko iza sledvashtiya put :)



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 00:30



:)Vij tova :) Izglejda dobro:)
Ru4no striti boi v tubi .
http://www.williamsburgoilpaint.bizland.com/OilColors/index.htm
Imat i pigmenti.



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkapavadjo (Нерегистриран)
Публикувано16.09.03 20:55



tezi ra4no praveni boi4ki veroqtno shte sa dobri.
Sega shte ti izpratq saita na edni drygi ,koito li4no sam gi probval.Praveni sa ot edin angli4anin koito e i hydojnik kazva se Michael Harding.Tova sa nai-dobrite boi koito sam probval nqkoga!Absolytna pokrivnost i platnost.Ako se porovish v internet da vidish otzivi za tqh shte razberesh 4e mnogo profesionalisti dori gi predpo4itata pred old holland oil.
eto i saita:
http://www.michaelharding.co.uk/

Az izpolzvam Kremer pigmenti neznam dali si gi 4yval .Te sa mnogo visokoka4estveni.Mislq 4e bqh 4el nqkade 4e v momenta old holland gi pravqt s kremer pigmenti.te ne proizvejdat samo pigmenti.az sam pora4val dosega ot tazi firma kojen tytkal,zaeshki tytkal,venecianski balsam,damerana smola.stydeno presovano orehovo maslo,shampanska kreda,kremzervais-pigment i sam mnogo dovolen.ve4e imat oficialen predstavitel za Бalgariq.Ako si hodil na shipka 6 skoro, nqma na4in da ne si zabelqzal ,4e v edin ot magazinite ima prodykti na kremer.naprimer shellak,kreda,damar ,tytkal i tn.Osven tova koeto e izlojeno imat i katalog s vsi4ki neshta koito proizvejda kremer i moje da si pora4ash ili pak direktno da pazaryvash po internet.Eto i tehniq sait:

http://www.kremer-pigmente.de/intl.catalog/productguide.htm
http://www.kremer-pigmente.de/englisch/homee.htm



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: kapavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано17.09.03 21:57



Zdravey,karavadjo:)!
Blagodarya ti za informaciyata otnosno tezi dve firmi,4iito url-ta mi preporu4a!
Kremer pigmente e mnogo dobra firma.Znam ya ot 2-3 godini,no nikoga ne sum i probval productiata.
Ne znaeh,4e imat predstavitel za Bulgariya. Mnogo mi haresvat pigmentite,koito predlagat(pone ot tova ,koeto 4eta za tyah)i bih iskal da gi probvam.Interesuvat me osobeno nyakoi ot zemnite im tonove,kato umbra,4ervenite ohri,sieni ,zeleni zemi i osobeno me vpe4atli tazi svetlo julta ohra -Limonit,koyato ne sum izpolzval nikoga do sega.Vnimavay mnogo kogato rabotish s kremzerwaisa- silno e otroven i budi vnimatelen da ne dishash praha.Nosi rukavici i ako nyamash maska za lice izpolzvai vlajna kurpa okolo nosa i ustata ,Posle si mii dobre rucete.Vednuj strita olovnata byala ne e tolkova opasna,ako spazvash dobra higiena i ne si lapash 4etkite,ne si majesh rucete s razredena s terpentin boya i t.n.
Moje bi znaesh vsi4ko tova,i me izvini,ako tezi neshta ti se struvat dosadni,no az da si kaja :) :) :)
Predi okolo 4as si strih malko ot naturalnata julta i 4ervena ohra ,za koyato ti spomenah v predniya si post.
Vse pove4e se ubejdavam,4e po-hubava ot tazi trudno moga da namerya i nikoya ot gotovite masleni boi ne moje da se sravnyava s neya po otnoshenie na prozra4nost, plasti4nost,konsistenciya i t.n. Ima konsistencia na margarin i nyama nujda ot dopulnitelni vosuci,stearati i tem podobni neshta.Studeno presovanoto orehovo maslo,s koeto ya strivam dopulnitelno doprinasya za tova,zashtoto e te4no i poema mnogo pigment.Az orehovoto maslo go polzvam za olovnata byala,kogato nadjivopisvam(za podlojki predpo4itam pre4isteno leneno)i za drugite cvetove v mogo ot slu4aite.Nemsko e,i e mnogo svetlo.Kupih go predi 1 godina i sum sushto mnogo dovelen ot nego.Izkustvenite marsovi julti ohri deto za na pazara nikoga nyamat sushtata konsistentia kogato sa striti s maslo .Imat po-ligav harakter dori s dobavka na vosuk i sa pokrivni,koeto ne gi pravi podhodyashti za velaturi.Kogato byah studen ni razpravyaha ,4e bulgarskite ohri ,umbri i osobeno zelenata ni zemya sa dori po-dobri ot Italianskite i gi iznasyama v 4ujbina.kakva ironiya - Bulgarskite ni firmi za proizvodstvo na boi v momenta vnasyat ot Italiya.A tezi ohri v oblasta na s.Ivanovo-rusensko sa naistina velikolepni.Ti znaesh li kude to4no v Bg ima umbra i zelena zemya.Bih otishul da si vzema malko zashtoto se ubedih,4e ohrata ni po nishto ne otstupva na vnosnata.
I edin posleden vupros,koito ti zadadoh v predishniyat si post i koito bih iskal da ti zadam oshte vednuj .
Ti kakuv medium za velaturi izpolzvash,ti li si go pravish,ot kakvo e sustaven i kolko vreme suhne ?
Blagodarya ti predvaritelno!
Pozdravi!



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 01:58



Hi NoNick,
az ako sam fen na tehnologiqta to ti si napravo maniak:)))),koeto razbira se e prekrasno!Az vse oshte ne moga da povqrvam 4e ima hora kato teb ,koito taka zadalbo4eno da se interesyvat ot pravilnata ypotreba na materialite.Pove4eto ot hydojnicite nehaqt ili sa bezrali4ni kam raznite pigmenti ,svarzvateli ,razrediteli i t.n.Zatova sled edna ili dve godini kogato zabelejat, 4e kartinite im zna4itelno sa izgybili parvona4alnata si svejest ,zapo4vat da si zadavat bezbroi vaprosi,no za sajalenie e trydno da se napravi kakvoto i da e.Vijdal sam portreti na Rybens koito i da sa praveni okolo predi 300 godini,a izglejdat kato 4e li sa zavarsheni v4era.Istinata e 4e golemite hydojnici sa po4ti vinagi i perfektni tehnolozi!razbira se ima i redica primeri s koito moje da se oprovergae tova tvardenie,no zatova pak restavratorite se 4ydq po kakav na4in da spasqvat podobni proizvedeniq.
Izvinqvai 4e v4era ne ti otgovorih za razreditelq.sega shte go napravq no edva li shte te iznenadam s neshto koeto neznaesh,a taka mi se iska:)))))za da ima vse pak nqkakva ekvivalentnost po otnoshenie na razmenqnata informacia.za sajalenie az si ostavam samo edin fen.Ta.............na vaprosa.Predi si kopyvah razreditel i mi haresvashe, no za sajalenie tova ve4e e nevazmojno.Beshe na nemskata firma lucas,koqto predpolagam znaesh kakvo e spoletq.sadarjashe pre4isteno i izbeleno na slance slanchogledovo maslo,smoli i terpentinovo maslo.Prednazna4enieto my beshe da zabavi donqkade sahneneto na maslata.
Sega izpolzvam razreditel .koito spored Diorner e izpolzval i samiq Rybens.Toest smes ot firniz,venecianski balsam i sgasteno na slance orehovo maslo.
sled kato napravq tempernite podlojki i izoliram s firniz,a sega shte probvam i tvoq na4in s venecianski balsam,prodaljavam s maslo predimno velatyri a na mesta v svetlinite i pokrivni no savsem tanki sloeve boq.v tozi pravi plast razreditelq mi e edna 4ast damaren firniz(1:3)+edna4ast venecianski balsam(1:3-(razrejdam go tolkova zashtoto balsama mi e strashno gast,zatova se y4ydih 4e pravish izolaciqta na temperata si 1:1)+ edna 4ast terpentinovo maslo.v tozi parvi plast ne v razreditelq ne slagam maslo ili ako sloja to e savsem malko.Sled kato izashne tozi parvi sloi koito zasahva samo za okolo 3 dena,vapreki az iz4akvam okolko 3 sedmici prodaljavam natatak kato gledam da napravq rabotata ala-prima.zabravih da spomena 4e sled kato zasahne tozi vtori plast,ako sa se poly4ili nqkakvi posivqvanie vsledtvie na prekalenoto svmykvane na svarzvatelq na dadeni mesta.Predi da prodalja s vtoriq plast pravq edno leko izolirane na kartinata s rqdak terpentinovo smolest firniz.sled kato pozasahne dobre zapo4vam s vtoriqt plast kato se stremq da zavarsha kartinata ala-prima.Izbqgvam oba4e da slagam prekaleno mnogo maslo v razreditelq tai kato kypenite masleni boi i bez tova sa mnogo rqdki vsledstvie na prekaleno sadarjanie na maslo.taka ili ina4e sastava na razreditelq za vtoriq plas e po4ti sashtiq kato paviq no s pribavka na sgasteno orehovo maslo.Edna 4ast firniz+edna4ast venecianski balsam+polovin 4ast sagasteno orehovo maslo i savsem malko terpentinovo maslo.Tozi rareditel sahto e sravnitelno barzo sahnesh,no az i barzo rabotq:)))Ima logika v tova v vseki sledvash plast da se yveli4ava koli4estvoto na masloto.Golqmo zna4enie ima i kakva to4no boq izpolzvash.Dokolkoto razbrah ti izpolzvash masleno smolesta boq.Togava estestveno e da se namali koli4estvoto na firniza v razreditelq za smetka na balsama i masloto.
Kogato izpolzvam boi na frenskata firma Pebeo-lyksoznata im seriq 15ml "fragonard"namalqm malko koli4estvoto na balsama,zashtoto v sastava na tezi boi ima balsam.Osven tova pove4eto sa zameseni s makovo maslo koeto gi pravi nepodhodqshti za mnogosloina jivopis taka 4e gi izpolzvam samo v zavarshitelniqt plast.
Shte vzema i az nakraq da si pravq boite i da si resha problemite:)))za sega si pravq samo olovnata bqla sam.Za sajalenie nqmam nikakva predstava kade mojesh da namerish v Balgariq umbra i zelena zemya.

Ti kak procedirash pri napravata na kartinata?

Pozdravi!



Тема ЗА БЯЛАТА БОЯ..нови [re: karavadjo]  
Автор Пeтkoв (старо куче)
Публикувано18.09.03 02:14



Здравей,
направи ми впечатление където казваш че си правиш сам оловна бяла..
Това много ме учуди тъй като това е една от най-силно отровните бои..Тя именно и за туй не се намира в продажба днес вече..
Та въпросът ми беше почти реторичен...не рискуваш ли много с тази боя..?

НЕ ИДВА ЛИ ЧОВЕК НА ТОЗИ СВЯТ ЗА ДА ПРЕГЪРНЕ ЕДНО ДЕТЕ !/надпис върху плоча от древния Рим/


Тема Re: ЗА БЯЛАТА БОЯ..нови [re: Пeтkoв]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 22:17



Hi Petkov,
vqrno e 4e e mnogo otr4ovna za tova trqbva da se vzemat predpazni merki predi da zapo4nesh da e smesvash s maslo.Imam predvid rakavici i protivoprahova maska .Otnosno riska ne sam 4el nqkade -nqkoi star maistor ,koito znaesh sa si prigotvqli boite sami, da se e otrovil ot olovnata bqla:))No i tova ne e izkly4eno,ako ne badesh dostata4no predpazliv.Kolkoto do prodajbata i mnogo firmi vse oshte e proizvejdat.

Pozdravi!



Тема Re: ЗА БЯЛАТА БОЯ..нови [re: Пeтkoв]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 22:25



Zdravey,Petkov :) !
Mnogo mi e priyatno da te vidya otnovo da vzimash otnoshenie po temata ,koyato az otvorih predi vreme.Ti beshe purviyat ,koito i oburna seriozno vnimanie ,za koeto sum ti mnogo blagodaren i radosten.Naistina e riskovano da se striva olovna byla boya ot pigment i svurzvatel.No vsi4ko zavisi ot tova kak go pravish .Ti sam znaesh ,4e e riskovano da se izpolzva propan butan za domakinski nujdi zashtoto moje butilkata da izbuhne,opasno e da burkash v kontakta zashtoto moje da te udari tok ,sushto taka kakto e opasno da yadesh olovna byala dokato ya strivash.Olovnata byala e edna ot nai-opasnite boi v jivopista,kakto i istinskata neapolitanska julta i realgara ( aresenieva julta ),mednata zelena ,azurita,kambodge,kobaltoviya violet,koito 4esto sudurja arsenik,cadmievite boi,koito predizvikvat rak na prostatata i hromovata zelena,koyato predizvikva rak pri kotkite :) :) :) Spisukut e mnogo dulug.Umbrata i sienata sudurjat mangan i toi e sushto toksi4en.Titian e rabotil mnogo 4esto predimno s prusti ....ima pismeni svedeniya za tova i e dojivyal do dulboka starost...Siguren sum,4e sam si e strival olovnata byala.Praviloto e slednoto:
ne yaj,ne pii ,ne pushi dokato rabotish s olovna byala,ne si lapay 4etkite ,ne si bliji prustite,a dokato ya strivash nosi rukavici i mokra kurpa okolo ustata i nosa.Vednuj strita s maslo olovnata byala ne mirishe,ne te trovi zashtoto rabotish s 4etka ,a ne s prusti(makar 4e Titian e rabotil i s prusti mnogo 4esto).
Ako spazvash elementarna higiena v atelieto t.e. ne yadesh ,ne piesh,ne pushish dokato risuvash s olovna byala i predi da si izmiesh rucete mislya 4e problemi nyama da imash.Olovnata byala pronikva v organizma i e opasna ako popadne v kruvta ili 4rez hranosmilatelnata sistema ili ako i dishash praha.Ako nosish mokra kurpa na nosa i ustata dokato ya strivash nyama da dishash praha.Ako ne si blijesh prustite nyama da ya izyadesh, i ako rabotish 4isto taka,4e da ne ti vliza v ranite po kojata problemi nyama.
Pone taka sum 4el i pone taka me nau4i moyat u4itel koito e angli4anin i koito e na okolo 80 godini i otkakto se pomni raboti s olovna byala.
No tuk iskam da pod4ertaya slednoto !
Olovnata boya e samo za profesionalisti,za pulnoletni lica ,koito osuznavat opasnostta ,koyato poemat raboteiki s neya i tova ,4e poeta v tyaloto po nyakoi ot na4inite,koito izbroih moje da dovede do seriozno uvrejdane na zdraveto i dori smurt!
Eh, tova e edno preduprejdenie,no smyatam ,4e ako 4ovek spazva elementarna higiena i si mie rucete sled rabota i ne si blije prustite ili lapa 4etkite dokato risuva .... vsi4ko shte bude nared.
Sega si spomnih neshto ,koeto me drazni i me yadosva naistina mnogo.
Dokato byah student ni razdavaha pigmenti,a na moyata priyatelka i davaha istinski kadmievi pigmenti i vsi4kite daskali koito go praveha kazvaha ,4e kadmievite pigmenti ne sa opasni ,ne sa otrovni ili toksi4ni....Eh koi znae kolko pigment sme nagultali togava .....Sega znam . I se pazya . I suvetvam vseki ,koito raboti s pigmenti purvo da pro4ete malko i da znae ot kakvo da se pazi ,zashtoto opitut mi pokaza,4e daskalite v universitetite ne vinagi sa adekvatni za da te predpazyat .Eto tova e priyatelju..Tujnata istina. . Zashtoto v Bulgariya ( smeja nai - otgovorno da zayavya)ima nedostig na znaniya po tezi vuprosi i na men mi kostvashe godini dokato namerya informatia v 4ujdoezi4ni knigi za da razbera ,4e sa me "trovili" v universiteta lishavaiki me ot informatiata ,koyato imam pravo da znaya - a imenno koi materiali sa toksi4ni i koi ne.Ti otvori mnogo aktualna tema,koyato sum siguren,4e shte bude ot polza za vseki posetitel na tozi forum.Blagodarya ti oshte vednuj i ti jelaya uspeh !



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za masloнови [re: karavadjo]  
АвторNoNick (Нерегистриран)
Публикувано18.09.03 23:12



Zdravey,karavadjo :) :) :) !
I blagodarya za iz4erpatelniya otgovor po vuprosa kasaesh na4ina ti na rabota!Naistina rabotish po mnogo dobur na4in i tova e na4inut,po koito sa rabotili pove4eto hudojnici prez XVI v ,s malkoto dopulnenie,4e 4ast ot tyah sa produljavali rabotata sled polaganeto na velaturi v lokalni cvetove s novo izsvetlyavane s temperna boya i taka dokato polu4at zadovolitelen rezultat.Albreht Durer raboti vurhu debel gipsov grund .nanasya risunkata s 4erna temperna boya, izolira risunkata i grunda s ohrista masleno-smolesta imprimatura.i pravi podlojkite kakto teb s temperna boya.Otgore velaturi v lokalni cvetove i novo izsvetlyavane na formata,vurhu koeto raboti s poluprozra4ni masleno-smolesti boi.Mnogo si prav kogato rabotish s orehovo maslo.Durer e nai-golemiyat mu fan ,a sushto i Jan Van Eyck i Sir Antony Van Dyck i Rubens i mnogo drugi.Kazano nakratko- nai-golemite sa go polzvali.Dobur material .Purvo jultee malko,vtoro ima po- te4na priroda ot lenenoto i zatova poema pove4e pigment.Eh,suhne s okolo edin den po-bavno,no tova se balansira ot dobavkite v mediuma .Polzval sum producti na Lucas.te izpolzvaha mnogo hubava smola za tehnite mediumi-cyclohexanone ."Old Masters" dnes sushto izpolzvat tazi smola za mediumite i firisite si.Az ne si kupuvam gotovi mediumi.Ne za drugo ,a zashtoto ne im vyarvam mnogo i zashtoto ne vinagi otgovaryat na moite potrebnosti. 1/3 do 1 4ast sgusteno na slunce orehovo maslo,1 4ast venecianski terpentin s ili bez dobavka na firnis e idealen medium za velaturi.Pazi se oba4e ot 4istiya firnis ili smes samo ot firnis i venecianski terpentin.Vinagi slagai po malko maslo.$istite lakove,kato firnisa i venecianskiya teprentin sa troshlivi i lesno raztvorimi ot gornite sloeve boya.Osven tova izpolzvani v golyamo koli4estvo pravyat boyata lepkava i trudna za manipolirane.Praviloto tuk e slednoto--pribavyai nai-mnogo 20 % medium kum boite si i 5 % castor oil ( ricinovo maslo) kum firnisa za da predotvratish troshlivostta mu i sreshtu dekompoziciyata i posivyavaneto na firnisa.Eh ,tova e malko maksimalisti4no,no puk ne kostva mnogo za da se napravi nali taka :) kato go znaesh shto da ne go pravish :) :) ;) Firmite,koito pravyat masleno smolesti boi ,kato Shminke naprimer pribavyat ne pove4e ot 10 % firnis kum boyata.Pove4e ot tova ne e polezno.I az izbyagvam da pretovarvam boyata s medium .Pigmentut tryabva da preobladava.Vuobshte vyarvam,4e problemite v kartinite vuznikvat ne ot pigmentite tolkova,kolkoto ot zloupotreba s mediuma i svurzvatelya .Na prav put si .....:) velaturata e opti4en efect ,ne mehani4en efect na razrejdane na boyata s medium i polaganeto i vurhu podlojkata.Za po-dobur efect dobavi si maximum 20 % medium kum boite na palitrata i za velatura izpolzvay prozra4ni boi bez da dobavyash pove4e medium,a s natisk na 4etkata otnemayki izlishnata boya i s zabursvane na pazcal.Vednaga sled tova dokato e mokra oshte velaturata polagam sveji mzaki v svetlinite i nakraya na edin duh ( dokolkoto mi stigat silite i umeniyata) dobavyam nai- tumnite akcenti.Rubens kazva "Staray se do kolkoto e vuzmojno da svurshish tvoyata rabota alla-prima."
Citatut e po pamet i e vzet ot izvadka na manuscripta na De Mayerne i e ot suvet,koito Rubens daval na van Dyck.Napravi mi vpe4atlenie ,4e spomena za balsam v boite Pebeo .Siguren li si,4e stava duma za venecianski terpentin ? ne bih izpolzval tezi boi ako tova e Copaiba balsam- deistva kato raztvoritel na dolnite sloeve boi i e podhodyasht samo za alla- prima tehnika i nikoga za nadjivopisvane.
Shto se kasae za slun4ogledovoto maslo - to e spored men dori po-dobro ot soevoto,koeto Pebeo polzvat .
Poppy oil e dolu-gore sushtata rabota i az pro4etoh v edna kniga naskoro,recepta ,koyato edin star nemski hudojnik jivyal predi okolo 200 godini ako ne se luja i 4iito kartini se namirat v muzey v Munich (izvini me,no zabravih imeto na tozi hudojnik.Ako se setya shte ti go kaja) ta spored negovata recepta za velaturi vzimash polovin 4asha poppy oil,1/2 ot kol4estvoto na masloto gust mastixov firnis + bu4ka kolkoto leshnik vosuk.
Avtorut na knigata,koyato pro4etoh kazva ,4e kartinite na tozi hudojnik sa v perfektno sustoyanie,koeto spored men dokazva,4e praviloto e priblizitelno slednoto. V dolnite sloeve - burzo suhneshti masla i boi - v nadjivopisvaneto - moje i slabo suhneshti,no te tryabva da budat polojeni burzo , alla - prima .Eh,tova e koeto znam i v koeto sum se ubedil ot li4en opit,puk shto se kasae za moyat na4in na rabota ,shte ti kaja pove4e v nyakoi ot sledvashtite mi postove.sega shte tryabva da svurshvam,zashtoto me 4aka malko rabota.Do skoro i blagodarya !



Тема Re: Yai4na tempera kato podlojka za maslo [re: NoNick]  
Авторkaravadjo (Нерегистриран)
Публикувано19.09.03 01:59



Hi NoNick,
ne beshe 4ak dotam iz4erpatelen otgovora mi ,no v obshti linii taka rabotq.na men mi e interesno tova neshto koeto napisa v edno ot parvite si pisma .A to e. 4e malkite holandci sa pravili podlojkite si napravo s masleno smolesta boq.Otkade po4erpi tazi informaciq i dokolko tq e vqrna? Ti probval li si tova doizgrajdane na formite i obemite s temperna boq sled kato se polojat maslenite velatyri?sastava na tazi tempera sashtiq li e kakto v podlojkite?
cyclohexanone smola sam si kopyval dokato imashe magazini na lucas v BG.Tq e mnogo silna oba4e,vsmisal trqbva pove4e da se razredi s terpentin za razlika ot damara.
Neznam to4no kakav balsam izpolzvat Pebeo,no shte se pozainteresyvam po-specialno i shte ti kaja. Govorq oba4e samo za seriqta "fragonard".

Tezi pritrite c parcala velatyri sa strahoten efekt!Veneciancite sa gi predpo4itali.Taka nare4enata Vtrita velatyra.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.